Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
slamira slamira

slamira je offline (nepripojený) slamira

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom dovolenky.
Od 06/2003 som zamestnana u 1 zamestnavatela, z dovodu rizikovej gravidity som bola od 08/2009 na PN az do odchodu na matersku (25.1.2010). Chcela by som vediet ci mam narok na dovolenku za rok 2010.? (Materska dovolenka mi trvala od 25.1.2010 do 8.8.2010). Momentalne cerpam dovolenku za rok 2009 a potom by som mala nastupit na rodicovsku dovolenku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

slamira Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom dovolenky.
Od 06/2003 som zamestnana u 1 zamestnavatela, z dovodu rizikovej gravidity som bola od 08/2009 na PN az do odchodu na matersku (25.1.2010). Chcela by som vediet ci mam narok na dovolenku za rok 2010.? (Materska dovolenka mi trvala od 25.1.2010 do 8.8.2010). Momentalne cerpam dovolenku za rok 2009 a potom by som mala nastupit na rodicovsku dovolenku.
Materská sa považuje za odpracovanú dobu a trvala viac ako 60 dní, preto ti vznikol nárok na dovolenku za kal. rok 2010. Uplatníš krátenie z titulu PN-ky a rodičovskej dovolenky. Spočítaj si pracovné dni (vrátane sviatkov) obdobia PN-ky a rodičovskej dovolenky v roku 2010. Za prvých 100 dní sa dovolenka kráti o 1/12, za každých celých 21 dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku.
1 0
slamira slamira

slamira je offline (nepripojený) slamira

Dakujem velmi pekne. Uz o to musim presvedcit len ekonomku, ktora mi tvrdi, ze nemam odpracovanych 60 dni v kalendarnom roku.
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

Ahojte, prosim vas, chcem sa opytat...pracujem od O2/2009 u mojho terajsieho zamestnavatela. V marci 2011 by som mala ist na matersku, ktore obdobie je pre mna rozhodujuce pre vypocet vysky materskej? Pomohlo by mi, keby mi zamestnavatel od septembra do decembra tohoto roku navysil plat o tolko, aby mi priemerny plat v roku 2010 vysiel tych 1085 eur, co by mal byt maximalny vymeriavaci zaklad? Alebo sa bude ratat aj plat v roku 2011 do priemeru ? DAKUJEM
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katchka Pozri príspevok
Ahojte, prosim vas, chcem sa opytat...pracujem od O2/2009 u mojho terajsieho zamestnavatela. V marci 2011 by som mala ist na matersku, ktore obdobie je pre mna rozhodujuce pre vypocet vysky materskej? Pomohlo by mi, keby mi zamestnavatel od septembra do decembra tohoto roku navysil plat o tolko, aby mi priemerny plat v roku 2010 vysiel tych 1085 eur, co by mal byt maximalny vymeriavaci zaklad? Alebo sa bude ratat aj plat v roku 2011 do priemeru ? DAKUJEM
Teraz bude pre teba rozhodujúcim obdobím rok 2010. Takže tak ako si napísala o zvýšenej materskej by to nešlo. Lebo za 4 mesiace roku 2010 by tvoj príjem musel byť vo výške ( 12x1116,75 €) 13401 eur - tvoj príjem za 8 mesiacov roku. A kedže odvody sú obmedzené na výšku 1116,75 eur mesačne, tak by si aj tak maximálnu materskú nemala.

Môžeš dať výpoved ( ty nie zamestnávateľ, on to má zakázané ) a môže ťa prijať od septembra z maximálnym VZ 1116,75 eur. A tvojím rozhodujúcim obdobím bude potom pri výpočte materskej v roku 2011 obdobie od 9-12/2010
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. doplním:
... ale samozrejme, že ti pomôže každé zvýšenie platu do konca tohto roku (aj keď maximum by to už nebolo)... napríklad aj teraz v auguste nejaké tie odmeny..
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

xanti, takze ked som doteraz mala za prvych 8 mesiacov 1000eur mesacne hrube a teraz by som mala od 9/2010 hrube 1250eur...nepomoze mi to na navysenie materskej?

katy, max. vym. zaklad esacny na odvody nemocenske je 1116 eur? dobre to chapem ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katchka Pozri príspevok
xanti, takze ked som doteraz mala za prvych 8 mesiacov 1000eur mesacne hrube a teraz by som mala od 9/2010 hrube 1250eur...nepomoze mi to na navysenie materskej?
no nemôžeš navýšiť VZ na viac ako 1116,75 eur, lebo len z takého VZ by si platila odvody a tvoja materská by bola z VZ
cca 8x1000 + 4x1116,75 = 12467 / 12 ´= 1038,92 €
Takže materskú by si mala po takom navýšení vo výške cca 571,40 €
Teraz ak nič neurobíš tak ju budeš mať vo výške cca 550 eur.
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

dakujem xanti velmi pekne, uz to dokonale chapem z tohoto uhla sa mi ale tym padom nechce robit cachre, necham to tak ako to je ...
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

chcem sa este opytat, ta vec s tym DNP este je aktualna? to zas kamoska riesi, ci to este funguje, ze by sa jej zratavalo DNP plus prijem zo zamestnania.....je len v 5tt, tak casovo by to este stihala
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Máš vysoký VZ,
takže pre pár eur sa to tak nevyplatí. Ako keby si mala minimálny VZ.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katchka Pozri príspevok
chcem sa este opytat, ta vec s tym DNP este je aktualna? to zas kamoska riesi, ci to este funguje, ze by sa jej zratavalo DNP plus prijem zo zamestnania.....je len v 5tt, tak casovo by to este stihala
aká vec a čo konkrétne riešiš ?
Ak je v 5tt a nemá žiadne iné ukončené nem. poistenie v posl. 2 rokoch, nič nestíha. Nárok na materskú z DNP jej nevznikne
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katchka Pozri príspevok
chcem sa este opytat, ta vec s tym DNP este je aktualna? to zas kamoska riesi, ci to este funguje, ze by sa jej zratavalo DNP plus prijem zo zamestnania.....je len v 5tt, tak casovo by to este stihala
Nie nestíhala by,
pri DNP musí mať splnenú podmienku 270 dní poistenia, a to nestihne kedže je už tehotná.

Ak chce mať materskú zo zamestnania aj z DNP musí z oboch splniť 270 dní, a to nestíha. Jedine, že by mala nejaké ukončené poistenie v posledných dvoch rokoch. Nemenila robotu?
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

robotu nemenila, robi u jedneho zamestnavatela myslim posledne tri roky....myslela, ze keby si teraz spravila aj DNP ci by jej to nepomohlo, ale teda podla vsetkeho nie....


aky by bol rozdiel, keby u tohoto zamestnavatela robila povedzme len rok? a redtym by mala ineho zamestnavatela?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katchka Pozri príspevok
robotu nemenila, robi u jedneho zamestnavatela myslim posledne tri roky....myslela, ze keby si teraz spravila aj DNP ci by jej to nepomohlo, ale teda podla vsetkeho nie....


aky by bol rozdiel, keby u tohoto zamestnavatela robila povedzme len rok? a redtym by mala ineho zamestnavatela?
do 270 dní poistenia by sa jej započítalo aj ukončené nem. poistenie u predch. zamestnávatela - a mohla by si prilepšiť materskú DNP.
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

veronika, ja som asi blb, ale nechapem preco ak menis zamestnavatela, tak nemusis mat DNP 270 dni a ak mas stale toho isteho tak musis mat DNP 270 dni....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katchka Pozri príspevok
veronika, ja som asi blb, ale nechapem preco ak menis zamestnavatela, tak nemusis mat DNP 270 dni a ak mas stale toho isteho tak musis mat DNP 270 dni....
musíš mať 270 dní nem. poistenia, ale do týchto dní sa ti započítava aj ukončené nem. poistenie zo zamestnania dva roky dozadu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katchka Pozri príspevok
veronika, ja som asi blb, ale nechapem preco ak menis zamestnavatela, tak nemusis mat DNP 270 dni a ak mas stale toho isteho tak musis mat DNP 270 dni....
.. viď zákon o SP
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katchka Pozri príspevok
dakujem xanti velmi pekne, uz to dokonale chapem z tohoto uhla sa mi ale tym padom nechce robit cachre, necham to tak ako to je ...
... nemusíš robiť žiadne "čachre" ... nejaká tá odmena v tvojom prípade (v tomto roku) by ešte zvýšila materskú
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

čachrami asi rozumie ukončenie prac. pomeru, ktoré jej navrhovala Xanti
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať