Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás poraďte mi:

Zamestnankyňa u nás zamestnaná od 1.2.2010. Dovtedy nebola nikde zamestnaná. Teraz je tehotná a lekár jej neodporúča ďalej pracovať. Keby šla na PN tak vymeriavacie obdobie bude od 1.2.2010 do napr. 30.9.2010? a keby ťahala PN až do odchodu na materskú je to vymeriavacie obdobie tiež rovnaké?

Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím Vás poraďte mi:

Zamestnankyňa u nás zamestnaná od 1.2.2010. Dovtedy nebola nikde zamestnaná. Teraz je tehotná a lekár jej neodporúča ďalej pracovať. Keby šla na PN tak vymeriavacie obdobie bude od 1.2.2010 do napr. 30.9.2010? a keby ťahala PN až do odchodu na materskú je to vymeriavacie obdobie tiež rovnaké?

Ďakujem.
Kedy má nástup na materskú, resp. termín pôrodu?
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

až budúci rok vo februári nástup na materkú, termín v marci.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím Vás poraďte mi:

Zamestnankyňa u nás zamestnaná od 1.2.2010. Dovtedy nebola nikde zamestnaná. Teraz je tehotná a lekár jej neodporúča ďalej pracovať. Keby šla na PN tak vymeriavacie obdobie bude od 1.2.2010 do napr. 30.9.2010? a keby ťahala PN až do odchodu na materskú je to vymeriavacie obdobie tiež rovnaké?

Ďakujem.
Ak by išla teraz na PN, tak rozhodujúce obdobie je 1.2.2010-30.9.2010- PN od 1.10.2010.
Ak by nastúpila na materskú v roku 2011, potom v prípade dlhotrvajúcej PN by bolo rozhodujúce obdobie na výpočet materského rovnaké.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

A to, že pracuje od 1.2.2010 čo by bolo do 30.9. iba 242 dní a v zákone sa hovorí, že 270 dní z posledných 2 rokov?

Predtým neviem či bola dobrovoľne nezamestnaná alebo evidovaná na úrade práce.

Bude mať nárok na materské?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Lucinka23 Pozri príspevok
A to, že pracuje od 1.2.2010 čo by bolo do 30.9. iba 242 dní a v zákone sa hovorí, že 270 dní z posledných 2 rokov?

Predtým neviem či bola dobrovoľne nezamestnaná alebo evidovaná na úrade práce.

Bude mať nárok na materské?
To, že fyzicky odpracuje iba 242 dní nevadí, pretože predpokladám, že zostane v pracovnom pomere, čiže počet dní nemocenského poistenia ako zamestnanca sa jej započítajú do potrebného počtu 270 dní - iba sa jej nebude uplatňovať žiaden vymeriavací základ, keďže bude PN.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ďakujem všetkým za reakciu
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Dobrý deň, poprosím skúsenejších o radu. Máme zamestnankyňu (momentálne tehotnú), ktorej hrubá mzda u nás bola dosť nízka. Plánovali sme jej pomôcť aspoň tak, že ju nanovo zamestnáme s max. VZ. Bohužiaľ mala nejaké komplikácie a išla do nemocnice, takže sme to už nestihli poriešiť. Avšak naštastie sa jej polepšílo a prepustili ju. Problém je v tom, že si nie som istá, či to ešte stihneme. Napíšem konkrétne dátumy a poprosím Vás o pomoc. Z nemocnice ju pustili 29.9., schopná práce je od 30.9.2010. Čo je zároveň aj presne 6 týždňov pred PTP - ten má 11.11.2010. Moja otázka, je možné požiadať o nástup na materskú aj neskôr ako 6 týždňov pred PTP? Môj plán je nasledovný, k 3.10 ukončiť prac. pomer, od 4.10.(pondelok) uzatvoriť nový s maxim. VZ a od 9.10.(sobota) nastúpiť na materské. Je to možné? Možno by bola ukrátená o pär ťýždňov poberania materského, ktoré by poberala najviac 22 týždňov od pôrodu ale myslím si, že s max. materskou by sa jej to oplatilo. Dá sa to prosím? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Momentálne som na RD. Čakáme ale druhé bábätko (asi 2 týždeň tehotenstva). Počas predchádzajúceho tehotenstva som si platila aj DNP, vymeriavací základo som si určila ako rozdiel medzi max. VZ a mojou HM. Som nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa od 8/2005. DNP som si platila od 01. 09. 2007 do 21. 08. 2009. Potrebovala by som radu, koľko dní DNP potrebujem splniť aby mi vyšla max. materská. Je to stále tých 270 dní? Napriek tomu, že moje predchádzajúce DNP skončilo 21. 08. 2009? Súvisel by s tým nejako môj nástup do práce? Mám totiž od 01. 10. 2010 nastúpiť (čo je už zajtra).

Za rady vopred pekne ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nugetka Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Momentálne som na RD. Čakáme ale druhé bábätko (asi 2 týždeň tehotenstva). Počas predchádzajúceho tehotenstva som si platila aj DNP, vymeriavací základo som si určila ako rozdiel medzi max. VZ a mojou HM. Som nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa od 8/2005. DNP som si platila od 01. 09. 2007 do 21. 08. 2009. Potrebovala by som radu, koľko dní DNP potrebujem splniť aby mi vyšla max. materská. Je to stále tých 270 dní? Napriek tomu, že moje predchádzajúce DNP skončilo 21. 08. 2009? Súvisel by s tým nejako môj nástup do práce? Mám totiž od 01. 10. 2010 nastúpiť (čo je už zajtra).

Za rady vopred pekne ďakujem
.. či nastúpiš, či nie .. friškom sa utekaj prihlásiť z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania - ešte stíhaš
No nemusíš hneď zajtra - stačí aj neskôr, ale neodkladaj radšej (napr budúci týždeň)
doplním... ak ti dá zamestnávateľ mesačný plat 1200€ .. tak v tom prípade ti DNP netreba
Naposledy upravil Katy a R : 30.09.10 at 11:28
1 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Ďakujem Ti Katy a R,
chcela by som sa opýtať koľko dní, resp. týždňov musím splniť na toto DNP. Je to tých 270 dní, alebo mi stačí splniť 26 týždňov DNP, nakoľko som bola v posledných dvoch rokoch (aj keď neviem ako sa tie dva roky počítajú) DNP, mám v tom trošku zmätok. Určite sa poistím hneď, len by ma zaujímalo toto obdobie. Nad tým platom som sa dobre zabavila, nie nie, taký určite čakať nemusím, preto volím variantu DNP.
Ešte raz pekne ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nugetka Pozri príspevok
Ďakujem Ti Katy a R,
chcela by som sa opýtať koľko dní, resp. týždňov musím splniť na toto DNP. Je to tých 270 dní, alebo mi stačí splniť 26 týždňov DNP, nakoľko som bola v posledných dvoch rokoch (aj keď neviem ako sa tie dva roky počítajú) DNP, mám v tom trošku zmätok. Určite sa poistím hneď, len by ma zaujímalo toto obdobie. Nad tým platom som sa dobre zabavila, nie nie, taký určite čakať nemusím, preto volím variantu DNP.
Ešte raz pekne ďakujem
... keďže v tvojom prípade nemáš veľkú pauzu v DNP (dúfam, že údaje sú správne!!), tak prvú podmienku splníš a druhá je - 26 týždňov do nástupu na materskú - tiež by si mala. .. viď zák o SP
0 0
Danitsa Danitsa

Danitsa je offline (nepripojený) Danitsa

ospravedlnujem sa za neznalost, budem strucna: nie som nemocensky poistena (som SZCO, neplatim do soc. poistovne), nastup na matersku je v pol. novembra... teraz mam moznost sa zamestnat (prebieha odkupenie s.r.o. do mojho vlastnictva, kde si mozem dat plat ale nemusim)...ma pre mna zmysel sa este zamestnat, alebo je to pase - co sa tyka naroku na matersku ? Diky vopred.
D.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Danitsa Pozri príspevok
ospravedlnujem sa za neznalost, budem strucna: nie som nemocensky poistena (som SZCO, neplatim do soc. poistovne), nastup na matersku je v pol. novembra... teraz mam moznost sa zamestnat (prebieha odkupenie s.r.o. do mojho vlastnictva, kde si mozem dat plat ale nemusim)...ma pre mna zmysel sa este zamestnat, alebo je to pase - co sa tyka naroku na matersku ? Diky vopred.
D.
neviem odkedy si SZČO - pokial v posledných dvoch rokoch "nenazbieraš" 270 dní nem. poistenia, nemá pre teba význam zamestnať sa - nárok na materské ti nevznikne.
0 0
Danitsa Danitsa

Danitsa je offline (nepripojený) Danitsa

dakujem, szco od 1/2010 - trva, predtym "na volnej nohe" bez soc. poist.; posledne zamestnanie so soc. poist. od 21.7.2008 do 30.4.2009...asi uz nic nevymyslim :-)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Danitsa Pozri príspevok
dakujem, szco od 1/2010 - trva, predtym "na volnej nohe" bez soc. poist.; posledne zamestnanie so soc. poist. od 21.7.2008 do 30.4.2009...asi uz nic nevymyslim :-)
Počíta sa ti obdobie až do pôrodu, možno ti to vyjde. Nie som odborník na presný výpočet materského, posuň si zajtra príspevok,ak sa objaví brčko, vyráta ti to.
Stálo by za to prihlásiť sa na DNP z minima už od zajtra (nárok na vyššie materské ako z minima by si nemala, lebo DNP netrvá viac ako 26 týždňov - aj keď by si platila viac).
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. už nijako nenazbiera..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy, od akého dátumu sa počíta rok 2008 ?
0 0
Danitsa Danitsa

Danitsa je offline (nepripojený) Danitsa

porod je planovany na 25.12.10....myslim, ze to uz nevychadza...ked nebude tych 270 dni, nebude ani rodic. prispevok ? dakujem vam...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Danitsa Pozri príspevok
porod je planovany na 25.12.10....myslim, ze to uz nevychadza...ked nebude tych 270 dni, nebude ani rodic. prispevok ? dakujem vam...
rodičvský príspevok dostaneš, ale ak ti nevznikne nárok na materskú, tak až od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí, len ten znížený (od nového roku aj tak má byť jednotná sadzba a materské z minima je nižšie ako plánovaná suma RP).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať