Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
NovaSib NovaSib

NovaSib je offline (nepripojený) NovaSib

Prosím aj ja o radu.
Prečítala som veľa príspevkov, ale stále nie som si istá...
Som SZČO, od r. 2006 si platím povinne NP z min. VZ. Plánujeme bábätko, predpokladaný termín pôrodu je 11/2011. Ako mám postupovať aby som dosiahla max. materskú?
Mám sa prihlásiť ešte tento rok na DNP s rozdielom min. a max. VZ? Vtedy by rozhodujúce obdobie bolo napr. od 03.12.2010 do 31.12.2010?
Alebo stačí v jan.2011 sa prihlásiť na DNP?
Ďakujem.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

veronikasad Pozri príspevok
Zákon nie je ešte schválený, preto nič nie je isté. "Oficialne" informácie by sme mali dostať od p. ministra 14.12. na bezplatnom seminári v Bratislave.
Ďakujem Veronika, počkám teda dovtedy, dúfam že mi pomôžete potom a že hlavne ešte nebude pre mňa neskoro.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

NovaSib Pozri príspevok
Prosím aj ja o radu.
Prečítala som veľa príspevkov, ale stále nie som si istá...
Som SZČO, od r. 2006 si platím povinne NP z min. VZ. Plánujeme bábätko, predpokladaný termín pôrodu je 11/2011. Ako mám postupovať aby som dosiahla max. materskú?
Mám sa prihlásiť ešte tento rok na DNP s rozdielom min. a max. VZ? Vtedy by rozhodujúce obdobie bolo napr. od 03.12.2010 do 31.12.2010?
Alebo stačí v jan.2011 sa prihlásiť na DNP?
Ďakujem.
Na DNP sa prihlás ešte tento rok. VZ: rozdiel medzi min. a max VZ.
Na prihláške RLFO to musíš uviesť.
0 0
NovaSib NovaSib

NovaSib je offline (nepripojený) NovaSib

Andyke ďakujem.
Zajtra idem a prihlásim sa.
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

Dobrý deň,
chcem sa ešte opýtať, ako je to s PN alebo s materským v rámci ochrannej doby, ráta sa RO z VZ z posledného poistenia?...zmení sa to aj v novom roku? Tiež si bude musieť žena platiť nem.poistenie min. 90 dní, až potom jej vznikne nárok na to "posledné poistenie" v rámci ochrannej doby? Alebo môže mať pracovnú zmluvu napríklad na jeden mesiac?
Ďakujem, prosím aj o Váš názor.
ubka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

UBIKA25 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa ešte opýtať, ako je to s PN alebo s materským v rámci ochrannej doby, ráta sa RO z VZ z posledného poistenia?...zmení sa to aj v novom roku? Tiež si bude musieť žena platiť nem.poistenie min. 90 dní, až potom jej vznikne nárok na to "posledné poistenie" v rámci ochrannej doby? Alebo môže mať pracovnú zmluvu napríklad na jeden mesiac?
Ďakujem, prosím aj o Váš názor.
ubka
Môžeš byť prosím konkrétnejšia. Uveď dátum skončenia prac.pomeru, dátum začiatku PN, dátum pôrodu.
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

veronikasad Pozri príspevok
Môžeš byť prosím konkrétnejšia. Uveď dátum skončenia prac.pomeru, dátum začiatku PN, dátum pôrodu.
Nová pracovná zmluva od 1.1.2011 do 28.02.2011 termín nástupu na materskú je 21.5.2011, a ešte niečo ešte stále pracujem od 1.10.2010 zmluva končí do 31.3.2011 - len momentálne som na PN (asi ma prepustia, teda rátam s tým kôli PN som v skúšobnej dobe) od 16.12.2010 by mi mala PN skončiť, ak bude všetko v poriadku. Neviem, čo mám robiť ako sa zariadiť, aby som vôbec nejaké to materské mala (a samozrejme vyššie DNP už nestihnem, a nik ma nezamestná, keď som tehotná). 270 dní pred nástupom na materskú mám splnených od mája 2005 som do augusta 2010 bola SZČO a platila nemocenské poistenie z minima.
Ďakujem
0 0
hajni hajni

hajni je offline (nepripojený) hajni

Prosím, vedel by niekto pomôcť? Poberám opatrovateľský príspevok na ZŤP dieťa a v máji je termín pôrodu. Neviem ako je to s opatrovateľským a materskou súbežne. Dá sa poberať naraz tieto dve dávky? Alebo mi jednu prerušia? Ak áno, mohla by som dať rodičovský príspevok na manžela? ( je zamestnaný) Ďakujem
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Podla mojich informacii by ste mali dostavat aj rodicovsky prispevok aj opatrovatelske na dieta. Teda aspon ja poznam pripad materskej dovolenky, kde pani opatrovala zaroven aj svojho manzela. Neviem, ale ci sa to uz nezmenilo. Dufam, ze vam niekto odpovie na 100 percent.Inak viem, ze ak by bol vas manzel zamestnany, tak by urcite nemohol poberat aj rodicovsky prispevok. Vylucuje sa to. Neviem opat co prinesie novy zakon.
Pekny den a ak niekto vie, poradte tej pani
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci niekto nahodou nevie, ako to bude s rodicovskym prispevkom od noveho roku pre tych, co momentalne poberaju 256 Eur, cize ten vyssi rodicovsky prispevok. Budeme ho poberat do 24 mesiacov alebo 20 mesiacov veku dietata? A potom nastupujeme na aku davku? Bude to tych 164 Eur alebo 190 Eur? Budeme moct taktiez popri poberani rodicovskeho prispevku aj my pracovat alebo len ti, ktori nastupia na rodicovsky prispevok v novom roku?
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

grafikafotky Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci niekto nahodou nevie, ako to bude s rodicovskym prispevkom od noveho roku pre tych, co momentalne poberaju 256 Eur, cize ten vyssi rodicovsky prispevok. Budeme ho poberat do 24 mesiacov alebo 20 mesiacov veku dietata? A potom nastupujeme na aku davku? Bude to tych 164 Eur alebo 190 Eur? Budeme moct taktiez popri poberani rodicovskeho prispevku aj my pracovat alebo len ti, ktori nastupia na rodicovsky prispevok v novom roku?
Dakujem
§ 12b
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(1) O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 31. decembra 2010, o ktorých sa právoplatne nerozhodlo do 31. decembra 2010, sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vyplatí za obdobie do 31. decembra 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
(2) Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2010 za obdobie pred 1. januárom 2011, o nároku na tento rodičovský príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vyplatí za obdobie do 31. decembra 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2010.
(3) Ak rodičovský príspevok bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 v sume 164,22 eura a nárok na tento rodičovský príspevok by trval podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 aj po tomto dni, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a vypláca sa v sume podľa zákona účinného od 1. januára 2011.
(4) Ak rodičovský príspevok bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, vyplácal sa v sume 256 eur a nárok na tento rodičovský príspevok by trval podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 aj po tomto dni, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a vypláca sa v sume 256 eur aj počas výkonu zárobkovej činnosti oprávnenou osobou do zániku nároku na rodičovský príspevok, najdlhšie do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši vek 20 mesiacov.
(5) Ak rodičovský príspevok bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, vyplácal sa v sume rozdielu medzi sumou rodičovského príspevku 256 eur a sumou materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte a nárok na tento rodičovský príspevok by trval podľa zákona účinného do 31. decembra 2010 aj po tomto dni, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a vypláca sa v sume tohto rozdielu; po skončení vyplácania materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte sa rodičovský príspevok vypláca v sume 256 eur aj počas výkonu zárobkovej činnosti oprávnenou osobou do zániku nároku na rodičovský príspevok, najdlhšie do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši vek 20 mesiacov.
(6) Rodičovský príspevok priznaný podľa § 4 ods. 4 zákona účinného do 31. decembra 2010, na ktorý by trval nárok podľa zákona účinného do 31. decembra 2010, považuje sa od 1. januára 2011 za rodičovský príspevok priznaný podľa tohto zákona a vypláca sa v sume 75 % rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 aj počas výkonu zárobkovej činnosti oprávnenou osobou.
(7) Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a jednej z oprávnených osôb sa vyplatil príspevok rodičovi podľa osobitného predpisu<SUP>29)</SUP> účinného do 31. decembra 2010, o nároku na tento rodičovský príspevok pri starostlivosti o to isté dieťa sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca za obdobie, za ktoré sa poskytol príspevok rodičovi, v sume 75 % rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 zákona účinného od 1. januára 2011.“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 29 znie:
„<SUP>29) </SUP>§ 5 ods. 2 až 4 zákona č. 561/2008 Z. z. o príspevku na starostlivosť o dieťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 571/2009 Z. z.“.

Celý zákon schválený NR SR nájdeš tu

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=349097
2 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

UBIKA25 Pozri príspevok
Nová pracovná zmluva od 1.1.2011 do 28.02.2011 termín nástupu na materskú je 21.5.2011, a ešte niečo ešte stále pracujem od 1.10.2010 zmluva končí do 31.3.2011 - len momentálne som na PN (asi ma prepustia, teda rátam s tým kôli PN som v skúšobnej dobe) od 16.12.2010 by mi mala PN skončiť, ak bude všetko v poriadku. Neviem, čo mám robiť ako sa zariadiť, aby som vôbec nejaké to materské mala (a samozrejme vyššie DNP už nestihnem, a nik ma nezamestná, keď som tehotná). 270 dní pred nástupom na materskú mám splnených od mája 2005 som do augusta 2010 bola SZČO a platila nemocenské poistenie z minima.
Ďakujem
Podľa nového zákona ochranná lehota poistenkyne, ktoré nemoc.poistenie zaniklo v období tehotenstva je 8 mesiacov. Takže ukľudni sa, materské dostaneš (nárok máš)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Ako vidím v období od 1.1.2011 do 28.2.2011 budeš mať 2 PP.<o:p></o:p>
Jeden - ten súčasný a potom nový. Vzhľadom na to, že ten nový Ti skončí skôr ako terajší a ten terajší PP bude trvať do 31.3.2011, tak nárok na materské bude v ochrannej lehote zo súčasného zamestnania. Rozhod.obdobím pre výpočet materského je od 1.10. do 31.12.2010.
2 0
1kaco1 1kaco1

1kaco1 je offline (nepripojený) 1kaco1

Chcem poprosit o radu. S priatelkou cakame dietatko a momentalne pracuje v zamestnani cca 4 roky ale zialbohu s velmi malym primom. Keby teraz v decembri 2010 nastupila do noveho zamestnania s max. vymeriavacim zakladom ako by sa jej podla tohto noveho zakona ratala materska na ktoru ma nastupit v april 2011. A keby sa teraz zamestnala v tom novom zamestnani a nasledne nastupila na PN este v tomto roku, na PN by bola az do nastupu na matersku april 2011. S akeho vymeriavacieho zakladu by sa jej ratala PN a potom materska ? ...viem ze boli schvalene teraz zmeny ale moc sa v tom neorientujem tak za akekolvek rady velmi pekne dakujem.
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

[QUOTE=Andyke;1583528]<FONT color=black><FONT face=Verdana>Podľa nového zákona ochranná lehota poistenkyne, ktoré nemoc.poistenie zaniklo v období tehotenstva je 8 mesiacov. Takže ukľudni sa, materské dostaneš (nárok máš)fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com

Ďakujem veľmi pekne.Len som nevedela, či mi to vinde tých 90 dní aj keď som teraz na PN.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Ako je, prosím vás, v takomto prípade:
1. mamička požiadala o príspevok rodičovi na základe zamestnania sa, teda ukončila poberanie RP a dala si doplatiť 25% zostávajúcich súm RP, na ktoré by mala nárok ešte do 3 rokov veku dieťaťa. Doplatia 25% zo 164,22 € alebo z novej sumy 190,10 € ?
2. zrušilo sa poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa v súčasnosti vo výške 41,02 € od nového roku?
Ďakujem za odpovede!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

hajni Pozri príspevok
Prosím, vedel by niekto pomôcť? Poberám opatrovateľský príspevok na ZŤP dieťa a v máji je termín pôrodu. Neviem ako je to s opatrovateľským a materskou súbežne. Dá sa poberať naraz tieto dve dávky? Alebo mi jednu prerušia? Ak áno, mohla by som dať rodičovský príspevok na manžela? ( je zamestnaný) Ďakujem
... keby si to upresnila... pri poberaní opatrovateľ. príspevku nie si nemocensky poistená - iba ak máš dobrovoľné poistenie
Ak nie - nárok na materské nie je vôbec .. (iba RP)
Ale za určitých podmienok (neskoršie) by mohol nastúpiť na materskú aj manžel - predpokladám, že on spĺňa podmienky... neuvažovali ste o tom (pri postihnutí prevého dieťaťa by to hádam aj pomohlo.. )
2 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
1kaco1 Pozri príspevok
Chcem poprosit o radu. S priatelkou cakame dietatko a momentalne pracuje v zamestnani cca 4 roky ale zialbohu s velmi malym primom. Keby teraz v decembri 2010 nastupila do noveho zamestnania s max. vymeriavacim zakladom ako by sa jej podla tohto noveho zakona ratala materska na ktoru ma nastupit v april 2011. A keby sa teraz zamestnala v tom novom zamestnani a nasledne nastupila na PN este v tomto roku, na PN by bola az do nastupu na matersku april 2011. S akeho vymeriavacieho zakladu by sa jej ratala PN a potom materska ? ...viem ze boli schvalene teraz zmeny ale moc sa v tom neorientujem tak za akekolvek rady velmi pekne dakujem.
Áno, môže ukončiť pôvodné zamestnanie a čo najskôr nastúpiť do nového zamestnania s maximálnym VZ 1116,75 EUR. Ak po pár dňoch nastúpi na PN, tak tá sa jej bude počítať z nového VZ a bude maximálna až do nástupu na MD. V novom roku ak nastúpi na MD a stihne do apríla 2011 viac ako 90 dní súvislého poistenia ako zamestnanec z nového VZ (samozrejme doba PN sa jej počíta do tohto obdobia), tak materské sa jej bude počítať z VZ v decembri 2010,
1 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
hajni Pozri príspevok
Prosím, vedel by niekto pomôcť? Poberám opatrovateľský príspevok na ZŤP dieťa a v máji je termín pôrodu. Neviem ako je to s opatrovateľským a materskou súbežne. Dá sa poberať naraz tieto dve dávky? Alebo mi jednu prerušia? Ak áno, mohla by som dať rodičovský príspevok na manžela? ( je zamestnaný) Ďakujem
Opatrovateľský príspevok (správny legislatívny pojem je príspevok na opatrovanie) a materské je možné poberať súbežne, samozrejme materské môžeš poberať len ak splníš podmienky priznania tejto dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia.
0 0
grafikafotky grafikafotky

grafikafotky je offline (nepripojený) grafikafotky

Dobry den, chcem poprosit o radu. Ak uz niekto vie, ako to bude so zakonmi v novom roku, bola by som velmi vdacna.Momentalne poberam rodicovsky prispevok 256 Eur, cize ten vyssi. Pracovala som na dobu urcitu, ale pracovna zmluva mi skoncila 31.12.2009, cize teraz nie som v trvalom pracovnom pomere. Ak by sme chceli druhe dietatko, a mali by sme toto dietatko tak, ze by som isla z materskej do materskej ako sa mam DNP? Rozmyslali sme o otehotneni tak koncom roka 2011, ked bude mat maly dva roky. Dietatko by sa narodilo v roku 2012. Pisem radsej presnejsie, lebo neviem, ako boli schvalene zakony. Stacilo by sa mi DNP z maxima este pred otehotnenim, aby mi pekne vyslo este do porodu tych 270 dni a zaroven aj 26 tyzdnov, ktore su potrebne pri DNP? Z coho by som mala ten VZ? Totiz mne nemocenske poistenie
vlastne skoncenim pracovnej zmluvy uplne zaniklo. Okrem toho, co by sa stalo, keby som platila prvych 6 mesiacov DNP len z minima a az potom by som poziadala o zmenu /neodhlasovala by som sa a neprihlasovala nanovo/ na maximum? Mala by som tak isto narok na najvyssiu matersku?
Vdaka za kazdu radu
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

ajobs Pozri príspevok
Áno, môže ukončiť pôvodné zamestnanie a čo najskôr nastúpiť do nového zamestnania s maximálnym VZ 1116,75 EUR. Ak po pár dňoch nastúpi na PN, tak tá sa jej bude počítať z nového VZ a bude maximálna až do nástupu na MD. V novom roku ak nastúpi na MD a stihne do apríla 2011 viac ako 90 dní súvislého poistenia ako zamestnanec z nového VZ (samozrejme doba PN sa jej počíta do tohto obdobia), tak materské sa jej bude počítať z VZ v decembri 2010,
Toto je už isté? Som zamestnaná od 09/2009, termín nástupu na MD je 4.4.2011, stačí mi teraz v 12/10 uzatvoriť na pár dní nový prac. pomer s max. vym. základom a materské sa mi bude počítať len z toho? (teda RO bude len od začiatku nového PP do konca roka 2010?) Je to už schválené, viem, že ste čakali na stretko s pánom Mihálom, myslím toho 14.12.... Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať