Zavrieť

Porady

Zmluva o prenájme bytu

Dobrý deň.
Chcel by som sa spýtať, či môže súkromná spoločnosť uviesť do zmluvy o nájme bytu:
"Prenajímateľ prenajíma byt nájomcovi s tým, že pri predaji nehnuteľnosti, nájomca bytu nemá prednostné právo na jeho odkúpenie".
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    môže pokiaľ nájomca s tou zmluvou súhlasí a podpíše ju. Aj keď to je komická klauzulka, pretože keď predávam byt tak mi je jedno komu ho predám len aby som dostala svoje peniaze. Zase na druhej strane ja som fyzická osoba. Právnická osoba môže špekulovať. S.r.o. má nehnuteľnosť a konateľ sro pán XY ju predá fyzickej osobe pánovi XY. Napríklad. Pochopiteľne za zlomok ceny.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ja nevidim dovod, preco to tam vobec uvadzat - ved jednoznacne ide o NAJOMNU zmluvu, nie kupnu - z najmu ziadne predkupne pravo nevyplyva. Ale ako pise kaco, ak to tam chcu mat, tak nech maju. Mne sa to zda zbytocne vobec taku vetu uvadzat.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Lianka Pozri príspevok
    Ja nevidim dovod, preco to tam vobec uvadzat - ved jednoznacne ide o NAJOMNU zmluvu, nie kupnu - z najmu ziadne predkupne pravo nevyplyva. Ale ako pise kaco, ak to tam chcu mat, tak nech maju. Mne sa to zda zbytocne vobec taku vetu uvadzat.
    Tie vety tam začasli uvádzať aj súkromníci preto, lebo často sa nájomníci sporia, že na každého platí § 16 ods. 1 zákona o vlastníctve bytov - "Byt, ktorého nájomcom je fyzická osoba, môže vlastník domu previesť do vlastníctva len tomuto nájomcovi, ak nie je nájom bytu dohodnutý na určitý čas."

    dukeduke je offline (nepripojený) dukeduke

    dukeduke
    Práve preto som sa pýtal, lebo som chcel vedieť, či je takáto zmluva právoplatná, keď tam je napísaná tá veta. Umožňuje to zákon, alebo keď to nezakazuje, tak sa nič nedeje?
    Veď keď sa v zákone č. 182 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov uvádza v tom § 16 odst. 1, že byt ktorého nájomcom je fyzická osoba, môže vlastník domu previesť do vlastníctva len tomuto nájomcovi...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sa predáva nájomný dom (nehnuteľnosť), samozrejme nemá nájomca bytu prednostné právo na jeho odkúpenie (bytu), pretože na nájomný „dom“ sa zákon o vlastníctve bytov nevzťahuje (legislatívna skratka v § 2 je pre bytový dom). V takomto zmysle je sporná veta len vysvetľujúca, javí sa nadbytočná.

    Vlastník nájomného domu sa však môže rozhodnúť dom rozpredať po bytoch. Tu už nastupuje zákon, byt môže previesť len na nájomcu. Ide len o prvý prevod každého bytu od vlastníka pôvodného domu, čo je v zákone vyjadrené tým, čo ľudia nečítajú: (1) Byt, ktorého nájomcom je fyzická osoba, môže vlastník domu (§ 5 ods. 5) previesť do vlastníctva len tomuto nájomcovi, ak nie je nájom bytu dohodnutý na určitý čas. Týmto ustanovením nie je dotknuté predkupné právo spoluvlastníka domu. 17b). Zákon sa nevzťahuje na ďalší predaj bytov.

    Toto ustanovenie je dosť obmedzujúce, nakoľko je na vôli nájomcu, či byt kúpi. Vlastník ho nemôže predať inému, ak nájomca nič neporuší (§ 711 obč. zákonníka), môžu mu zostať byty nerozpredané. Preto sa dnes hneď predávajú postavené nové byty, nedávajú sa najskôr do nájmu. Nájomné domy sa rozpadajú len tie, kde je prevod bytov povinný, alebo kde je vopred dohodnutý predaj všetkým.

    Šalamúnska veta by to mohla byť v prípade, že by sa vlastník domu pri prvom predaji pokúsil predať byt inému ako nájomcovi a tvrdiť, že veď to podpísal. Aj keď to aj zákon priamo nezakazuje, išlo by o obchádzanie zákona, nakoľko ustanovenie hovorí môže previesť do vlastníctva „len“ tomuto nájomcovi (nepriamy zákaz). Ak by sa však nájomca domáhal obchádzania zákona, mohla by sa dosiahnuť neplatnosť nájomnej zmluvy, čo by vlastníkovi vyhovovalo, lebo by byt mohol predať – nemal by nájomcu.

    Máte teda na výber – podpíšete, alebo si nájdete iný nájom.
    Naposledy upravil Mária27 : 22.10.09 at 19:59

    Zmluva o prenájme bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.