Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Potrebujem poradit..alebo si nieco uistit...a vopred dakujem za odpoved
Znama je momentalne na urade prace ale uz od novembra 2009 si plati DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu.....teraz je v 12 tyzdni tehotenstva....predpokladany porod je jun 2010 ....ma este moznost nejako urobit aby mala matersku vyssi ako z toho minima?...dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bznka Pozri príspevok
Potrebujem poradit..alebo si nieco uistit...a vopred dakujem za odpoved
Znama je momentalne na urade prace ale uz od novembra 2009 si plati DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu.....teraz je v 12 tyzdni tehotenstva....predpokladany porod je jun 2010 ....ma este moznost nejako urobit aby mala matersku vyssi ako z toho minima?...dakujem
... zamestnať sa s dobrým platom
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Prosím Vás o radu, kamarátka je SZČO dva roky si platí ND z minima, ale má nástup na MD v máji 2011, chcela by sa zamestnať a zrušiť živnosť. Zamestnať by sa chcela od 27.12 2010 a aby mala vymeriavací základ maximálny - stačí jej za tých 5 dní v tomto roku mať hrubú mzdu 200 eur? A keby náhodou musela ísť na PN napríklad v januári alebo februári, mala by nárok na PN z tohoto vymeriavacieho základu? Ďakujem pekne za odpoveď. Nemajú byť nejaké zmeny ohľadne doby platenia poistného???
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
JanaT. Pozri príspevok
Prosím Vás o radu, kamarátka je SZČO dva roky si platí ND z minima, ale má nástup na MD v máji 2011, chcela by sa zamestnať a zrušiť živnosť. Zamestnať by sa chcela od 27.12 2010 a aby mala vymeriavací základ maximálny - stačí jej za tých 5 dní v tomto roku mať hrubú mzdu 200 eur? A keby náhodou musela ísť na PN napríklad v januári alebo februári, mala by nárok na PN z tohoto vymeriavacieho základu? Ďakujem pekne za odpoveď. Nemajú byť nejaké zmeny ohľadne doby platenia poistného???
No zmeny nielenže majú byť, ale aj budú. Ak prezident popíše novelu zákona o sociálnom poistení, tak táto vstúpi do platnosti 1.1.2011. Ak ukončí kamarátka SZČO, a potom sa zamestná od 27.12.2010, tak VZ za 5 dní na dosiahnutie maxima musí byť 242,78 EUR. Tento VZ sa jej uplatní síce pri priznaní a výpočte materského v máji 2011, ak bude kontinuálne pracovať u tohto zamestnávateľa, ale ak by chcela ísť na PN napr. v januári 2011, tak nemocenské sa jej vypočíta z roku 2010 ako SZČO. Takže ak chce ísť na PN, nech do stihne ešte do 31.12.2010.
0 0
saskak saskak

saskak je offline (nepripojený) saskak

Dobrý deň. V januári 2009 som nastúpila na MD, v októbri som prešla na RD. V lete 2011 mám termín ďalšieho pôrodu. Ak nastúpim do zamestnania napr. 15.12.2010, bude sa mi materská vypočítavať z obdobia 15.-31.2010? Ďakujem za odpoveď
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

saskak Pozri príspevok
Dobrý deň. V januári 2009 som nastúpila na MD, v októbri som prešla na RD. V lete 2011 mám termín ďalšieho pôrodu. Ak nastúpim do zamestnania napr. 15.12.2010, bude sa mi materská vypočítavať z obdobia 15.-31.2010? Ďakujem za odpoveď
Ak budete pracovat az do 31.12.tak ano, od 15. do 31.12.
0 0
mkcomputers mkcomputers

mkcomputers je offline (nepripojený) mkcomputers

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Dobrý deň, som zamestnaná od 05/2008 do súčasnosti, čiže viac ako 270 dní. Termín pôrodu je 22.6.2010. Neplatím si DNP. Viem sa dohodnúť s novým zamestnávateľom na hocijakom kroku s cieľom získať maximálnu materskú. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že stačí mi zamestnať sa u nového zamestnávateľa od 20.12.2010 s maximálnym vymeriavacím základom (t. j. 396 € za 11 dní), 30.12.2010 nastúpiť na PN, potom by mi zamestnávateľ zaplatil odvody len z 396 € + prvých 10 dní PN, ďalšia PN by mi plynula zo SP, t. j. 55 % denne (približne 613,80 € mesačne) a potom by som dostávala materskú v maximálnej výške? Spĺňalo by to potom podmienku 90 dní pred nástupom na materskú, aj keby som bola na PN, ale stále zamestnaná u jedného zamestnávateľa? Takže PN by sa mala posudzovať podľa starého zákona, keď sa naň nastúpi ešte v tomto roku, ale keďže na materskú sa nastupuje v novom roku tak sa podmienky ohľadom materskej určuje podľa novej novely. Kľudne pritom môžem byt na pn a bude sa mi to do toho ratat? Veľmi pekne ďakujem za všetky príspevky.
0 0
vierakajo vierakajo

vierakajo je offline (nepripojený) vierakajo

Prosim o radu:
14.12.2010 mi končí RD
15.12.2010 ma zamestnávateľ zamestná do 26.12.2010 s max. VZ
27.12.2010 dostanem výpoveď

súbežne si budem od 15.12.2010 do 26.12.2010 platiť dobrovoľné poistenie v nezam. z max. VZ
27.12.2010 sa zaevidujem na úrade práce - mám nárok na podporu?

ďakujem za odpovede
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Szuzana Pozri príspevok
dakujem a este jedna otazka, mohli by ste poradit v ktorom zakone by som to nasla? ked budem zamestnavatela presviedcat, ze moze pouzit aj moj vymeriavaci zaklad a nic tym neporusi

To nie je v žiadnom zákone, to je právo zamestnávateľa, aby použil pravdepodobný VZ, aký uzná za vhodný.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
vierakajo Pozri príspevok
Prosim o radu:
14.12.2010 mi končí RD
15.12.2010 ma zamestnávateľ zamestná do 26.12.2010 s max. VZ
27.12.2010 dostanem výpoveď

súbežne si budem od 15.12.2010 do 26.12.2010 platiť dobrovoľné poistenie v nezam. z max. VZ
27.12.2010 sa zaevidujem na úrade práce - mám nárok na podporu?

ďakujem za odpovede
Áno, ale nie je potrebné zamestnať sa z maxima, a súčasne platiť DPvN z maxima, stačí jedno z toho. Ak zamestnanie trvalo aspoň 2 roky (predpokladám, že áno, lebo sa do toho započítava MD aj RD), a evidencia na ÚP prebehne do konca roka 2010, potom máš nárok na podporu.
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
nikulik Pozri príspevok
Ak budete pracovat az do 31.12.tak ano, od 15. do 31.12.
Toto platí, aj keď bude platiť nový zákon? Nebudú výšku materskej prehodnocovať?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mkcomputers Pozri príspevok
Dobrý deň, som zamestnaná od 05/2008 do súčasnosti, čiže viac ako 270 dní. Termín pôrodu je 22.6.2010. Neplatím si DNP. Viem sa dohodnúť s novým zamestnávateľom na hocijakom kroku s cieľom získať maximálnu materskú. Z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že stačí mi zamestnať sa u nového zamestnávateľa od 20.12.2010 s maximálnym vymeriavacím základom (t. j. 396 € za 11 dní), 30.12.2010 nastúpiť na PN, potom by mi zamestnávateľ zaplatil odvody len z 396 € + prvých 10 dní PN, ďalšia PN by mi plynula zo SP, t. j. 55 % denne (približne 613,80 € mesačne) a potom by som dostávala materskú v maximálnej výške? Spĺňalo by to potom podmienku 90 dní pred nástupom na materskú, aj keby som bola na PN, ale stále zamestnaná u jedného zamestnávateľa? Takže PN by sa mala posudzovať podľa starého zákona, keď sa naň nastúpi ešte v tomto roku, ale keďže na materskú sa nastupuje v novom roku tak sa podmienky ohľadom materskej určuje podľa novej novely. Kľudne pritom môžem byt na pn a bude sa mi to do toho ratat? Veľmi pekne ďakujem za všetky príspevky.

No v zásade by to tak mohlo byť, len VZ stačí 360,242 EUR za obdobie od 20.12. do 29.12.2010. Deň 30.12.2010 je nástup na PN.
1 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
aviator Pozri príspevok
Toto platí, aj keď bude platiť nový zákon? Nebudú výšku materskej prehodnocovať?
Výška materského bude 60% z vymeriavacieho základu od 1.1.2011. A dĺžka MD bude 34 týždňov.
2 0
saskak saskak

saskak je offline (nepripojený) saskak

Takze ak nastupim po RD do zamestnania 15.12.2010, z coho sa mi bude pocitat materska? Plati, co pisala nikulik?
0 0
vierakajo vierakajo

vierakajo je offline (nepripojený) vierakajo

ďakujem
a ešte z akého VZ sa mi bude počítať podpora?
ak mi zamestnávateľ dá max. za tých pár dní tak z max.?
0 0
mkcomputers mkcomputers

mkcomputers je offline (nepripojený) mkcomputers

ajobs Pozri príspevok
No v zásade by to tak mohlo byť, len VZ stačí 360,242 EUR za obdobie od 20.12. do 29.12.2010. Deň 30.12.2010 je nástup na PN.

A ak by som nešla na PN, potom by mi stačilo dostávať od 1.1.2011 minimálnu mzdu a výška materskej by sa rátala od toho 20.12.2010 - 31.12.2010, čiže z to maximálneho výmeru? Dobre tomu rozumiem?
0 0
hajni hajni

hajni je offline (nepripojený) hajni

Ďakujem všetkým za odpoveď
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

ajobs Pozri príspevok
No zmeny nielenže majú byť, ale aj budú. Ak prezident popíše novelu zákona o sociálnom poistení, tak táto vstúpi do platnosti 1.1.2011. Ak ukončí kamarátka SZČO, a potom sa zamestná od 27.12.2010, tak VZ za 5 dní na dosiahnutie maxima musí byť 242,78 EUR. Tento VZ sa jej uplatní síce pri priznaní a výpočte materského v máji 2011, ak bude kontinuálne pracovať u tohto zamestnávateľa, ale ak by chcela ísť na PN napr. v januári 2011, tak nemocenské sa jej vypočíta z roku 2010 ako SZČO. Takže ak chce ísť na PN, nech do stihne ešte do 31.12.2010.
Takže materská sa bude vypočítavať z predchádzajúceho roka od najnovšieho zamestnávateľa - pokiaľ trvá pracovný pomer, a PN sa bude vypočítavať z predchádzajúceho roka z najdlhšie plateného vymeriavacieho základu? a keby sa zamestnala od januára 2011 tak materskú by stratila a PN by sa jej vypočítavala z akého vymeriavacieho základu? Ď.
a dokedy musí prezident podpísať novelu??? a môže ju vrátiť??? ale vyzerá to že ju asi podpíše....
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
ajobs Pozri príspevok
Výška materského bude 60% z vymeriavacieho základu od 1.1.2011. A dĺžka MD bude 34 týždňov.
Čiže sa bude prehodnocovať materská priznaná v tomto roku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aviator Pozri príspevok
Čiže sa bude prehodnocovať materská priznaná v tomto roku?
ak pokračuje aj v roku 2011, dá sa to nazvať prehodnotením - výška materského aj doba poberania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať