Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
mavax mavax

mavax je offline (nepripojený) mavax

Dobrý deň!
Dcéra je od 4.8.2010 DNP z maxima, predtým mala tiež DNP, takže 270 dní do pôrodu bude spĺňať.
PTP má 30.3.2011
1. Má platiť poistné do 1. alebo 2.februára, a odkedy môže nastúpiť na materskú dovolenku, aby splnila 26 týždňov platenia poistného a mala nárok na maximálnu materskú?
2. Predpokladám, že prípadná OČR neovplyvní výšku materskej?
Ďakujem pekne za pomoc
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mavax Pozri príspevok
Dobrý deň!
Dcéra je od 4.8.2010 DNP z maxima, predtým mala tiež DNP, takže 270 dní do pôrodu bude spĺňať.
PTP má 30.3.2011
1. Má platiť poistné do 1. alebo 2.februára, a odkedy môže nastúpiť na materskú dovolenku, aby splnila 26 týždňov platenia poistného a mala nárok na maximálnu materskú?
2. Predpokladám, že prípadná OČR neovplyvní výšku materskej?
Ďakujem pekne za pomoc
Termín nástupu na materskú je 6-8 týždňov pre termínom pôrodu.
Ak chce max. materskú, DNP musí trvať od poslednej zmeny alebo prerušenia min. 26 týždňov. Ak bude menej, materskú bude mať vyplatenú z minima
0 0
Zuzik10 Zuzik10

Zuzik10 je offline (nepripojený) Zuzik10

Zuzik10 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, rozmýšľam podľa vás správne?
Od 09/2009 som nepretržite zamestnaná, bohužiaľ s nízkym príjmom. Tento PP plánujem ukončiť na konci novembra 2010. Potom sa od 01. 12 zamestnám opäť (u iného zamestnávateľa) s max. VZ a po týždní/dvoch pôjdem na PN (rizikové tehotenstvo) až do PTP (04/2011). Bude moja PN a následne aj materská počítaná z max. VZ z posledného PP? A ovplyvní PN výšku materskej? Ďakujem veľmi pekne za cenné rady
Vedel by mi prosím niekto poradiť?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: Zuzik10
Ahojte poraďáci, rozmýšľam podľa vás správne?
Od 09/2009 som nepretržite zamestnaná, bohužiaľ s nízkym príjmom. Tento PP plánujem ukončiť na konci novembra 2010. Potom sa od 01. 12 zamestnám opäť (u iného zamestnávateľa) s max. VZ a po týždní/dvoch pôjdem na PN (rizikové tehotenstvo) až do PTP (04/2011). Bude moja PN a následne aj materská počítaná z max. VZ z posledného PP? A ovplyvní PN výšku materskej? Ďakujem veľmi pekne za cenné rady

</TD></TR></TBODY></TABLE>

Zuzik10 Pozri príspevok
Vedel by mi prosím niekto poradiť?
PN aj materské budú počítať z VZ z nového zamestnania. PN výšku materskej neovplyvní.
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

Dobry vecer, tak ako to vsetko citam, uz mam riadny zmatok, docitala som sa, ze kazde nemocenske poistenie sa posudzuje zvlast a teraz sa neviem z toho vymotat. Momentalne mi konci RD 29.9.2010 a tym dnom aj ukoncim PP v byvalom zamestnani a hned 30.9.2010 planujem nastupit do zamestnania, ale iba docasne, nakolko sa chystam na dalsiu MD. Moja otazka znie, ci si mam zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie z max VZ, (aby som mala narok na max. materske), hned od 30.9., alebo az ked skoncim novy pracovny pomer, ktory bude trvat 1 max. 2 mesiace, to je za predpokladu, ze uz budem tehotna. A este jedna otazka, moze mi dohodnuty plat ovplyvnit vysku materskej davky, aj ked budem mat prijem za cely rok 2010 iba 1 max. 2x (pocas ostatnych mesiacov bol vyplacany iba rodicovsky prispevok)? Dakujem za radu a dufam, ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

amdd Pozri príspevok
Dobry vecer, tak ako to vsetko citam, uz mam riadny zmatok, docitala som sa, ze kazde nemocenske poistenie sa posudzuje zvlast a teraz sa neviem z toho vymotat. Momentalne mi konci RD 29.9.2010 a tym dnom aj ukoncim PP v byvalom zamestnani a hned 30.9.2010 planujem nastupit do zamestnania, ale iba docasne, nakolko sa chystam na dalsiu MD. Moja otazka znie, ci si mam zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie z max VZ, (aby som mala narok na max. materske), hned od 30.9., alebo az ked skoncim novy pracovny pomer, ktory bude trvat 1 max. 2 mesiace, to je za predpokladu, ze uz budem tehotna. A este jedna otazka, moze mi dohodnuty plat ovplyvnit vysku materskej davky, aj ked budem mat prijem za cely rok 2010 iba 1 max. 2x (pocas ostatnych mesiacov bol vyplacany iba rodicovsky prispevok)? Dakujem za radu a dufam, ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne
Si už tehotná alebo len plánuješ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

amdd Pozri príspevok
Dobry vecer, tak ako to vsetko citam, uz mam riadny zmatok, docitala som sa, ze kazde nemocenske poistenie sa posudzuje zvlast a teraz sa neviem z toho vymotat. Momentalne mi konci RD 29.9.2010 a tym dnom aj ukoncim PP v byvalom zamestnani a hned 30.9.2010 planujem nastupit do zamestnania, ale iba docasne, nakolko sa chystam na dalsiu MD. Moja otazka znie, ci si mam zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie z max VZ, (aby som mala narok na max. materske), hned od 30.9., alebo az ked skoncim novy pracovny pomer, ktory bude trvat 1 max. 2 mesiace, to je za predpokladu, ze uz budem tehotna. A este jedna otazka, moze mi dohodnuty plat ovplyvnit vysku materskej davky, aj ked budem mat prijem za cely rok 2010 iba 1 max. 2x (pocas ostatnych mesiacov bol vyplacany iba rodicovsky prispevok)? Dakujem za radu a dufam, ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne
Ak nastúpiš do nového zamestnania, vymeriavací základ pre výpočet materskej sa bude brať do úvahy len z príjmu u nového zamestnávatela.

Pri uvažovanej dobe nového zamestnania pozor na ochrannú dobu

§ 32
Ochranná lehota

Na začiatok

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

DNP si začni platiť hneď, aby si mala splnenú podmienku 270 dní poistenia. Počas RD si mala nemocenské poistenie prerušené, výnimka je pri reťazovom pôrode u toho istého zamestnávatela.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

amdd Pozri príspevok
Dobry vecer, tak ako to vsetko citam, uz mam riadny zmatok, docitala som sa, ze kazde nemocenske poistenie sa posudzuje zvlast a teraz sa neviem z toho vymotat. Momentalne mi konci RD 29.9.2010 a tym dnom aj ukoncim PP v byvalom zamestnani a hned 30.9.2010 planujem nastupit do zamestnania, ale iba docasne, nakolko sa chystam na dalsiu MD. Moja otazka znie, ci si mam zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie z max VZ, (aby som mala narok na max. materske), hned od 30.9., alebo az ked skoncim novy pracovny pomer, ktory bude trvat 1 max. 2 mesiace, to je za predpokladu, ze uz budem tehotna. A este jedna otazka, moze mi dohodnuty plat ovplyvnit vysku materskej davky, aj ked budem mat prijem za cely rok 2010 iba 1 max. 2x (pocas ostatnych mesiacov bol vyplacany iba rodicovsky prispevok)? Dakujem za radu a dufam, ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne
ak nebudeš v čase ukončenia nového prac.pomeru v cca 10týždni (treba overiť toto číslo!!), tak ti nárok na materské z tohto zamestnania už s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikne (treba to ale prerátať, či od ukončenia PP do nástupu na MD 6!!!týž. pred pravdep. termínom pôrodu je maximálne 6mesiacov).

Je dôležité, či si chceš uplatniť nárok na materské z jedného alebo viacerých nem.poistení. V takom prípade z každého osobitne treba splniť 270dní. Dni ukončeného zamestnania sa ti môžu prirátať predpokladám len k jednému trvajúcemu poisteniu.

Tiež podla teraz účinného zákona je podstatné, či sa prihlásiš na DNP do 8tt alebo neskôr, tj. či od posledného prihlásenia do nástupu na MD uplynie aspo 26týž. (toto sa navrhuje zrušiť, možno bude stačiť 31dní poistenia)

No a v návrhu zákona o soc.poistení je aj niečo také, že ochranná lehota neplynie ak vznikne nové nem.poistenie. Takže toto môže byť tiež podstatné!
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

saskia26 Pozri príspevok
Si už tehotná alebo len plánuješ?
zatial nie som,ale snazim sa, aby som bola
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

veronikasad Pozri príspevok
Ak nastúpiš do nového zamestnania, vymeriavací základ pre výpočet materskej sa bude brať do úvahy len z príjmu u nového zamestnávatela.

Pri uvažovanej dobe nového zamestnania pozor na ochrannú dobu

§ 32
Ochranná lehota

Na začiatok

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

DNP si začni platiť hneď, aby si mala splnenú podmienku 270 dní poistenia. Počas RD si mala nemocenské poistenie prerušené, výnimka je pri reťazovom pôrode u toho istého zamestnávatela.
Dakujem za odpoved, takze v podstate, ked nie som teraz tehotna a zacnem si to platit hned teraz, to to bude OK?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

amdd Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, takze v podstate, ked nie som teraz tehotna a zacnem si to platit hned teraz, to to bude OK?
Neviem, ako to plánuješ so zamestnaním... ale najlepšie by bolo vynechať DNP (ešte nevieme, čo bude)... Ak máš možnosť nového PP ... a aspoň do konca tohto roku s dobrým VZ (najlepšie maximálnym) ... tak ti DNP nebude treba.. Prípadne - pre istotu - sa teraz hneď prihlásiť z minima. A potom keď sa zamestnáš, môžeš zrušiť
0 0
froschka froschka

froschka je offline (nepripojený) froschka

AHOJTE poradaci, clankov je neskutocne vela a moj problem je individualny a tak vas prosim o radu.
Zila som v rakusku a moje posledne zamestnanie bolo od 1.7.2009 do 30.11.2009 Od 2.2.2010 mam s.r.o, odvody neplatim ziadne.
Ostala som tehu a tak ma zaujima ako ziskat matersku dovolenku.
Viem ze treba platit 270 dni DNP pred porodom ale vraj sa pocita aj ine NP ale moja otazka znie Zapocita sa mi NP od rakuskeho zamestnavatela ak nasledne zacnem platit DNP na slovesku??? Splnim tak podmienku do 2 rokov plateneho NP??? alebo sa to neda zlucit? Ako to je v EU?
Budem sa tesit kazdej odpovedi. Teraz som cca 5 tyzden tehu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

froschka Pozri príspevok
AHOJTE poradaci, clankov je neskutocne vela a moj problem je individualny a tak vas prosim o radu.
Zila som v rakusku a moje posledne zamestnanie bolo od 1.7.2009 do 30.11.2009 Od 2.2.2010 mam s.r.o, odvody neplatim ziadne.
Ostala som tehu a tak ma zaujima ako ziskat matersku dovolenku.
Viem ze treba platit 270 dni DNP pred porodom ale vraj sa pocita aj ine NP ale moja otazka znie Zapocita sa mi NP od rakuskeho zamestnavatela ak nasledne zacnem platit DNP na slovesku??? Splnim tak podmienku do 2 rokov plateneho NP??? alebo sa to neda zlucit? Ako to je v EU?
Budem sa tesit kazdej odpovedi. Teraz som cca 5 tyzden tehu.
... friškom sa utekaj prihlásiť z maxima ... a prelistuj poradňu na stránke SP
napr. toto: citujem ..
V zmysle § 48 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 555/2007 Z. z. poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Na účely splnenia uvedenej podmienky by bolo možné započítať aj predchádzajúce obdobia nemocenského poistenia, vrátane obdobia nemocenského poistenia v Českej republike, nakoľko v zmysle článku 18 ods. 1 nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva, je možné zohľadniť v potrebnom rozsahu doby poistenia dosiahnuté podľa právnych predpisov iného členského štátu tak, akoby boli dobami poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, za predpokladu, ak spadajú do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.
Naposledy upravil Katy a R : 16.09.10 at 17:13
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlas s katy.
a z rakúska si vybav potvrdenie, myslím E 104 o dobe nem.poistenia v zahraničí. Vraj to inak vybavuje aj SP, ale budeš to mať rýchlejšie, predpokladám, ked ho už pri nástupe na MD predložíš SP.

rob si zo všetkého kopie, čo dávaš SP a nechaj potvrdiť prevzatie SPou
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

Katy a R Pozri príspevok
Neviem, ako to plánuješ so zamestnaním... ale najlepšie by bolo vynechať DNP (ešte nevieme, čo bude)... Ak máš možnosť nového PP ... a aspoň do konca tohto roku s dobrým VZ (najlepšie maximálnym) ... tak ti DNP nebude treba.. Prípadne - pre istotu - sa teraz hneď prihlásiť z minima. A potom keď sa zamestnáš, môžeš zrušiť
Dakujem za odpoved, no moja situacia je momentalne taka, ze do stareho zamestnania sa vratit nemozem, aj ked som stale zamestnana (firma je vytunelovana a budem rada, ked mi socialka vyda aspon zapoctovy list), mam moznost hned po skonceni RD sa aspon na 1-2 mesiace zamestnat u mojho byvaleho, byvaleho zamestnavatela, kym si nieco najdem, ale nebude to dlhsie ako tie 2 mesiace. t.j. oktober, november 2010. T.j., staci mi, ked mi bude platit nemocenske zamestnavatel a po skonceni sa dobrovolne poistim, alebo zacnem si platit dobrovolne sama a teraz, potom sa odhlasim, pocas pracovneho pomeru a ked v decembri nebudem mat zamestnanie znova sa prihlasim a budem si platit DNP z max. VZ az do porodu, bude to OK? Este raz dakujem za pomoc a radu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

amdd Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, no moja situacia je momentalne taka, ze do stareho zamestnania sa vratit nemozem, aj ked som stale zamestnana (firma je vytunelovana a budem rada, ked mi socialka vyda aspon zapoctovy list), mam moznost hned po skonceni RD sa aspon na 1-2 mesiace zamestnat u mojho byvaleho, byvaleho zamestnavatela, kym si nieco najdem, ale nebude to dlhsie ako tie 2 mesiace. t.j. oktober, november 2010. T.j., staci mi, ked mi bude platit nemocenske zamestnavatel a po skonceni sa dobrovolne poistim, alebo zacnem si platit dobrovolne sama a teraz, potom sa odhlasim, pocas pracovneho pomeru a ked v decembri nebudem mat zamestnanie znova sa prihlasim a budem si platit DNP z max. VZ az do porodu, bude to OK? Este raz dakujem za pomoc a radu.
.. naozaj záleží od toho, či už si tehotná, alebo nie (dúfam, že ešte nie) .. ja by som to riešila buď DNP alebo PP .. nekombinovala by som, ak by bol potom nárok len z jedného poistenia ... nedosiahneš maximum .. ale ak otehotnieš len niekedy v novembri - zasa je to iná situácia ... a ešte možné zmeny v zákone Najistejši je PP s dobrým VZ
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

Katy a R Pozri príspevok
.. naozaj záleží od toho, či už si tehotná, alebo nie (dúfam, že ešte nie) .. ja by som to riešila buď DNP alebo PP .. nekombinovala by som, ak by bol potom nárok len z jedného poistenia ... nedosiahneš maximum .. ale ak otehotnieš len niekedy v novembri - zasa je to iná situácia ... a ešte možné zmeny v zákone Najistejši je PP s dobrým VZ
fakt je ten, ze tehotna este nie som, ale snazim sa byt , ak staci to nemocenske poistenie z mojho noveho zamestnania, ale naozaj bude trvat len 2 mesiace, a po jeho skonceni sa prihlasim na DNP, alebo uz netreba? nejak uz stracam prehlad. Dakujem.
0 0
froschka froschka

froschka je offline (nepripojený) froschka

Katy a R Pozri príspevok
... friškom sa utekaj prihlásiť z maxima ... a prelistuj poradňu na stránke SP
napr. toto: citujem ..
V zmysle § 48 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 555/2007 Z. z. poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Na účely splnenia uvedenej podmienky by bolo možné započítať aj predchádzajúce obdobia nemocenského poistenia, vrátane obdobia nemocenského poistenia v Českej republike, nakoľko v zmysle článku 18 ods. 1 nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva, je možné zohľadniť v potrebnom rozsahu doby poistenia dosiahnuté podľa právnych predpisov iného členského štátu tak, akoby boli dobami poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, za predpokladu, ak spadajú do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.
Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem a pridavam este odpoved na potvrdenie, ktoru som zislaka dnes na soc.poistovni v Komarne.
DNP osoba ma narok na matersku ak bola v predchadzajucich dvoch rokoch nemocencky poistena. To znamena ze aj v ramci EU ak ste mali zamestnavatela plati to rovnako a doba sa zlucuje. Treba priniest formular E104 z tamojsej poistovne a priniest na SP. Cize dobu 270 dni ziskam na zaklade splnenia podmienky cislo 1. Podmienka cislo 2. je platis si DNP minimalne 26 tyzdnov. A idealne je odhlasit sa az po skonceni MD resp prejst pocas MD na minimum.
Dufam ze moj prispevok pomoze dalsim, ak som nieco nesuvisle napisala kludne sa opytajte. Este pripominam ze som SZCO mam SRO ale socku nezaujima ze mam s.r.o. nakolko este nie som povinna platit odvody...takze DNP platim ako FO
Prajem vsetkym pekny den a tesim sa ze su na SK este nejake medzery, ktore sa daju vyplnit pri tom vsetkom co stat ludom berie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

dúfam, že si sa prihlásila... lebo 26 týždňov treba do nástumu na MD!!
0 0
froschka froschka

froschka je offline (nepripojený) froschka

Ano pravdaze, s dnesnym dnom som prihlasena
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať