Zavrieť

Porady

porušenie liečebného režimu

Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
filka
Daniela,vies mi prosim povedat,v ktorom zakone to vyslo?
Dakujem.
§ 155, ods.5 zákona o sociálnom poistení ( v znení novely č.310/2006 Z.z. ).
0 0
print print

print je offline (nepripojený) print

ivetaM
prosim Vas neviete mi povedat ci este stale plati ze zamestnavatel moze vykonat kontrolu zamestnanca ktory je na PN. mame totiz podozrenie ze ju nedodrziava a este som chcela ci mozeme prenho vyvodit nejaky postih ked nam PN-ku dorucil az v piatok tzn na 5 den ktory nebol v praci? prosim poradte. Dakujem
Ano, zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa platného znenia zakona č. 462/2003 Z.z. o náhradách pri PN - kde §9 v odst.4 hovorí:

§ 9 - Spoločné ustanovenia
(4) Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.

Toto je však iba kontrola toho, či sa zdržiava na mieste, ktoré je napísané v PN-ke. Teda nie toho či dodržiava liečebný režim. Zamestnávateľ je v zmysle §155 Zákona o soc. poistení (461/2003) nespôsobilý na posúdenie dodržiavania ličebného režimu.
Tu by bolo ale vhodné vymyslieť tlačivo, ktoré by sa použilo pri kontrole.

S tym postihom je to komplikovanejšie. Najlepšie je dať do pracovného poriadku kapitolu, kde bude zakotvený termín doručenie PN resp. oznámenia o PN (aspon telefonicky). Sem je vhodné vložiť tiež príp. sankcie.
0 0
monči monči

monči je offline (nepripojený) monči

Prosím o radu. Počas prvých desiatich dní PN zamestnávateľ urobil kontrolu, samozrejme už na druhý ani tretí deň zamestnanec nebol na adrese, máme aj zápis o kontrole. Akým spôsobom môžem krátiť DPN (v akej výške)? Stačí priložiť len zápis ku kráteniu?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
monči
Prosím o radu. Počas prvých desiatich dní PN zamestnávateľ urobil kontrolu, samozrejme už na druhý ani tretí deň zamestnanec nebol na adrese, máme aj zápis o kontrole. Akým spôsobom môžem krátiť DPN (v akej výške)? Stačí priložiť len zápis ku kráteniu?
Nárok na náhradu príjmu zamestnanec stratil dňom porušenia liečebného režimu.
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

A má zamestnávateľ právo kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu, na školení nám kedysi povedali, že nie. Ale nemala som taký prípad a tak len zo zaujmavosti sa pýtam, či mám oporu v zákone ?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Džudi
A má zamestnávateľ právo kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu, na školení nám kedysi povedali, že nie. Ale nemala som taký prípad a tak len zo zaujmavosti sa pýtam, či mám oporu v zákone ?
Zamestnávateľ predsa platí prvých 10 dní. Má teda právo kontroly dodržiavania liečebného režimu. Celkom určite.
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Tiež si to myslím, vďaka.
0 0
Calinka Calinka

Calinka je offline (nepripojený) Calinka

Danila
Zamestnávateľ predsa platí prvých 10 dní. Má teda právo kontroly dodržiavania liečebného režimu. Celkom určite.
Má na to právo a môže o vykonanie kontroly požiadať aj Sociálnu poisťovňu.
0 0
monči monči

monči je offline (nepripojený) monči

ďakujem krásne za odpoveď!!
0 0
mbvomex mbvomex

mbvomex je offline (nepripojený) mbvomex

Zamestnanec počas pracovnej neschopnosti porušil liečebný poriadok. Vedenie firmy sa rozhodlo, že náhrada príjmu nebude zaplatená. Ako máme postupovať, resp. aký zápis máme vykonať, ak by menovaný sa obrátil na Inšpektorát práce a vymáhal náhradu príjmu? Hana
0 0
MOLLY MOLLY

MOLLY je offline (nepripojený) MOLLY

Ahojte poraďáci,

chcem sa Vás opýtať, či ste niekto počuli o tom, že vraj prvých desať dní, keď je zamestnanec na PN,ktorú mu prepláca vlastne zamestnávateľ,ho môže kontrolovať či je ozaj doma aj sociálna poisťovňa? Je to pre mňa dosť dôležité, tak prosím, kto o tom počul, odpovedzte mi.

ĎAKUJEEEEEEEEEEEM.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

S takou informáciou som sa nestretla. Môžeš nám uviesť zdroj, z ktorého máš informáciu ty?
0 0
MOLLY MOLLY

MOLLY je offline (nepripojený) MOLLY

Dnes mi to oznámila moja svokra, ktorá robí mzdovú účtovníčku. Že vraj zo vyšlo v nejakom zákone, narýchlo mi nevedela povedať v ktorom, ale ja to tak súrne v čo najkratšom čase potrebujem zistiť, že ma nenapadlo, nič iné, len sa obrátiť na pomoc na poradu.
0 0
MOLLY MOLLY

MOLLY je offline (nepripojený) MOLLY

Všetkým Vám veľmi pekne ĎAKUJEM, ani neviete ako veľmo ste mi pomohli. Prajem krásny víkend.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Je to v tomto paragrafe - zeleným

§ 155
Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca




(1) Dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca, ktorý určil ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár a kontroluje určený zamestnanec Sociálnej poisťovne.

(2) Posudkový lekár a určený zamestnanec podľa odseku 1 sú povinní najmä

a) v súčinnosti s ošetrujúcim lekárom vykonávať výber dočasne práceneschopných poistencov, u ktorých sa má uskutočniť kontrola so zreteľom na diagnostické a terapeutické postupy, choroby a úrazy, na dĺžku trvania dočasnej pracovnej neschopnosti a iné závažné skutočnosti,
b) informovať dočasne práceneschopného poistenca o jeho právach a povinnostiach v súvislosti s nemocenskými dávkami a v súvislosti s uznaním dočasnej pracovnej neschopnosti,
c) uviesť na potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti, kedy a kde vykonali kontrolu, a údaje potvrdiť svojím podpisom,
d) oznámiť ošetrujúcemu lekárovi porušenie liečebného režimu,
e) preukázať dočasne práceneschopnému poistencovi oprávnenie na vykonanie kontroly.

(3) Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa môže vykonať na podnet

a) posudkového lekára,
b) ošetrujúceho lekára,
c) zamestnávateľa,
d) inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby.

(4) Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje.

(5) Posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca podľaodsekov 1 až 4 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
0 0
slabachvila slabachvila

slabachvila je offline (nepripojený) slabachvila

a je teda dake tlacivo - zapis, z tej kontroly zamestnavatela pocas prvych 10 dni? ak nie je, tak co by malo obsahovat. dík
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
slabachvila Pozri príspevok
a je teda dake tlacivo - zapis, z tej kontroly zamestnavatela pocas prvych 10 dni? ak nie je, tak co by malo obsahovat. dík
Zápis by mal obsahovať dátum, čas, miesto, kde si uskutočnila kontrolu. Prerokuješ ho so zamestnancom. V prípade, že nevie hodnoverne preukázať, kde sa v čase kontroly zdržiaval / u lekára, v lekárni/ a nemal povolenú vychádzku, tak mu od toho dňa nevyplatíš PN z dôvodu porušenia liečebného režimu.
0 0
mimi111 mimi111

mimi111 je offline (nepripojený) mimi111

Dobry den precitala som vsetky odkazy, a mam tiez problem, zamestnanec je dočasne praceneschopny , a po 6 dni sme isli na kontrolu, lebo ho videli v krcme po dobu PN-ky, zasli sme k nemu domov, bol doma, mal vypite dalo sa aj vidiet na nom, chceli sme vykonat dychovu skusku , odmietol , s tym ze pisomne sa priznal ze pozil alkohol, mam o tom aj zaznam..cize otazka..mozeme mu dat oznamenie o poruseni liecebneho rezimu , a oznamit mu ze mu nevyplatime 10 dni docasnej prac. neschopnosti??
dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mimi111 Pozri príspevok
Dobry den precitala som vsetky odkazy, a mam tiez problem, zamestnanec je dočasne praceneschopny , a po 6 dni sme isli na kontrolu, lebo ho videli v krcme po dobu PN-ky, zasli sme k nemu domov, bol doma, mal vypite dalo sa aj vidiet na nom, chceli sme vykonat dychovu skusku , odmietol , s tym ze pisomne sa priznal ze pozil alkohol, mam o tom aj zaznam..cize otazka..mozeme mu dat oznamenie o poruseni liecebneho rezimu , a oznamit mu ze mu nevyplatime 10 dni docasnej prac. neschopnosti??
dakujem
Ako zamestnávateľ nemáte oprávnenie vykonávať kontrolu liečebného režimu, to môže len SP. Pozri túto diskusiu:

http://www.porada.sk/t62952-kontrola...nca-na-pn.html
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mimi111 Pozri príspevok
Dobry den precitala som vsetky odkazy, a mam tiez problem, zamestnanec je dočasne praceneschopny , a po 6 dni sme isli na kontrolu, lebo ho videli v krcme po dobu PN-ky, zasli sme k nemu domov, bol doma, mal vypite dalo sa aj vidiet na nom, chceli sme vykonat dychovu skusku , odmietol , s tym ze pisomne sa priznal ze pozil alkohol, mam o tom aj zaznam..cize otazka..mozeme mu dat oznamenie o poruseni liecebneho rezimu , a oznamit mu ze mu nevyplatime 10 dni docasnej prac. neschopnosti??
dakujem
Pozri aj môj príspevok č.76 - tam je citovaný príslušný § 155 zákona o sociálnom poistení.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať