Zavrieť

Porady

Celiakia - bezlepková diéta

Ahojte, chcela by som sa Vás opytat, ci nemate niekto skusenosti s celiakiou, je to tzv. bezlepková diéta, mam kamaráta, ktory to ma, nepozname sa dlho, a tak mi je hlupe sa to pytat jeho. Zaujímalo by ma, co mozu jest a co nie, stretli ste sa uz s tym? Viem, ze je aj stranka www.celiakia.sk, ale myslela som ci nemate niekto skusenosti z realneho zivota. Vopred ďakujem za príspevky...
Usporiadat
Evinka73 Evinka73

Evinka73 je offline (nepripojený) Evinka73

zaciatocnik - úctovnik
Fuha. Toľko pesimizmu.... Ja mam 23 ročnú dceru na bezlepkovej diete od 2 rokov, a mne ju diagnostikovali pred 5 rokmi. Neviem o tom aby som len "preživala". Chodila na školské výlety. Treba veľa, veľa komunikovať s personálom, kuchárom a potom dokonca ani rodina dovolenka mimo domova nie je problém. Dnes už to nie je neznáme ochorenie. A vo veľa jedálnych lístkoch už maš dokonca aj vyznačené bezlepkové jedla. Kamoškina dcéra s touto diagnozou je na študijnom pobyte v Španielsku. Aj tam žijú ľudia s celiakiou, takže aj tam sa da "prežiť". Zmeň pristup k tejto chorobe a bude sa Ti žiť ľahšie. Nehovorím, že bez problemov, ale ľahšie. Veď kto dne žije bez problémov? Že je to finančne náročne to más pravdu.
1 0
Sulík Sulík

Sulík je offline (nepripojený) Sulík

Uplne s tebou suhlasím všetko čo si napísal je pravda iba ten čo to nemá nevie pochopiť čo to za chorobu je.Ja mám tiež take problemy a tiež to nie je ružové.A ta pani Evinka73 čo píše sa pýtam aku celiakiu má Marsh 1,2,3 zaléží ake poškodenia čreva má.Mne zistili celiakiu Marsh 3 A-B.To skoro nemožem jesť pomaly nič.Ano prežívam ale žijem.
1 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

jana123 Pozri príspevok
Mojej sestre zistili celiakiu v 8.mesiaci, v siestich rokoch jej povedali, ze to preslo, teraz ma 24 rokov, zatial je vsetko v poriadku, ale som prekvapena, ze sa to moze vratit. To som nevedela. Sestra bude asi tiez nemilo prekvapena, ked jej to poviem. Esteze to nie je taka vazna choroba a da sa s tym v pohode zit.
Nemyslím si, že je to až taká ľahká choroba. Keď, že niektorí ľudia nemajú sprievodné komplikácie ako hnačky, kŕče krv v stolici a pod. myslia si, že dietu netreba dodržiavať. Ale to sa hrozne mýlia. Lepok pôsobí deštruktívne na klky tenkého čreva. Po mnohých rokoch príjmu lepku môže u celiatika dôjsť k vyhladeniu tenkého čreva, ktoré následne stratí schopnosť produkovať enzýmy na rozloženie stravy čo sa prejaví ako ďalšia alergia alebo intolerancia (napr. na mlieko, fruktózu). A neskôr v závažných stavoch nebude schopné vstrebávať vitamíny s potravy a človek bude trpieť nedostatkom železa a iných vitamínov a minerálov. V extrémnych prípadoch až po kolaps organizmu. Ale to sa deje pomaly, nenápadne, počas dlhých rokov. Našťastie tenké črevo má veľmi dobrú regeneračnú schopnosť. Pripodstivom dodržiavaní bezlepkovej diety sa črevo vie už za pol roka až rok vyliečiť a plne obnoviť svoju funkciu. To ale neznamená, že je vyliečená celiakia. Testy síce môžu byť negatívne, to ale iba vďaka diete. Správne sa opätovné testovanie robí tak, že sa pol roka nedrží dieta a potom sa testuje. V každom prípade, ak sa celiakia stratí, tak podľa mňa bola zle stanovená prvotná diagnóza, v ktorej nešlo o celiakiu, ale o niečo iné s podobnými príznakmi, preto že celiakia je neviliečitelná, tak ako cukrovka.
Pozri si tému „BEZMLIEčNA DIETA“ je tam toho kopec aj o celiekii.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Sulík Pozri príspevok
Uplne s tebou suhlasím všetko čo si napísal je pravda iba ten čo to nemá nevie pochopiť čo to za chorobu je.Ja mám tiež take problemy a tiež to nie je ružové.A ta pani Evinka73 čo píše sa pýtam aku celiakiu má Marsh 1,2,3 zaléží ake poškodenia čreva má.Mne zistili celiakiu Marsh 3 A-B.To skoro nemožem jesť pomaly nič.Ano prežívam ale žijem.
Je to narocna dieta, ale nesuhlasim s prezivanim. Je ovela viac vaznejsich ochoreni a mazno pravi ti, ktori pravom mozu hovorit o prezivani, najdu si zmysel zivota, ktori my im mozme iba zavidiet.
Chce to iba cas a postupom mozno si povies, ze je dobre, ze ti vcas zistili toto ochorenie. Ja vobec nepocitujem, ze som nejak obmedzovana. Viem co jem a mozno predtym by som sa zlozenim potravin nezaoberala. Dnes mi to otvorilo oci, co sa tyka zdraveho zivotneho stylu..
Je jedno ci mas Marsch 1,2,3, A B C, dietu treba dodrzavat poctivo, inak nema zmysel.
Naposledy upravil tina1 : 19.01.11 at 07:47
1 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

ondrejvla Pozri príspevok
Aj u nás v rodine máme od dnešného dňa okrem iných diagnóz celiatika, viem variť pre zdravých, viem variť pre diabetikov, ale dnes som zostala zaskočená. Boli sme kúpiť hotové zmesi na bezlepkový chlieb, cestoviny nemám šajnu kde zoženieme, pochodili sme všetky veľké obchodné reťazce, ale ani múku, ani cestoviny nikde nemali. Prosím vás, špaldova múka je vhodná pre celiatikov? Zahusťujete solamylom? Čítala som tu, že je dostať aj bezlepkovú strúhanku, prosím poraďte, kde to všetko kupujete. Zaťovi dnes dala lekárka recepty do lekárne na chlieb, objednali mu ho, no predpokladám, že to bude tiež zmes na chlieb.
Prosím o radu tých, ktorí majú s touto chorobou skúsenosti, lebo ja veru neviem, čo mu budem variť, či len zemiaky a ryžu, mäso môže všetky druhy?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Ťažko radiť, keď nepoznám mesto, kde to zháňate.
Pozri si :
http://www.pecivarne.sk/m.php

Dodávajú po celom Slovensku. Stačí tam zavolať a zistiť, ktorý obchod k Vám najbližšie zásobujú. Okrem toho treba prelistovať internet, je tam kopec aj internetových obchodov. Prípadne obvolať pekárne vo Vašom okolý a zistiť si či taký sortiment majú a kam ho vozia.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Bezlepkové potraviny (múka, rezance, sladkosti (Celi Hope - modrý obal) majú bežne v Bille (a majú to tam už roky). Zmesi na bezlepkový chlieb sa dajú kúpiť aj v Tescách a Kauflande, bezlepkové múky som tam nevidela. Dávnejšie som videla bezlepkovú múku aj v Jednote (Jednotách). Niekedy sa podarí naraziť aj na ochotné predavačky, ktoré takýto tovar objednajú - treba sa popýtať.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

mamka Danka Pozri príspevok
... Prípadne obvolať pekárne vo Vašom okolý a zistiť si či taký sortiment majú a kam ho vozia.
Môj známy, ktorý je tiež na bezlepkovej diéte, si nechal upiecť chlieb priamo v "priemyselnej" pekárni a nebol spokojný, chlieb nebol úplne bezlepkový.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
ide o to, ze ak ma clovek k bezlepkovej ci celiatickej diete este extra bonus vo forme alergie na ine vyrobky, tak potom je to z extremne narocnejsie.

ide len a len o to, ze ak by bol sortimens sirsi (tym myslim 10x kedze teraz je extremne uzky), tak by to nebol praktivky ani problem.

ale bohuzial, dnes je cim dalej tym viac alergikov, tak mozno sa ten sortiment rozsiri, ale za krutu cenu zvysenia tyc alergikov.

ktovie co tie alergie sposobuje.

a ziandom pripade nechcem podcenovat ine alergie (osobne mam alergie asi na cele leto (klasika pel prach trava atd atd), alebo ine choroby (ktore neviem vymenovat, kedze ich je vela). kazda choroba je bremeno, to iste, a ako kazde bremeno ktore nie je mozne porazit, treba sa s nim naucit zit. (napriklad ani proti prirode clovek nema sancu, musi s snou spolupracovat). A prave ta spolupraca by bola super jednoducha, ak by bolo dsotatok tovaru na kazdom rohu. Uplne vazne by mi tato diagnoza nevadila, ak by bolo vela rozlicnych druhov tovaru - jedal, sladkosti - a toto pristupne vsade (tym by aj klesla cena, kedze by viac ludi kupovalo, mala by)

Na druhu stranu, musim uznat ze existuju pekarne ktore specialne pecu pre alergikov, avsak nedokazu "uspokojit" kazdeho, kedze casto tam davaju veci, ktore su stale alergeny pre mna. Co sa mi velmi paci, je napriklad pizza (korpus sa to vola?), ktora sa da doma upiect. zopar sladkych piskok, a ine ani neviem ale pointa je ze... je to asi aj od mojho pristupu, lebo chcemtoho "vela" a nech sa to "da jest" tj nech je to "chutne" - lenze.. to si niekedy protireci, lebo prave to najzdravsie nemusi byt to najchutnejsie.

ale suhlasim s tym, ze radsej chcem vediet ze som chory, ako sa sam seba zabijat bez dostatocneho vzdelania. (tj. som typ cloveka co chce vediet na com je).

Uz mam tu alergiu myslkim ze 3-4 roky a nazbieral som zopar jedal ktore mozem jest. S tym som aj spokojny, uprimne mi tie horalky ani nechybaju, isteze su chutne, taka mliecna milka.. ale dokazem si to odopriet. Moj bezny jedalnicek je vlastne upeceny chlieb (najchutnejsie riesenie), alebo nizkobielkovinove pecivo (nasyti, ale menej chutne ako chlieb). Cestoviny su chutovo v pohode, rozdiel je v chuti minimalny, i ked cestoviny ma nejak nenasytia na dlho, neviem cim to je, ale to nevadi, len detial. Zemiaky, ryza k dusenemu, alebo zapecenemu masu, alebo rybe. Toto je jeden pilier mojej nadeje, co dokaze nasytit a je relativne mozne kupit aj v beznej restauracii (ale problem je, nie pecene, ani vysmazene jedlo, co je problem obcas, lebo clovek nevie ako to v skutocnosti prirpavuju, no chodim tam mozno raz za mesiac, cize relativne pohoda). Ziadne suche salamy, jedine zopar vybranych ako je morcacia alebo kuracia sunka, myslim ze je to v pohode, i ked mi taka malokarpatska chyba, ale nevadi. Ohladom sladkosti, v DM drogerie maju take ryzove poloomacane chlebicky, su genialne (100gramov v baleni za 1,59eur, celkom ferova cena za tu chut), nedavno mi mama nasla nejake susienky, len musim znova zistit ako sa volaju, pocul som aj o zopar cokoladach ktore mozem, chutovo su dobre len ak si dam menej ako 40-50gramov naraz, potom je citit "horkost".
To len tak v skratke co vsetko mozem. na druhu stranu mozem byt vdacny, ze nemam dietu typu "ryza, ryza a est raz ryza, a bez soli" - poznam ludi co useli takto zit takmer pol roka, no to muselo byt naozaj neuveritelne narocne.

Suhlasim ze je to zdrave, ironicke, ale zdrave mat tu bezlepkovu dietu, respektive ze aspon clovek nezje same chemikalie a nezdrave jedla. Lenze coho sa obavam je napriklad, ze by som chcel ist na "cestu okolo europy, usa" - nieco nizkorozpoctove, tj ze ziadny luxusny a dobre zasobovany hotel na antialrgicke vyrobky, ist cez krajinu, taka "adventura" ako keby no videl som to zatial len v TV a zapacilo sa mi to, ale prave vdaka diete som sa zatial neodvazil ist a neviem ci by to bolo mozne. Ako naplanovat sa to da, mame Internet, mozem presne naplanovat vsetko, lenze co ak .. co ak sa stane nieco nepredvidatelne a nebudem mat pri ruke jedlo ktore mozem jest. Jedina moznost je potom dat si "mensie zlo" a zjest napr celozrnne pecivo? Alebo smazene maso?
neviem ci mi je rozumiet, ani sam tomu nerozumiem, ale snazim sa to dodrziavat v kazdej chvili, lenze neviem ci je prave mozne vsade najst vyhovujuci produkt. pretoze napr v tescu neexistuju peciva ani chlieb ktory by som mohol jest (jedine ak by tam mali promix T muku - avsak k tomu potrebujem aj pristup k mixeru, rure, cize tam je to take ze - neviem ako by som to upiekol). proste "asi" ziadne instantne jedlo ktore by som mohol zjest (pecivo, sladkosti, cokolvek co netreba tepelne upravovat).
Alebo mozno tam nieco je, len som si to este nevsimol
Myslim ze existuje chleba ktory je uz hotovy, tiez nejaky bezlepkovy, alebo nizkobielkovinovy. Kto byva blizko Modry, tak tam maju pekaren kde peci peciva (a asi aj ten chlieb), piskoy, perniky, pizza korpus a ine na objednavku. Ta pekaren je pri tom malom jazere, pri tej hlavnej ceste Modra - Senkvice. Ak by o nich niekto nevedel, mozem odporucit, vyborny servis

To je moj najvacsi problem, ani nie tak samotna dieta, to prezijem, na vyber nemam.

EDIT:
Este sa mi ale velmi nepaci ta financna narocnost. Ja mam aspon to stastie, ze si to mozem kupovat. Ale neviem si predstavit, ak by som mal zit zo minimalneho platu, alebo pod 500 eur mesacne - tak ako 4 z 5 slovakov, ako by som to zvladal. Je to sialene krute, tym pozdravujem nase poistovne. Je to proste tak nefer, ale neviem ako by som im pomohol, asi ze by som dovazal lacnejsie ako vacsina obchodnikov. Alebo vytvorit skupinu ludi co si sama doveziet veci vo velkom a tym ziskat nejaku zlavu a podobne.
Naposledy upravil SamuelSK : 19.01.11 at 09:40
0 0
Sulík Sulík

Sulík je offline (nepripojený) Sulík

SamuelSK Tak v tom je ten háčik že nie každy ma na Slovensku ma príjem cez 500 EU.My sme 4 členna rodina a máme príjem 600 EU do kopy a mam celiakiu takže nemožem si dovoliť tie drahé bezlepkove výrobky každý den ved viete o čom píšem napr. 100 g šunky bez lepku a laktozy 1,60eu a mlieko bez laktozy 1,50 eu a to by som mohol pokračovať a tu niektorý píšu hluposti že su lacnejšie vyrobky hlavne Slovenske po ktorych mavam krče a bolesti čriev ktorý výrobcovia si stoho spravili byznys na ukor chorych ludí.
0 0
Evinka73 Evinka73

Evinka73 je offline (nepripojený) Evinka73

zaciatocnik - úctovnik
V lekárni dostaneš aj chlieb trvanlivý, nie len zmes na chlieb. Je tam dostať všetko potrebuješ, muku, struhanku , cestoviny, krupicu.sladkosti a pod.Pozri na www.celiakia.sk - dotované potraviny.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Viete mi poradiť na koľko mesiacov dopredu sa môžu predpísať recepty na múky? Naša doktorka hovorila max. na 2 mesiace, v jednom príspevku staršom som čítala, že na 3 mesiace. Ďakujem
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Zdenka175 Pozri príspevok
Viete mi poradiť na koľko mesiacov dopredu sa môžu predpísať recepty na múky? Naša doktorka hovorila max. na 2 mesiace, v jednom príspevku staršom som čítala, že na 3 mesiace. Ďakujem
Zdenka našla som toto, neviem či pomôže?
http://www.celi.sk/content/potraviny-na-recept-2
1 0
rdb rdb

rdb je offline (nepripojený) rdb

Chcel by som poprosit, mate niekto info kde sa da kupit bezlepkova horcica?
Dakujem.
0 0
traveldrive traveldrive

traveldrive je offline (nepripojený) traveldrive

rdb Pozri príspevok
Chcel by som poprosit, mate niekto info kde sa da kupit bezlepkova horcica?
Dakujem.

SNICO - Kečupy, horčice, omáčky, octy, brusnice a sirupy ... Všetky výrobky značky SNICO sú bezlepkové
0 0
traveldrive traveldrive

traveldrive je offline (nepripojený) traveldrive

Kompletný zoznam dotovaných dietetických potravín aj limity sú na stránkach Ministerstva zdravotníctva. Nemôžem sem zatiaľ dať linky, tieto stránky majú podivnú logiku, že smiem pridať odkaz až po 15 príspevkoch (dopekla na čo je také obmedzenie dobré?)...
Naposledy upravil traveldrive : 20.06.11 at 19:44
0 0
dany450 dany450

dany450 je offline (nepripojený) dany450

Dobrý deň, prosím Vás pozná niekto recept na bezlepkové rezance, alebo niťovky, lebo mi zostalo veľa kukuričnej múky a cez google mi žiadny recept nenašlo. Ďakujem.
0 0
Martin Kőrösi Martin Kőrösi

Martin Kőrösi je offline (nepripojený) Martin Kőrösi

Nakoľko je vhodná celiakická diéta pre diabetikov?
0 0
traveldrive traveldrive

traveldrive je offline (nepripojený) traveldrive

Martin Kőrösi Pozri príspevok
Nakoľko je vhodná celiakická diéta pre diabetikov?
Myslím, že tieto dve diéty nemajú žiadny súvis. Diéta pre celiatikov obsahuje cukor, diabetická zase lepok. Takže každý podľa svojho. Vylúčenie lepku zo stravy neuškodí nikomu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať