Zavrieť

Porady

Celiakia - bezlepková diéta

Ahojte, chcela by som sa Vás opytat, ci nemate niekto skusenosti s celiakiou, je to tzv. bezlepková diéta, mam kamaráta, ktory to ma, nepozname sa dlho, a tak mi je hlupe sa to pytat jeho. Zaujímalo by ma, co mozu jest a co nie, stretli ste sa uz s tym? Viem, ze je aj stranka www.celiakia.sk, ale myslela som ci nemate niekto skusenosti z realneho zivota. Vopred ďakujem za príspevky...
Usporiadat
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

kalkulka Pozri príspevok
Prosím vás, aké sú príznaky celiakie?
Lahšiu otázku nemáš? Podľa najnovších zistení pomerne veľká časť ľudí, ktorí majú celiakiu a o tom ešte nevedia nemá žiadne príznaky. Inak medzi príznaky patrí hnačka, zápcha, chudnutie, bolesti hlavy, celková únava a znížená výkonnosť, nafukovanie, plynatosť čriev, zlé trávenie, ale aj napr. neplodnosť, poruchy imunity a pod. Podľa najnovších výskumov môžu byť príznaky naozaj všelijaké, aj nijaké.
0 0
Sulík Sulík

Sulík je offline (nepripojený) Sulík

petermikuláš
A ty maš celiakiu?A ked nemaš tak dakuj Bohu že nemaš tu svinsku chorobu.Priznaky su take ake si napisal .No mne zistili celiakiu až po tom čo som už nemohol zjesť pomaly nič ,to jest dosť neskoro .Aj ked dodržujem dietu stale mam problemy s travením celková únava a znížená výkonnosť,atd.A na margo niektorych mudrlantov zaleží na tom ake poškodene je tenke črevo .A nie je jedno ci mas Marsch 1,2,3, A B C.Ked maš trocha poškodene tak maš pestrejší a možeš toho viac jesť.A ked maš poškodene viac črevo tak maš malu ponuku ako ja .Mne napr. robia zle aj take potraviny ako su zemiaky ,soja,kukurica zelenina v surovom stave čo pri tom odporučuju ty odborníci či mudrcovia či ako ich nazvať.A to som na to prišiel skoro 3 ročnym tak povediac testovaním,hladaním čo my ešte robí zle.Celiakia je ochorenie na celý život! Nie je to na den,týžden,mesiac!A nehovorím o dalšich chorobach čo na to nadvezuju osteoporoza,skolioza,Intolerancia laktózy atd.A nakoniec nedoržiavaním diety sa vystavuješ velkemu riziku ,tym že nebudeš dodržiavať dietu škodíš hlavne sebe.
1 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

Sulík Pozri príspevok
petermikuláš
A ty maš celiakiu?A ked nemaš tak dakuj Bohu že nemaš tu svinsku chorobu.Priznaky su take ake si napisal .No mne zistili celiakiu až po tom čo som už nemohol zjesť pomaly nič ,to jest dosť neskoro .Aj ked dodržujem dietu stale mam problemy s travením celková únava a znížená výkonnosť,atd.A na margo niektorych mudrlantov zaleží na tom ake poškodene je tenke črevo .A nie je jedno ci mas Marsch 1,2,3, A B C.Ked maš trocha poškodene tak maš pestrejší a možeš toho viac jesť.A ked maš poškodene viac črevo tak maš malu ponuku ako ja .Mne napr. robia zle aj take potraviny ako su zemiaky ,soja,kukurica zelenina v surovom stave čo pri tom odporučuju ty odborníci či mudrcovia či ako ich nazvať.A to som na to prišiel skoro 3 ročnym tak povediac testovaním,hladaním čo my ešte robí zle.Celiakia je ochorenie na celý život! Nie je to na den,týžden,mesiac!A nehovorím o dalšich chorobach čo na to nadvezuju osteoporoza,skolioza,Intolerancia laktózy atd.A nakoniec nedoržiavaním diety sa vystavuješ velkemu riziku ,tym že nebudeš dodržiavať dietu škodíš hlavne sebe.
Dobre si to napísal, presne s tebou súhlasím. Vidím, že presne vieš o čom hovoríš. Ja mám žiaľ tiež celiakiu už niekoľko rokov. Zistili mi ju keď som mal 33 rokov, nemal som nijak vážne príznaky len ma občas trochu pobolievalo brucho. Ale potom som začal chudnúť. Presne ako hovoríš záleží od toho ako máš zničené črevo a to ti nikto nepovie. Ja som ho mal asi moc pretože som chudol ´dalej a to už aj na bzlp diete. Viem o čom píšeš pretože keď mi to zistili zakázali mi na nejaký čas aj laktózu na lepšie zotavenie čreva. Poviem Ti bolo to veľmi kruté: 1 a pol roka som nemohol jesť nič iné len holú ryžu, zemiaky, banány a max. trochu holého uvareného mäsa v čistej vode. To bolo fakt hrozné. Teraz je to už oveľa oveľa lepšie. A presne ako píšeš ďalej ja tiež neznášam všelijakých mudrlantov na túto tému, lebo táto téma je veľmi zložitá a individuálna a ani z´daleka sa nemôže jesť všetko čo sa kde píše, alebo inak povedané ani z´daleka nie je všetko bezlepkové čo sa volá bezlekpové. Ak bude záujem môžem napísať bližšie.
1 0
dany450 dany450

dany450 je offline (nepripojený) dany450

Ja mám tiež skúsenosť so svojou dcérou,ktorej diagnostikovali celiakiu v štádiu MARSCH 3C v máji a od vtedy je na bezlepkovej diete. Bolesti brucha prestali, ale vôbec sa nezmenilo nechutenstvo a tiež nepriberá. Na moju otázku, že čo ešte nemá jesť okrem lepku, lekár povedal, že má držať dietu len bez lepku. Kedže nezačala priberať myslím si, že by mala obmedziťziť aj iné potraviny. Ale aké?
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

dany450 Pozri príspevok
Ja mám tiež skúsenosť so svojou dcérou,ktorej diagnostikovali celiakiu v štádiu MARSCH 3C v máji a od vtedy je na bezlepkovej diete. Bolesti brucha prestali, ale vôbec sa nezmenilo nechutenstvo a tiež nepriberá. Na moju otázku, že čo ešte nemá jesť okrem lepku, lekár povedal, že má držať dietu len bez lepku. Kedže nezačala priberať myslím si, že by mala obmedziťziť aj iné potraviny. Ale aké?
d

No v prvom rade by som Vám povedal, že bu´dte kľudný a trpezlivý. Ak Vašej dcére zistili stupeň Marsch 3C bol by zázrak, keby sa to hne´d upravilo a o priberaní ani nehovoriac. To ešte nechcite. Môže trvať aj 1,5 roka kým sa črevo stabilizuje a až potom bude možno priberať. Poznám ľudí, ktorým sa črevo zotavovalo rok aj dva a mali dg. Marsch 3A a nie ešte 3C. V druhom rade urobte pre svoju dcéru maximum, mám na mysli nedávajte jej žiadne tzv. bezlepkové potraviny, ktoré majú v zložení "bezlepkový pšeničný škrob". Taký totiž neexistuje. Každý takto označený je len nízkolepkový a nie bezlepkový. Lepok sa z bežného pšeničného škrobu v tomto prípade odstraňuje chemicky tzv. fermentáciou, problém je však v tom, že sa nikdy nedá odstrániť úplne. Tzn. takto označené potraviny sú vždy nízkolepkové, ale nie bezlepkové. Ak jej budete dávať jesť takéto potraviny, kľudne môže u nej ´dalej dochádzať k zápalovej aktivite čreva a v podstate bezlepkovú dietu držať nebude. V treťom prípade Vám vrelo odporúčam ak chcete mať istotu, kupujte potraviny od výrobcov, ktorí majú len bezlepkovú výrobu a nie zmiešanú. Verte mi, viem čo píšem. Tieto veci Vám potvrdia u nás v meste z ktorého som všetci piati gastroenterológovia. Ja sám som tiež nielen celiatik, ale aj zdravotník.
0 0
dany450 dany450

dany450 je offline (nepripojený) dany450

Ďakujem za rady, sú pre mňa veľmi dôležité.
0 0
brown brown

brown je offline (nepripojený) brown

život s celiakiou je úplne normálny, ano na dovolenke si volím radsej moznost kde je aj plnohodnotna kuchynka, all inclusive prilis teda nepreferujem,

odporucam inak zaregistrovat sa teraz na www.celiatik.sk

su tam velmi vyrazne ulavy pre klientov, mne sa podarilo dostat dokonca do 20 percent.

Inak teraz mam vysledky uplne v norme, podla vysledkov teda zdravy, celiakia sa ale liecit neda, ta dieta je navzdy...snad len tolko ze ju ma mozno v roznych formach omnoho vyssie percento obyvatelstva, ako bolo diagnostikovanych..u mna to zistovanie bolo takmer rok...dovtedy sa triafalo vsetko ine...
0 0
lola87 lola87

lola87 je offline (nepripojený) lola87

Informácie o celiakí a potravínách vhodných pre celiatikov nájdete aj na tejto webovej stránke http://www.fytosal.sk/topinambur/celiakia/
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať