Zavrieť

Porady

Daň z príjmov a životná poistka

Ahojte, viete mi niekto vysvetliť investičné životné poistenie ako sa to celkovo dotýka daní?? či sú tam nejaké chytáky, alebo niečo načo si mám dávať pozor?? či je to výhodné alebo je to to isté ako si dávať peniaze do ponožky??? Viem, ze pri rocnomo zúctovaní je moznost vrátenia 19 % pri danovom priznaní.... Nájde sa niekto kto by mi to vedel normálne na rovinu povedať či mať toto životné investicné poistenie alebo nie??? Ďakujem za kazdy názor! papa
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

veronikasad Pozri príspevok
Stanko, nie je to tak. Pri životnej poistke si uplatňuje v RZD alebo DP nezd.časť základu dane max. vo výške 12000sk ročne/prepoč.na EUR ročne. Ak nedodrží podmienky stanovené v ZoDzP, musí daň vrátiť.
Veronika,ale celý čas sa bavíme o neúplnom odkupe,t.zn. že zmluvu nezruší...
Samozrejme ak zruší celú pz,tak to treba dodaniť...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Veronika,ale celý čas sa bavíme o neúplnom odkupe,t.zn. že zmluvu nezruší...
Samozrejme ak zruší celú pz,tak to treba dodaniť...
my dvaja ano, ale poraďáčka stále rieši čo sa stane, ak zmluvu zruší ...
0 0
Lucyone Lucyone

Lucyone je offline (nepripojený) Lucyone

Stanislav 1975 Pozri príspevok
ktovie čo bude za 20 rokov keď to u teba bude aktuálne, čo je teraz už o pár rokov može byť inak...
No myslela som ten zisk ako prijem co sa zdanuje zle som sa vyjadrila....tak teraz oplati sa to zivotne poistenie alebo nie??? existuje aj ina forma zivotnej istoty??? tazko povedat co?? ako si hovoril ze nevieme co bude zajtra a nie to este o 20 rokov...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Lucyone Pozri príspevok
No myslela som ten zisk ako prijem co sa zdanuje zle som sa vyjadrila....tak teraz oplati sa to zivotne poistenie alebo nie??? existuje aj ina forma zivotnej istoty??? tazko povedat co?? ako si hovoril ze nevieme co bude zajtra a nie to este o 20 rokov...
životné poistenie treba mať, je to perfektná vec, i keď ja osobne mám radšej kapitálové žp-predsa len sú tam garantované sumy,kdežto pri investičnom nikdy nevieš na čom budeš zajtra...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lucyone Pozri príspevok
No myslela som ten zisk ako prijem co sa zdanuje zle som sa vyjadrila....tak teraz oplati sa to zivotne poistenie alebo nie??? existuje aj ina forma zivotnej istoty??? tazko povedat co?? ako si hovoril ze nevieme co bude zajtra a nie to este o 20 rokov...
Lucyone, ak máš z čoho šetriť, lepšia nejaká istota, ako žiadna. Nikdy nevieš, kedy tie peniaze budeš potrebovať. Môžeš zvažovať aj inú formu šetrenia krátkodobejšieho charakteru, napr. stavebné sporenie so štátnou prémiou. Buď prostriedky využiješ na stavebný úver, alebo po šiestich rokoch sporenia môžeš bez dokladovania využiť na čokolvek.
0 0
Lucyone Lucyone

Lucyone je offline (nepripojený) Lucyone

Stanislav 1975 Pozri príspevok
životné poistenie treba mať, je to perfektná vec, i keď ja osobne mám radšej kapitálové žp-predsa len sú tam garantované sumy,kdežto pri investičnom nikdy nevieš na čom budeš zajtra...
ja mam zivotne poistenie zamerane na dlhopisy...pocula som ze je to najnevyhodnejsie...ze najlepsie je do akcii..no myslim ze riziko je vsade..vsade dookola pocuvam ako si ludia setria na dochodiky a rozmyslaju ako si setrit na horsie casi v buducnosti...som z toho strasne zmetena...nechcem setrit zbytocne...alebo lepsie povedane nechcem sa niecomu zaviazat na x rokov a potom sa z toho nevyvleciem...
0 0
JUDr Lassiter JUDr Lassiter

JUDr Lassiter je offline (nepripojený) JUDr Lassiter

dlhopisy su istejsie, lebo ich konkretnejsie upravuje legislativa, je kmplikovanejsie ich vydat a zvacsa ide o statne dlhopisy alebo dlhopisy od bánk.. akcie sú viac rizikové ale výnosnejšie.. avšak práve nadhodnotenie akcií spôsobilo finančnú krízu
0 0
Lucyone Lucyone

Lucyone je offline (nepripojený) Lucyone

JUDr Lassiter Pozri príspevok
dlhopisy su istejsie, lebo ich konkretnejsie upravuje legislativa, je kmplikovanejsie ich vydat a zvacsa ide o statne dlhopisy alebo dlhopisy od bánk.. akcie sú viac rizikové ale výnosnejšie.. avšak práve nadhodnotenie akcií spôsobilo finančnú krízu
dakujem za vysvetlenie! no mam zivotnu na tieto dlhopisy...to mi zalozila mama no ja som si zalozila este jedno setrenie...v tej istej poistovni ale na dobu neurcitu a dala som si to na akcie..., no v kazdom pripade s tymito peniazmi mozem ratat najskor po 55 roku zivota to mi je uz jasne.. to mi nevadi prakticky mam tieot peniaze z jednej aj druhej poistky na buducnost...istotu v ked budem na dochodku..no to stavebne sporenie..nad tym som rozmyslala tie! lenze nevidim iny sposob kupy bytu alebo nehnutelnosti bez hypoteky..cize toto je take pre mna este diskutabilne...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lucyone Pozri príspevok
dakujem za vysvetlenie! no mam zivotnu na tieto dlhopisy...to mi zalozila mama no ja som si zalozila este jedno setrenie...v tej istej poistovni ale na dobu neurcitu a dala som si to na akcie..., no v kazdom pripade s tymito peniazmi mozem ratat najskor po 55 roku zivota to mi je uz jasne..
Nie je to isté. Záleží od toho, či si každoročne uplatňuješ odpočet poistného zo základu dane. Ak si tento odpočet neuplatňuješ (môžeš si ročne uplatniť až 12000 SKK), tak poistku môžeš zrušiť kedykoľvek bez toho, aby si musel nejakú daň doplácať.

Tá podmienka 55 rokov veku a min. 10 rokov poistenia je pre tých, ktorí si chcú každoročne uplatniť z poistky odpočet dane - tých 12000 SKK (neviem teraz, koľko je to na eurá..).


Lucyone Pozri príspevok
to mi nevadi prakticky mam tieot peniaze z jednej aj druhej poistky na buducnost...istotu v ked budem na dochodku..no to stavebne sporenie..nad tym som rozmyslala tie! lenze nevidim iny sposob kupy bytu alebo nehnutelnosti bez hypoteky..cize toto je take pre mna este diskutabilne...
Životných poistiek sa daňový aspekt dotýka 2 krát. Raz, ako som už spomínal - ten odpočet zo základu dane počas trvania poistky.

Druhý krát (a je to úplne nezávislé od toho odpočtu) vtedy, ak nastane plnenie zo životného poistenia. Vtedy sa porovná suma, ktorú si vložila do poistenia ako poistné za všetky obdobia s vyplatenou sumou. Ak je vyplatená suma vyššia, znamená to, že máš zisk z poistenia. A ako každý príjem či zisk tento treba zdaniť. Takže nezdaňuje sa celá poistná suma, ale len rozdiel.

Príklad:

Platíš ročné poistné 1500 EUR a poistku máš na 10 rokov. Po 10 rokoch ti bude vyplatená poistná suma 17.000 EUR. Vložila si 15000, teda tvoj zisk z poistenia je 2000 EUR, teda odvedieš daň (v praxi ju za teba odvedie už poisťovňa pri výplate poistného plnenia) v sume 380,- EUR.

S tým odpočtom poistného zo základu dane to nemá žiadny súvis, toto platia všetci, či si uplatnili ročný odpočet alebo nie. Ak chceš vedieť viac o rom ročnom odpočte, tak sa spýtaj.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lucyone Pozri príspevok
No myslela som ten zisk ako prijem co sa zdanuje zle som sa vyjadrila....tak teraz oplati sa to zivotne poistenie alebo nie???
Nedá sa takto povedať. Treba posudzovať celkovú finančnú situáciu klienta, jeho potreby a najmä to, čo chce dosiahnuť.

Lucyone Pozri príspevok
existuje aj ina forma zivotnej istoty???
Existuje veľa foriem finančných nástrojov.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lucyone.. ak doteraz platila poistku tvoja mama, tak žiadne daňové zvýhodnenie ste zatiaľ nevyužili..
Ak si teraz budeš platiť sama - a aj si spravila zmenu poistníka - tak si môžeš znížiť základ dane o zaplatené poistné (max 12 tis v korunách).. ale aj nemusíš (nie je to povinnosť!).
A ak aj niekedy v budúcnosti poistku zrušíš ... to daňové zvýhodnenie nemusíš vrátiť už aj .. máš na to 3 roky od zrušenia... môžeš postupne..
samozrejme - treba mať aj príjem ..
aby sa nestalo - prišla slečna do poisťovne, že chce vrátiť tých "vyše dve tisíc korún" daní .. lebo tak jej povedal poradca. A vysvitlo, že je nezamestnaná - a žiadny príjem za celý rok
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať