Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

asi to urobim tak, ze poprosim sefa, nie aby mi oficialne zdvihal plat, ale nech mi teraz kazdy mesiac da odmenu 116 eur , do toho maxima..)) nebude to ale napadne ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. no veď práve .. v jej prípade by to bolo zbytočné (to bolo pre veroniku - nestíham)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katchka Pozri príspevok
asi to urobim tak, ze poprosim sefa, nie aby mi oficialne zdvihal plat, ale nech mi teraz kazdy mesiac da odmenu 116 eur , do toho maxima..)) nebude to ale napadne ?
nie, nebude - je to v súlade so zákonom (pravda, ak ti tú odmenu nebudú "závidieť" spolupracovníci)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katchka Pozri príspevok
asi to urobim tak, ze poprosim sefa, nie aby mi oficialne zdvihal plat, ale nech mi teraz kazdy mesiac da odmenu 116 eur , do toho maxima..)) nebude to ale napadne ?
... keď budeš usilovná ako včelička ... . tak ťa isto odmena neminie
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

aha cize sa ti zrata to predchadzajuce zamestnanie s DNP a aktualne zamestnanie bude akoze osve, yo? cize aktualne zamestnanie splni 270 dni a potom aj DNP+predch.zamestnanie by tiez stihla 270dni...

ten zakon som si citala, ale pre mna ako svahilcina ))
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

myslim, ze co oci spolupracovniko nevidia, to srdcia spolupracovnikov neboli
0 0
ancurka11 ancurka11

ancurka11 je offline (nepripojený) ancurka11

dobrý den vedel by my tu niekto poradit. Platila som si DNP pred nástupom na MD vyšlo my to 350 dni čiže požiadavku 270 dni som splnila problém bol v tom že posledné tri splátky som zaplatila naraz podla nich nie načas platila som ich 2 augusta a pani uradnička my povedala že to malo byt uhradené do 31,7 oni zmenili termín splácania z 8 dna na koniec mesiaca či ako? tak podla nich my nevzniká nárok na materskú ale mám nárok len na vyšší rodičovský čo robí rozdiel 300 eur velmi pekne dakujem za každu radu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ancurka11 Pozri príspevok
dobrý den vedel by my tu niekto poradit. Platila som si DNP pred nástupom na MD vyšlo my to 350 dni čiže požiadavku 270 dni som splnila problém bol v tom že posledné tri splátky som zaplatila naraz podla nich nie načas platila som ich 2 augusta a pani uradnička my povedala že to malo byt uhradené do 31,7 oni zmenili termín splácania z 8 dna na koniec mesiaca či ako? tak podla nich my nevzniká nárok na materskú ale mám nárok len na vyšší rodičovský čo robí rozdiel 300 eur velmi pekne dakujem za každu radu
... nuž treba platiť načas...
Nepíšeš síce presne ... ale zrejme si nastúpila na materskú v júli ... a do konca júla bolo treba všetky podlžnosti vyrovnať - v auguste je neskoro SP toleruje dlh do sto korún (po starom) .. viď § 31
1 0
Samama Samama

Samama je offline (nepripojený) Samama

Dobry den,
mozete mi prosim poradit v tejto veci:
Nárok na materské pri narodení druhého dieťaťa,

som momentalne na RD /syn ma 20 mesiacov/ a zamestnana, ale 31.10. mi z org. dovodov konci PP, na dalsiu MD mam nastupit 11.11. Podla coho sa vypocita vyska materskej? Ak by som nastupila na MD este pocas trvania PP malo by to nejaky vplyv? Dakujem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Samama Pozri príspevok
Dobry den,
mozete mi prosim poradit v tejto veci:
Nárok na materské pri narodení druhého dieťaťa,
som momentalne na RD /syn ma 20 mesiacov/ a zamestnana, ale 31.10. mi z org. dovodov konci PP, na dalsiu MD mam nastupit 11.11. Podla coho sa vypocita vyska materskej? Ak by som nastupila na MD este pocas trvania PP malo by to nejaky vplyv? Dakujem.
Ochranna doba po ukonceni PP pre tehotne je 6 mesiacov, sk porodis do tohto terminu, mas narok na matersku rovnoko ako keby si odchadzala na MD z prace.
Materska bude vypocitana z prijmu v roku 2009.

Inak ak si na RD, tak vypoved si mohla dostat len v preipade, ze sa rusi firma alebo prevadzka, dufam, ze je to tak. Lebo pre teba by bolo vyhodnejsie byt zamestnana pocas celej MD a RD, keby sa dalo.
1 0
Samama Samama

Samama je offline (nepripojený) Samama

Dakujem, zial zrusili nam pobocku, takze vypoved je OK. A kedze som bola aj v r. 2009 na MD a RD bude sa ratat vypocet z platu podla zmluvy?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Z pravdepodobného zárobku Ti budú počítať t.j. čo Ti napíše mzdárka (plat podľa zmluvy s prihliadnutím na prípadné prémie(.
Ale ak by si sa zamestnala ešte od 1.11. do nástupu na MD s vysokým VZ, tak by Ti počítali z nového zamestnania.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Samama Pozri príspevok
Dobry den,
mozete mi prosim poradit v tejto veci:
Nárok na materské pri narodení druhého dieťaťa,
som momentalne na RD /syn ma 20 mesiacov/ a zamestnana, ale 31.10. mi z org. dovodov konci PP, na dalsiu MD mam nastupit 11.11. Podla coho sa vypocita vyska materskej? Ak by som nastupila na MD este pocas trvania PP malo by to nejaky vplyv? Dakujem.
Tak na toto VELKé BACHA!!!

Ak ti končí prac.pomer počas Rd dna 31.10.2010 a posledný den prac.pomeru 31.10.2010 tiež čerpeš RD, tak pri nástupe na MD 11.11.2010 nebudeš mať nárok na materské a ak od nástupu na RD v zaemstnaní do narodenia druhého dieťaťa uplynie viac ako cca 15mesiacov (čo je asi isté), tak nebudeš mať nárok ani na zvýšený RP!!!!!!!!!

Na MD nastúp najneskôr 31.10.2010, t.j. ešte počas trvania prac.pomeru!!! alebo posledný den PP čerpaj dovolenku. Ale v tom druhom prípade neviem, aký ti dajú pravdep. VZ. Na tvojom mieste nastúpim na MD 31.10.2010, čo by nemal byť problém, ak 11.11.2010 je 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu. Mamička sama si určuje nástup na MD, nie lekár.

Nastúpiť na MD môžeš vklude už 8týž. pred PTP (to je najskôr), alebo kedykolvek v rozmedzí 6-8týž. pred PTP, ak ti nem.poistenie TRVá!!! (ak zamestnanie trvá, tak sa ráta aj čerpanie RD ako trvanie nem.poistenia ale len pre nárok na materské, nie pre nárok na zvýšený RP).
Ak by si nastúpila na MD "PO UKONčENí PP" (ak by si čerpala posledný den tú riadnu dovolenku), tak by ti vznikol nárok na materské PRESNE 6týž. pred PTP (t.j. v takomto prípade už sa nedá vyberať den nástupu na MD, lebo nárok na materské vzniká presne 6týž. pred PTP!!!)

Takže opakujem, nastúp na MD posledný den trvania prac.pomeru!!! Tak máš aj isté, že sa ti materské bude rátať z vym.základu, ktorý by si dostiahla v mesiaci oktober 2010.

Príp. si over toto na SP, napíš dotaz mailom (na odpoved pri okienku by som sa nespliehala, lebo aj tu na porade je opísaný taký prípad ako ty a ked sa predbežne mamička pýtala pri okienku tvrdila jej jedna pani, že nárok bude a ked dávala už žiadosť, tak jej druhá pani už povedala, že nárok nebude!!!) a Spýtaj sa aj na ten nástup na MD 31.10.2010, ak máš pravdepodoný termín pôrodu xx.xx.xx

tu je poradna SP:
http://www.socpoist.sk/546/1362s

ešte vysvetlenie:
tvoje nem.poistenie skončilo nástupom na RD= bolo prerušené, čo je na roven zániku NP (zaniklo posledným dnom MD) a ak aspon tesne v posledný den trvania PP nebude nem.poistenie znovu trvať, tak ti neplynie ochranná lehota z nem.poistenia, lebo to ti už dlhu dobu netrvá (aj ked pre nárok na materské je výnimka, nie je výnimka pre plynutie ochrannej lehoty po RD)

a daj vedieť, čo ti odpísali, ak budeš písať na SP
Naposledy upravil brčko : 28.08.10 at 12:11
3 0
krokoušek krokoušek

krokoušek je offline (nepripojený) krokoušek

Ahojte!!!

Prosím Vás a poradí mi niekto ohľadom najvyššej materskej u manžela? Keď ukončím terajší PP k 31.8.10, manžel ako SZČO má zamestná k 1.9.10 s max. VZ 1116,75, nástup na MD mám 5.9.10, bude sa mi materská počítať z 1116,75 ? Viem, že je to "diera" v zákone a malo by to byť OK, ale náhodou, náhodou, či neexistuje nejaké usmernenie, keď sa jedná o manžela, aby sa v tom poisťovňa nemohla "vŕtať". Má niekto takúto skúsenosť, že mu to prešlo...? Veľká vďaka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

krokoušek Pozri príspevok
Ahojte!!!

Prosím Vás a poradí mi niekto ohľadom najvyššej materskej u manžela? Keď ukončím terajší PP k 31.8.10, manžel ako SZČO má zamestná k 1.9.10 s max. VZ 1116,75, nástup na MD mám 5.9.10, bude sa mi materská počítať z 1116,75 ? Viem, že je to "diera" v zákone a malo by to byť OK, ale náhodou, náhodou, či neexistuje nejaké usmernenie, keď sa jedná o manžela, aby sa v tom poisťovňa nemohla "vŕtať". Má niekto takúto skúsenosť, že mu to prešlo...? Veľká vďaka.
Sociálna poisťovňa neskúma, kto je zamestnávatelom (je možné, vyzvú manžela na kontrolu). Nástup na materskú treba stanoviť tak, aby v novom prac. pomere boli len prac. dni (víkend ti zníži vymer. základ).
0 0
krokoušek krokoušek

krokoušek je offline (nepripojený) krokoušek

Hej, 1.9. je síce sviatok, prac. dni budú 2. a 3.9., takže VZ bude za 3 platené dni vrátane sviatku. Takže myslím, že je to O.K.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

krokoušek Pozri príspevok
Hej, 1.9. je síce sviatok, prac. dni budú 2. a 3.9., takže VZ bude za 3 platené dni vrátane sviatku. Takže myslím, že je to O.K.
Idealny by bol vznik prac.pomeru 2.9. a nástup na MD od 4.9.
0 0
krokoušek krokoušek

krokoušek je offline (nepripojený) krokoušek

Súhlasím, ale už pár € hore dole, lebo súčasný zam-teľ by mi nemusel chcieť platiť sviatok, keby mám terajší PP do 1.9.10.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

krokoušek Pozri príspevok
Súhlasím, ale už pár € hore dole, lebo súčasný zam-teľ by mi nemusel chcieť platiť sviatok, keby mám terajší PP do 1.9.10.
Tak uveďte vymeriavací základ vyšší, nech vyjde materská maximálna.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

saskia26 Pozri príspevok
Tak uveďte vymeriavací základ vyšší, nech vyjde materská maximálna.
Ak je nástup na MD v nedelu, nedá sa dosiahnuť max. VZ. Denný VZ pre výpočet materského sa počíta na kal. mzdy a maxim. VZ pre výpočet mzdy je na pracovné dni.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať