Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
Ka-Be Ka-Be

Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

Ako to je so SZČO a materskou? Musí počas MD a RD pozastaviť živnosť? Alebo živnosť môže fungovať, mať z nej príjem a zároveň poberať materské? Alebo ako to urobiť, aby poberala materské (má nárok).

ďakujem
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis Pozri príspevok
Aj ja si neviem rady (ide o moju neter)
od 1.1..2008 do 31.8.2010 DNP z minima popritom bola doma s dieťaťom (nie už však na rodič. príspevku,dieťa staršie ako 3 roky)
9.9.2010 nástup do zamestnania a od 30.9.2010 je PN asi dlhodobo. 26.2.2011 nástup na MD. Z ktorého VZ jej bude počítané materské keď v terajšom zamestnaní má kalendárne dni RO 21, a dni vylúčenia povinnosti platiť poistné na NP (zatiaľ) 32
Prosím vie mi niekto poradiť
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

dobry den. Potrebujem poradit toho casu som od oktobra na MD este v aprily v case ked som bola zamestnana som robila nejake prepisy textov mala to byt mensia praca na dohodu prepis som odovzdala a od vtedy ticho. Teraz sa mi ozvali ze teda konecne spisuju dohody a vyplatia mi tu pracu z aprila. Do dohody som nadiktovala ze som toho casu na materskej. Chcem sa spytat ci je to v poriadku? Byt na materskej a mat pracu na dohodu je to nedoriesene z aprila ziadnu pracu na dohodu teraz nemam ani nebudem mat len sa konecne rozhybali mi to vyplatit mozem si to nechat vyplatit na dohodu aj ked uz poberam matersku? Je to par supov ktore som myslela ze uz ich ani neuvidim a nechcem si teraz kvoli tomu komplikovat situaciu
VDAKA!!!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

karpis Pozri príspevok
Aj ja si neviem rady (ide o moju neter)
od 1.1..2008 do 31.8.2010 DNP z minima popritom bola doma s dieťaťom (nie už však na rodič. príspevku,dieťa staršie ako 3 roky)
9.9.2010 nástup do zamestnania a od 30.9.2010 je PN asi dlhodobo. 26.2.2011 nástup na MD. Z ktorého VZ jej bude počítané materské keď v terajšom zamestnaní má kalendárne dni RO 21, a dni vylúčenia povinnosti platiť poistné na NP (zatiaľ) 32
Malo by to byť z VZ ktorý získala od 9.9. do 29.9. deleno 21 dní.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ka-Be Pozri príspevok
Ako to je so SZČO a materskou? Musí počas MD a RD pozastaviť živnosť? Alebo živnosť môže fungovať, mať z nej príjem a zároveň poberať materské? Alebo ako to urobiť, aby poberala materské (má nárok).

ďakujem
Materské môže poberať, aj keď má príjem zo živnosti. Momentálne ak by chela poberať RP, musela by živnosť prerušiť/zrušiť. Po novom roku by ale mohla mať príjem aj zo živnosti počas poberania RP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

krater Pozri príspevok
dobry den. Potrebujem poradit toho casu som od oktobra na MD este v aprily v case ked som bola zamestnana som robila nejake prepisy textov mala to byt mensia praca na dohodu prepis som odovzdala a od vtedy ticho. Teraz sa mi ozvali ze teda konecne spisuju dohody a vyplatia mi tu pracu z aprila. Do dohody som nadiktovala ze som toho casu na materskej. Chcem sa spytat ci je to v poriadku? Byt na materskej a mat pracu na dohodu je to nedoriesene z aprila ziadnu pracu na dohodu teraz nemam ani nebudem mat len sa konecne rozhybali mi to vyplatit mozem si to nechat vyplatit na dohodu aj ked uz poberam matersku? Je to par supov ktore som myslela ze uz ich ani neuvidim a nechcem si teraz kvoli tomu komplikovat situaciu
VDAKA!!!
Ešte tento rok môžeš mať počas materskej príjem na dohodu.
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

dakujem! takze to mozem nechat tak vyplatit si to na seba nechcem mat neskor z toho nejake komplikacie.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

sta Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
viete mi prosím pomôcť?

Kamarátka je na RD s prvým dieťaťom, RD jej trvá do 24.9.2011. Keďže bola pred nástupom na MD nezamestnaná, prihlásila sa na DNP platila si z maximálneho VZ a vyšla jej max. materská. Po nástupe na RD sa z DNP odhlásila.

Teraz zistila, že čaká druhé dieťa. Je v cca 5 týždni. Ak tomu správne rozumiem, tak keby chcela mať max. materskú musela by sa prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením, aby si ho platila aspoň tých 270 dní.
Keďže toto už nestihne, neviem či sa jej oplatí sa teraz prihlasovať na DNP? Bude dostávať aspoň min. materskú? A ako to bude s rodičovským príspevkom?

Ďakujem vopred za všetky rady :-)
Prosím viete mi poradiť, či bude mať nárok aspoň na min. materskú?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Jana Motyčková Pozri príspevok
Malo by to byť z VZ ktorý získala od 9.9. do 29.9. deleno 21 dní.
Janka veľmi pekne dakujem dufam že to tak bude v novom zákone o soc. poistení. Veľmi by ma to mrzelo keby to tak nebolo. Ešte raz ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

sta Pozri príspevok
Prosím viete mi poradiť, či bude mať nárok aspoň na min. materskú?
DNP zbytočne uzavrie - nárok na materskú nevzniká, nesplní zákonom požadovaných 270 dní nemoc.poistenia do pôrodu.
Takže bude mať nárok na rodičovský príspevok.(od pôrodu)
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Nástup na materskú bude v 07/2011, DNP trvá od roku 2008, od 1.8.2010 bola nová prihláška s max. VZ. Podľa návrhu, by sa mala materská počítať z RO 1.8.-31.12.2010 ? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

saskia26 Pozri príspevok
Nástup na materskú bude v 07/2011, DNP trvá od roku 2008, od 1.8.2010 bola nová prihláška s max. VZ. Podľa návrhu, by sa mala materská počítať z RO 1.8.-31.12.2010 ? Ďakujem za odpoveď.
Áno .
1 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

karpis Pozri príspevok
Aj ja si neviem rady (ide o moju neter)
od 1.1..2008 do 31.8.2010 DNP z minima popritom bola doma s dieťaťom (nie už však na rodič. príspevku,dieťa staršie ako 3 roky)
9.9.2010 nástup do zamestnania a od 30.9.2010 je PN asi dlhodobo. 26.2.2011 nástup na MD. Z ktorého VZ jej bude počítané materské keď v terajšom zamestnaní má kalendárne dni RO 21, a dni vylúčenia povinnosti platiť poistné na NP (zatiaľ) 32
Janka ona tam potom nebude musieť mať RO tých 31 dní?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Poistenie trvá aj počas poberania nemocenského, teda má tam 31 (90) dní.
2 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Janka ďakujem si ma zas potešila ja som neni nejaký odborník na mzdové zaležitosti preto som si neni istá.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Jana Motyčková Pozri príspevok
Poistenie trvá aj počas poberania nemocenského, teda má tam 31 (90) dní.
V podstate tých 90 dní kalend. bude mať, horšie bude ak to budú brať ako 90 dní bez vylúčených dôb čo potom?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

karpis Pozri príspevok
V podstate tých 90 dní kalend. bude mať, horšie bude ak to budú brať ako 90 dní bez vylúčených dôb čo potom?
Taký návrh v novele zákona určite nebude (cielom novely je zamedziť "manipulácii" s VZ rušením poistenia (zmenou zamestnania, VZ u DNPO)
3 0
Dračica Dračica

Dračica je offline (nepripojený) Dračica

dobrý večer,

chcela by som vedieť. ak ukončím živnosť k 31.12.2010, a v roku 2011 pôjdem na PN a materskú, ako sa mi bude počítať PN a materské.
od roku 2008 si platím DNP nepretržite a aj povinné nemocenské poistenie. Ak ukončím tento rok živnosť a tým aj povinné nemocenské poistenie, zostane mi len DNP, bude sa mi Pn a materská počítať len z DNP, alebo aj z povinného poistenia,. ktoré však už bude ukončené? prosím poradte mi niekto.
Ďakujem
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Dobrý večer, chcela by som sa poradiť:
- pracovný pomer od r. 2007 - 26.4.2010
- čerpanie RD do 8.4.2010
- od 27.4.2010 úrad práce - 30.11.2010
- plánovaný nástup do novej práce 1.12.2010 s max. vymeriavacím základom 1116 eur
- plánovaný pôrod najskôr v 08/2011
Materská - bude splnená podmienka 270 dní v posledných 2 rokoch od pôrodu
- materská sa bude rátať z vymeriavacieho základu z obdobia 12/2010.
Uvažujem správne? Ďakujem za odpovede.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dračica Pozri príspevok
dobrý večer,

chcela by som vedieť. ak ukončím živnosť k 31.12.2010, a v roku 2011 pôjdem na PN a materskú, ako sa mi bude počítať PN a materské.
od roku 2008 si platím DNP nepretržite a aj povinné nemocenské poistenie. Ak ukončím tento rok živnosť a tým aj povinné nemocenské poistenie, zostane mi len DNP, bude sa mi Pn a materská počítať len z DNP, alebo aj z povinného poistenia,. ktoré však už bude ukončené? prosím poradte mi niekto.
Ďakujem
.. z aktuálneho trvajúceho pistenia ..
doplním: ... treba počkať na konečné znenie novely zákona
Naposledy upravil Katy a R : 13.11.10 at 14:57
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať