Zavrieť

Porady

Návrh zákona DPH -novela 2010

NOVELA ZÁKONA O DPH 2010
(pripravovaná novela č. xxx/2009 Z. z.)
Zákon č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov bude novelizovaný zákonom č. xxx/2009 Z. z. s účinnosťou od 1. 1. 2010; v súčasnosti je v NR SR návrh novely zákona (tlač 1 191). Ďalej uvádzame rešerš vybraných tém; ide o predbežnú informáciu - v praxi je potrebné používať úplné znenie zákona po jeho schválení.
  1. Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) kupuje službu od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3 (samozdanenie - miesto dodania v SR - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred prijatím služby (§ 7a ods. 1).
  2. Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) predáva službu zahraničnej osobe v inom členskom štáte, pri ktorej je povinný platiť daň zahraničný kupujúci (samozdanenie - miesto dodania v zahraničí - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred dodaním služby (§ 7a ods. 2).
  3. Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu (predtým - na základe komisionárskej zmluvy) obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala (§ 9 ods. 4). Nové znenie je všeobecné a pokrýva aj prípady obstarávania služby na základe zákona, napr. pri stravovaní.
  4. Zdaniteľná osoba, ktorá bude mať pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a, bude toto číslo používať pri všetkých intrakomunitárnych transakciách vrátane nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 11 ods. 5).
  5. Zavádzajú sa dve všeobecné pravidlá pre stanovenie - miesta dodania služby. Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe - je miesto sídla kupujúceho (§ 15 ods. 1). Miestom dodania služby nezdaniteľnej osobe (občanovi) - je miesto sídla predávajúceho (§ 15 ods. 2).
  6. Ustanovenia § 16 tvoria výnimky z dvoch všeobecných pravidiel (§ 15 ods. 3). Ak pre posudzovanú službu neplatí žiadna výnimka, potom sa uplatní jedno z dvoch všeobecných pravidiel, podľa toho, či kupujúci je zdaniteľná osoba alebo nezdaniteľná osoba.
  7. Ruší sa špeciálne pravidlo pre vznik daňovej povinnosti pri samozdanení nakúpených služieb zo zahraničia - deň vyhotovenia faktúry, a platí len všeobecné pravidlo - deň dodania služby (§ 19 ods. 2 druhá veta sa vypúšťa).
  8. Mení sa deň vzniku daňovej povinnosti pri čiastkovom alebo opakovanom dodaní tovaru alebo služby. Platí základné pravidlo, že deň dodania je posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje; plus štyri výnimky z tohto základného pravidla (§ 19 ods. 3).
  9. Pri obstaraní služby pre inú osobu vo vlastnom mene a na vlastný účet (§ 9 ods. 4; refakturácia) je deň dodania - deň vyhotovenia faktúry (§ 19 ods. 6). Ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca; to neplatí pri nákupe služieb zo zahraničia podliehajúcich samozdaneniu, kde vzniká daňová povinnosť vždy len dňom dodania.
  10. Do zákona sa vracia ustanovenie o základe dane pri dodaní tovaru alebo služby pre osoby, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi. Základom dane musí byť trhová hodnota, ktorú zákon definuje (§ 22 ods. 8). Zákon tiež definuje osoby, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi; zjednodušene povedané sú to osoby, ktoré sú spojené s dodávateľom rodinnými, riadiacimi alebo finančnými väzbami.
  11. Za časť stavby sa považujú aj byty a nebytové priestory pre účely oslobodenia od dane po päťročnej lehote po ich prvej kolaudácii alebo povolení užívania (§ 38 ods. 1).
  12. Ak platiteľ uplatňuje náklady na spotrebované pohonné látky (PHL) vo forme paušálnych nákladov pre účely dane z príjmov (§ 19/2/l/3 ZDP), môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych nákladov (§ 49 ods. 5).
  13. Odpočítanie dane je možné pri nákupe osobného automobilu alebo príslušenstva k nemu, ak je určené na ďalší predaj alebo nájom platiteľom, ktorého obchodnou činnosťou je predaj alebo nájom osobných automobilov (§ 49 ods. 8).
  14. Mení sa systém vrátenia dane zahraničnej osobe z iného členského štátu (§ 55a-55e). Žiadateľ - zahraničná osoba uplatňuje nárok na vrátenie dane elektronickou formou v členskom štáte, v ktorom má sídlo (§ 55b ods. 1), a po postúpení od tamojšej daňovej správy - jeho žiadosť ďalej v tuzemsku vybavuje Daňový úrad Bratislava I (§ 55b ods. 1; § 55d). Voči zamietnutiu žiadosti sa môže zahraničná osoba odvolať (§ 55d ods. 9). Ak daň nebude vrátená v zákonnej lehote má zahraničný žiadateľ nárok na úrok (§ 55e ods. 1).
  15. Mení sa systém podania žiadosti o vrátenie dane v inom členskom štáte (§ 55f-55 g). Žiadateľ - tuzemská osoba uplatňuje nárok na vrátenie dane z iného členského štátu na Daňovom riaditeľstve SR (§ 55f ods. 1), ktoré ju postúpi správcovi dane v danom členskom štáte. Na povinný obsah žiadosti o vrátenie dane, ktorý musí byť dodržaný, sa primerane vzťahuje § 55b ods. 2 až 4; žiadosť je v slovenskom jazyku (§ 55b ods. 6).
  16. Čiastočne sa upresňuje systém vrátenia dane zahraničnej osobe z tretieho štátu (§ 56-58), pričom zostáva zachovaný tzv. „papierový“ postup. Ďalej platí zásada obojstrannosti, teda daň sa vráti len osobe z toho tretieho štátu, ktorého legislatíva to recipročne umožňuje aj tuzemským platiteľom (§ 58 ods. 5). Proti rozhodnutiu o zamietnutí žiadosti sa môže zahraničná osoba odvolať (§ 58 ods. 3).
  17. Tuzemská zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri vybraných službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10, 11 (najmä - nehnuteľnosť, nájom dopravných prostriedkov, kultúrne služby, doprava osôb, reštauračné služby) a pri tovare dodanom s inštaláciou a montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba, ak miestom dodania je tuzemsko; to neplatí ak je zahraničná osoba platiteľom (§ 69 ods. 2).
  18. Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň podľa § 7 (nadlimitný objem nadobudnutia tovaru z iného členského štátu) - sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou, ak je miesto dodania služby v tuzemsku podľa základného pravidla v § 15 ods. 1 (§ 69 ods. 3).
  19. Na účely určenia osoby povinnej platiť daň podľa § 69 sa za zahraničnú osobu považuje aj taká osoba, ktorá má v tuzemsku prevádzkareň, ale táto sa nezúčastňuje na jej zdaniteľnom plnení v tuzemsku (§ 69 ods. 4).
  20. Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky (§ 75 ods. 6). V dôvodovej správe sa uvádza, že podrobnosti o elektronickej výmene údajov sú v odporúčaniach Komisie 1994/820/ES.
  21. Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu. Z ustanovenia sa vynecháva úprava v prípade povolenia vyrovnania, kde nie je potrebné zdaňovacie obdobie meniť (§ 77 ods. 5).
  22. Menia sa pravidlá vykazovania v súhrnnom výkaze (§ 80) so zámerom získavať údaje pre krížovú kontrolu. Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac alebo za kalendárny štvrťrok, ak hodnota dodaných tovarov je pod 100 000 eur. Do výkazu sa zahŕňajú údaje aj o dodaní služieb s miestom dodania v inom členskom štáte podľa pravidla § 15 ods. 1, kde je povinný platiť daň tamojší kupujúci.
  23. Súhrnný výkaz sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví MF SR (§ 80 ods. 10). Súhrnný výkaz sa podáva elektronickými prostriedkami podpísaný zaručeným elektronickým podpisom alebo na základe písomnej zmluvy o náležitostiach elektronického doručovania s DR SR (www:drsr.sk).
Usporiadat
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

domenico.office Pozri príspevok
V podstate ti stačí kvalifikovaný certifikát a bezpečné zariadenie v cene 83,90 €, na počte podaní (subjektov) nezáleží, je to tvoj certifikát, prostredníctvom ktorého podpisuješ dokumenty, podania napr. na DÚ. Dopĺňam, že budeš potrebovať od klientov plnú moc.
A kde ten certifikát a bezpečné zariadenie môžem vybaviť?
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Skús si zadať do Googlu registračná autorita a vyhľadaj si firmu najbližšiu tvojmu bydlisku, niektoré to robia aj mobilným spôsobom, prídu k tebe do kancelárie....
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

ZuzanaA Pozri príspevok
A kde ten certifikát a bezpečné zariadenie môžem vybaviť?
Alebo aj tu:http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-...aca/index.html
alebo: http://www.porada.sk/blog.php?b=423
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
JankaO Pozri príspevok
Jas som blond. Qsign nechcem-chcem len posielať priznania a výkazy a hlásenia len na DÚ pomocou ZEP. Neviem, čo z toho je nevyhnutné zo základného balíka za 123,17 EUR. Ak si kúpim základ, platí to na posielanie za jeden 1 subjekt, alebo je to neohraničené a cez tento ZEP môžem poslať aj za 50-tich?

Samotný ZEP bez toho programu je 83,90. Môžeš ho používať aj pre 50 firiem.... Teda jeho využitie je neohraničené čo do počtu klientov.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A to každý, kto bude podávať súhrnný výkaz, bude ho musieť posielať elektronicky?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
ZuzanaA Pozri príspevok
A kde ten certifikát a bezpečné zariadenie môžem vybaviť?
Jednoznačne u registračnej autority, možno aj mobilnej. Už nebudeš musieť poň až do Bratislavy ako ja....
Naposledy upravil Economic : 28.11.09 at 13:28 Dôvod: niekto mal so spomínaným blogom veľký problém...
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dada Pozri príspevok
A to každý, kto bude podávať súhrnný výkaz, bude ho musieť posielať elektronicky?
Pozri § 80 odsek 9
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Economic Pozri príspevok
Samotný ZEP bez toho programu je 83,90. Môžeš ho používať aj pre 50 firiem.... Teda jeho využitie je neohraničené čo do počtu klientov.
domenico.office Pozri príspevok
V podstate ti stačí kvalifikovaný certifikát a bezpečné zariadenie v cene 83,90 €, na počte podaní (subjektov) nezáleží, je to tvoj certifikát, prostredníctvom ktorého podpisuješ dokumenty, podania napr. na DÚ. Dopĺňam, že budeš potrebovať od klientov plnú moc.
nie je lepšie komunikovať s klientom, aby si vybavil zaručený e-podlis sám, ved ho využije na rôzne podania. Účtovník mu dodá súbor, ktorý odošle.
Nie každý účtovník má plnú moc pre konanie s DU, podľa mňa je to služba naviac a ak nie je platená? Voči DU vystupuje klient ako ten zodpovedný......
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
KEJKA Pozri príspevok
nie je lepšie komunikovať s klientom, aby si vybavil zaručený e-podlis sám, ved ho využije na rôzne podania. Účtovník mu dodá súbor, ktorý odošle.
Nie každý účtovník má plnú moc pre konanie s DU, podľa mňa je to služba naviac a ak nie je platená? Voči DU vystupuje klient ako ten zodpovedný......
Možno aj to je riešenie, aby si to klient vybavil sám a podával si takéto podania. Prax ukáže, ako to bude najlepšie, mohla by to byť aj platená služba pre klienta od spracovateľa jeho účtovníctva, je to na nich, ako sa dohodnú.
0 0
Martin_Timko Martin_Timko

Martin_Timko je offline (nepripojený) Martin_Timko

Mohol by mi vysvetlit ktosi dovod, preco by som si mal elektronicky podpis vybavovat a nacozeby mi bol ked celu agendu robi externa firma. Ak to tak dobre ratam uctovna firma, co spracuje 20 firmam uctovnictvo a da si zaplatit mesacne ako pracu naviac za podanie suhrnneho vykazu 2 € za dva mesiace ma tento naklad naspat. A dalsie mesiace na tom zaraba.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Martin_Timko Pozri príspevok
Mohol by mi vysvetlit ktosi dovod, preco by som si mal elektronicky podpis vybavovat a nacozeby mi bol ked celu agendu robi externa firma. Ak to tak dobre ratam uctovna firma, co spracuje 20 firmam uctovnictvo a da si zaplatit mesacne ako pracu naviac za podanie suhrnneho vykazu 2 € za dva mesiace ma tento naklad naspat. A dalsie mesiace na tom zaraba.
iste, súhlasím, ale ak externá firma ukončí prácu dodávania služieb? Prípadne sa ešte ani nedohodnú na ukončení? Je bezpečnejšie pre firmu mať vybavený el.podpis ved ho využije na hocijakú komunikáciu aj v kontakte so svojimi klientmi (napr. posielanie faktúr elektronicky ai.)
Naposledy upravil KEJKA : 03.12.09 at 10:27
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
A to každý, kto bude podávať súhrnný výkaz, bude ho musieť posielať elektronicky?

Economic Pozri príspevok
Pozri § 80 odsek 9

To znamená, že keď sa mi podarí 1x ročne niečo predať do ČR /cca 3000,-Eur/ musím podať súhrnný elektronicky, a bude ma to stáť 83,9 Eur. Na nič iné to v súčastnosti nepoužijem. Veľmi drahé podanie jedného tlačiva. Dá sa to nejako obísť. Nenašla som nikde že sa dá podať aj na papierovom tlačive.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Vlastas Pozri príspevok
A to každý, kto bude podávať súhrnný výkaz, bude ho musieť posielať elektronicky?




To znamená, že keď sa mi podarí 1x ročne niečo predať do ČR /cca 3000,-Eur/ musím podať súhrnný elektronicky, a bude ma to stáť 83,9 Eur. Na nič iné to v súčastnosti nepoužijem. Veľmi drahé podanie jedného tlačiva. Dá sa to nejako obísť. Nenašla som nikde že sa dá podať aj na papierovom tlačive.
veru každý.
Aby to nebolo také drahé - podávaj elektronicky všetko, čo sa dá - ved za každú doporučenú zásielku zaplatíš 1 EUR, tak sa ti to časom vráti na poštovnom (napr.). Okrem toho ušetríš na cestovnom, ušetríš čas..... spočítaj si všetko.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
KEJKA Pozri príspevok
veru každý.
Aby to nebolo také drahé - podávaj elektronicky všetko, čo sa dá - ved za každú doporučenú zásielku zaplatíš 1 EUR, tak sa ti to časom vráti na poštovnom (napr.). Okrem toho ušetríš na cestovnom, ušetríš čas..... spočítaj si všetko.
Elektronicky podávam už dnes, zdravotné poisťovne, soc.poisťovňu, všetko čo sa dá. Ale tu chcú odo mňa 83,90 Eur a stým nesúhlasím.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Zakon hovori o ZEP alebo dohode o elektronickom zasielani s danovym uradom - mas dve moznosti.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Lianka Pozri príspevok
Zakon hovori o ZEP alebo dohode o elektronickom zasielani s danovym uradom - mas dve moznosti.
Medzi časom som si bola na portále daňového riaditeľstva naštudovať elektronické zasielanie na DU. Keď podpíšeme dohodu s DU o elek.zasielaní bude to postačovať. Pôjdem zatiaľ touto cestou. Ale aj tak sa nevyhnem papierovaniu. Možno ma v budúcnosti technický pokrok donúti a bude aj elektronický podpis.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Vlastas Pozri príspevok
Elektronicky podávam už dnes, zdravotné poisťovne, soc.poisťovňu, všetko čo sa dá. Ale tu chcú odo mňa 83,90 Eur a stým nesúhlasím.
áo, to je fakt, aj ja, a je to zadarmo. Je to bez ZEP - dohoda a tá je možná aj s DU.
Ale vývoj ide dopredu, ZEP sa určite zíde.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
KEJKA Pozri príspevok
áo, to je fakt, aj ja, a je to zadarmo. Je to bez ZEP - dohoda a tá je možná aj s DU.
Ale vývoj ide dopredu, ZEP sa určite zíde.
Zadarmo? Prepáč, že takto reagujem, ale nezdá sa mi, že podávanie akýchkoľvek výkazov bez ZEP-u bude zadarmo. Čo píšem na týchto miestach, píšem i na základe vlastných skúseností a už by sa nikto v našej firme nevrátil k papierovej forme, zaznamenali sme menšiu spotrebu tonera v tlačiarni, menšiu spotrebu papiera, úsporu na obálkach, či poštovnom. Je pravda, že prvá investícia je tu a že je zbytočné, aby si podnikateľ, ktorému sa podarí jeden dva obchody mimo Slovenska vybavoval a investoval do ZEP-u. Ale nie sú tu len "poraďáci, ktorí urobia len jeden dva obchody....

Citujem z Dohody o spôsobe.....:
Daňový subjekt je povinný preukázať podanie písomnosti doručovanej elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom tak, že do piatich pracovných dní odo dňa jej podania doručí správcovi dane prvú stranu doručenej písomnosti a písomné Vyhlásenie o podaní písomnosti elektronickou formou

Po elektronickom podaní bude treba vytlačiť prvú stranu podávaného dokumentu a vytlačiť Vyhlásenie...., zabaliť do obálky a poslať na DÚ, kto nebude chcieť riskovať, že by sa táto obálka neprišla na DÚ, pošle to doporučene, pretože podľa tejto dohody, ak v lehote piatich pracovných dní odo dňa podania písomnosti na elektronickú podateľňu...daňový subjekt nedoručí miestne príslušnému správcovi dane...hľadí sa na písomnosť akoby nebola podaná. Alebo tam pôjde osobne, peškom, či na vlastnom aute, ale to sa asi neráta.
Nechcem nikomu brať jeho názor, môj príspevok je môj pohľad na vec, každý sa môže rozhodnúť, ako chce a ako mu vyhovuje.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Súhlasím, úspora hlavne vo veľkej firme je veľká.Mňa skôr naštvalo, že štát /alebo niekto kompetentný/ si vymyslí, prikáže a nemáme na výber. Ak štát nemá prostriedky na tipovanie papierových výkazov, tak nech požiadavku na nás zabezpečí tiež tak, aby sme ani mi nemali zbytočné výdavky. Ja mám DU po ceste, takže náklady sú minimálne. Je toto môj názor a nemusíte s ním súhlasiť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kedže ma cituješ, zadarmo je to do SP, ZP, štatistiku, myslím, že tak fungovala aj colnica (lieh) - myslela som vo všeobecosti. Nikde sme nič neplatili. S DU je to iak, a asi aj inak bude, i ked echápem prečo. Nemalé peniaze za odvody platíme aj do poisťovní, tam stačí len registrácia, heslo. DU je výnimka? teda spolu s OR a hádam aj inými inštitúciami.
Ale zvykla som si rýchlo na pohodlné e-podanie, takže proti zaručenému podpisu neprotestujem, ak mi to umožní bezproblémové podávanie aj na DU.
0 0
Načítať ďalšie