Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
krokoušek krokoušek

krokoušek je offline (nepripojený) krokoušek

Ďakujem všetkým... Toto som nevedela.
0 0
Lýdia Lýdia

Lýdia je offline (nepripojený) Lýdia

Ahojte, mám známu ktorá bola zamestnaná od 5.1.2010-25.3.2010 ( 80 dní) od 26.3.2010 nezamestnaná
od 1.9.2010 zamestnaná na dobu neurčitú, termín pôrodu je 8.4.2011. Neviem či spĺňa podmienku 270 dní a či dostane materskú
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lýdia Pozri príspevok
Ahojte, mám známu ktorá bola zamestnaná od 5.1.2010-25.3.2010 ( 80 dní) od 26.3.2010 nezamestnaná
od 1.9.2010 zamestnaná na dobu neurčitú, termín pôrodu je 8.4.2011. Neviem či spĺňa podmienku 270 dní a či dostane materskú
... treba spočítať aj tu http://www.porada.sk/1495899-post25.html
0 0
Lýdia Lýdia

Lýdia je offline (nepripojený) Lýdia

len neviem čisa to ráta do pôrodu alebo do nástupu na MD 6 Tyž pred očakávaným pôrodom a čo ak pôjde na PN rizikové teh.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Lýdia Pozri príspevok
len neviem čisa to ráta do pôrodu alebo do nástupu na MD 6 Tyž pred očakávaným pôrodom a čo ak pôjde na PN rizikové teh.
§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

veronikasad Pozri príspevok
Idealny by bol vznik prac.pomeru 2.9. a nástup na MD od 4.9.
akým spôsobom sa počíta výška materskej? ja mám podobný prípad, vznik pracovného pomeru 1.9., VZ pre nemocenské maximálny, nástup na materskú mám 9.9.2010.
teraz som zostala dosť v pomykove, že materská nebude maximálna.
ako najlepšie dať výšku mzdy (VZ) za pár dní prac. pomeru, aby to vyšlo na maximum?
ak je mesačná mzda 1116,75 Eur, za 8 dní prac.pomeru (1.-8.9.) alikvotne - 1116,75/30 dní = 37,225 eur/ na deň
vo výplatnej páske by som mala mať hrubú mzdu 297,8 eur (1116,75/30*8).
aký bude VZ pre nem. poistenie? nebude maximálny? a výška materskej?

vďaka.
Naposledy upravil Mirkaska : 04.09.10 at 13:11 Dôvod: doplnenie otázky
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mirkaska, mzdu nepočítaš na kal. dni, ale pracovné.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

veronikasad Pozri príspevok
Mirkaska, mzdu nepočítaš na kal. dni, ale pracovné.
22 dní je v sept., z toho 2 dni sviatky. ja ich mám platené mesačnou mzdou. koľko pracovných dní mám rátať? 20?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

prosím vás, poraďte mi, ak budem mať v práci maxim. VZ pre NP od 1.9., bude materská od 9.9. nižšia ako maximálna? aký bude rozdiel vo výške materskej ak bude nástup 4.9. alebo od 9.9.? zajtra musím ísť urýchlene k lekárovi dať sa vypísať...
Ďakujem
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Do 30.06.2010 som bola nepretržite zamestnaná. Potom som bola 1 mesiac dobrovolne poistená a od 01.09.2010 som znova zamestnaná. V súčasnosti som v 4 mesiaci tehotenstva a nástup na materskú je v polovici januára 2010. Moja terajšia práca však nespĺňa moje očakávania a preto ju chcem ukončiť k 30.9.2010 ešte v skúšobnej dobe. Potom sa mi už zrejme nepodarí zamestnať a preto ma zaujíma, z čoho sa mi vypočíta materská a či ju vôbec dostanem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

AdrianaA Pozri príspevok
Do 30.06.2010 som bola nepretržite zamestnaná. Potom som bola 1 mesiac dobrovolne poistená a od 01.09.2010 som znova zamestnaná. V súčasnosti som v 4 mesiaci tehotenstva a nástup na materskú je v polovici januára 2010. Moja terajšia práca však nespĺňa moje očakávania a preto ju chcem ukončiť k 30.9.2010 ešte v skúšobnej dobe. Potom sa mi už zrejme nepodarí zamestnať a preto ma zaujíma, z čoho sa mi vypočíta materská a či ju vôbec dostanem.
.. nemusíš písať viackrát .... už je to tu niekoľkokrát rozoberané - viď zák o SP ... od § 48 .. 50, 53,54
... ak si to DNP ukončila, tak nárok bude z tohto posledného PP - budeš v ochrannej dobe.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Katy, DNP som ukončila hneď po nástupe do nového zamestnania.
Takže, by som mohla hneď ukončiť PP a nestresovať sa.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

AdrianaA Pozri príspevok
Katy, DNP som ukončila hneď po nástupe do nového zamestnania.
Takže, by som mohla hneď ukončiť PP a nestresovať sa.
... v podstate áno ... len či je aj dobrý plat ... a keď už, tak ukonči PP tak, aby bolo čo najmenej víkendových a čo najviac pracovných dní
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ahojte poraďáci, ktorí chcú pomôcť pri výpočtoch (viac-menej) chabých materských dávok.
Keďže materskú si viem vyrátať aj sama, chcela by som poznať skôr vaše skúsenosti a názory.
Môj prípad: mám také šťastie (alebo nešťastie - ako sa to vezme ), že môj plat prevyšuje vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Prevyšoval aj v roku 2009 a prevyšuje aj v 2010. Ale keďže sa maximálny vymeriavací základ zvyšuje, aj dávky vypočítavané z nemocenského poistenia sa v mojom prípade menia. Ide mi o to, že materská dávky vypočítaná z VZ v roku 2009 je približne o 40 Eur nižšia, ako by sa počítala z VZ 2010. A moja otázka: je možné, vylúčené alebo múdre,... požiadať lekára, aby mi určil nástup na materskú dovolenku až 1.1.2011, keď mám v tehotenskej knižke určený dátum 29.12.2010? (Predpokladaný termín pôrodu je 9.2.2011.) Ak by to bolo pár Eur, tak kašlem na to, ale nejakých 40 Eur je teda dosť...
Čo vy na to?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Gabi03 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, ktorí chcú pomôcť pri výpočtoch (viac-menej) chabých materských dávok.
Keďže materskú si viem vyrátať aj sama, chcela by som poznať skôr vaše skúsenosti a názory.
Môj prípad: mám také šťastie (alebo nešťastie - ako sa to vezme ), že môj plat prevyšuje vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Prevyšoval aj v roku 2009 a prevyšuje aj v 2010. Ale keďže sa maximálny vymeriavací základ zvyšuje, aj dávky vypočítavané z nemocenského poistenia sa v mojom prípade menia. Ide mi o to, že materská dávky vypočítaná z VZ v roku 2009 je približne o 40 Eur nižšia, ako by sa počítala z VZ 2010. A moja otázka: je možné, vylúčené alebo múdre,... požiadať lekára, aby mi určil nástup na materskú dovolenku až 1.1.2011, keď mám v tehotenskej knižke určený dátum 29.12.2010? (Predpokladaný termín pôrodu je 9.2.2011.) Ak by to bolo pár Eur, tak kašlem na to, ale nejakých 40 Eur je teda dosť...
Čo vy na to?
... keďže nástup na materskú si určíš ty (nie lekár) ... ale malo by to byť šesť až osem týždňov pred PTP... tak sa treba pozrieť na ten dátum PTP

.. dosť často sa stáva, že sa pri prvom vyšetrení nesprávne určí dátum..
Naposledy upravil Katy a R : 07.09.10 at 18:41
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Katy a R Pozri príspevok
... keďže nástup na materskú si určíš ty (nie lekár) ... ale malo by to byť šesť až osem týždňov pred PTP... tak sa treba pozrieť na ten dátum PTP

.. dosť často sa stáva, že sa pri prvom vyšetrení nesprávne určí dátum..
Veď o to mi ide, na materskú by som mala nastúpiť najneskôr 29.12.2010. Šesť týždňov pred PTP, čo je 9.2.2011.
Dá sa zmeniť PTP? A ak áno, ako?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. alebo ešte skús takto .. ale treba prepočítať, či sa oplatí..
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

... a ešte jedna vec .. od nového roku možno budú nejaké zmeny - treba sledovať .. aj keď v prípade materského zo zamestnania hádam nič podstatné..
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Katy a R Pozri príspevok
.. alebo ešte skús takto .. ale treba prepočítať, či sa oplatí..
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

... a ešte jedna vec .. od nového roku možno budú nejaké zmeny - treba sledovať .. aj keď v prípade materského zo zamestnania hádam nič podstatné..
Čítala som ten paragraf. A hoci to nemám prepočítané, asi to bude nevýhodnejšie, nakoľko materská dávky pri nástupe na materskú dovolenku 1.1.2011 by bolo len o dva dni, pričom by som stratila materskú dávku v trvaní 6 týždňov (28-22 týždňov). Ale zajtra to prepočítam presnejšie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy a R Pozri príspevok
.. alebo ešte skús takto .. ale treba prepočítať, či sa oplatí..
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

... a ešte jedna vec .. od nového roku možno budú nejaké zmeny - treba sledovať .. aj keď v prípade materského zo zamestnania hádam nič podstatné..
katy, či je to výhodné alebo nie by aj tak zistila až v den pôrodu. Ak by nastúpila na MD o 3dni neskôr ako 6týž. pred PTP a porodila by napr. ešte o 10dní skôr (pred PTP), tak by sa ukrátila o 13dní poberania materského. Ak by ale porodila 3dni po PTP, tak by sa neukrátila ani o den.

podla mna nebude u lekára problém posunúť PTP na 12.2.2011. Aspon čo som to zatial radila babám, tak problém, ak išlo o 3dni, nemali. Treba povedať, že si mala v r.2010 vyššiu mzdu, tak by si nerada kvôli 3dnom sa ukrátila na materskej. Lekár môže stanoviť PTP napr. podla posl. menštr. (toto aspon čo sledujem sa používa najčastejšie), podla prvého ultrazvuku v 10tt. (to vraj býva najpresnejšie). Ale môže aj inak, záleží od lekára. Známej posunul lekár PTP o 1den kvôli tomu, že vraj nemôže nastúpiť na MD v sobotu (čo je samozrejme blbosť) a vôbec nemal problém. A posunutie o 3dni to je ozaj pri obvyklej dlžke tehotenstva 38-42týždnov (t.j. 40tt + - 14dní), nie vela. Napr. ak máš cyklus nie 28dnový ale 31, tak sa PTP posunie o tie 3dni predpokladám
Naposledy upravil brčko : 07.09.10 at 19:31
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

... to len ak by nešlo zmeniť PTP (ako alternatíva) .. ja by som to asi tiež nerobila..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať