Zavrieť

Porady

dohoda medzi manzelmi?

Dobrý den,
máme pred rozvodovým konaním a nevieme sa dohodnúť na požičiavaní auta( on mi ho odmieta požičiavať).Už som tu písala niekoľkokrát o vydanom predbežnom opatrení a jeho igonrovaní(je už aj vykonateľné aj právoplatné).Nakoniec sa on so mnou dohodol, ze mi vyplati z neho polovicu, pretoze sa nechce so mnou o auto delit.Ja by som súhlasila, nech mi vyplatí.Len ako by sa to dalo urobiť, keď ešte nie sme po rozvode?Lebo hodnota áut stále klesá a nedostanem zaň skoro nič, kým nás rozvedú, takto aspoň niečo( aj napriek tomu , že som ho nemohla používať).Len ako by sa to dalo papierovo zlegalizovať?Aby aj on mal istotu, ze nebudem po rozvode z neho chciet polovicu?Právnička mi povedala, že sa to nijak nedá.Neporadíte niečo?Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Rozvod manželstva je rozvod manželstva, nerieši vysporiadanie majetku...

    V prvom rade treba uviesť, že k deleniu spoločného majetku manželov dôjde vo až po právoplatnom skončení rozvodového konania. Až vtedy nastane definitívny zánik manželstva a s tým nerozlučne spojený zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Rozdelenie majetku patriaceho do BSM zákon ponecháva v prvom rade na dohode exmanželov.
    Bývalí manželia sa tak môžu sami dohodnúť na tom, ktoré hnuteľné veci a nehnuteľnosti, ktorému z nich po rozvode pripadnú. Takáto dohoda musí mať písomnú formu len pokiaľ ide o vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva k nehnuteľnostiam, pri hnuteľných veciach postačí ústna dohoda. Každopádne, v záujme právnej istoty je lepšie dať veci na papier. V praxi sa však exmanželia často nevedia dohodnúť vôbec na ničom, nieto ešte na deľbe majetku. Potom nastupuje súdna dohra.


    V rámci vyporiadania BSM sa nezohľadňuje len hnuteľný či nehnuteľný majetok, ale aj pohľadávky a dlhy exmanželov vzniknuté za trvania manželstva. Súd určí, ktorý z manželov má nárok na určitú pohľadávku a kto je povinný splácať určitý záväzok.



    Zásady vyporiadania BSM upravuje Občiansky zákonník v § 150.
    Vychádzajúc z platného znenia § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka, ak ani jeden z manželov nepodá v lehote troch rokov od zániku manželstva návrh na vyporiadanie BSM na súd a nedôjde k vyporiadaniu tohto zákonného majetkového spoločenstva manželov ani dohodou, automaticky nastupuje právna fikcia. Zákon na to hľadí tak, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, tieto patria tomu z manželov, ktorý ich výlučne ako vlastník užíva pre vlastné potreby a potreby svojej rodiny.




    Zánik BSM-počas trvania manželstva


    BSM môže zaniknúť aj počas trvania manželstva - 2 spôsoby:
    1. ak podá jeden z manželov návrh na súd v prípade ak sú na to závažné dôvody súd môže (ale nemusí) zrušiť BSM aj za trvania manželstva
    2. na návrh jedného z manželov súd zruší obligatórne BSM ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť (bol mu vydaný živnostenský list alebo založil nejakú obchodnú spoločnosť). Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikanie.
    Ešte existuje jeden spôsob ale ten priamo nesúvisí s vyporiadaním BSM. Ide o modifikáciu BSM cez dohody o BSM
    Nájdete to v § 148 a 148a Občianskeho zákonníka zákon č. 4O/1964 Zb. v znení neskorších predpisov.
    Naposledy upravil arizona : 28.09.09 at 04:12

    Natalka12 je offline (nepripojený) Natalka12

    Natalka12
    To viem, že vysporiadanie existuje až po rozvode a aj tieto spomenuté dôvody na vysporiadanie BSM počas manželstva.Ale ja som súhlasila , že by mi zaň vyplatil ešte pred rozvodom a ja ho nebudem používať.Nie je nijaký spôsob, akoby sa to dalo takto vykonať?Lebo ja sa už nechcem naťahovať s ním, že mi nechce dovoliť užívať auto a mávať mu pred nosom právoplatným rozhodnutím súdu.Aj tak si z toho nič nerobí.A čakať až na rozvod, keď už nebude mať skoro žiadnu hodnotu.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    arizona Pozri príspevok


    Bývalí manželia sa tak môžu sami dohodnúť na tom, ktoré hnuteľné veci a nehnuteľnosti, ktorému z nich po rozvode pripadnú. Takáto dohoda musí mať písomnú formu len pokiaľ ide o vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva k nehnuteľnostiam, pri hnuteľných veciach postačí ústna dohoda. Každopádne, v záujme právnej istoty je lepšie dať veci na papier. V praxi sa však exmanželia často nevedia dohodnúť vôbec na ničom, nieto ešte na deľbe majetku. Potom nastupuje súdna dohra.
    Ak sa dohodnete o vysporiadaní auta tak, že zostane manželovi a on Ti vyplatí čiastku, dajte to na papier, spíšte nejakú zmluvu, príp. si ju nechajte spísať právnikovi.
    Tento doklad potom použijete pri vysporiadaní majetku po rozvode, kde už auto máte vysporiadané...

    dohoda medzi manzelmi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.