Zavrieť

Porady

rímske čísla - pomôžete?

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

V 4-táckej učebnice matematiky je takéto rímske číslo:
CMDXI
Napíšete mi aké je to číslo?
ja si myslím že 1411, ale manžel tvrdí že je to zle....
čo si myslíte?
ale urobil autor chybu?
Usporiadat
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Je to 1411.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Slayer666 Pozri príspevok
Je to 1411.
Čo je 1411?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mária.K. Pozri príspevok
Mňa to tiež podľa LaCoDoMa naučili v škole a tiež to asi nikdy nezabudnem.
Ale to je už vyššia úroveň, základ je I, V a X.

1 = I, 2 = II. 3 = III, 4 = ? , 4 = IIII ? Nie! 4 = IV, 5 = V, 6 = VI, 7 = VII, 8 = VIII, 9 = IX, 10 = X, 11 = XI, 12 = XII, 13 = XIII, 14 = XIV, 15 = XV, 16 XVI, 17 = XVII, 18 = XVIII, 19 = XIX, 20 = XX, 30 = XXX, 40 = XL, 50 = L, 60 = LX, 70 = LXX. 80 = LXXX, 90 = LC, 100 = L, 200 = LL, 300 = LLL, 400 = LD, 500 = D, 600 = DL, 700 = DLL, 800 = DLLL, 900 = DM, 1 000 = M, atď.

Proste, vždy je základ a jeho pravidlá zo základu sa na základe pravidiel odvíjajú nasledujúce veci, procesy, atď.

Vyššie čísla, vyššie chápanie základu a jeho pravidiel. A čo sčitovanie, odčitovanie, delenie, násobenie? Prúser.

Niekto povie, čo tam Rímania, už sú dávno v prdeli, nepotrebujem ich. Rímanov nie, no zostali aj Rímania, ale aj Rímske číslice.

Niečo na tom je! BOLO, JE A BUDE!

Niečo arabské? Koľko je v kope štvoriek?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

sito Pozri príspevok
Ale to je už vyššia úroveň, základ je I, V a X.

1 = I, 2 = II. 3 = III, 4 = ? , 4 = IIII ? Nie! 4 = IV, 5 = V, 6 = VI, 7 = VII, 8 = VIII, 9 = IX, 10 = X, 11 = XI, 12 = XII, 13 = XIII, 14 = XIV, 15 = XV, 16 XVI, 17 = XVII, 18 = XVIII, 19 = XIX, 20 = XX, 30 = XXX, 40 = XL, 50 = L, 60 = LX, 70 = LXX. 80 = LXXX, 90 = XC, 100 = C, 200 = CC, 300 = CCC, 400 = CD, 500 = D, 600 = DC, 700 = DCC, 800 = DCCC, 900 = CM, 1 000 = M, atď.
sito, trošku som Ti to poopravila
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale to už sme asi pri Rímských súdoch, aby rozhodli čo je správne a potrebné pre spoločnosť. Vlastne, sme tam kde sme boli, len rok po kristovi má hodnotu 2009, alebo MMIX? Ale život vypadá celkom inak, Rímania sa obracajú v hroboch.

Alebo, že by to bolo 2009 I? Aj to je pekné.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Blankake Pozri príspevok
sito, trošku som Ti to poopravila
Blanka, ono to bolo vždy o omyle a kontrole, ale omyl sa môže zmeniť, využiť na podvod. Keby si pred 2000 rokmi bola kontrolórkou. Všetko by bolo v poriadku, dnes by sme boli bez problémov.

Čauko. Ďakujem.
0 0
logomania logomania

logomania je offline (nepripojený) logomania

Je tam určite preklep má to byť takto MCDXI = 1411 číslo, ktoré uvádzaš nespĺňa podmienky písania rímskych čísel!
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Čakala som, kým k tomuto učivu príde aj moja dcéra. Aj oni zápis CMDXI vylúštili v škole ako 1411. Po mojom vysvetlení, že to tak nemôže byť, a ona to aj pochopila prečo, mi však povedala, že to radšej bude robiť ako povedala pani učiteľka. Pre istotu.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Žabinka Pozri príspevok
Čakala som, kým k tomuto učivu príde aj moja dcéra. Aj oni zápis CMDXI vylúštili v škole ako 1411. Po mojom vysvetlení, že to tak nemôže byť, a ona to aj pochopila prečo, mi však povedala, že to radšej bude robiť ako povedala pani učiteľka. Pre istotu.
No to je sila. Pani učiteľka chýbala, keď to oni preberali v škole??? Čo by sa im stalo, keby proste povedali, že je tam preklep, deti by to v knižke opravili a ďalšie deti by to už mali dobre?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Blankake Pozri príspevok
No to je sila. Pani učiteľka chýbala, keď to oni preberali v škole??? Čo by sa im stalo, keby proste povedali, že je tam preklep, deti by to v knižke opravili a ďalšie deti by to už mali dobre?
Tiež sa tomu divím. Pani učiteľka je mladší ročník, myslela som si, že si ešte zo školy bude pamätať toho viac. A nepredpokladám, že ju to učili takto. Ale čo už ako rodič urobím? Jednoducho sme si s dcérou vysvetlili pravidlá rímskych číslic, ona to pochopila, ako by to malo byť správne, a to mi stačí. Iná situácia by bola, keby jej to uznala ako chybu v písomke. Tak to by som si už išla vydiskutovať. Ale zatiaľ to neriešim.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Žabinka Pozri príspevok
Čakala som, kým k tomuto učivu príde aj moja dcéra. Aj oni zápis CMDXI vylúštili v škole ako 1411. Po mojom vysvetlení, že to tak nemôže byť, a ona to aj pochopila prečo, mi však povedala, že to radšej bude robiť ako povedala pani učiteľka. Pre istotu.
Toto je ako keby "odkukané" z reálneho života.

A zase z toho nerobte vedu. Aj rímske číslice sa postupne vyvíjali. Blišie pozri link. To je podobné ako keby ste tvrdili, že minimálna mzda bola 295,50€ aj pred rokom. Pantha rhei - všetko sa mení. Alebo ako v tej pesničke: Co včera platilo, dneska už neplatí.(K.Kryl)

Pravidla tvorby římských čísel
Při převodu "našich" čísel na římská čísla v podstatě neexistuje žádná směrodatná norma. Rozhodující byly vesměs obecně uznávané zvyklosti. Tato shoda byla do středověku daleko volnější než později. Dnes se řídíme pravidly 16.-18. století.


http://www.porada.sk/1166780-post31.html
Naposledy upravil marjankaj : 08.11.09 at 00:05
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať