Zavrieť

Porady

MRP - Odpočet zálohy

Chcela by som sa poradiť. Chodím sa zaúčať do jednej firmy ale nepáči sa mi že nahrávajú výpisy aj pokladnu až na konci mesiaca. Aj vy to tak robíte niekto? Lebo potom ked budúca kolegyna vystavuje konecnú faktúru s odpočtom zálohy, tak tú úhradu zálohy tam ešte nemá nahranú. A preto to robí takto: Je na zálohe a dá urobiť úhradu ale nedá ju do účt. denníka, aby sa jej dala vytlačiť fa s odpočtom. Konečnú faktúru zaúčtuje ked stojí na konečnej faktúre napr. 311 604 ale urobí tak aj odpočet 324 311 . Ked nahráva výpis na konci mesiaca, teda úhradu zálohy tak stojí na zálohe dá ju uhradiť a zaúčtuje do denníka 221 324. Lenže ja si myslím, že saldo 324 jej zostane nevypárované. Nie? Ako to robíte vy, ked nahrávate výpis na konci mesiaca. Lebo ja si myslím, že odpočet zálohy sa robí vtedy, ked stojím na zálohe a dám vystaviť danový doklad, vtedy sa urobí odpočet. Aj sa mi to v salde vypáruje. Lenže to treba mať výpis nahrávaný priebežne. Nie?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Aj ked sa robí externe a dávali by Vám výpis až ku koncu mesiaca , tak by som si nahrala prvé výpis a až potom robila faktúry. Alebo nie?
No ale keď nemáte nahodené faktúry, potom ako zaúčtovať prípadné úhrady tých faktúr?
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Ak majú zálohy, tak si treba dohodnúť, že Vám budú posielať výpis napríklad každý den, alebo každý druhý. Aby sa dali vystavovať fa.
Ja viem, že to záleží od tej firmy, či sú ochotní to takto robiť.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Ak majú zálohy, tak si treba dohodnúť, že Vám budú posielať výpis napríklad každý den, alebo každý druhý. Aby sa dali vystavovať fa.
Ja viem, že to záleží od tej firmy, či sú ochotní to takto robiť.
Ako by si to riešila, keby si mala cca. 25-30 klientov, s rôznym rozsahom účtovníctva?

P.S: Faktúry si klienti vystavujú sami. Kam by som došiel, keby som ešte aj to robil za ních.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Tak potom je to v programe nedoriešené. My sme mali v programe inom, že odpočet zálohy sa robil na konečnej fa a ked sme boli na konečnej faktúre tak sme tam zadali ku ktorej zálohe to vypárovať.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Tak potom je to v programe nedoriešené. My sme mali v programe inom, že odpočet zálohy sa robil na konečnej fa a ked sme boli na konečnej faktúre tak sme tam zadali ku ktorej zálohe to vypárovať.
Čo nie je doriešené? Veď to funguje aj v MRP. Zo zálohovej fa môžeš vystaviť ostrú aj bez úhrady, len treba zvoliť spôsob.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Ale v salde sa to týmto spôsobom spojí len vtedy ked je úhrada zálohy nahraná najskôr.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Miššička Pozri príspevok
Chcela by som sa poradiť. Chodím sa zaúčať do jednej firmy ale nepáči sa mi že nahrávajú výpisy aj pokladnu až na konci mesiaca. Aj vy to tak robíte niekto? Lebo potom ked budúca kolegyna vystavuje konecnú faktúru s odpočtom zálohy, tak tú úhradu zálohy tam ešte nemá nahranú. A preto to robí takto: Je na zálohe a dá urobiť úhradu ale nedá ju do účt. denníka, aby sa jej dala vytlačiť fa s odpočtom. Konečnú faktúru zaúčtuje ked stojí na konečnej faktúre napr. 311 604 ale urobí tak aj odpočet 324 311 . Ked nahráva výpis na konci mesiaca, teda úhradu zálohy tak stojí na zálohe dá ju uhradiť a zaúčtuje do denníka 221 324. Lenže ja si myslím, že saldo 324 jej zostane nevypárované. Nie? Ako to robíte vy, ked nahrávate výpis na konci mesiaca. Lebo ja si myslím, že odpočet zálohy sa robí vtedy, ked stojím na zálohe a dám vystaviť danový doklad, vtedy sa urobí odpočet. Aj sa mi to v salde vypáruje. Lenže to treba mať výpis nahrávaný priebežne. Nie?

Miššička, ja to robím presne tak isto... a si predstav... ono to funguje, len treba prísť programu na systém. A MRP je vypracovaný program aj na to, že ak vystavíš zálohovú faktúru a vieš,že úhrada je už na účte, no nemáš výpis ešte fyzicky v ruke, urobíš konečnú faktúru tak, ako píšeš vyššie : t.zn., dáš úhradu len do zoznamu úhradu, nie do denníka a urobíš konečnú FA. Keď Ti príde výpis z účtu dohráš fyzicky úhradu do denníka, aby Ti "sedela" na konci mesiaca banka.
Ak si platcom DPH tak ide hlavne o to, aby bola vystavená "ostrá" faktúra na ktorej je vyčíslená DPH do 15 dní od prijatia zálohy.

budúcej kolegyni sa lepšie robí tak ako to robí - pokiaľ jej "sedí" dokladá inventúra, nie je čo riešiť. Ty si môžeš zvoliť svoj spôsob, ktorý tiež nemusí byť zlý, len bude "Tvoj" a lepšie sa Ti bude pracovať takto.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Ale aj tak nechápem, ked nahrám tú úhradu zálohy do denníka. A už pred tým som vystavila kon.faktúru s odpočtom tak ako sa mi v MRP spáruje v salde záloha s končenou fa. Nerozumiem.
Naposledy upravil Miššička : 05.11.09 at 14:18
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Robíte niekto v MRP tak, že výpis nahrávate na konci mesiaca? Ako potom postupujete ked je zaplat. záloha. Urobíte kon.fa tak že stojíte na zálohovej fa a dáte uhradit ale nezaradiť do účt.denníka. Ked naúčtujete úhradu zálohy tiež stojíte na zál. fa a dáte uhradiť. Dáte do do denníka. Ale stále nechápem ako sa to v salde spáruje konečná so zálohovou. Asi som blbá,
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Robíte niekto v MRP tak, že výpis nahrávate na konci mesiaca? Ako potom postupujete ked je zaplat. záloha. Urobíte kon.fa tak že stojíte na zálohovej fa a dáte uhradit ale nezaradiť do účt.denníka. Ked naúčtujete úhradu zálohy tiež stojíte na zál. fa a dáte uhradiť. Dáte do do denníka. Ale stále nechápem ako sa to v salde spáruje konečná so zálohovou. Asi som blbá,
Ak si dobre pamätám, tak pri úhrade tej zálohovej faktúry (pradávno som to robil) ti ponúka možnosť či vykonať úhradu s vystavením "ostrej faktury". A potom spárovanie ti vykoná program sám.

Z pomocníka MRP:

Predfaktúra (tiež zálohová faktúra alebo proforma faktúra) na rozdiel od faktúry nie je daňovým dokladom, tzn. neobsahuje dátum daňovej povinnosti resp. odpočítania dane. Taktiež predfaktúry majú iný číselný rad ako faktúry.

·Predfaktúru pridáte v module Faktúry vydané resp. Faktúry prijaté kliknutím na tlačítko Pridať predf..
Následne vyplňte všetky požadované údaje, podobne ako pri vystavovaní resp. evidencii faktúry.
·Predfaktúru vytlačíte v module Faktúry vydané kliknutím na tlačítko Výstupy.
Vyberte výstupnú zostavu Predfaktúra a k nej príslušnú predlohu výstupnej zostavy.

·Pri úhrade predfaktúry (po kliknutí na tlačítko Uhradiť) Vám program ponúkne nasledujúce možnosti:
Uhradiť predfaktúru – program uhradí predfaktúru a ponúkne zaúčtovanie úhrady (zálohy).
Uhradiť predfaktúru a vytvoriť faktúru (daňový doklad) – program uhradí predfaktúru, zaúčtuje úhradu a vytvorí daňový doklad (takto k jednej predfaktúre môžete vytvoriť viac daňových dokladov).
Vytvoriť faktúru (daňový doklad) – program vytvorí daňový doklad na základe vytvorenej predfaktúry.
Vytvoriť faktúru (daňový doklad) a označiť predfaktúru za uhradenú – program vytvorí daňový doklad a zároveň označí predfaktúru ako uhradenú. Zároveň v daňovom doklade máte možnosť cez tlačítko Odpočet záloh odpočítať zálohové platby predfaktúry, pokiaľ už boli nejaké zaúčtované.
!Predfaktúru je možné uhradiť aj viac krát.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Ano to je postup ktorý by som použila aj ja ale ked vystavím kon. fa s odpočtom zálohy a až následne na to idem urobiť úhradu zálohy. vtedy neviem ako sa to vypáruje.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Ano to je postup ktorý by som použila aj ja ale ked vystavím kon. fa s odpočtom zálohy a až následne na to idem urobiť úhradu zálohy. vtedy neviem ako sa to vypáruje.
Prečo????????????????????
Čo tam chceš ešte párovať?
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

zálohovú faktúru a konečnú. Ja viem že to je na
324 v účtovníctve vypárované. Ale v saldokonte nie. A ja chcem aby to bolo vypárované aj v saldokonte. Daj si saldokonto 324 a tam to stále je.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
zálohovú faktúru a konečnú. Ja viem že to je na
324 v účtovníctve vypárované. Ale v saldokonte nie.
Prečo nie je v saldokonte vyparovaná, keď ostrú vystavujem cez úhradu tej zálohovej?
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Ešte raz.
Vystavím zálohu. Idem vystaviť ostrú ked viem že je uhradená záloha. Úhradu zálohy ešte nemám stále nahranú. Takže musím ísť na zál. fa - uhradiť, ale do účt.denníka to nedám. Dovolí mi vystaviť koneč. fa s odpočtom. Dám ju zaúčtovať. 311/604 a ešte na konečnej spravím odpočet zálohy 324/311. Na konci mesiaca nahrám úhradu: Stojím na zál. fa, dám uhradiť, ale v zozname úhrad už mám úhradu ktorá ale nie je v účtovníctve. Musím ju vymazať. a znovu dám uhradiť zálohu. Zauctujem 221/324. Teda v účtovníctve sa mi to na 324 vypárovalo ale v saldokonte ked si pozrieš tam to stále je nevypárované. Vypáruje sa mi to len vtedy ak úhradu zálohy nahrám popredu až potom robím konečnú faktúru s odpočtom. No a ten odpočet robím vtedy ked stojím na zál. fa a dám pridať dan. doklad.
Už neviem ako by som to napísala.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Ešte raz.
Vystavím zálohu. Idem vystaviť ostrú ked viem že je uhradená záloha. Úhradu zálohy ešte nemám stále nahranú. Takže musím ísť na zál. fa - uhradiť, ale do účt.denníka to nedám. Dovolí mi vystaviť koneč. fa s odpočtom. Dám ju zaúčtovať. 311/604 a ešte na konečnej spravím odpočet zálohy 324/311. Na konci mesiaca nahrám úhradu: Stojím na zál. fa, dám uhradiť, ale v zozname úhrad už mám úhradu ktorá ale nie je v účtovníctve. Musím ju vymazať. a znovu dám uhradiť zálohu. Zauctujem 221/324. Teda v účtovníctve sa mi to na 324 vypárovalo ale v saldokonte ked si pozrieš tam to stále je nevypárované. Vypáruje sa mi to len vtedy ak úhradu zálohy nahrám popredu až potom robím konečnú faktúru s odpočtom. No a ten odpočet robím vtedy ked stojím na zál. fa a dám pridať dan. doklad.
Už neviem ako by som to napísala.

Účet 324 vynulovaný...
V knihe pohľadávok všetko sedí....

Čo treba viac?
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Kde tlačíš knihu pohľadávok. Ja pozerám Účtovný denník ,výstupy, saldokonto 324
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Kde tlačíš knihu pohľadávok. Ja pozerám Účtovný denník ,výstupy, saldokonto 324
Knihu pohľadávok tlačív z knihy pohľadávok.
Účtovný denník predsa nie je kniha pohľadávok.
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Kniha pohľadávok sa náhodou nepoužíva v jednod.účtovníctve?
Ja ale myslím tlač priamo v programe MRP PU. Kde si skontroluješ že ti sedí saldokonto. Ja: Účtovný denník, výstupy, saldokonto 324:
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Miššička Pozri príspevok
Kniha pohľadávok sa náhodou nepoužíva v jednod.účtovníctve?
Ja ale myslím tlač priamo v programe MRP PU. Kde si skontroluješ že ti sedí saldokonto. Ja: Účtovný denník, výstupy, saldokonto 324:
Buď cez knihu odberateľských faktúr, alebo cez ostatné pohľadávky. Podľa toho o akú pohľadávku ide.

P.S. Kniha pohľadávok prečo by sa používala len v JU?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať