Zavrieť

Porady

delenie majetku po rozvode

Dobrý deň. Chcel by som vás požiadať o nasledovnú radu: S manželkou sme sa zosobášili pred 4 rokmi. Priatelili sme sa spolu 10 rokov a ja som kúpil starší rodinný dom a celý som ho na vlastné náklady (a finančnú pomoc mojich rodičov) zrekonštruoval. Pred svadbou sme sa nastahovali. Na liste vlastníctva som vedený iba ja ako vlastník nehnutelnosti. Manželka tu má iba trvalý pobyt. Pred svadbou som neuzavrel žiadnu predmanželskú zmluvu. Manželka sa nevie stále rozhodnúť, či ma ešte má rada alebo nemá. Chcem sa spýtať či by mala nárok na dom, ak by sa so mnou rozviedla? Nemôže sa stať to, že by to ešte so mnou nejaký ten rok vydržala a potom by mala nárok na dom? Deti nemáme. Veľmi pekne ďakujem.
Usporiadat
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Co sa tyka jeho necakanych navstev bohuzial byt je aj jeho. Moze tam chodit kedy chce. Poradila by som sa s pravnikom o moznosti vysporiadania bsm. Ak totiz zacne konat exekutor siahne aj na byt. Jeho bsm nezaujima. Bohuzial budes ho musiet najskor vyplatit alebo nechat si byt aj uver. Potrebujes pravnika a jeho dlhy a neplatenie vyzivneho mu len skodia na povesti.
0 0
shalala shalala

shalala je offline (nepripojený) shalala

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, keďže sa s manželom rozvádzame. Spadá do BSM aj moje stavebné sporenie, hoci zmluvu o stavebnom sporení som uzatvárala cca 1 1/2 roka pred svadbou, je vedená na moje meno a v súčasnosti je nasporených cca 88tis. SK?
Ďakujem za radu.

J.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

shalala Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, keďže sa s manželom rozvádzame. Spadá do BSM aj moje stavebné sporenie, hoci zmluvu o stavebnom sporení som uzatvárala cca 1 1/2 roka pred svadbou, je vedená na moje meno a v súčasnosti je nasporených cca 88tis. SK?
Ďakujem za radu.

J.
časť peňazí vložených počas manželstva podľa mňa áno
0 0
shalala shalala

shalala je offline (nepripojený) shalala

Flinstone Pozri príspevok
časť peňazí vložených počas manželstva podľa mňa áno
Hm, alebo zalezi na tom ako sa mi dvaja dohodneme? Resp. mohla by som tvrdit že som zaňho vyplatila dlhy a tým by sme si boli kvit? (mám potvrdenia o zaplatenˇí)
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Prosím vás neviete mi poradiť ako sa dajú vysporiadať menšie úvery, ktoré máme. Mám totiž obavu, keď by sme sa rozviedli, on zrejme nebude splácať úvery a keďže zatiaľ platím všetko ja zo svojho účtu, tak ako sa dajú na neho previesť dlhy v prípade potreby? Nemienim všetko platiť sama. Ako sa dá dosiahnuť povinnosť, aby ich platil aj on?
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

shalala Pozri príspevok
Hm, alebo zalezi na tom ako sa mi dvaja dohodneme? Resp. mohla by som tvrdit že som zaňho vyplatila dlhy a tým by sme si boli kvit? (mám potvrdenia o zaplatenˇí)
ak dlhy vznikli počas manželstva sú spoločné... asi najlepšie by bolo uzavrieť dohodu o vysporiadaní BSM, kde by bolo uvedené, komu čo ostáva (včítane dlhov)
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Flinstone a ak to nejde dohodou, tak ako to mám dosiahnuť?
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

kalkulka Pozri príspevok
Flinstone a ak to nejde dohodou, tak ako to mám dosiahnuť?
potom ostáva už len posledná možnosť, ktorou je súd... Podaj návrh na vysporiadanie BSM.
0 0
eduard1 eduard1

eduard1 je offline (nepripojený) eduard1

Prosím Vás je možné vysporiadať BSM aj takou formou že sa vysporiadame v hnuteľných veciach dohodou a o ostatné sa budeme súdiť.Je to možné takto vysporiadať, keď občiansky zákonník hovorí o tom, že po zániku manželstva sa manželia vysporiadajú na základe dohody a o uvedeno si na požiadanie poskytnú doklad ale je to o celom vysporiadaní. Je možné aj čiastočné vysporiadanie BSM. A ako porom súd bude prihliadať na tú dohodu a hodnotu vecí pri dohode?
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Sud sa opyta co mate v bsm. Pokial zatajite napr.auto na ktorom ste sa dohodli a riesit budete len napr.byt tak sud bude riesit len co priznate. Zaraza ma vsak ze na casti sa dohodnut viete a na casti nie. Ale to je na vas. Ak pridete na sud ze na aute sme sa dohodli pani sudkyna ale rozdelte nam byt tak bude na vas troska divne pozerat,ale v principe problem nevidim
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

kaco11 Pozri príspevok
Sud sa opyta co mate v bsm. Pokial zatajite napr.auto na ktorom ste sa dohodli a riesit budete len napr.byt tak sud bude riesit len co priznate. Zaraza ma vsak ze na casti sa dohodnut viete a na casti nie. Ale to je na vas. Ak pridete na sud ze na aute sme sa dohodli pani sudkyna ale rozdelte nam byt tak bude na vas troska divne pozerat,ale v principe problem nevidim
Dobrý deň, chcem sa spýtať, je nejaká možnosť, keď sú plnoleté deti a dohodnú sa , že by vyplatili spolu s matkou zo spoločne nadobudnutého domu otca, ktorý by s tým nesúhlasil? Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať, je nejaká možnosť, keď sú plnoleté deti a dohodnú sa , že by vyplatili spolu s matkou zo spoločne nadobudnutého domu otca, ktorý by s tým nesúhlasil? Ďakujem
Jedine súdnou cestou. Ak sú otec a matka ešte manželia a dom majú v BSM, tak to nie je možné. Najprv by museli zrušiť BSM a až potom by matka mohla dať návrh na majetkové vysporiadanie. Synovia nemôžu nasilu od niekoho niečo kúpiť.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Chobot Pozri príspevok
Jedine súdnou cestou. Ak sú otec a matka ešte manželia a dom majú v BSM, tak to nie je možné. Najprv by museli zrušiť BSM a až potom by matka mohla dať návrh na majetkové vysporiadanie. Synovia nemôžu nasilu od niekoho niečo kúpiť.
No tak som myslela, len som sa zle vyjadrila. Súdnou cestou a určite nie nasilu, ale spravodlivo a samozrejme po rozvode.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Akurat s bsm deti nemaju nic spolocne. Deti sa s otcom nevysporiadavaju
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Iwett Pozri príspevok
No tak som myslela, len som sa zle vyjadrila. Súdnou cestou a určite nie nasilu, ale spravodlivo a samozrejme po rozvode.
A súdnou cestou nie je nasilu?

Postup:
1. rozvod
2. rozdelenie BSM
3. dohodnúť sa s ex-manželom, ako vysporiadať byt
4. ak dohoda nebude možná, dá sa dať návrh na súd na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva - musí podať druhý spoluvlastník - teda manželka
5. ak súd rozhodne o odkúpení spoluvlastníckej časti, celá nehnuteľnosť pripadne súdnym rozhodnutím ex-manželke
6. ex-manželka potom môže s nehnuteľnosťou robiť čo len chce - aj predať alebo darovať synom.


A spravodlivé riešenie by bolo predať nehnuteľnosť celú a peniaze si rozdeliť fifty - fifty.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Chobot Pozri príspevok
A súdnou cestou nie je nasilu?

Postup:
1. rozvod
2. rozdelenie BSM
3. dohodnúť sa s ex-manželom, ako vysporiadať byt
4. ak dohoda nebude možná, dá sa dať návrh na súd na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva - musí podať druhý spoluvlastník - teda manželka
5. ak súd rozhodne o odkúpení spoluvlastníckej časti, celá nehnuteľnosť pripadne súdnym rozhodnutím ex-manželke
6. ex-manželka potom môže s nehnuteľnosťou robiť čo len chce - aj predať alebo darovať synom.


A spravodlivé riešenie by bolo predať nehnuteľnosť celú a peniaze si rozdeliť fifty - fifty.
Ďakujem, tak to by bolo najspravodlivejšie, ešte keby sa tak dalo dohodnúť...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, dnes som bola u právnika poradiť sa, čo by bolo v mojom prípade najlepšie riešenie. A prišla som na to, že zas to nechám ako doteraz. Keď sa začne človek s človekom, ktorý sa nechce dohodnúť vysporiadavať a súdiť o spoločný majetok, príde aj o gate na platbách advokátom a súdom a deti nebudú mať ani toľko ako na začiatku. Takže zas kapitulujem.....
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
ako je to s delením majetku ked je zuzené BSM? co sa delí a kde má manžel byvat ked byt je na zenu.

dakujem!
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podelia si len to, čo v BSM zostalo pri zúžení a čo spolu potom nadobudli. Zúženie majú zadefinované, delí sa len BSM. Ak je byt vyňatý z BSM, manžel odíde do podnájmu.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Mária27 Pozri príspevok
Podelia si len to, čo v BSM zostalo pri zúžení a čo spolu potom nadobudli. Zúženie majú zadefinované, delí sa len BSM. Ak je byt vyňatý z BSM, manžel odíde do podnájmu.
nie náhodou do náhradného bývania, ktoré mu musí zabezpečiť manželka podľa §713 Občianskeho zákonníka?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať