Zavrieť

Porady

Nezamestnaná a liečenie

Moja známa má ísť na liečenie 10 novembra, pričom v oktobri jej končí nárok na podporu v nezamestnanosti, teda v novembri už nič nebude dostávať.
Chcem sa spýtať, že ak bude od 10 novembra na pn-ke, či bude za tie dni niečo dostávať alebo nie.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hepi Pozri príspevok
Po prečítaní tejto témy sa idem pýtať na môjho manžela. Je nezamestnaný od 1.2.2009. Poslednú podporu dostal v auguste 2009. Po zdravotnej stránke sa teraz cíti veľmi zle, / má invalidný dôchodok/ a asi mu nepridá ani to, že nemôže nájsť zamestnanie.
Moja otázka znie: ak sa dnes prihlási na DNP, môže ísť, dajme tomu na budúci mesiac na PN? Ak som dobre pochopila, VZ by mal byť minimálny, lebo aj keď by si dal vyšší VZ, nebude sa brať u DNP do úvahy.
Ano môže, ak sa prihlási na DPN, zaplatí prvé poistné a nájde v období 2 rokov spätne zaplatené poistné 270 dní.
Vyšší VZ by sa bral u neho do úvahy po 26 týždnoch platenia. Dovtedy je PN z minimálneho VZ.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Xanti Pozri príspevok
Ano môže, ak sa prihlási na DPN, zaplatí prvé poistné a nájde v období 2 rokov spätne zaplatené poistné 270 dní.
Vyšší VZ by sa bral u neho do úvahy po 26 týždnoch platenia. Dovtedy je PN z minimálneho VZ.
Xanti, idem sa ešte vrátiť k tejto téme. Všimla som si, že si radila aj v téme PN a DPN, tak sa skúsim ešte raz na niečo spýtať. Poradíš prosím, kedy by si mal môj manžel zvýšiť VZ na DPN, aby mal vyššie ND. Ak by bol teda na budúci mesiac PN a po PN by si zvýšil VZ, je možné, že už budúci rok by mal pri prípadnej PN vyššie ND?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Hepi Pozri príspevok
Xanti, idem sa ešte vrátiť k tejto téme. Všimla som si, že si radila aj v téme PN a DPN, tak sa skúsim ešte raz na niečo spýtať. Poradíš prosím, kedy by si mal môj manžel zvýšiť VZ na DPN, aby mal vyššie ND. Ak by bol teda na budúci mesiac PN a po PN by si zvýšil VZ, je možné, že už budúci rok by mal pri prípadnej PN vyššie ND?
Zmenu VZ je možné urobiť až po 6 mesiacoch poistenia. Aj keby zrušil DNP a novu uzatvoril s vysokým VZ, pokial PN-ka začne do 26 týždňov, bez ohladu na výšku VZ bude nemocenské platené z minima.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
veronikasad Pozri príspevok
Zmenu VZ je možné urobiť až po 6 mesiacoch poistenia. Aj keby zrušil DNP a novu uzatvoril s vysokým VZ, pokial PN-ka začne do 26 týždňov, bez ohladu na výšku VZ bude nemocenské platené z minima.
Ďakujem aj tebe.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hepi Pozri príspevok
Xanti, idem sa ešte vrátiť k tejto téme. Všimla som si, že si radila aj v téme PN a DPN, tak sa skúsim ešte raz na niečo spýtať. Poradíš prosím, kedy by si mal môj manžel zvýšiť VZ na DPN, aby mal vyššie ND. Ak by bol teda na budúci mesiac PN a po PN by si zvýšil VZ, je možné, že už budúci rok by mal pri prípadnej PN vyššie ND?
TEraz sa SP chráni, musíš platiť minimálne 26 týždňov z vyššieho VZ aby si mala nárok na PN z toho VZ. Dovtedy je to len z minimálneho VZ.
Nájdite doma kompromis. Nech mng. platí z VZ niečo medzi 295,50 a cca 1084 €.
Teraz síce dostane len z minima, ale potom další rok ak mu uplynie tá lehota 26 týždnov, tak dostane zo zaplateného VZ. Vždy sa to oplatí.
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
Takže dnes som na základe toho, čo ste napísali, išla na SP vybaviť si dobrovoľné nemocenské poistenie.
Tá pani sa ma najprv spýtala, že či som živnostníčka, ked som povedala, že som nezamestnaná, tak mi povedala, že aby som si to dobre premyslela, lebo nárok na zaplatenie PN mám až po 3 mesiacoch! platenia poistného a že sa to od Nového Roku ide rušiť!
Teraz neviem čo si mám o tom myslieť, kedže nikde som o tom nepočula, že by sa to malo rušiť a mám pocit že ani Vy.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Júlia Tanečková Pozri príspevok
Takže dnes som na základe toho, čo ste napísali, išla na SP vybaviť si dobrovoľné nemocenské poistenie.
Tá pani sa ma najprv spýtala, že či som živnostníčka, ked som povedala, že som nezamestnaná, tak mi povedala, že aby som si to dobre premyslela, lebo nárok na zaplatenie PN mám až po 3 mesiacoch! platenia poistného a že sa to od Nového Roku ide rušiť!
Teraz neviem čo si mám o tom myslieť, kedže nikde som o tom nepočula, že by sa to malo rušiť a mám pocit že ani Vy.
To nie je pravda, alebo že by sa niečo menilo od 01.09.2009 čo som nepostrehla? Ak máš splnenú podmienku 270 dní a zaplatíš prvé poistné tak dostaneš PN hned.
Teda zaujímavé vyhovorky si vymýšlajú na SP.
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
Zaujímavé veru, tiež sa mi tomu nechce veriť čo povedali.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Júlia Tanečková Pozri príspevok
Zaujímavé veru, tiež sa mi tomu nechce veriť čo povedali.
Prihlásila si sa ? Teda vypísala prihlášku? Ako čo viem tak sa podpisuje čestné vyhlásenie, že nepracuješ v zahraničí.
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
Nie, chcem si to overiť, ale zajtra alebo stredu sa pôjdem príhlásiť.
Ani na ich stránke nič také nie je, žeby sa menili podmienky, takže asi to bola len výhovorka.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Hepi Pozri príspevok
Xanti, idem sa ešte vrátiť k tejto téme. Všimla som si, že si radila aj v téme PN a DPN, tak sa skúsim ešte raz na niečo spýtať. Poradíš prosím, kedy by si mal môj manžel zvýšiť VZ na DPN, aby mal vyššie ND. Ak by bol teda na budúci mesiac PN a po PN by si zvýšil VZ, je možné, že už budúci rok by mal pri prípadnej PN vyššie ND?
Ak má manžel zdravotné problémy a v krátkej dobe uvažuje o PNke ... tak by bolo preňho výhodné prihlásiť sa teraz - z max. VZ (alebo teda ak ti to je veľa platiť tak aspoň 700-800) . na PNku sa môže potom dať vypísať aj trebárs na druhý deň ... má to výhody .. počas PNky sa poistné neplatí, aj keď dávka bude len z pravdepodob VZ (z minima). O šesť mesiacov si môže VZ znížiť na minimum (od apríla)... potom už aj dávka bude z toho maximálneho (skutočného) VZ, pretože rozh obdobím bude tento rok.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Poskytovanie dávky, ochranná lehota / kedy sa nevypláca
poskytovanie

    • za kalendárne dni
    • zamestnancovi
      • od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
      • ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, v ktorom má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, odo dňa nasledujúceho po dni zániku nemocenského poistenia
      • ktorému vznikla dočasná pracovná neschopnosť v ochrannej lehote, od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti

    • povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
    • dobrovoľne nemocensky poistenej osobe od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti


  • ochranná lehota je
    • 42 dní po skončení nemocenského poistenia
    • ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 42 dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
    • v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, šesť mesiacov

  • ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia
  • ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného dôchodku alebo invalidného dôchodku
  • dávka sa nevypláca odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní
To je fakt riadna hlúposť čo Ti povedali, ani na ich stránke to nemajú. http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
Pozerala som tú stránku, ešte by ma zaujímalo, že ak napríklad sa prihlásim teraz a koncom oktobra by som išla na PN, či mám na niečo nárok? Samozrejme, že ak by som to prvé poistné dovtedy zaplatila.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Júlia Tanečková Pozri príspevok
Pozerala som tú stránku, ešte by ma zaujímalo, že ak napríklad sa prihlásim teraz a koncom oktobra by som išla na PN, či mám na niečo nárok? Samozrejme, že ak by som to prvé poistné dovtedy zaplatila.
No na PN predsa , teda konkretne marodku v podstate ak sa prihlásiš v stredu je to posledný den v mesiaci tak výška platby bude 13/30 = 0,44 €
A je to potrebné zaplatiť do 08.10.09 , dalšiu platbu 13€ zaplatíš do 08.11.09
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
Dakujem
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
Takže dnes som bola, tá pracovníčka dnes nerobila, čo mi to včera povedala a druhá mi potvrdila, že sa nič nemení a všetko je tak ako bolo.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Júlia Tanečková Pozri príspevok
Takže dnes som bola, tá pracovníčka dnes nerobila, čo mi to včera povedala a druhá mi potvrdila, že sa nič nemení a všetko je tak ako bolo.
Dobre protivná bola tá prvá pracovníčka. Takže založené a prihlásená si?
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
áno, už som aj poistné zaplatila za dnešok a zajtrajšok.
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
Ešte mám otázku ohladne mojej známej, na stránke SP je písané, že aby vznikol nárok na výplatu dávok, treba doniesť potvrdenie o marodke potvrdené lekárom do SP.
Lenže neviem, kto jej to potvrdenia má potvrdiť či obvodný pred začiatkom liečenia alebo až na liečení. A ak až na liečení, či sa to potvrdenie môže poslať aj poštou do SP alebo ho môže dať príbuzných a môžu ho tí odovzdač do SP?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať