Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
ady23 ady23

ady23 je offline (nepripojený) ady23

Posvieti si na nemocenské

Minister chce hľadať zdroje aj tak, že bude škrtať výdavky. Chce sa zamerať na zneužívanie dávok nemocenského. Preto chce napríklad presadiť, aby už nebol možný súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia a na výpočet nemocenskej.


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5491807/od...#ixzz0vd2Fx6A6


:::::BEZ KOMENTÁRA
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Ja to nepovažujem za šok, veď prečo aj. Pán Mihál dlhodobo na to upozorňuje, kde sú diery v zákone a doteraz s tým nikto nič neurobil. Myslíte si, že stará vláda by v tomto už konečne neurobila poriadok? Ja myslím, že áno, tiež by boli donútení. Keď chýbajú peniaze, tak sa predsa niekde musí škrtať.
Otázna je však výška rodičovského príspevku, lebo je naozaj v nízkej sume, ten kto z toho vychováva dieťa, vie, že nestačí ani na základné potreby.
Uvidíme, aká veľká bude "srdcová záležitosť mamičiek".
Naposledy upravil saskia26 : 04.08.10 at 11:41
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Myslím si, že súbeh DNP a NP zo zamestnania je OK. Však čo má robiť mamička, ktorá má v práci minimálnu mzdu? Prečo by si nemohla platiť ešte popti DNP aby si prilepšila? Však to nechce zadarmo. To DNP si predsa musí platiť 270 dní, inak jej nárok na materské z DNP popri zamestnaní nevznikne.
Zneužívanie systému bolo to, keď sa pri súbehu mohla získať materská vo výške 2x maximum. 1x zo zamestnania a 1x z DNP, alebo dokonca aj z viacerých zamestnaní. Ale to už možné nie je.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
K príplatku pri narodení dieťaťa a rodičovským príspevkom pozrite tu:

http://www.porada.sk/1471860-post92.html
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Kája. Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa utvrdiť či rozmýšľam správna. Kamarátka je dlhé roky zamestnaná z tohto titulu splňa podmienku 270 dní poistenia. 9.7.2010 sa dala dobrovolne pripoistiť, podmienka 270 dní bude splnená 4.4. 2011. Ale tak ako to býva, teraz zistila, že je tehotná, podľa výpočtov, termín pôrodu by mal byť okolo 6.4.2011. Keď nastúpi na materskú 6 týždňov pred plánovaným pôrodom, materská jej bude vypočítaná iba zo zamestnania. Keď sa dieťatko narodí po 4.4.2011 bude jej dopočítaná materská aj z dobrovoľného poistenia? Ďakujem
Prosím nikto neporadí?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kája. Pozri príspevok
Prosím nikto neporadí?
Áno, ak sa dieťa narodí po 4.4.2011, bude mať materské dopočítané aj z DNP.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Pán Mihál ďakujem veľmi pekne, samozrejme to bude platiť, ak nám od 1. januára nezrušíte dobrovoľné poistenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Budú prechodné ustanovenia, aby tí, čo si v roku 2010 platili DNP mali čas čerpať v roku 2011 z DNP materské. Inak by to bolo nefér voči tým, čo si platili DNP v dobrej viere budúceho plnenia.
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Len materské z DNP do 31.12.2011 , žiadna PN ani OCR z DNP po 31.12.2010 ?
Tak sa dajú vaše slová vysvetliť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK, tak aby to bolo jasné, vyššie uvedené sa týka aj PN, OČR.
4 0
Marcelkapd Marcelkapd

Marcelkapd je offline (nepripojený) Marcelkapd

Pán Mihál, mňa zaujíma asi akú výšku RP budem poberať ak schválite nové zákony a RP. Platím si DNP od 1.2.2010 a TP mám 14.12.2010, čiže budem poberať 6 mesiacov materskú dávku a podľa ešte platného zákona by som mala poberať po ukončení materskej dávky vyšší RP 256€. No nakoľko sa chystajú zmeny, dotkne sa to aj už platiacich mamičiek, ktoré si poctivo platia DNP už teraz v roku 2010? Bolo by to fakt smutné a nespravodlivé voči maminám, kt si to platia, aby mali nárok na vyšší RP a zrazu zmena a RP jednotný. To, že chcete teda príspevok pri narodení prerozdeliť, no mohli by mať mamičky na výber, buď sa tá suma rozdelí na tie tri roky, alebo si to vyberú jednorázovo, ale ten RP 180-190€ je fakt slabý príspevok, žijeme od výplaty k výplate, všetko drahé veď len ak mamička nekojí koľko vyjde umelá výživa? Dosť. RP by mohol ostať buď pre všetky mamičky 256€ aspoň, alebo pre tie kt pracovali, platili si DNP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vyššie (link) som písal o alternatívach, Vy si platíte DNP, omnoho väčšie množstvo žien o DNP ani netuší, skúste zvážiť, že na túto tému je mnoho protichodných názorov.
0 0
dankacucoriedka dankacucoriedka

dankacucoriedka je offline (nepripojený) dankacucoriedka

Dobrý deň. Prosím Vás pán Mihál. Zvažovala som prihlásenie na DNP teraz od augusta,(keďže planujeme dieťatko)ale teraz váham. Má význam sa tam ešte prihlásiť? A keď sa tam prihlásim, určite budem dostávať aspoň materskú pol roka okolo 600 e? A potom ten jednotný rodičovský príspevok okolo 185-190 e? Budem mať záruku, že to budem mať vyplatené (materskú)?

Myslím že z tých alternatív je podľa mňa lepšie vyplatiť jednoráz. príplatok pri narodení 1 dieťaťa. Veď aj keď už dávno šetríme, a čo to každí dostane od príbuzných...stále je to málo...veď len kočík a autosedačka, koľko stojí(a aj to ten z bazáru)...a to nehovoríme o iných veciach...tie náklady súvisiace s narodením 1. dieťaťa sú vysoké.
0 0
scame scame

scame je offline (nepripojený) scame

Jozef Mihál Pozri príspevok
Budú prechodné ustanovenia, aby tí, čo si v roku 2010 platili DNP mali čas čerpať v roku 2011 z DNP materské. Inak by to bolo nefér voči tým, čo si platili DNP v dobrej viere budúceho plnenia.
Toto je naozaj fér - pre tých, čo začali platiť. Ale prikláňam sa k názoru jankasm. Ak už je raz určený strop pre maximálnu možnú dávku NP, tak naozaj nerozumiem, prečo diskriminovať tých, čo v zamestnaní zarábajú menej a chcú si doplatiť poistné cez dobrovoľné NP, aby túto maximálnu možnú dávku dosiahli. A ver, Jozef, že tých, ktorí poberajú platy do 500 € je na Slovensku veľmi veľa. Naozaj nerozumiem tomu, prečo chcete vylúčiť súbeh poistení. Tak čisto dobrovoľný poistenec môže dosiahnuť maximálnu dávku, keď si bude platiť poistné a menej zarábajúci zamestnanec máš smolu - nemôžeš, lebo sa pripoistiť jednoducho nedá...? Však sám píšeš, že väčšina žien o DNP ani netuší...

Alena
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Jozef Mihál Pozri príspevok
Budú prechodné ustanovenia, aby tí, čo si v roku 2010 platili DNP mali čas čerpať v roku 2011 z DNP materské. Inak by to bolo nefér voči tým, čo si platili DNP v dobrej viere budúceho plnenia.
No len dúfam, že to naozaj tak bude. Pretože pre nás budúce mamičky, ktoré si platíme od roku 2009 DNP, aby sme si prilepšili k materskej a ešte aj k rodičovskému, by bolo nespravodlivé, aby ste to len tak zmiatli zo stola a nebrali do úvahy, že si platíme aby sme sa mali lepšie. To nie sú malé peniaze, ktoré si dobrovoľne odvádzame. Dúfam, že ak to teda zrušíte, dodáte aspoň, že nárok na zvýšený RP (256 eur), budú mať aj naďalej mamičky, ktoré nastúpili na MD v roku 2010.
No podľa mňa, každej mamičke padne viac na úžitok jednrázový príspevok, ako RP ktorý je o 15 eur mes. vyšší. Veď náklady na bábätko sú v dnešnej dobe nehorázne.
0 0
armor1 armor1

armor1 je offline (nepripojený) armor1

Hurá nová správa. http://ekonomika.sme.sk/c/5494016/pr...it-nebude.html. Som veľmi rád že sa príspevok pri narodení dieťaťa rušiť nebude. Ešte by mohli nechať aj DNP pre mamičky. "Nepáči sa my zmýšľanie, že zarábaš viac a pre aj musíš na materskej dostávať viac". Nech to zrušia pre pracujúcich, ale nech to ostane mamičkám
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

p. Mihal, bol ste to prave Vy, ktory ste mi poradil, aby som si zalozila DNP a tak si prilepsila na materskej. Teraz zavadzate opatrenia, ktore absolutne nesuvisia s pomocou mamickam na MD. Trosku Vam ozrejmim situaciu, aj ked tu uz mnoho ludi pisalo o tom, ake mame platy a bohuzial asi sa neviete absolutne vzit do situacie rodiny, ktora plati hypoteku 400eur mesacne, maju prijem 1.100 eur mesacne a chcu mat dieta. v tejto situacii sme teraz aj my. tesili sme sa, ze si mozeme "dovolit" dietatko aj popri hypoteke, ked sa ako tak uskromnime. platim si poctivo DNP od 04/2009 s domienkou, ze budem mat matersku aspon tych 530 eur na 6 mesiacov, z toho odlozim aspon 130 eur mesacne, ktore si potom budem dokladat k ubohemu RP. teraz idete znizit aj ten, takze mi dajte PROSIM RADU, ako mame vyzit 3- clenna rodina pri plateni hypoteky, najmu a inych potrebnych vydavkov pri prijme na rodicovskej dovolenke cca 860 eur??????? viete ako na to????? da sa to????? ja mam jeden napad, a sice predame byt, vyplatime hypoteku, pojdeme k rodicom, a nejako hadam prezijeme. je to hanba pre buducich rodicov, pre nase deti, ktore vychovavame pre tento stat, aby sme zivorili a bali sa, ako budeme existovat a ci nebudeme musiet predat svoje byty, domy a pod., aby sme mohli mat vobec deti. alebo este jedno mi napada, mohli sme pockat tych 30rokov, kym dosplacame a hadam by sme v zdravi v nejakej 60-ke splodili dieta aj s rizikom genetickeho poskodenia. a este k vasmu napadu pomoct rodinam, ktore maju hypo a to tym, ze na urcitu dobu odpustite splacanie istiny. prosim vas, je to smiesne, ked pri sume 400 eur, je 80 eur istina a zvysok su uroky. to by ste nam skutocne pomohli p. minister. zamyslite sa preboha nad svojim zmyslanim a robte konecne nieco, co naozaj pomoze!
0 0
rausona rausona

rausona je offline (nepripojený) rausona

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Jozef Mihál
Budú prechodné ustanovenia, aby tí, čo si v roku 2010 platili DNP mali čas čerpať v roku 2011 z DNP materské. Inak by to bolo nefér voči tým, čo si platili DNP v dobrej viere budúceho plnenia.


Pán Mihál!!! A Nezabudli ste náhodou na nás ženy, ktoré sú roky zamestnané, riadne si platia odvody a roky aj DNP "v dobrej viere budúceho plnenia", ale, bohužiaľ, nebolo nám za tie roky zatiaľ dopriate stať sa mamičkami. Mnohé z nás vynaložili veľa finančných prostriedkov, aby sme sa s pomocou lekárov konečne stali rodičmi. Neboli to peniaze, ktoré v našich rodinách prevyšovali, boli to peniaze, ktoré sme za týmto účelom šetrili a nedopriali sme si iné veci. Alebo nám v mnohých prípadoch finančne vypomáhali naši rodičia, dokonca sme si brali úvery... A práve Vy ste nám radili, ako si pomôcť v čase, keď sa konečne staneme mamičkami a naše finančné zdroje budú vyčerpané z dôvodu niekoľkonásobných pokusov o dieťatko pomocou IVF/podotýkam, že aj to v inom štáte, aj z toho dôvodu, lebo je to to tam lacnejšie/. Na nás štát vôbec nemyslí???!!! A bohužiaľ, je nás takýchto žien veľmi veľa, pomaly sa deti prirodzenou cestou ani rodiť nebudú... Či náš štát pôrodnosť detí zvyšovať nepotrebuje????
Ja si platím DNP od roku 2009. Tak sa pýtam, pre koho som teda šetrila moje peniaze v DNP??? Kto mi ich vráti??? Boli to peniaze určené pre zlepšenie mojej situácie! A prosím Vás, k tomu, čo ste napísali nižšie "Vy si platíte DNP, omnoho väčšie množstvo žien o DNP ani netuší..." , to je koho hanba, že o DNP väčšina žien ani netuší? Sám viete, že keby niečo aj chceli vedieť, ani naše úžasné pracovníčky na sociálnom nám často nevedia /alebo nechcú?/ ohľadom DNP poskytnúť žiadne informácie!!!
A čo sa týka príspevku pri narodení dieťaťa, skúste urobiť reálny nákup potrebných vecí pre novorodenca a pomyslieť na naše platy, nie Váš!!! A nechceme byť tí, ktorí keď chcú mať deti, sú odkázaní len na nákupy v bazároch alebo na dobrých príbuzných!!!
1 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tatiana, rausona, v zákone bude prechodné obdobie, aby žena, ktorá si doteraz platila DNP, neprišla o svoju investíciu a súbeh starých (dobiehajúcich) DNP s povinným NP bude možný ešte počas roka 2011.

Musíte sa vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale isto končia. S tým, že začíname od seba - od 1.1.2011 sa budú zdaňovať doteraz nezdanené paušálne náhrady ústavných činiteľov - poslancov, členov vlády atď.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Jozef Mihál Pozri príspevok
Tatiana, rausona, v zákone bude prechodné obdobie, aby žena, ktorá si doteraz platila DNP, neprišla o svoju investíciu a súbeh starých (dobiehajúcich) DNP s povinným NP bude možný ešte počas roka 2011.
Musíte sa vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale isto končia. S tým, že začíname od seba - od 1.1.2011 sa budú zdaňovať doteraz nezdanené paušálne náhrady ústavných činiteľov - poslancov, členov vlády atď.

...


..mohli by ste začať od seba aj v iných smeroch..a nemuseli by sa robiť šachy, ako , kde a komu zobrať, aby bolo...keby sa tak stal zázrak a poslanci by skúsili vyžiť zo 400€ (napríklad) aspoň jeden mesiac, možno by ste pochopili, že to, čo pustíte z úst, môže vyznieť niekomu smiešne, niekomu urážlivo...

Musíte sa vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale...

...spoľahnite sa..vždy sa všetci vyrovnajú...ale skúste to vy spolu s ústavnými činiteľmi!!!...a potom hodíme reč!..
..dala som sa mimotémy, len ako poznámku do pléna..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať