Zavrieť

Porady

porušenie liečebného režimu

Prosím, prosím, nemáte niekto skúsenosť?

Zamestnanec je na PN (prvých 10 dní). Zamestnávateľ bol na kontrole doma a zistil že menovaný nie je doma.

Môže byť toto dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru?

Ak áno, kde to vyhľadám?
Usporiadat
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Prepáčte, možno budem mimo témy, ale mám na Vás jednu otázočku ohľadom kontroly zo Soc. poisťovne. Som SZČO a keby som bola na PN, môžem sa v nejakom prípade nezdržiavať doma? Konkrétne mi ide o toto: mám malého prváka, ktorého nemôžem pustiť samého do školy. Manžel pracuje od 6.00 hod. do 17.00 hod - ten tiež nepripadá do úvahy, babky nám bývajú zopár kilometrov od nás - tiež nie je riešenie. Prípadná kontrola by mi uznala zavedenie a odvedenie dieťaťa zo školy, že v tom čase sa doma nezdržiavam, alebo si mám radšej dať len predpísať lieky a PN nechať tak? Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Terezap Pozri príspevok
Prepáčte, možno budem mimo témy, ale mám na Vás jednu otázočku ohľadom kontroly zo Soc. poisťovne. Som SZČO a keby som bola na PN, môžem sa v nejakom prípade nezdržiavať doma? Konkrétne mi ide o toto: mám malého prváka, ktorého nemôžem pustiť samého do školy. Manžel pracuje od 6.00 hod. do 17.00 hod - ten tiež nepripadá do úvahy, babky nám bývajú zopár kilometrov od nás - tiež nie je riešenie. Prípadná kontrola by mi uznala zavedenie a odvedenie dieťaťa zo školy, že v tom čase sa doma nezdržiavam, alebo si mám radšej dať len predpísať lieky a PN nechať tak? Ďakujem
Keď si na PN, tak máš dodržiavať liečebný režim a byť doma (okrem predpísaných vychádzok). Potom by si si mohla počas liečebného režimu okrem odvedenia dieťaťa do školy rovno vybehnúť aj nakúpiť, prípadne len skočiť s kamarátkou na kávu a zbehnúť ešte do čistiarne ( to už preháňam, samozrejme).

Ale podstata je liečiť sa. Keby si mala zlomenú nohu a bola by si na PN, tiež by si odviedla syna do školy? Manžel predsa môže čerpať OČR pre takéto prípady.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Chobot Pozri príspevok
Keď si na PN, tak máš dodržiavať liečebný režim a byť doma (okrem predpísaných vychádzok). Potom by si si mohla počas liečebného režimu okrem odvedenia dieťaťa do školy rovno vybehnúť aj nakúpiť, prípadne len skočiť s kamarátkou na kávu a zbehnúť ešte do čistiarne ( to už preháňam, samozrejme).

Ale podstata je liečiť sa. Keby si mala zlomenú nohu a bola by si na PN, tiež by si odviedla syna do školy? Manžel predsa môže čerpať OČR pre takéto prípady.
Súhlasím s Chobotom, ale musím uviesť praktický dopad slovného spojenia - dodržiavanie liečebného režimu - SP a ňou kontrolujúci zamestnanec nemá efektívne nástroje na zistenie a dokázanie porušenia dodržiavania liečebného režimu.
0 0
spiel spiel

spiel je offline (nepripojený) spiel


Dobry den. Chcela by som sa opýtať na zamestnanca, ktorý je na PN - ke, nemá určené vychádzky od lekára a počas PN - ky prišiel do firmy povybavovať si súkromné záležitosti. Zamestnávateľ mu nechce pre porušenie liečebného režimu vyplatiť náhradu príjmu. Zamestnanec je zachytený na kamere a aj zamestnávateľovi priznal, ze tam bol a su aj svedkovia. Ako to mam urobiť v pripade kontroly, aby som mala vsetko v poriadku? A co sa tyka Soc. poistovne. Mam tam iba vypisat, ze z dôvodu porusenia liecebneho rezimu mu nebola vyplatena nahrada prijmu?
Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

spiel Pozri príspevok

Dobry den. Chcela by som sa opýtať na zamestnanca, ktorý je na PN - ke, nemá určené vychádzky od lekára a počas PN - ky prišiel do firmy povybavovať si súkromné záležitosti. Zamestnávateľ mu nechce pre porušenie liečebného režimu vyplatiť náhradu príjmu. Zamestnanec je zachytený na kamere a aj zamestnávateľovi priznal, ze tam bol a su aj svedkovia. Ako to mam urobiť v pripade kontroly, aby som mala vsetko v poriadku? A co sa tyka Soc. poistovne. Mam tam iba vypisat, ze z dôvodu porusenia liecebneho rezimu mu nebola vyplatena nahrada prijmu?
Dakujem
Určite je potrebné spísať zápis o tejto skutočnosti- porušeniu liečebného režimu.
0 0
spiel spiel

spiel je offline (nepripojený) spiel

Dakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

spiel Pozri príspevok

Dobry den. Chcela by som sa opýtať na zamestnanca, ktorý je na PN - ke, nemá určené vychádzky od lekára a počas PN - ky prišiel do firmy povybavovať si súkromné záležitosti. Zamestnávateľ mu nechce pre porušenie liečebného režimu vyplatiť náhradu príjmu. Zamestnanec je zachytený na kamere a aj zamestnávateľovi priznal, ze tam bol a su aj svedkovia. Ako to mam urobiť v pripade kontroly, aby som mala vsetko v poriadku? A co sa tyka Soc. poistovne. Mam tam iba vypisat, ze z dôvodu porusenia liecebneho rezimu mu nebola vyplatena nahrada prijmu?
Dakujem
Pozri si aj tieto témy, nájdeš tam veľa užitočných informácií:

http://www.porada.sk/t62952-p3-kontr...nca-na-pn.html

http://www.porada.sk/t12145-p3-porus...ho-rezimu.html
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

chcem sa spýtať:
Zamestnanec je na PN. Zamestnávateľ ho prišiel domov skontrolovať. On doma bol, ale pílil drevo, mal rozrobený krov. Pritom maródi s boľavým ramenom. Je toto porušenie liečebného poriadku? Môže byť toto považované za porušenie pracovnej disciplíny?
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Prosím Vás, kto menuje v organizácii pracovníka určeného na kontrolu dodržiavania liečebného režimu?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Marta V Pozri príspevok
Prosím Vás, kto menuje v organizácii pracovníka určeného na kontrolu dodržiavania liečebného režimu?
V našej org. chodí na kontroly OBP-ák a zástupca zamestnancov.
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Ďakujem za skorú odpoveď
0 0
neliak neliak

neliak je offline (nepripojený) neliak

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať - máme zamestnankyňu, ktorá je na PN. Zamestnávateľ ju však našiel na futbalovom zápase - kde prvý krát jej iba ústne dohovoril, avšak ona bez problémov išla na ďalší.
Môže jej v tomto prípade zobrať náhradu PN od prvého porušenia? Ako to najlepšie zdokumentovať - svedkov tam bolo dosť, kedže to bol futbalový zápas. Dnes je už 17. deň na PN - je nejaká doba, ktorá obmedzuje, do kedy to zamestnávateľ musí začať riešiť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Fany Pozri príspevok
chcem sa spýtať:
Zamestnanec je na PN. Zamestnávateľ ho prišiel domov skontrolovať. On doma bol, ale pílil drevo, mal rozrobený krov. Pritom maródi s boľavým ramenom. Je toto porušenie liečebného poriadku? Môže byť toto považované za porušenie pracovnej disciplíny?

Zamestnávateľ nemôže kontrolovať poistenca na PN (viď § 155, ods.5 zákona o sociálnom poistení ). Zamestnávteľ môže dať iba podnet na kontrolu Sociálnej poisťovni, a tá vyšle svojho zamestnanca na kontrolu. Čiže zamestnávateľ nemá oprávnenie posúdiť, či došlo k porušeniu liečebného režimu - nemá na to ani odborný personál.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
drobeceva Pozri príspevok
V našej org. chodí na kontroly OBP-ák a zástupca zamestnancov.

Viď príspevok č.94.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
neliak Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať - máme zamestnankyňu, ktorá je na PN. Zamestnávateľ ju však našiel na futbalovom zápase - kde prvý krát jej iba ústne dohovoril, avšak ona bez problémov išla na ďalší.
Môže jej v tomto prípade zobrať náhradu PN od prvého porušenia? Ako to najlepšie zdokumentovať - svedkov tam bolo dosť, kedže to bol futbalový zápas. Dnes je už 17. deň na PN - je nejaká doba, ktorá obmedzuje, do kedy to zamestnávateľ musí začať riešiť?

Viď príspevok č.94.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

drobeceva Pozri príspevok
V našej org. chodí na kontroly OBP-ák a zástupca zamestnancov.
Nemáme právo ísť skontrolovať z-ca, ak prvých 10 dní - náhradu príjmu mu platí organizácia?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

drobeceva Pozri príspevok
Nemáme právo ísť skontrolovať z-ca, ak prvých 10 dní - náhradu príjmu mu platí organizácia?
Spomínaný §155 Zákona o SP.
(5) Posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky organizuje a určený zamestnanec Sociálnej poisťovne vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca podľaodsekov 1 až 4 od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
0 0
Cicuš Cicuš

Cicuš je offline (nepripojený) Cicuš

Chcela by som sa informovať - náš zamestnanec doniesol DPN na jeden deň - môže to tak byť ? zdá sa mi to divné !
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Cicuš Pozri príspevok
Chcela by som sa informovať - náš zamestnanec doniesol DPN na jeden deň - môže to tak byť ? zdá sa mi to divné !
Nemá iba jednodňové ošetrenie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Cicuš Pozri príspevok
Chcela by som sa informovať - náš zamestnanec doniesol DPN na jeden deň - môže to tak byť ? zdá sa mi to divné !
A prečo by nemohla byť jednodňová práceneschopnosť? Je to síce nezvyčajné, ale nikde tonie je zakázané. A pozri si aj otázku od Tweety.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať