Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
micus micus

micus je offline (nepripojený) micus

Zdravím,

prosím Vás o radu, už mám v tom taký zmätok že netuším čo mám spraviť. 3 roky pracujem u toho istého zamestnávateľa. V decembri by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Keďže by som chcela najvyššiu možnú dávku materskej a môj plat na to určite nestačí chcem si overiť nasledovné riešenie. Príklad: 27. 11. 2010 rozviažem pracovný pomer s mojim zamestnávateľom dohodou. Do 01.12.2010 budem nezamestnaná a budem si dobrovoľne platiť zdravotné poistenie. Od 01.12.2010 by som znova uzatvorila pracovný pomer s tým istým zamestnávateľom, ale na inú pozíciu a s platom vo výške max. vymeriavacieho základu. Takto by som pracovala cca 7 dní. Budem mať pri takomto postupe nárok na max. výšku materskej aj keď zamestnávateľ zostane ten istý? Je potrebné byť 3 dni nezamestnaná (neporuší sa podmienka 270 dní nemocenského poistenia)? Nemôže byť jedna prac. zmluva ukončená k 30.11. a následne od 01.12.2010 uzatvorená zmluva. Takto by ma zamestnávateľ nemusel odhlasovať a opäť prihlasovať. Nemala by potom soc. poisťovňa s týmto problém.

A ešte Vás prosím aktuálny max. vymeriavací základ je 1116,75 €?


Ďakujem za odpoveď.
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

A je to tu. Včera v správach hovorili o DNP - ako to kto využíva a o koľko tým prichádza soc. poisťovňa... Že pán Mihál radil budúcim mamičkám ako prísť k vyššej materskej a teraz to chce skresať..... Zachytili ste to viacerí? Čo s tým chce urobiť?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

No predsa to zrusit
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aknelh Pozri príspevok
A je to tu. Včera v správach hovorili o DNP - ako to kto využíva a o koľko tým prichádza soc. poisťovňa... Že pán Mihál radil budúcim mamičkám ako prísť k vyššej materskej a teraz to chce skresať..... Zachytili ste to viacerí? Čo s tým chce urobiť?
konečná podoba zákona o sociálnom poistení je v rukách poslancov

http://ekonomika.sme.sk/c/5592598/so...ionov-eur.html
2 0
molly83 molly83

molly83 je offline (nepripojený) molly83

Dobry den, chcem sa spytat na moj pripad.
Ako studentka som si platila DNP od januara do novembra 2009. Minuly mesiac som sa zamestnala (od 1.9.2010), predtym som bola studentka a odvody som mala zaplatene len tieto dobrovolne. Tento mesiac som zistila, ze som tehotna. Mozem si ist znovu zalozit DNP, vyde mi materska? A materska z odvodov z prace? Termin porodu mam 8. 6. 2011. Dakujem pekne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

molly83 Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat na moj pripad.
Ako studentka som si platila DNP od januara do novembra 2009. Minuly mesiac som sa zamestnala (od 1.9.2010), predtym som bola studentka a odvody som mala zaplatene len tieto dobrovolne. Tento mesiac som zistila, ze som tehotna. Mozem si ist znovu zalozit DNP, vyde mi materska? A materska z odvodov z prace? Termin porodu mam 8. 6. 2011. Dakujem pekne
Môžeš, ale máš to veéľmi natesno - aby ti vyšla materská z obidvoch poistení.... a ešte k tomu - ktovie aká bude podoba zákona
možno tak z minima by stálo za to sa prihlásiť.
zo zamestnania by si mala mať 280 dní ... a nevieš, či sa malý nebude aj skôr pýtať (v tom prípade sa zíde to predchádzajúce DNP)
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

ady23 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opýtať aj keď ešte je to predčasné, na nete som sa dočítala o sprísnení DNP a to
"Každá zmena zamestnania je dôvodom na vznik nového rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa dávka určuje. V praxi to znamená, že ak niekto začal teraz, od 1. septembra, pracovať a má vyšší príjem než v predchádzajúcom zamestnaní a ochorie, má aj nemocenské vyššie, určuje sa totiž z aktuálneho príjmu.
Od budúceho roka by sa to malo zmeniť. Podľa navrhovanej novely totiž rozhodujúcim obdobím v takých prípadoch by mal byť minulý rok, a nie príjem z aktuálneho zamestnania, a to bez ohľadu na to, aký príjem dotyčná osoba v predchádzajúcom roku dosiahla, či lepší alebo horší. Terajší režim poistenia totiž zneužívajú nielen budúce mamičky, ktoré si pred nástupom na materskú dovolenku zabezpečia vyššiu mzdu, aby mali vyššie materské, ale aj tí poistenci Sociálnej poisťovne, ktorí sa chystajú na operáciu."
Som aj povinne poistená ako SZČO aj dobrovoľne z minima od 1.7.2010, chcem sa len opýtať či horeuvedená zmena sa týka aj vtedy ak by som zrušila terajšie DNP a nanovo zvyšila na najvyšši VZ, keď zistím že som tehotná, keď by bolo dodržaných tých 26 t. pre nástupom na MD. Po starom by bolo moje rozhodujúce obdobie pre MD od poslednej zmeny DNP, a teraz, alebo sa to tejto zmeny netýka ? Ďakujem.
No bude to zaujímavé, ako to nakoniec schvália. Ale keď v tomto roku bude určený VZ a poistenie bude trvať stále aj v budúcom roku, tak by sa to malo počítať z VZ tohto roku.
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Dobrý deň chcem Vás poprosiť o radu,
momentálne som na MD, no plánujeme ďalšie bábo a tak by som chcela zistiť na čom som . Pred MD som bola zamestnaná a bola som aj dobrovolne pripoistená. Počas MD mi skončil pracovný pomer - doba určitá. Materskú som mala z max zamestnanie + pripoistenie
1. Z čoho sa mi bude počítať ďalšia materská?
2. Ako som čítala chcu zrušiť pripoistenie no ak by som sa stihla pripoistiť do zmeny zákona mala by som nárok na vyplácanie aj z pripoistenia po zmene zákona?
3. O chvíľu mi skončí vyšší rodičovský príspevok a ak by som bola tehotná a predtým si platila pripoistenie mohla by som ísť aj na rodičovskom príspevku na PN, alebo by som musela zrušiť rodičovský??? rodičovský príspevok bude 165 € a PN pri pripoistení z max je podstatne vyššie
4. REsp čo mi je najvýhodnejšie urobiť,?
Vopred ďakujem za cenné rady lebo pri nákladoch pri malej mi nie je jedno koľko dostanem
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Potrebujem súrne poradiť. Švagriná nastupuje za 14 dní na materskú. Sú na tom finančne veľmi zle. S prvým dieťaťom bola na predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov. Teraz ide znova na materskú, ale ona sama sa o tieto veci doteraz akosik nezaujímala. Preto by som Vás chcela poprosiť o radu, či sa dá vôbec nejako dosiahnuť, aby dostávala vyššiu materskú. Ak by bolo treba aj zamestnať sa na krátku dobu, tak to by sme nejako poriešili. Len neviem, či to má zmysel. Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

AdrianaA Pozri príspevok
Potrebujem súrne poradiť. Švagriná nastupuje za 14 dní na materskú. Sú na tom finančne veľmi zle. S prvým dieťaťom bola na predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov. Teraz ide znova na materskú, ale ona sama sa o tieto veci doteraz akosik nezaujímala. Preto by som Vás chcela poprosiť o radu, či sa dá vôbec nejako dosiahnuť, aby dostávala vyššiu materskú. Ak by bolo treba aj zamestnať sa na krátku dobu, tak to by sme nejako poriešili. Len neviem, či to má zmysel. Ďakujem
Má splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch ? Ak nemá, nebude mať nárok na žiadnu materskú, len nižší rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

veronikasad Pozri príspevok
Má splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch ? Ak nemá, nebude mať nárok na žiadnu materskú, len nižší rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.
Ani keby sa zamestnala? Aj vtedy je podmienka tých 270 dní ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

AdrianaA Pozri príspevok
Ani keby sa zamestnala? Aj vtedy je podmienka tých 270 dní ?
Neviem kedy jej skončila predch. rod. dovolenka, ak pracovný pomer počas nej (v posledných dvoch rokoch) trval, považuje sa podmienka 270 dní za splnenú.

Ak je nezamestnaná - bohužial, nárok na materské jej nevznikne. 270 dní poistenia zo zamestnania nestihne ...
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Môžem Vás poprosiť o radu už som raz písala no nik ni neodpovedal
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o radu,
momentálne som na MD, no plánujeme ďalšie bábo a tak by som chcela zistiť na čom som . Pred MD som bola zamestnaná a bola som aj dobrovolne pripoistená. Počas MD mi skončil pracovný pomer - doba určitá. Materskú som mala z max zamestnanie + pripoistenie
1. Z čoho sa mi bude počítať ďalšia materská?
2. Ako som čítala chcu zrušiť pripoistenie no ak by som sa stihla pripoistiť do zmeny zákona mala by som nárok na vyplácanie aj z pripoistenia po zmene zákona?
3. O chvíľu mi skončí vyšší rodičovský príspevok a ak by som bola tehotná a predtým si platila pripoistenie mohla by som ísť aj na rodičovskom príspevku na PN, alebo by som musela zrušiť rodičovský??? rodičovský príspevok bude 165 € a PN pri pripoistení z max je podstatne vyššie
4. REsp čo mi je najvýhodnejšie urobiť,?
Vopred ďakujem za cenné rady lebo pri nákladoch pri malej mi nie je jedno koľko dostanem
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

gabi29 Pozri príspevok
Môžem Vás poprosiť o radu už som raz písala no nik ni neodpovedal
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o radu,
momentálne som na MD, no plánujeme ďalšie bábo a tak by som chcela zistiť na čom som . Pred MD som bola zamestnaná a bola som aj dobrovolne pripoistená. Počas MD mi skončil pracovný pomer - doba určitá. Materskú som mala z max zamestnanie + pripoistenie
1. Z čoho sa mi bude počítať ďalšia materská? Ak Ti trvá dobr. poistenie, tak z dobr. poistenia. Napíš dátumy od kedy si platila, a či poistenie stále trvá..
2. Ako som čítala chcu zrušiť pripoistenie no ak by som sa stihla pripoistiť do zmeny zákona mala by som nárok na vyplácanie aj z pripoistenia po zmene zákona? Uvidíme, predčasné hovoriť, čo schvália. Ale keď je prihlásenie na DNP v tomto roku, tak budúci rok sa bude vypočítavať z tohtoročného vymeriavacieho základu.
3. O chvíľu mi skončí vyšší rodičovský príspevok a ak by som bola tehotná a predtým si platila pripoistenie mohla by som ísť aj na rodičovskom príspevku na PN, alebo by som musela zrušiť rodičovský??? rodičovský príspevok bude 165 € a PN pri pripoistení z max je podstatne vyššie Teraz je možné byť na PN alebo OČR, nesmú však trvať celý kalendárny mesiac.
4. REsp čo mi je najvýhodnejšie urobiť,? Musíš sa rozhodnúť sama
Vopred ďakujem za cenné rady lebo pri nákladoch pri malej mi nie je jedno koľko dostanem
V texte.
0 0
jozozv jozozv

jozozv je offline (nepripojený) jozozv

Dobrý deň, prosím o radu, lebo mám z toho guláš. Platím si DNP od 25.01.2010 v sume 19,80 mesačne, zamestnaná som od 25.06.2010 na 4 hodiny denne. V roku 2011 plánujem ísť na materskú a zaujímalo by ma ako si vyrátať materskú, ktorú by som dostávala a ako si ju vylepšiť. Ako zistím aká materská by mi vyšla z toho môjho DNP? Teda ako zistím môj vymeriavací základ..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jozozv Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu, lebo mám z toho guláš. Platím si DNP od 25.01.2010 v sume 19,80 mesačne, zamestnaná som od 25.06.2010 na 4 hodiny denne. V roku 2011 plánujem ísť na materskú a zaujímalo by ma ako si vyrátať materskú, ktorú by som dostávala a ako si ju vylepšiť. Ako zistím aká materská by mi vyšla z toho môjho DNP? Teda ako zistím môj vymeriavací základ..
výšku VZ si uviedla v prihláške - sadzba poistného na nem. poistenie je 4,4 %.

Trochu matermatiky : 19,80 : 4,40 x 100 = 450 € mesačne.

Materské 55 % denného vymeriavacieho základu. Počíta sa zo súčtu VZ z DNP a poistenia zamestnanca za predch. kal. rok (ak budeš mať splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch )
0 0
zeneta zeneta

zeneta je offline (nepripojený) zeneta

Dobry den pan Mihal,

prosila by som o odpoved na otazku: "Z coho mi bude pocitane materske ked menim zamestnnie od 12/2010 a v 2/2011 nastupujem na MD? Dakujem pekne za odpoved
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

zeneta Pozri príspevok
Dobry den pan Mihal,

prosila by som o odpoved na otazku: "Z coho mi bude pocitane materske ked menim zamestnnie od 12/2010 a v 2/2011 nastupujem na MD? Dakujem pekne za odpoved
Z nového zamestnania od 12/2010. Ak si mala predtým zamestnanie trvajúce 270 dní.
0 0
zeneta zeneta

zeneta je offline (nepripojený) zeneta

Dakujem za odpoved. To znamena ze od 12/2010 - do nastupu na MD, t.j. 2/2011?
0 0
micus micus

micus je offline (nepripojený) micus

Dobrý deň, dostala som sa k tomuto článku

v googli ho nájdete pod názvom "Mihálové finty oberajú štát o peniaze"
bohužiaľ nemôžem tu dať link.

prosím Vás je to pravda? Nie je nutné zmeniť zamestnávateľa? A platí to aj, keby som podľa p. Mihála uzatvorila pár dní pred nástupom na materskú novú zmluvu a na materskú nastúpim ešte v roku 2010? Napr. 1.12.2010 uzatvorím novú zmluvu a 15.12. som už na materskej.

Prosím Vás už to trošku súri a akosi sa neviem vymotať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať