Zavrieť

Porady

zákon 317/2009

mia0 mia0

mia0 je offline (nepripojený) mia0

Chcem sa spýtať, keďže platnosťou tohto zákona od 1.11.2009 sa zrušuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 238/2004 Z. z. o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov, podľa čoho konkrétne sa bude určovať rozsah výchovnej a vyučovacej činnosti - výška úväzkov?
Usporiadat
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
olzika Pozri príspevok
Obraciam sa na Vás s nasledujúcim problémom a prosím Vás o radu.
V januári 2010 som ukončila vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa a bol mi udelený titul PhD/ štúdium som začala v roku 2004, dĺžka pedagogickej praxe – 8 rokov/. Môj zamestnávateľ ma však odmieta zaradiť do kategórie pedagogického zamestnanca s druhou atestáciou /s patričným finančným ohodnotením/. Tvrdí, že som nestihla získať dostatočný počet kreditov na to, aby som mohla vykonať druhú atestáciu, prípadne jej náhradu.
Dočítala so sa na internete, že podľa §61 ods. 11 zákona sa od 1. 11. 2009 sa ako vykonanie II. atestácie uzná v súčasnosti prebiehajúce ďalšie vzdelávanie.
Vzťahuje sa teda na mňa ustanovenie §27 ods. 6 zákona a teda mám právo byť zaradená do kariérneho stupňa pedagogický odborný zamestnanec s II. atestáciou?
Za pomoc vopred ďakujem.
Plne súhlasím so zdenkou, poučte zamestnávateľa, že priznanie 2. atestácie nie je vždy spojené s kreditmi, to je práve Váš prípad. Tiež, že náhrada 2. atestácie neexistuje, atestácia sa priznáva.
0 0
Učiteľka ZŠ Učiteľka ZŠ

Učiteľka ZŠ je offline (nepripojený) Učiteľka ZŠ

Rozširujúce štúdium teda znamená rozšírenie aprobácie o ďalší predmet? A čo ak skončím takéto štúdium po 1.11.2009 a 1. kvalifikačnú už mám? Nemám teda žiadnu "výhodu"?
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Učiteľka ZŠ Pozri príspevok
Rozširujúce štúdium teda znamená rozšírenie aprobácie o ďalší predmet? A čo ak skončím takéto štúdium po 1.11.2009 a 1. kvalifikačnú už mám? Nemám teda žiadnu "výhodu"?
Dobrý deň,

ak poskytovateľ Vášho vzdelávania do 28.2.2010 požiada Akreditačnú radu o akreditáciu vzdelávania, môžete v prípade, že akreditácia bude udelená pred skončením vzdelávania, získať kredity. Počet kreditov urči AR. To bude Vaša "výhoda", nakoľko 1. atestácia Vám bola priznaná.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Na doplnenie, musí ísť o vzdelávanie začaté po 1.9.2008 (po vstupe školského zákona do platnosti).
Ak toto Vaše vzdelávanie splňa, kontaktujte poskytovateľa vzdelávania a spýtajte sa, či o akreditáciu požiadal.
0 0
Učiteľka ZŠ Učiteľka ZŠ

Učiteľka ZŠ je offline (nepripojený) Učiteľka ZŠ

Vďaka, aspoň niečo
0 0
Učiteľka ZŠ Učiteľka ZŠ

Učiteľka ZŠ je offline (nepripojený) Učiteľka ZŠ

Myslím, že toto štúdium je akreditované. Ide o rozšírenie aprobácie o cudzí jazyk na 1. stupni ZŠ (celonárodný projekt financovaný z ESF, určite viete, o čo ide, zapojilo sa doň vraj okolo 6000 učiteľov z celej SR.) Ak je tu niekto, kto cudzí jazyk študuje, máte nejaké info o kreditoch?
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Učiteľka ZŠ Pozri príspevok
Myslím, že toto štúdium je akreditované. Ide o rozšírenie aprobácie o cudzí jazyk na 1. stupni ZŠ (celonárodný projekt financovaný z ESF, určite viete, o čo ide, zapojilo sa doň vraj okolo 6000 učiteľov z celej SR.) Ak je tu niekto, kto cudzí jazyk študuje, máte nejaké info o kreditoch?
Jedna Vaša kolegyňa práve pridala tému k tomuto vzdelávaniu, ona ale nemá I.KS, a ak je pravda, čo zrejme je (rozširujúce štúdium - nový aprobačný predmet), že ide o vzdelávanie uznávané ako náhrada I.KS a spojené s priznaním 1. atestácie, predsa len skúste kontaktovať poskytovateľa vzdelávania s otázkou akreditácie a kreditov, keďže už atestáciu máte. Aby ste mali aspoň niečo

A ešte...každé vzdelávanie, pred 1.11.2009 muselo byť akreditované, avšak po vstupe 317-ky do platnosti musí poskytovateľ znova požiadať Akreditačnú radu (tá vznikla až z 317-ky) o akreditáciu a o stanovenie počtu kreditov.
0 0
ALZBETA G ALZBETA G

ALZBETA G je offline (nepripojený) ALZBETA G

Dobrý deň, mám otázku čo sa týka spomínaného zákona a neviem si s ňou rady.Mám ukončenú VŠ II.stupňa odbor sociálna práca,kde mám okrem iných aj štátnu skúšku z pedagogiky a psychológie. T.č. si robím doplnkové pedagogické štúdium.Potrebovala by som vedieť či je možné sa uchádzať o miesto zástupcu riaditeľa v CVČ, keďže ešte nemám ukončenú DPŠ. Mám dlhoročnú prax ako vychovávateľka.Ďakujem ak mi niekto zodpoviete
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
ALZBETA G Pozri príspevok
Dobrý deň, mám otázku čo sa týka spomínaného zákona a neviem si s ňou rady.Mám ukončenú VŠ II.stupňa odbor sociálna práca,kde mám okrem iných aj štátnu skúšku z pedagogiky a psychológie. T.č. si robím doplnkové pedagogické štúdium.Potrebovala by som vedieť či je možné sa uchádzať o miesto zástupcu riaditeľa v CVČ, keďže ešte nemám ukončenú DPŠ. Mám dlhoročnú prax ako vychovávateľka.Ďakujem ak mi niekto zodpoviete
Dobrý večer,v zmysle Zákona 317 musí mať vedúci zamestnanec 1. atestáciu. Zástupca riaditeľa je vedúci zamestnanec. Nestačí teda mať splnený kvalifikačný predpoklad, ktorý podľa Vašich informácií ešte nespĺňate.
Naposledy upravil pe.pe : 22.02.10 at 20:33
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

pe.pe Pozri príspevok
Jedna Vaša kolegyňa práve pridala tému k tomuto vzdelávaniu, ona ale nemá I.KS, a ak je pravda, čo zrejme je (rozširujúce štúdium - nový aprobačný predmet), že ide o vzdelávanie uznávané ako náhrada I.KS a spojené s priznaním 1. atestácie, predsa len skúste kontaktovať poskytovateľa vzdelávania s otázkou akreditácie a kreditov, keďže už atestáciu máte. Aby ste mali aspoň niečo

A ešte...každé vzdelávanie, pred 1.11.2009 muselo byť akreditované, avšak po vstupe 317-ky do platnosti musí poskytovateľ znova požiadať Akreditačnú radu (tá vznikla až z 317-ky) o akreditáciu a o stanovenie počtu kreditov.
Jazykové vzdelávanie učiteľov 1.stupňa zatiaľ nie je akreditované, ale bola podaná žiadosť. Písali o tom aj v učiteľských novinách, neviem presne číslo, ale zdá sa mi, že asi začiatkom januára.Bolo tam rozpísané celé vzdelávanie.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Vebi34 Pozri príspevok
Jazykové vzdelávanie učiteľov 1.stupňa zatiaľ nie je akreditované, ale bola podaná žiadosť. Písali o tom aj v učiteľských novinách, neviem presne číslo, ale zdá sa mi, že asi začiatkom januára.Bolo tam rozpísané celé vzdelávanie.
Super, podstatné je, že je podaná žiadosť v termíne. Nemyslím, vzhľadom k faktu že toto vzdelávanie ide cez statpedu, že nezískajú akreditáciu.
0 0
Ilika Ilika

Ilika je offline (nepripojený) Ilika

pe.pe Pozri príspevok
Dobrý večer,v zmysle Zákona 317 musí mať vedúci zamestnanec 1. atestáciu. Zástupca riaditeľa je vedúci zamestnanec. Nestačí teda mať splnený kvalifikačný predpoklad, ktorý podľa Vašich informácií ešte nespĺňate.

...a nie som si istá, či nemusí mať ukončené aj tzv."funkčné" štúdium pre vedúcich pedag.pracovníkov ?!...v tom som si nie istá
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Ilika Pozri príspevok
...a nie som si istá, či nemusí mať ukončené aj tzv."funkčné" štúdium pre vedúcich pedag.pracovníkov ?!...v tom som si nie istá
To musí ukončiť do 3 rokov od ustanovenia do funkcie.
0 0
stelana stelana

stelana je offline (nepripojený) stelana

tadoo Pozri príspevok
podobny pripad. a kedze som nenasiel odpoved, davam otazku opat.
k 31.10.2009 mam 4 roky a 361 dni praxe. k tomu rigoroznu skusku. bude mi teda k 4.11.2009 uznana ako nahrada 1.atestacie, alebo kvoli 4 dnom mozem zabudnut?
Dobrý deň, ja mám podobný problém, že som si minulý rok urobila rigoróznu skúšku v domienke, že mi bude uznaná ako náhrada 1. atestácie, ale nemám ešte 5 rokov praxe. Preto sa chem spýtať či nebude možné, vyťažiť z rigoróznej skúšky nejaký počet kreditov, aby som si ich nazbierala k vykonaniu 1. atestácie? Možno je to hlúpe čo sa pýtam, ale tento nový zákon ma štve, lebo keď som sa prihlasovala na rigoróznu skúšku nevedela som o novom zákone. Išla som si ju robiť nie kvôli okrase pred menom, ale kvôli finančnému prilepšeniu. Dreli sme na 120 a viac stranovej rigorózke a štátniciach, stálo nás to tiež peniaze a nič z toho. Vďaka za odpoveď a vopred sa ospravedlňujem za moje vylievanie zlosti.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Podľa súčasne platných predpisov bolo možné Rigoróznu skúšku uznať ako 1. atestáciu len ak bola ukončené pred 1.11.2009 za splnenia podmienky dĺžky ped. praxe/ 5 rokov/. Za absolvovanie rigoróznej skúšky sa nezískavajú ani kredity. Je to nespravodlivé, lebo vykonanie danej skúšky je náročné.

§ 61 ods. 11 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov hovorí, že: „Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov, ktoré sa podľa doterajších predpisov uznávalo ako náhrada prvej kvalifikačnej skúšky alebo druhej kvalifikačnej skúšky a ktoré sa ukončí po 1. novembri 2009, sa uznáva ako vykonanie prvej atestácie alebo druhej atestácie.“

V zmysle uvedeného možno konštatovať, že na účely uplatnenia § 61 ods. 11 zákona č. 317/2009 Z. z. možno za ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov, ktoré sa podľa doterajších predpisov považovalo za náhradu prvej kvalifikačnej skúšky považovať len špecializačné inovačné štúdium, špecializačné kvalifikačné štúdium a rozširujúce štúdium. Získanie titulu po vykonaní rigoróznej skúšky, doplňujúce pedagogické štúdium, tvorba učebných pomôcok, autorstvo učebníc a pedagogické čítanie sa za takéto vzdelávanie nepovažujú, a teda nemožno za ne, s použitím ustanovenia § 61 ods. 11 zákona č. 317/2009 Z. z., po 1. novembri 2009 uznať prvú atestáciu.
2 0
natalenka natalenka

natalenka je offline (nepripojený) natalenka

Dobrý večer všetkým,
chcela by som poprosiť o radu. V apríli r. 2008 som začala rigorózne konanie äučím AJ na SŠ)teraz v apríli 2010 odovzdávam rigoróznu prácu a chystám sa na rigoróznu skúšku ( mala som povolené predĺženie ). Malý doktorát si robím v domnení že postúpim do 11. platovej triedy a bude mi to uznaná ako náhrada 1. kvalifikačnej skúšky ( mám prax 12 r a nejaké mesiace) . V prechodných ustanoveniach §61 odstavec 11 sa píše že ak bude skúška ukončená po 1.11. 2009 tak bude uznaná ako náhrada 1. kvalifikačnej skúšky. Mám to brať tak, že ( ak samozrejme úspešne zabsolvujem skúšku) bude mi uznaná náhrada 1. kvalifikačnej skúšky????
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
natalenka Pozri príspevok
Dobrý večer všetkým,
chcela by som poprosiť o radu. V apríli r. 2008 som začala rigorózne konanie äučím AJ na SŠ)teraz v apríli 2010 odovzdávam rigoróznu prácu a chystám sa na rigoróznu skúšku ( mala som povolené predĺženie ). Malý doktorát si robím v domnení že postúpim do 11. platovej triedy a bude mi to uznaná ako náhrada 1. kvalifikačnej skúšky ( mám prax 12 r a nejaké mesiace) . V prechodných ustanoveniach §61 odstavec 11 sa píše že ak bude skúška ukončená po 1.11. 2009 tak bude uznaná ako náhrada 1. kvalifikačnej skúšky. Mám to brať tak, že ( ak samozrejme úspešne zabsolvujem skúšku) bude mi uznaná náhrada 1. kvalifikačnej skúšky????
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ahoj,

budeš sklamaná, ale ostaneš v 10. PT, teda nebudeš mať priznanú 1. atestáciu a 11 PT.
V prvom rade: kvalifikačná skúška už neexistuje, takže nemôžeš získať ani jej náhradu. §61 ods. 11 hovorí o projektoch Ďalšieho vzdelávania pedag. zamestnancov, ktoré sa ukončia po 1. 11. 2009. Absolvovanie riga nie je Ďalším vzdelávaním, na prvý pohľad sa zdá, že ide o akúkoľvek samovzdelávaciu aktivitu, ale omyl...Ďalšie vzdelávanie ped. zamestnancov bolo presne definované dnes už zrušenými vyhláškami a absolvovanie riga nebolo medzi ĎVU zaradené.
Získaš teda len titul a dobrý pocit
2 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
pe.pe Pozri príspevok
Ahoj,

budeš sklamaná, ale ostaneš v 10. PT, teda nebudeš mať priznanú 1. atestáciu a 11 PT.
V prvom rade: kvalifikačná skúška už neexistuje, takže nemôžeš získať ani jej náhradu. §61 ods. 11 hovorí o projektoch Ďalšieho vzdelávania pedag. zamestnancov, ktoré sa ukončia po 1. 11. 2009. Absolvovanie riga nie je Ďalším vzdelávaním, na prvý pohľad sa zdá, že ide o akúkoľvek samovzdelávaciu aktivitu, ale omyl...Ďalšie vzdelávanie ped. zamestnancov bolo presne definované dnes už zrušenými vyhláškami a absolvovanie riga nebolo medzi ĎVU zaradené.
Získaš teda len titul a dobrý pocit
...natalenka, teraz som si všimol, asi dva príspevky vyššie, odpovedala na podobnú otázku zdenka, rozpísala podrobnejšie ďalšie vzdelávanie...len chcem naznačiť, že si treba prezrieť aj predchádzajúce príspevky, prípadne prelistovať témy každý kto vie samozrejme rád pomôže, ale niekedy sa dopátraš odpovede skôr cez príspevky, ako čakaním na odpoveď.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať