Zavrieť

Porady

OCR popri rodicovskej dovolenke

Zdravim poradaci, potrebovala by som poradit s tymto problemom: som DNP a na rodicovkej dovolenke s 5 mes. dietatom ,chcela by som cerpat OCR resp. PN v pripade choroby deti. Na Urade prace mi povedali , ze pocas rodicovskej dovolenky nemozem cerpat OCR alebo PN. Musela by som prerusit rodicovsku dovolenku a po cerpani OCR a PN sa na nu zase prihlasit. Bolo by mozne cerpat OCR na starsieho syna ,ktory ma 3,5r., ked som na rodicovskej dovolenke ? Skuste mi poradit. Dakujem.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Airam25 Pozri príspevok
Velmi pekne dakujem za link.Ten prispevok unikol mojej pozornosti.Ak vsak takato mamicka ostane tych par dni do 1.2.2010 dobrovolne nezamestnana mala by asi dat oznamenie do svojej zdravotnej poistovne a doplatit si potom zdravotne poistenie nie? Ak by si chcela spravit DNP moze sa prihlasit uz od 16.1.2010 alebo az od 1.v mesiaci?? Mala by potom narok na OCR este v januari??
Môže požiadať o predlženie rodičovskej dovolenky ( tá je neplatená , ale odvody platí štát ) , písalo sa hodne o tom na porade http://www.porada.sk/1194367-post6.html
0 0
dorotka77 dorotka77

dorotka77 je offline (nepripojený) dorotka77

Dobrý večer, opäť by som Vás chcela poprosiť o radu, tentokrát pre moju kamarátku.
Momentálne je na RD a zároveň na dlhodobej PN od septembra 2009 (rizikové tehotenstvo), DNP si platí počas celej RD. Na materskú by mala nastúpiť v marci 2010, tak sa bola na UPSVaR spýtať, či by si v marci nemohla nárokovať na zvýšený RP. Pani na úrade bola veľmi prekvapená, že súčasne poberá RP aj PN, tvrdila jej, že od septembra bude musieť RP vrátiť nakoľko ho poberá neoprávnene a tento mesiac jej už RP neprišiel.
Je to správne? O zvýšený RP ešte nepožiadala, chcela tak urobiť až od marca, kedy nebude celý mesiac PN.
Ďakujeme za odpoveď, d.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dorotka77 Pozri príspevok
Dobrý večer, opäť by som Vás chcela poprosiť o radu, tentokrát pre moju kamarátku.
Momentálne je na RD a zároveň na dlhodobej PN od septembra 2009 (rizikové tehotenstvo), DNP si platí počas celej RD. Na materskú by mala nastúpiť v marci 2010, tak sa bola na UPSVaR spýtať, či by si v marci nemohla nárokovať na zvýšený RP. Pani na úrade bola veľmi prekvapená, že súčasne poberá RP aj PN, tvrdila jej, že od septembra bude musieť RP vrátiť nakoľko ho poberá neoprávnene a tento mesiac jej už RP neprišiel.
Je to správne? O zvýšený RP ešte nepožiadala, chcela tak urobiť až od marca, kedy nebude celý mesiac PN.
Ďakujeme za odpoveď, d.
Nepíšeš odkedy poberá RP (odkedy on požiadala). Ale ak píšeš, že nepožiadala o zvýšený RP, tak určite podla zákona účinného do 31.12.08 alebo v období roku 2009, t.j. vtedy bolo možné poberať zároven nemocenské a aj RP. Nech sa výrazne ohradí, najlepšie písomne. Nech jej povedia na základe akého § zákona o RP nemá na RP nárok.

Je podstatné, že pre nu platí stále zákon o RP účinný v čase odkedy požiadala o RP, t.j. nie podmienky nevykonávania zárokovej činnosti účinné od 1.1.2010, ak nepožiadala o zvýšený RP.

Ak jej povedia, že podla § 3a (čo predpokladám) Zákona o RP, tak tam ide len o materské resp. dávku nem.poistenia alebo nem.poistenia TOHO ISTéHO DRUHU v cudzine, nie o nemocenské dávky v tuzemsku - nech si to overia na ústredí UPSVaR. Už je to tu viackrát rozoberané na porade a aj to mám overené s viacerými mamičkami. Vedúci pobočiek UPSVaR im to tiež tvrdili, no stačil telefonát na ústredie a hned boli inak usmernený, ako si mysleli predtým.

Alebo nech uvedú, na základe akého iného §.

Nech sa nedá, má na RP nárok.
0 0
dorotka77 dorotka77

dorotka77 je offline (nepripojený) dorotka77

brčko Pozri príspevok
Je podstatné, že pre nu platí stále zákon o RP účinný v čase odkedy požiadala o RP, t.j. nie podmienky nevykonávania zárokovej činnosti účinné od 1.1.2010, ak nepožiadala o zvýšený RP.

Nech sa nedá, má na RP nárok.
Dík za odpoveď.
RP poberá od decembra 2008 a o zvýšený zatiaľ nepožiadala.
Lenže chcela by ukončiť PN ešte pred koncom tohto mesiaca a na materskú nastupuje začiatkom marca. Mohla by teda požiadať o zvýšený RP od 1.2.2010, alebo jej to automaticky nastavia ku 1.1.2010 a vtedy by nárok na RP v januári nemala?
Ďakujem, d.
0 0