Zavrieť

Porady

Návrh zákona DPH -novela 2010

NOVELA ZÁKONA O DPH 2010
(pripravovaná novela č. xxx/2009 Z. z.)
Zákon č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov bude novelizovaný zákonom č. xxx/2009 Z. z. s účinnosťou od 1. 1. 2010; v súčasnosti je v NR SR návrh novely zákona (tlač 1 191). Ďalej uvádzame rešerš vybraných tém; ide o predbežnú informáciu - v praxi je potrebné používať úplné znenie zákona po jeho schválení.
  1. Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) kupuje službu od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3 (samozdanenie - miesto dodania v SR - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred prijatím služby (§ 7a ods. 1).
  2. Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) predáva službu zahraničnej osobe v inom členskom štáte, pri ktorej je povinný platiť daň zahraničný kupujúci (samozdanenie - miesto dodania v zahraničí - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred dodaním služby (§ 7a ods. 2).
  3. Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu (predtým - na základe komisionárskej zmluvy) obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala (§ 9 ods. 4). Nové znenie je všeobecné a pokrýva aj prípady obstarávania služby na základe zákona, napr. pri stravovaní.
  4. Zdaniteľná osoba, ktorá bude mať pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a, bude toto číslo používať pri všetkých intrakomunitárnych transakciách vrátane nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 11 ods. 5).
  5. Zavádzajú sa dve všeobecné pravidlá pre stanovenie - miesta dodania služby. Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe - je miesto sídla kupujúceho (§ 15 ods. 1). Miestom dodania služby nezdaniteľnej osobe (občanovi) - je miesto sídla predávajúceho (§ 15 ods. 2).
  6. Ustanovenia § 16 tvoria výnimky z dvoch všeobecných pravidiel (§ 15 ods. 3). Ak pre posudzovanú službu neplatí žiadna výnimka, potom sa uplatní jedno z dvoch všeobecných pravidiel, podľa toho, či kupujúci je zdaniteľná osoba alebo nezdaniteľná osoba.
  7. Ruší sa špeciálne pravidlo pre vznik daňovej povinnosti pri samozdanení nakúpených služieb zo zahraničia - deň vyhotovenia faktúry, a platí len všeobecné pravidlo - deň dodania služby (§ 19 ods. 2 druhá veta sa vypúšťa).
  8. Mení sa deň vzniku daňovej povinnosti pri čiastkovom alebo opakovanom dodaní tovaru alebo služby. Platí základné pravidlo, že deň dodania je posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje; plus štyri výnimky z tohto základného pravidla (§ 19 ods. 3).
  9. Pri obstaraní služby pre inú osobu vo vlastnom mene a na vlastný účet (§ 9 ods. 4; refakturácia) je deň dodania - deň vyhotovenia faktúry (§ 19 ods. 6). Ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca; to neplatí pri nákupe služieb zo zahraničia podliehajúcich samozdaneniu, kde vzniká daňová povinnosť vždy len dňom dodania.
  10. Do zákona sa vracia ustanovenie o základe dane pri dodaní tovaru alebo služby pre osoby, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi. Základom dane musí byť trhová hodnota, ktorú zákon definuje (§ 22 ods. 8). Zákon tiež definuje osoby, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi; zjednodušene povedané sú to osoby, ktoré sú spojené s dodávateľom rodinnými, riadiacimi alebo finančnými väzbami.
  11. Za časť stavby sa považujú aj byty a nebytové priestory pre účely oslobodenia od dane po päťročnej lehote po ich prvej kolaudácii alebo povolení užívania (§ 38 ods. 1).
  12. Ak platiteľ uplatňuje náklady na spotrebované pohonné látky (PHL) vo forme paušálnych nákladov pre účely dane z príjmov (§ 19/2/l/3 ZDP), môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych nákladov (§ 49 ods. 5).
  13. Odpočítanie dane je možné pri nákupe osobného automobilu alebo príslušenstva k nemu, ak je určené na ďalší predaj alebo nájom platiteľom, ktorého obchodnou činnosťou je predaj alebo nájom osobných automobilov (§ 49 ods. 8).
  14. Mení sa systém vrátenia dane zahraničnej osobe z iného členského štátu (§ 55a-55e). Žiadateľ - zahraničná osoba uplatňuje nárok na vrátenie dane elektronickou formou v členskom štáte, v ktorom má sídlo (§ 55b ods. 1), a po postúpení od tamojšej daňovej správy - jeho žiadosť ďalej v tuzemsku vybavuje Daňový úrad Bratislava I (§ 55b ods. 1; § 55d). Voči zamietnutiu žiadosti sa môže zahraničná osoba odvolať (§ 55d ods. 9). Ak daň nebude vrátená v zákonnej lehote má zahraničný žiadateľ nárok na úrok (§ 55e ods. 1).
  15. Mení sa systém podania žiadosti o vrátenie dane v inom členskom štáte (§ 55f-55 g). Žiadateľ - tuzemská osoba uplatňuje nárok na vrátenie dane z iného členského štátu na Daňovom riaditeľstve SR (§ 55f ods. 1), ktoré ju postúpi správcovi dane v danom členskom štáte. Na povinný obsah žiadosti o vrátenie dane, ktorý musí byť dodržaný, sa primerane vzťahuje § 55b ods. 2 až 4; žiadosť je v slovenskom jazyku (§ 55b ods. 6).
  16. Čiastočne sa upresňuje systém vrátenia dane zahraničnej osobe z tretieho štátu (§ 56-58), pričom zostáva zachovaný tzv. „papierový“ postup. Ďalej platí zásada obojstrannosti, teda daň sa vráti len osobe z toho tretieho štátu, ktorého legislatíva to recipročne umožňuje aj tuzemským platiteľom (§ 58 ods. 5). Proti rozhodnutiu o zamietnutí žiadosti sa môže zahraničná osoba odvolať (§ 58 ods. 3).
  17. Tuzemská zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri vybraných službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10, 11 (najmä - nehnuteľnosť, nájom dopravných prostriedkov, kultúrne služby, doprava osôb, reštauračné služby) a pri tovare dodanom s inštaláciou a montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba, ak miestom dodania je tuzemsko; to neplatí ak je zahraničná osoba platiteľom (§ 69 ods. 2).
  18. Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň podľa § 7 (nadlimitný objem nadobudnutia tovaru z iného členského štátu) - sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou, ak je miesto dodania služby v tuzemsku podľa základného pravidla v § 15 ods. 1 (§ 69 ods. 3).
  19. Na účely určenia osoby povinnej platiť daň podľa § 69 sa za zahraničnú osobu považuje aj taká osoba, ktorá má v tuzemsku prevádzkareň, ale táto sa nezúčastňuje na jej zdaniteľnom plnení v tuzemsku (§ 69 ods. 4).
  20. Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky (§ 75 ods. 6). V dôvodovej správe sa uvádza, že podrobnosti o elektronickej výmene údajov sú v odporúčaniach Komisie 1994/820/ES.
  21. Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu. Z ustanovenia sa vynecháva úprava v prípade povolenia vyrovnania, kde nie je potrebné zdaňovacie obdobie meniť (§ 77 ods. 5).
  22. Menia sa pravidlá vykazovania v súhrnnom výkaze (§ 80) so zámerom získavať údaje pre krížovú kontrolu. Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac alebo za kalendárny štvrťrok, ak hodnota dodaných tovarov je pod 100 000 eur. Do výkazu sa zahŕňajú údaje aj o dodaní služieb s miestom dodania v inom členskom štáte podľa pravidla § 15 ods. 1, kde je povinný platiť daň tamojší kupujúci.
  23. Súhrnný výkaz sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví MF SR (§ 80 ods. 10). Súhrnný výkaz sa podáva elektronickými prostriedkami podpísaný zaručeným elektronickým podpisom alebo na základe písomnej zmluvy o náležitostiach elektronického doručovania s DR SR (www:drsr.sk).
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
marina8 Pozri príspevok
dnes mi to nejako nemysli, to znamena, ze kvoli jednemu vykazu, lebo dodavam sluzby do zahranicia si musim ist na DU vybavit podavanie elektronicky? preco ho nemozem vytlacit a normalne dat do posty? v com je iny ako suhrnny kvartalny alebo DPH resp. danove priznanie? preco je tam vlastne taky tupy datum, ze 20? preco ho nemozem podat spolu s DPH mesacnou? resp. v termine DPH?
a co k tomu vlastne treba? vobec neviem kde to mam vybavit, co na to potrebujem, plati to pre vsetky firmy a tlaciva, ktore by som podavala ?
som z toho mimo seba, majte dnes so mnou trpezlivost
Novelizácia podávania SV je zameraná na minimalizovanie daňových podvodov
- preto sa budú v SV uvádzať aj služby
- podávať sa budú elektronicky a to do 20. v mesiaci
Tento druhý dôvod je kvôli včasnosti, aby sa údaje v EÚ "stretli" čo najskôr.
Ak by sa podával SV len na papieri, lehota by sa skrátila na 10.-ho
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Nechcem byť zlým (dobrým?) prorokom, myslím si, že ani sa nenazdáme a všetky výkazy (!) sa budú podávať elektronicky. Na DÚ nedáte ani jedno číslo z účtovníctva v papierovej forme. Súhlasím s Rozálkou, je to smerované všetko na minimalizovanie daňových únikov v rámci EÚ, ale určite sa odbremení to nekonečné skenovanie papierových výkazov, do systémov DÚ.
0 0
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

betka Pozri príspevok
par. 7a po novom. Pred dodaním služby je potrebná registrácia.
ďakujem a potom ako s DPH na faktúre?
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Saturejka Pozri príspevok
ďakujem a potom ako s DPH na faktúre?

nijako, dan platit je povinna zahranicna osoba,je to bez dph s odvolavkou na paragraf na fakture, aby to mohli v cudzine samozdanit
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Vy ste ma nepochopili???? Škoda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vela subjektov nekomunikuje elektronicky, mám zistené asi kolko v nejakom sedlákove podáva elektronicky. Hmmmmm...

Ja som poskytovala iba informatívne preklad: nejakej novely.
Po slovensky a v skratke: Ak ja nepodávam elekronicky NICCCCC, ale budem iba súhrnný, potom mi bude stačiť len písomná dohoda a to je v citáte par...... To znamená po slovensky, že kolko % účtovníkov podáva všetko elektronicky??? Kolko "účtovníkov" je len fuškárov??? A nemajú ani páru ..................

Nebudem sa vyjadrovať, som debil, debilom budem, pochopila som tak Vaše reakcie, že som truba. Asi neviem ani to, čo to vlastne za čudá podávam cez ten PC na CS, ZP, Sp......

A mám ďalšie info podstatné, ale kašlem na to ................
Už neprispievam...!!!!!
Naposledy upravil betka : 27.11.09 at 07:03
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

betka Pozri príspevok
Vy ste ma nepochopili???? Škoda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vela subjektov nekomunikuje elektronicky, mám zistené asi kolko v nejakom sedlákove podáva elektronicky. Hmmmmm...

Ja som poskytovala iba informatívne preklad: nejakej novely.
Po slovensky a v skratke: Ak ja nepodávam elekronicky NICCCCC, ale budem iba súhrnný, potom mi bude stačiť len písomná dohoda a to je v citáte par......

Nebudem sa vyjadrovať, som debil, debilom budem, pochopila som tak Vaše reakcie, že som truba. Asi neviem ani to, čo to vlastne za čudá podávam cez ten PC na CS, ZP, Sp......

A mám ďalšie info podstatné, ale kašlem na to ................
Už neprispievam...!!!!!
Betka prečo tie škaredé slová na svoju adresu? to, že to ostatní nechápu ešte neznamená, že my ostatní , informovaní sme tr..., to si nezaslúžime.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Tak to teda Betka nie ! Ak mieriš na moje príspevky, musím sa ohradiť, že ja si z nikoho srandu nerobím a z nikoho nerobím ani debila. Chcel som len svojimi znalosťami v oblasti elektronického podpisu prispieť v tejto téme, pretože si myslím, že to sem patrí a mnoho ľudí nemá o tom znalosť. Je mi to úplne jedno, ako to budeš robiť ty, to je tvoja vec, nevnucujem ti svoj názor, píšem vždy len svoj pohľad na vec, pretože je to tu a nikto to zatiaľ nerieši a myslí si, že je na všetko čas....
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Tweety Pozri príspevok
Betka prečo tie škaredé slová na svoju adresu? to, že to ostatní nechápu ešte neznamená, že my ostatní , informovaní sme tr..., to si nezaslúžime.
MAji, nepochopila som Vás. Ja som na nikoho nenarážala, iba na samú seba. Nehovorím nič o nikom, iba o sebe....
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

betka Pozri príspevok
Vy ste ma nepochopili???? Škoda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vela subjektov nekomunikuje elektronicky, mám zistené asi kolko v nejakom sedlákove podáva elektronicky. Hmmmmm...

Ja som poskytovala iba informatívne preklad: nejakej novely.
Po slovensky a v skratke: Ak ja nepodávam elekronicky NICCCCC, ale budem iba súhrnný, potom mi bude stačiť len písomná dohoda a to je v citáte par...... To znamená po slovensky, že kolko % účtovníkov podáva všetko elektronicky??? Kolko "účtovníkov" je len fuškárov??? A nemajú ani páru ..................

Nebudem sa vyjadrovať, som debil, debilom budem, pochopila som tak Vaše reakcie, že som truba. Asi neviem ani to, čo to vlastne za čudá podávam cez ten PC na CS, ZP, Sp......

A mám ďalšie info podstatné, ale kašlem na to ................
Už neprispievam...!!!!!
dobre ranko betka, zly den?
ja elektronickemu podpisu vobec nerozumiem a treba mi to ustanovenie vysvetlit jak " bloncke" a vobec mi to nevadi
tak prosim ta sem hod dalsie info podstatne, tesim sa na dalsie prispevky
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
marina8 Pozri príspevok
dobre ranko betka, zly den?
ja elektronickemu podpisu vobec nerozumiem a treba mi to ustanovenie vysvetlit jak " bloncke" a vobec mi to nevadi
tak prosim ta sem hod dalsie info podstatne, tesim sa na dalsie prispevky

Názory môžeme mať veru rôzne, verím, že to mnohým aj skomplikuje život. Jedno je však už isté. Zákon č. 471/2009 o novele Zákona č. 222/2004 Z. z o DPH je na svete, vieme že bude platiť o chvíľku od 1. 1. 2010 a to že ho budeme musieť dodržať, to je viac než isté. Nás ako účtovníkov v januári čaká podľa mňa veľmi veľa práce /do 25-teho DPH, do konca mesiaca aj Daňové priznania k dani z motorových vozidiel a určite postupne aj účtovné uzávierky klientov, ktorým vedieme účtovníctvo/. Bude to podľa mňa dosť časovo náročné a každý by si mal zvážiť, že je najvyšší čas sa tým vážne zaoberať. Doba napreduje a my musíme ísť s ňou. Prináša so sebou aj dobré veci a moderné zariadenia, ktoré nám v konečnom dôsledku šetria náš čas, ale nielen ten...
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Economic Pozri príspevok
Názory môžeme mať veru rôzne, verím, že to mnohým aj skomplikuje život. Jedno je však už isté. Zákon č. 471/2009 o novele Zákona č. 222/2004 Z. z o DPH je na svete, vieme že bude platiť o chvíľku od 1. 1. 2010 a to že ho budeme musieť dodržať, to je viac než isté. Nás ako účtovníkov v januári čaká podľa mňa veľmi veľa práce /do 25-teho DPH, do konca mesiaca aj Daňové priznania k dani z motorových vozidiel a určite postupne aj účtovné uzávierky klientov, ktorým vedieme účtovníctvo/. Bude to podľa mňa dosť časovo náročné a každý by si mal zvážiť, že je najvyšší čas sa tým vážne zaoberať. Doba napreduje a my musíme ísť s ňou. Prináša so sebou aj dobré veci a moderné zariadenia, ktoré nám v konečnom dôsledku šetria náš čas, ale nielen ten...
ved to prave, ze doteraz som to nepotrebovala, tak som sa tym nezaoberala, teraz kvoli suhrnnemu vykazu to musim zacat riesit, ma to prikvacilo
no nic , economic, myslim, ze budem potrebovat serioznu konzultaciu ohladom tychto veci
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
marina8 Pozri príspevok
ved to prave, ze doteraz som to nepotrebovala, tak som sa tym nezaoberala, teraz kvoli suhrnnemu vykazu to musim zacat riesit, ma to prikvacilo
no nic , economic, myslim, ze budem potrebovat serioznu konzultaciu ohladom tychto veci
Som na to pripravená a aj odpovedať na eventuálne otázky a navyše vyše 2 mesiace podávam DPH skoro za všetkých mojich klientov elektronicky, takže mám aj skúsenosti. Som veľmi spokojná. Uľahčuje to mne a aj mojim klientom prácu, šetrí čas a nervy.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Economic Pozri príspevok
Som na to pripravená a aj odpovedať na eventuálne otázky a navyše vyše 2 mesiace podávam DPH skoro za všetkých mojich klientov elektronicky, takže mám aj skúsenosti. Som veľmi spokojná. Uľahčuje to mne a aj mojim klientom prácu, šetrí čas a nervy.
super takze sa mozem pytat na vsetko, vsak?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

JankaO Pozri príspevok
S daňovým úradom sa dá elektronicky komunikovať dvomi spôsobmi:
1. Zaručeným elektronickým podpisom - pošleš-všetko vybavené.
2. Elektronickým podpisom. - tu je potrebná dohoda s DÚ o takejto komunikácií a keď pošleš dokument týmto spôsobom je potrebné najneskôr do 5 dní doručiť na DÚ prvú stranu posielaného dokumentu a potvrdenie z elektronickej podateľne o prijatí dokumentu.

Obidva spôsoby je možné na DÚ vybaviť už dávnejšie.
Mojim zámerom bolo poradiť tým, ktorí v tom možno ešte nemajú prehľad (donedávna som o tomto nevedela ani ja) a nie robiť z členov fóra trúby. Ináč prajem všetkým pekný deň.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
marina8 Pozri príspevok
super takze sa mozem pytat na vsetko, vsak?
Naozaj na všetko zodpoviem, čo budem vedieť. A čo nebudem vedieť ja, pomôže môj spoločník. Ja sa nerozumiem moc technickým veciam, ja tie nové vymoženosti viac menej iba využívam vo svoj prospech a 15. decembra idem na odborný seminár k danej problematike zozbierať aj nejaké rozumy. Takže aj s takýmito poznatkami sa podelím s poraďákmi, ktorí o to budú mať záujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

betka Pozri príspevok
MAji, nepochopila som Vás. Ja som na nikoho nenarážala, iba na samú seba. Nehovorím nič o nikom, iba o sebe....
Ja viem že nie, ale ja som to brala len tak všeobecne, že niekedy dobrý úmysel je zle pochopený.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Mňa by skôr zaujímalo, čo ma táto komunikácia prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu bude stáť, ak budem posielať výkaz v mene 1, 10 alebo 50 klientov.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
JankaO Pozri príspevok
Mňa by skôr zaujímalo, čo ma táto komunikácia prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu bude stáť, ak budem posielať výkaz v mene 1, 10 alebo 50 klientov.
Tak napríklad : základ - teda vystavenie kvalifikovaného certifikátu, dodanie bezpečného zariadenia a programu na podpisovanie dokumentov Qsign stojí 123,17 Eur vrátane DPH/, no môže sa poskytnúť aj inštalácia alebo aj so zaškolenie na vyše, tam je samozrejme cena vyššia. Toto platí pre zaručený elektronický podpis. Netreba však zabúdať, že takýto ZEP neslúži iba na komunikáciu s DÚ.... v praxi sa jeho využitie bude len rozširovať. Kvalifikovaný certifikát sa vydáva na dobu 1 roka, potom sa obnovuje. Suma za obnovu je už zanedbateľná po tom roku.
Ešte taká poznámka ten Qsign slúži na podpisovanie dokumentov do obchodného registra /aj prečítanie dokumentov podpísaných ZEP-om/ a na ostatné kvalifikované elektronické podania. Na komunikáciu s DÚ nie je nevyhnutné dodanie programu Qsign.
Naposledy upravil Economic : 27.11.09 at 08:54 Dôvod: preštylizovanie
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Economic Pozri príspevok
Tak napríklad : základ - teda dodanie bezpečného zariadenia /token, program Qsign a vydanie kvalifikovaného certifikátu/ stojí 123,17 Eur vrátane DPH/, no môže sa poskytnúť aj inštalácia alebo aj so zaškolenie, tam je samozrejme cena vyššia. Toto platí pre zaručený elektronický podpis. Netreba však zabúdať, že takýto ZEP neslúži iba na komunikáciu s DÚ.... v praxi sa jeho využitie bude len rozširovať. Kvalifikovaný certifikát sa vydáva na dobu 1 roka, potom sa obnovuje. Suma za obnovu je už zanedbateľná po tom roku.
Ešte taká poznámka ten Qsign slúži na čítanie zazepovaných /podpísaných/ dokumentov a tak isto v komunikácii s obchodným registrom na podpisovanie samotných dokumentov. Ak sa bude ZEP používať len v súvislosti s DÚ, tam nie je nevyhnutný.
Jas som blond. Qsign nechcem-chcem len posielať priznania a výkazy a hlásenia len na DÚ pomocou ZEP. Neviem, čo z toho je nevyhnutné zo základného balíka za 123,17 EUR. Ak si kúpim základ, platí to na posielanie za jeden 1 subjekt, alebo je to neohraničené a cez tento ZEP môžem poslať aj za 50-tich?
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
V podstate ti stačí kvalifikovaný certifikát a bezpečné zariadenie v cene 83,90 €, na počte podaní (subjektov) nezáleží, je to tvoj certifikát, prostredníctvom ktorého podpisuješ dokumenty, podania napr. na DÚ. Dopĺňam, že budeš potrebovať od klientov plnú moc.
0 0
Načítať ďalšie