Zavrieť

Porady

DPH a parkovacie lístky

Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Prosím poradiť:


Naše mesto ponúka môjmu klientovi na predaj parkovacie lístky. Podľa ich tvrdenia ide o predaj mimo ERP a bez DPH a po ich predaji majiteľ stánku obdrží "províziu", alebo ako to nazvať - 15% z ceny parkovacieho lístku.

Prosím poradiť, ako zaúčtovať v JU a evidencii DPH tieto účtovné prípady:
- príjem takýchto parkovacích lístkov,
- predaj takýchto parkovacích lístkov,
- odmenu - províziu - 15% z ceny parkovacieho lístka od mesta.

Ďakujem za pomoc, lebo v našom meste to začína byť novinka, nemám s tým skúsenosti.
Usporiadat
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň, rada by som sa poradila, študovala som si tento problém, ale neviem či som dospela k správnemu koncu.
Parkovacie lístky z automatu- teda nejde o doklad z ERP- na park. lístku uvedené názov, sídlo spoločnosti, IČO, DIČ, IČ DPH suma spolu, ZD aj DPH s textom Prenájom odstavnej plochy.
Je možné si z takéhoto dokladu uplatniť DPH?
Podľa môjho názoru sa nedá uplatniť DPH, nejde o cestovný lístok ani o podkladnú časť DN a nie je to doklad z ERP.
Aký je Váš názor prosím...
Myslím, že od nového roku 1.1.2013 to bude možné- lebo pribudol pojem zjednodušená fa.

ďakujem
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Tak v tomto tiež nemám jasno, no na školení nám bolo povedané, že z parkovacieho lístka nie je možné si odrátať DPH
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

kimart Pozri príspevok
Tak v tomto tiež nemám jasno, no na školení nám bolo povedané, že z parkovacieho lístka nie je možné si odrátať DPH
ďakujem, pridá ešte niekto svoj názor?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

kimart Pozri príspevok
Tak v tomto tiež nemám jasno, no na školení nám bolo povedané, že z parkovacieho lístka nie je možné si odrátať DPH
Prosím Vás, je to pravda, že z parkovacích lístkov nie je možné odpočítať dph? Pozerám si zákon o DPH, ale nič také som tam nenašla, a celý rok z týchto lístkov som si na základe rady z porady uplatňovala DPH. Ide o SZČO, auto má v majetku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, je to pravda, že z parkovacích lístkov nie je možné odpočítať dph? Pozerám si zákon o DPH, ale nič také som tam nenašla, a celý rok z týchto lístkov som si na základe rady z porady uplatňovala DPH. Ide o SZČO, auto má v majetku.
A máš na nich náležitosti ako má má faktúra? Určite nemáš. Tak žiaden odpočet.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, je to pravda, že z parkovacích lístkov nie je možné odpočítať dph? Pozerám si zákon o DPH, ale nič také som tam nenašla, a celý rok z týchto lístkov som si na základe rady z porady uplatňovala DPH. Ide o SZČO, auto má v majetku.
tu je link na vyjadrenie drsr http://www.ginallrobinson.eu/uploads....%20listok.pdf
Ja som riešila pred pár rokmi tento prípad, parkovacie lístky neobsahovali ZD a číslo dokladu, upozornila som na to, DPH som začala uplatňovať, keď obsahovali všetky povinné náležitosti ako doklady z ERP.
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tweety Pozri príspevok
A máš na nich náležitosti ako má má faktúra? Určite nemáš. Tak žiaden odpočet.
A prečo by som nemala mať, resp. čo všetko ma taký lístok obsahovať? Ja mám toto: dátum, čas, ZD, DPH, suma spolu, ICO, IČ DPH, adresa.
Takže si myslím, že môžem uplatniť odpočet. Však?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, je to pravda, že z parkovacích lístkov nie je možné odpočítať dph? Pozerám si zákon o DPH, ale nič také som tam nenašla, a celý rok z týchto lístkov som si na základe rady z porady uplatňovala DPH. Ide o SZČO, auto má v majetku.
Naše mestské parkomaty v NR sú dvojaké, niektoré majú aj ZD a niektoré - žiaľ - nie, tak z nich nie je možné DPH uplatniť. Písala som Technickým službám, cca pred 2-3 rokmi (čas beží rýchlo, ani si neviem spomenúť, kedy to bolo), no ani sa neunúvali odpovedať, všiváci, samozrejme, parkovacie automaty naďalej vydávajú nanič lístky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mondes Pozri príspevok
A prečo by som nemala mať, resp. čo všetko ma taký lístok obsahovať? Ja mám toto: dátum, čas, ZD, DPH, suma spolu, ICO, IČ DPH, adresa.
Takže si myslím, že môžem uplatniť odpočet. Však?
Ak máš na doklade všetko, čo z pohľadu zákona doklad má mať, takje jasné, že nárok môžeš uplatniť.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Neseriozne je, ze frmy, ktore vlastnia parkovacie automaty a vydavaju neplatne doklady pre uplatnenie DPH nie su postihovane, pretoze pre nich zakon plati takisto. A ze to vedia daniari a tvaria sa, ze je vsetko v poriadku, tiez nie je s "kostolnym" poriadkom.
0 0