Zavrieť

Porady

La lingua italiana - talianský jazyk online

sprievodca CR Rakúsko,
Benvenuti cari amici - vitajte drahí priatelia,

na podnet viacerých členov otváram tento kurz talianského jazyka - v prvom rade by sme sa mali ujednotiť, či to má byť výučba pre začiatočníkov - s tým, že si preberieme všetky základy - alebo budeme medzi sebou diskutovať tí, ktorí už taliansky jazyk /niektorí trochu ako ja / ovládame .......

ak by ste boli za výučbu, tak potom jednotlivé lekcie by vyzerali asi takto: / odporúčam lekcie zapisovať -
slovíčka, gramatika, frázy

Lezione prima

vocaboli:

dove é ...........kde je
in /Italia/........v Taliansku
come é...........aký/á je
grande............veľký
sí...................áno
molto..............veľmi
bello...............krásny, pekný
ciao................ahoj
a Milano .........v miláne
e...................a
grazie.............ďakujem
no,non é.........nie, nie je
simpatico........sympatický
elegante.........elegantný

výslovnosť:

C.....ako K / pred a,o,u a pred spoluhláskou ......Carlo, Claudio / Karlo, Claudio
CIA..ako ČA ciao, pronuncia
Z.....ako C grazie / gracie

FRÁZY:
buon giorno / bon džorno/ .........dobrý deň
arrivederci /arrivederči/.............dovidenia
per favore, dove é / per favore, dóve é / .....prosím, kde je
io ho tempo libero / jo o tempo líbero/........../ja/ mám voľný čas
oggi é a fuori caldo / odži é a fuori kaldo/ .....dnes je vonku teplo
parli lentamente /rozkazovací spôsob/, non capisco bene italiano - hovor pomaly, nerozumiem dobre taliansky

z uvedených slovíčok skúšajte vytvárať vety:
napr. :
dove é Maria - Maria é in Italia
Naposledy upravil hanelie : 07.10.09 at 10:17
Usporiadat
Téma je uzavretá.
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Ak použijeme essere - tak sa prechodník mení v rode a čísle, ak použijeme avere, tak nie.
rozalka myslíš takto

sono stata - bola som
sono stato - bol som



ho avuto - mala som
ho avuto - mal som
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
my sme sa to takto veru učili -
passato prossimo / ak je pomocné sloveso essere

siamo andati - muži
siamo andate - ženy
sono andato - muž
sono andata žena

pri avere sa koncovka nemení

ho parlato: aj muž aj žena / hovoril som, hovorila som
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Vyskúšajte si výslovnosť , čítajte si nahlas

L’inverno anonimo del Centro Sud, questo è solo l’inizio

E’ un inverno anonimo quello del Centro e Sud, Italia, ce lo scrivono, ce lo dicono tantissimi lettori, in effetti la stagione invernale, appare come il proseguimento di quella autunnale, anche se con temperature ben più basse.
I cieli sono spesso nuvolosi, e la temperatura si mantiene, tutto sommato prossima alle medie stagionali, senza eccessi verso l’alto ed il basso, senza il freddo, senza la venuta di alcun gelo dalla Russia.

E si, il freddo intenso, quello vero, sull’Italia centrale e del sud, si origina in Russia. Quest’anno sembrerebbe una buona annata per il freddo, da più parti del Pianeta ci sono forti ondate di freddo, eppure il gelo che sta interessando l’Europa ha scelto altre vie. L’ultima irruzione fredda si è spezzata di un due, una parte si è ramificata verso la Penisola Ibeirca, con neve fin sulla zona di Barcellona o Marsiglia, una seconda ha scelto la via più consueta dei Balcani.

Ed allora, ci saranno occasioni di freddo e neve anche per il Sud ed il Centro Italia durante le prossime settimane? Le previsioni meteo hanno fatto passi da gigante in questi anni, è possibile prevedere il rischio di un’ondata di gelo, con un preavviso di una o due settimane, e per il momento, le ultime proiezioni non sono favorevoli, anzi, c’è il rischio che le prossime due settimane siano per questa parte d’Italia, più miti della norma, in alcune zone pioverà bene, e l’inverno in tono minore proseguirà.

Ma la speranza di un rigido inverno, è l’ultima a morire, il freddo e le badilate di neve della stagione fredda 2004/2005, giunsero nella terza decade di gennaio, a cui segui un febbraio ed una prima decade di marzo esageratamente gelide e nevose.

Però, una cosa va detta, che nevichi al Nord d’inverno è un fenomeno normalissimo, così che in questa stagione piova su Firenze, Roma, Napoli, Bari, Palermo, Cagliari.
Un inverno con la neve in queste città, sarebbe eccezionale, perché qui regnano gli effetti miti del Mar Mediterraneo. Tuttavia, agli appassionati dico, non disperate, la neve prima o poi giungerà anche da queste parti.

NELLA FOTO, il Gennargentu dopo le nevicate che iniziarono a gennaio, era l’inverno 2004/2005. Fonte MTGforum.it
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

hanelie Pozri príspevok
skúsime preklad?

Dnes je pekný deň. Ale je skôr chladno/freddo/ ako teplo /caldo/.
To je Karlov motocykel. Jeho motocykel je veľký, silný a predovšetkým rýchly.
Karla má nové šaty. Ona je pekná a milá slečna. Má veľa priateľov. Vždy je veselá. Taktiež Jana je milé dievča. Ona má len /soltanto/ jednoduché šaty.
Jana je Karlová priateľka? Nie, Jana nie je Karlová priateľka, ale Marková.
páči sa mi la lingua italiana, ale kde si viem overiť správny preklad?
0 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

Mám troška zmätok v prízvuku. Dáva sa na druhú slabiku, ako ste uviedli v prvej lekcii (gelato - dželáto) . Pri výnimkách je to označené. Ale vidím, že sú aj inde prízvuky : mangi - mándži, carne - kárne, automobile - automóbile, ingegnere - inžeňére... Tak potom ako je to ?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
páči sa mi la lingua italiana, ale kde si viem overiť správny preklad?
my ti ho overíme / bionda, rozalka, hanelie/
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

teda ho tu napíšete? ešte robím veľa chýb ...
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Mám troška zmätok v prízvuku. Dáva sa na druhú slabiku, ako ste uviedli v prvej lekcii (gelato - dželáto) . Pri výnimkách je to označené. Ale vidím, že sú aj inde prízvuky : mangi - mándži, carne - kárne, automobile - automóbile, ingegnere - inžeňére... Tak potom ako je to ?
v prevažnej väčšine je prízvuk /podobne ako u nás je na to určený dĺžeň/ na druhej slabike - domenica/ doménika - v taliančine sa však na tento účel nepoužíva dĺžeň avšak pri zmene prízvuku už je slovo týmto dĺžňom označené
/universitá - universitá, specialitá - specialitá
ak je slovo dvojslabičné, presúva sa prízvuk na prvú slabiku

ak je slovo viacslabičné / zložené z dvoch slov alebo prípony/ prízvuk zostáva na druhej slabike: veloce - velóče/rýchly/, velocemente - veločeménte/rýchlo /slovný druh - príslovka

u slov, ktoré nie sú typicky talianské / automobile, fotografia/ sa prízvuk presúva na druhú slabiku od konca / alebo tretiu od začiatku - podľa toho, koľko slabík má dané cudzie slovo/
Naposledy upravil hanelie : 29.10.09 at 09:00
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
teda ho tu napíšete? ešte robím veľa chýb ..
napíš preklad sem a tuná ti ho opravíme
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Fairy Pozri príspevok
Mám troška zmätok v prízvuku. Dáva sa na druhú slabiku, ako ste uviedli v prvej lekcii (gelato - dželáto) . Pri výnimkách je to označené. Ale vidím, že sú aj inde prízvuky : mangi - mándži, carne - kárne, automobile - automóbile, ingegnere - inžeňére... Tak potom ako je to ?
Fairy, nie druhú, ale predposlednú (vo väčšine prípadov).
Inak (bez urážky) východniari by mali takmer vždy správny prízvuk.


hanelie Pozri príspevok
my sme sa to takto veru učili -
passato prossimo / ak je pomocné sloveso essere

siamo andati - muži
siamo andate - ženy
sono andato - muž
sono andata žena

pri avere sa koncovka nemení

ho parlato: aj muž aj žena / hovoril som, hovorila som

To, čo si napísala, je v poriadku.

Ale toto sa týka viet, ako sú tieto:


Laura išla na stanicu. Odprevadil ju Franco.
Laura è andata alla stazione. L´ha (= La ha) accompagnata Franco.

Tá činnosť sa neviaže k Francovi, ale k Laure, akoby "bola odprevadená".
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
hanelie Pozri príspevok
napíš preklad sem a tuná ti ho opravíme
alebo ak má niekto zábrany verejne, kľudne pošlite ssku, každá z nás rada pomôže a poradí- aj nás to viac motivuje k pokračovaniu , keď vidíme, že je aktivita a záujem aj z druhej strany
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Jedna korekcia u slova velocemente- sa presúva prízvuk na veločeménte a velocita- rýchlosť je prízvuk na veloči
Snažíme sa, aby sme presne uviedli kde dať prízvuk, ak to nie je niekde uvedené a vy si tým nie ste úplne istí, treba sa ozvať a žiadať vysvetlenie. ( napr. slovo ancora- má dva významy napr. ak vyslovíte ankóra- tak chcete viac, ale pri ánkora- hovoríte o kotve... )
Naposledy upravil Bionda : 28.10.09 at 19:25
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Laura išla na stanicu. Odprevadil ju Franco.
Laura è andata alla stazione. L´ha (= La ha) accompagnata Franco.

Tá činnosť sa neviaže k Francovi, ale k Laure, akoby "bola odprevadená".
pôvodný text vymazaný

takže podľa tohto ak sa viaže passato prossimo so ženským tvarom mení sa aj koncovka inak pevného tvaru ?
Naposledy upravil hanelie : 29.10.09 at 09:15
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
číslovky 51 - 60

51 cinquantuno činkuantúno
52 cinquantadue
53 cinquantatre
54 cinquantaquattro
55 cinquantacinque / činkuantačinkue
56 cinquantasei
57 cinquantasette
58 cinquantotto
59 cinquantanove
60 sessanta

ďalšie číslovky:

70 settanta
80 ottanta
90 novanta
100 cento / čénto
1000 mile

rok 2009 - anno duemilenove
rok 1999 - anno /uno/milenovecentonovantanove

pridáme si zopár slovies zakončených na "ARE" a ich časovanie / pravidelné/
v prítomnom čase


trovare - nájsť
aspettare - čakať
ascoltare - počuť, počúvať

1. io trovo 1. noi troviamo
2. tu trovi 2.voi trovate
3. lui, lei trova 3. loro trovanno
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
pri pravidelných slovesách zakončených na - are
-o -iamo
-i - ate
-a -ano t.j. 3 os. mn.č. trovare (trováre- je tróvano) z jedným n


rovnako pri spettare (Aspetáre) odtrhne sa aspett- a koncovky pridáte ako som uviedla! ascolt- (askoltáre)

Ešte dodám k rokom - často sa stretnete , že taliani používajú len posledné dve číslice , keď hovoria v ktorom roku ....- nel novantasette ( novantasette) ( presne nel97( nel-v)- v deväťdesiatom siedmom......) . POZOR ANNO- vyslovte zreteľne anno(anno) z dve n nakoľko pri ano - ano je to konečník!!!!!
Pri tisícoch- korekcia- Ak jeden tisíc tak je MILLE , ale ak bude dva a viac ako jedna tak vždy MILA ! z jedným L čiže duemila treMILA ........
Naposledy upravil Bionda : 30.10.09 at 21:46
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Ja osobne som v tisíckach tiež robila tú chybu- naučila som sa až na talianskych lírach- kde bola papierová tisícka - mille lire
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ja by som poprosil všetkých Taliančinárov o preloženie jedného slova- reporter na videjku v čase od 56 sekundy aspoň 12 krát zopakuje slovo " el tropo",alebo niečo také-čo to znamená???

0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
... najprv sa vytešoval a potom keď mal kúsok od plaču povedal, že je to príliš veľa emócii a to- é troppo- ( é- je sloveso je a troppo je príliš- mnoho, veľa )
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Pre pokročilejších prikladám Ritu Pavone - môžete si s ňou zaspievať, pesnička ide formou "karaoke"

0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

[QUOTE=Rozalka;1195067]Pre pokročilejších prikladám Ritu Pavone - môžete si s ňou zaspievať, pesnička ide formou "karaoke"

Rozalka,dík za ponuku,ale ja ju nemožem využiť, však by barák spadol,keby som začal spievať,ale bez srandy-mne vravia,že ja by som jasne a s prehľadom vyhral v superstar hviezdnu rotu...,takže tak...


Neviem, ale keď aj v superstar niekoho kritizujú že ide od rytmu,od akého rytmu?Ja ani neviem,čo to je rytmus-však hrá hudba a do toho sa spieva,tak kieho andela rytmus...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať