Zavrieť

Porady

Práca popri rodičovskej dovolenke

Dobrý deň,

Syn mal 1.10.2009 dva roky a zamestnávateľ u ktorého som pracovala pred MD ma oslovil, či by som nenastúpila pracovať cca 10 dní v každom mesiaci. Momentálne poberám rodičovský príspevok.
Chcem sa spýtať, či mi v tom prípade ak nastúpim na polovičný pracovný úväzok nezaniká nárok na rodič.príspevok?Je tam stále podmienka že nesmie byť dieťa umiestnené v štátom zariadení?
Čo by bolo pre mňa výhodnejšie dohoda alebo práca na polovičný úväzok?
Ďakujem

Janca
Usporiadat
Ella11 Ella11

Ella11 je offline (nepripojený) Ella11

Ak išla na RD pred 1.1.2009 tak môže pracovať na PP aj na dohodu a poberať RP, ale od 1.1.2010 ten nižší.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Ella11 Pozri príspevok
Ak išla na RD pred 1.1.2009 tak môže pracovať na PP aj na dohodu a poberať RP, ale od 1.1.2010 ten nižší.
Dobre, je mi jasné, že na dohodu pracovať môže, keďže je na rodičovskom už 2,5 roka (veď nárok na vyšší RP by jej aj tak nevznikol). Len poprosím, aké jej z toho plynú povinnosti? Musí to niekde nahlásiť či nie?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ella11 Pozri príspevok
Dobrý deň,
ako je teda od 1.1.2010? Vo februári 2010 mi končí materská a začína rodičovská dovolenka.
Ak by som chcela pracovať na dohodu mám nárok na 164,22 € nemáš nárok na RP, ale na príspevok na starostlivosť o dieťa bud vo výške 25% z nižšieho RP alebo vo výške preukázaných nákladov (ak dieťa navštevuje škôlku, jasle, stará sa on živnostník) max. vo výške 164,22eur a ked nebudem vôbec pracovať - žiadny príjem - tak na 256 €? áno Dobre som to pochopila? Ďakujem pekne-
na teba sa vzťahuje už zákon účinný od 1.1.2010, lebo požiadaš o RP v 2/2010 a podla tohto zákona o RP na nárok na akýkolvek RP (t.j. vyšší aj nižší) je podmienka, že nemôžeš pracovať ani na dohodu.
Naposledy upravil brčko : 10.12.09 at 14:31
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ZDENIELA Pozri príspevok
Dobre, je mi jasné, že na dohodu pracovať môže, keďže je na rodičovskom už 2,5 roka (veď nárok na vyšší RP by jej aj tak nevznikol). Len poprosím, aké jej z toho plynú povinnosti? Musí to niekde nahlásiť či nie?
ak bude pracovať na PP, tak musí toto oznámiť na UPSVaR s tým, kto sa počas jej práce bude o dieťa starať.
Ak na dohodu, tak si nie som istá, či aj to sa považovalo podla zákona účinného do 31.12.08 za zár.činnosť.

No a pri práci na PP by si musela dať aj odhlášku v SP z dôchodkového poistenia štátom. Pri dohode odhlášku nedáva. Predpokladám, o dieťa sa bude starať niekto z rodiny, nie na živnosť ani v škôlke jasliach nebude.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Zdeniela, ak pracuje na dohodu, ja osobne som to musela nahlásiť na UPSVar a doniesť kópiu dohody a podpísať vyhlásenie, kto sa stará v tom čase o dieťa.
Za zárobkovú činnosť sa to nepovažuje, ale treba to na úrad nahlásiť.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok
na teba sa vzťahuje už zákon účinný od 1.1.2010, lebo požiadaš o RP v 2/2010 a podla tohto zákona o RP na nárok na akýkolvek RP (t.j. vyšší aj nižší) je podmienka, že nemôžeš pracovať ani na dohodu.
Podľa článku pána Mihála, by mohla pracovať na dohodu, ale nesmie dohoda trvať celý kalendárny mesiac...
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Manžel poberá rodičovský príspevok na dieťa narodené 18.12.2008 od 4.7.2009. Má možnosť v decembri vykonať prácu (cca 2 týždne) pre jednu firmu. Zaujímalo by ma, či môže vôbec uzavrieť dohodu a koľko môže maximálne zarobiť. O dieťa by sa v čase vykonania dohody starala manželka. Ďakujem
Naposledy upravil certik : 11.12.09 at 19:27
0 0
odklizec odklizec

odklizec je offline (nepripojený) odklizec

At nezkladam novou diskuzi na stejne tema, moje situace se ma takto...

Tento rok byla na materske a rodicovske manzelka.
Od 1.1.10 se chystam prevzit stafetu ja a na rodicovskou odejdu ze zamestnani na HPP.
Pro soucasneho zamestnavatele mam moznost udelat na dohodu sem tam nejaky projekt. Zaden ale nebude trvat cely mesic. Ale muze jich byt behem roka vic.

Podle toho co jsem cetl, od 1.1. si musim vybrat, jestli budu brat rodicovsky prispevek (jedno jestli nizsi nebo vyssi), nebo jestli budu na rodicovske neco delat?

V nekterych odpovedich pana Mihala jsem ale vyrozumel (mozna mylne), ze prace na dohodu mozna je, pokud bude kratsi nez jeden mesic?

Znamena to, ze dohoda musi byt kratsi nez jeden mesic v danem roce a neni mozne ji obnovit? Nebo ze dohoda musi byt s dobou trvani kratsi nez jeden mesic, ale je mozne ji nasledujici mesic obnovit/vyrobit novou? Pokud to prvni (jedne mesic v danem roce) je nejak omezena vyse castky ziskana z teto dohody?

Za odpovedi predem dekuju!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Ak budeš mať dohodu, ktorá nebude trvať celý kalendárny mesiac, tak je to OK. LEbo stačí, ak podmienku na nárok na RP splníš aspon časť mesiaca a nárok na RP máš. Ostatnú časť mesiaca môžeš mať príjem z dohody. Výška príjmu nie je obmedzená.

Treba vždy novú dohodu, aby ťa prihlásili v SP a potom odhlásili. Nanovo ťa prihásia zase z novou dohodou.
0 0
odklizec odklizec

odklizec je offline (nepripojený) odklizec

Diky za odpoved! Ted jen dobre napsat tu dohodu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

odklizec Pozri príspevok
Diky za odpoved! Ted jen dobre napsat tu dohodu
Dohoda o pracovnej činnosti je súčasťou väčšiny mzdových SW. Na každú zákazku musí byť samostatné dohoda. Nesmie trvať celý mesiac. Zamestnávatel ťa musí samostatne prihlasovať a odhlasovať do sociálnej poisťovne na každú zákazku.

Vzor dohody o pracovnej činnosti nájdeš aj v dokumentoch - treba si ho upraviť na svoje podmienky

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=663
Naposledy upravil veronikasad : 16.12.09 at 11:40
0 0
odklizec odklizec

odklizec je offline (nepripojený) odklizec

Diky za doplnujici info! Vyridim na prislusnych mistech. Problem je, ze to komunikuju se sefem, ktery o tom nic nevi a ten to posunuje dal uctovnikum. Takze se ptam na veci, ktere v podstate asi ani nemusim resit. Ale je dobre to vedet a mit moznot argumentovat. Prece jen, chlap ktery jde na rodicovskou, to asi rozhodi kazdeho a ani uctovnici nekdy nevedi presne o a jak?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

odklizec Pozri príspevok
Diky za doplnujici info! Vyridim na prislusnych mistech. Problem je, ze to komunikuju se sefem, ktery o tom nic nevi a ten to posunuje dal uctovnikum. Takze se ptam na veci, ktere v podstate asi ani nemusim resit. Ale je dobre to vedet a mit moznot argumentovat. Prece jen, chlap ktery jde na rodicovskou, to asi rozhodi kazdeho a ani uctovnici nekdy nevedi presne o a jak?
ak účtovníčka nechodí na PORADu...
My to vieme vďaka p. Mihálovi v predstihu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ZDENIELA Pozri príspevok
Dobre, je mi jasné, že na dohodu pracovať môže, keďže je na rodičovskom už 2,5 roka (veď nárok na vyšší RP by jej aj tak nevznikol). Len poprosím, aké jej z toho plynú povinnosti? Musí to niekde nahlásiť či nie?
.. to s tým "vypomáhaním" je nereálne u teba
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Pracovníčka, ktorá u nás pracuje na dohodu o pracovnej činnosti je na rodičovskej dovolenke od r 2008 Do teraz dostávala plat aj rodičovský príspevok Od roku 2010, už nebude dostávať plný rodičovský príspevok? O koľko bude nižší? Odvody sa nemenia? Do ZP nič, do soc, iba zamestnávateľ GP a UP? Ďakujem
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Aj ja prosím o radu. Momentálne som na RP od roku 2008, ale chcem v roku 2010 požiadať o rodičovský príspevok do šiesteho roku veku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Rozumiem tomu správne, že ak by mi ho priznali, bude sa na mna vzťahovať už zákon platný po 31.12.2008, a nebudem môcť poberať ani žiadny príjem ani ošetrovné či PN z DNP?
Naposledy upravil zuso : 03.01.10 at 10:05
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Takže sa poopravím sama, prosím ak môžte skontrolujte ma. Môžem pracovať na dohodu ale iba časť mesiaca, a tak isto môžem poberať OČR a PN z DNP ale tak isto iba časť mesiaca, aj vtedy ak by som bola posudzovaná podľa nového zákona platného od 1.1.2010. Keďže žiadať budem v tomto roku o priznanie rodičovského príspevku do 6 roku dieťaťa.... ???
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Zákon 571/2009 o rodičovskom príspevku
par.12 ods.1) Rodičovský príspevok priznaný podľa zákona
účinného pred 1. januárom 2010, na ktorý trvá nárok
podľa zákona účinného do 31. decembra 2009 aj po 31.
decembri 2009, považuje sa po 31. decembri 2009 za
rodičovský príspevok podľa tohto zákona a vypláca sa
v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3.

Už mám dnes z toho hlavu ako melón. Prosím znamená to, že žiadne posudzovanie starého a nového rodičovského príspevku sa ruší, a všetci sa riadia novým zákonom? Ja už tomu fakt nechápem.....
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuso Pozri príspevok
Zákon 571/2009 o rodičovskom príspevku
par.12 ods.1) Rodičovský príspevok priznaný podľa zákona
účinného pred 1. januárom 2010, na ktorý trvá nárok
podľa zákona účinného do 31. decembra 2009 aj po 31.
decembri 2009, považuje sa po 31. decembri 2009 za
rodičovský príspevok podľa tohto zákona a vypláca sa
v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3.

Už mám dnes z toho hlavu ako melón. Prosím znamená to, že žiadne posudzovanie starého a nového rodičovského príspevku sa ruší, a všetci sa riadia novým zákonom? Ja už tomu fakt nechápem.....
bude dôležité, podla ktorého zákona o RP poberáš RP (aj ked nie som až taký znalec týchto ich klučiek). Tiež som sa do toho nedávno takto zamotala. Ale neskôr som si vydedukovala , že toto asi urobili napr. z dôvodu, ked budú meniť(valorizovať) sumu nižšieho RP, tak dajú už len odkaz na nový zákon a § 4 ods. ... a nebudú rozpisovať zvlášť k starému zákonu.
0 0
Sica Sica

Sica je offline (nepripojený) Sica

Ja by som potrebovala poradiť, ako je to s tým, keď je žena na RD - dieťa malo v decembri 2009 2 roky - a od februára 2010 by sa mala vrátiť na polovičný úväzok do práce. S tým, že dieťa by šlo na pol dňa do škôlky. Posudzuje sa to rovnako ako keby tam bolo celý deň? Myslím tým, či príde o rodičovský príspevok. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať