Zavrieť

Porady

Nemoc

Poraďte prosím skúšam zadať nemoc zamestnancovi,ktorý nastúpil 2.11.2009 a PN trvá od 3.11 do 5.11. t.j 3 dni. Zadala som to do odbobí neprítomnosti. Dala som výpočet mzdy, ale pýta odo mňa začiatok rozhod.odbobia, koniec rozhod.obdobia a dobu neplatenia poistného. Ako to mám správne zadať. PROGRAM: MRP
Naposledy upravil Miššička : 09.11.09 at 15:26
Usporiadat
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

veronikasad Pozri príspevok
47,62€ je DVZ pre výpočet náhrady pri DNP
náhrada je prvé 3 dni 25 % z tejto sumy

Hrubá mzda za 11/09 = 1000/147*126 =857,14|
HM= VZ za 1 kal. deň = 857,14€/18 = 47,62€
Nesúhlasím. 47,62 € je pomerná časť mzdy pripadajúca na jeden deň.
DVZ za 11/2009 nemôže byť vyšší ako 1/30 z maximálneho mesačného VZ 1084,55 €, teda 36,1517 €
Ja by som počítala náhradu z tejto sumy.

No a v SP by v tomto prípade vypočítali DVZ na 33,34 €. Je to prípad č.2 v priloženom príklade.
Ja teda nevidím oporu v zákone pre ich postup (§ 138 ods. 19), nakoľko mesačná mzda 331,94 €, s ktorou v príklade narábajú, nie je ani minimálnym mesačným VZ, ani maximálnym mesačným VZ.
__________________
Katija
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katija, s tvojim výpočtom DVZ súhlasím, neuvedomila som si, že pri mojom výpočte prekročil max. VZ.

Výpočtu SP nerozumiem.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

veronikasad Pozri príspevok
Katija, s tvojim výpočtom DVZ súhlasím, neuvedomila som si, že pri mojom výpočte prekročil max. VZ.

Výpočtu SP nerozumiem.
Podľa mňa tam majú chybu.
Podobá sa to na výpočet pravdepodobného DVZ (keby DPN nastala v deń vzniku nemocenského poistenia), až na to, že by museli vyrátať 1/30 a nie 1/31.
O výpočte pravdepodobného DVZ som v SP konkrétny príklad nenašla.
0 0
Sante32 Sante32

Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

Prosím potrebujem pomoc, ZC je na PN od 8.10., má jedno LV na tri hodiny(jeden deň), hrubá mzda je 743 eur. Ako vypočítam DVZ, viem že za prvé tri dni je to 25% a potom zvyšných 7 je 55%. Potrebujem jej to polopatisticky vysvetliť. Len sa nemôžem dopracovať manuálne k tomu čo je na výplatnej páske. Veľmi pekne ďakujem
0 0
Sante32 Sante32

Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

Aby som bola konkrétna, potrebujem overiť či počítač rátal správne. Z HZ 743 je vyrátal DVZ 23,72. Od 8.10 je PN, a mala aj jedno LV na tri hodiny(alebo počíta deň, neviem).
Mne sa ten DVZ nepozdáva.veľmi pekne ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sante,
neuvádzaš začiatok PP, mesačnú HM. A čo je LV?

katija,
súhlasím, vyzerá to, akoby v tom príklade 2 rátli vymeriavací základ pre dobrov.poistenú osobu, z ktorého by platila odvod. Ale pri DNP osobe by sa nerátala dávka takto (lebo do 26týždov je z pravdep VZ= min.mzdy), len VZ pre odvod. Zjavne zabudli na to, že zamestnanec nemá každý kalendárny den VZ, len v jeho pracovné dni, tj. skutočný VZ.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

LV je lekárske vyšetrenie? Pracovné voľno s náhradou mzdy.
Platí sa priemerná mzda, zadajú sa pri výpočte mzdy 3 hodiny. ( Ak má zamestnanec ešte nárok)
0 0
Sante32 Sante32

Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

Začiatok pracovného pomeru je 1.4.2002 a mesačná hrubá mzda je 743 eur, LV je návšteva u lekára, mala uvedené že bola len 3 hodiny. Takže ako si vyrátam denný vymeriavací základ? začínam mať v tom riadny chaos
0 0
Sante32 Sante32

Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

LV je lekárske vyšetrenie, správne a má na to nárok. Len neviem ako sa to vypočíta. Práve s tým by som potrebovala poradiť. Hrubá mzda 743 eur, jeden deň LV a od 8.10. PN. Len som si nie istá ako sa vypočíta denný vymeriavací základ a z čoho. Zamestnancovi sa nezdá výplata, a ja by som mu to rada vysvetlila ak mi pomôžete, veľmi pekne ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sante32 Pozri príspevok
LV je lekárske vyšetrenie, správne a má na to nárok. Len neviem ako sa to vypočíta. Práve s tým by som potrebovala poradiť. Hrubá mzda 743 eur, jeden deň LV a od 8.10. PN. Len som si nie istá ako sa vypočíta denný vymeriavací základ a z čoho. Zamestnancovi sa nezdá výplata, a ja by som mu to rada vysvetlila ak mi pomôžete, veľmi pekne ďakujem.
Ak pracovný pomer trval aj v roku 2008, DVZ vypočítaš ako súčet mesačných vymeriavacích základov na nem.poistenie : 366 (ak mal vylučitelné doby (PN...) odpočítaš ich z počtu kal.dní.
Zamestnávatel platí prvých 10 kal.dní PN - ako náhradu príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti
prvé 3 kal. dni - 25 % DVZ
ďalších 7 kal. dní - 55 % DVZ
Ak PN trvá dlhšie, od 11. dňa vypláca nemocenské sociálna poisťovňa.

Prekážka v práci - návšteva lekára je platená priemerným zárobkom z príjmu za predch. kal. štvrťrok.
DVZ na nem. poistenie a priemerný zárobok nikdy nie sú zhodné, navyše náhrada príjmu počas DPN a nemocenské sa vypláca za kal. dni.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Pre zamestnanca, ktorý pracoval v roku 2008, sa DVZ počíta z príjmu v roku 2008. Robíš v MRP?
Platí pre akýkoľvek program - vytlač mzdový list za rok 2008, skontroluj, či bola PN v roku 2008. Stiahni si zo SP tlačivo na ručné vypočítanie DVZ, bude to pre teba dobrá pomôcka.

http://www.socpoist.sk/616/1567s
Naposledy upravil Dav : 11.11.09 at 18:38
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Prikladám
0 0
Sante32 Sante32

Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

Veľmi pekne ďakujem, pomohlo mi to, konečne tomu rozumiem.
0 0
Sante32 Sante32

Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

ďakujem, veľmi mi to pomohlo
0 0
Miššička Miššička

Miššička je offline (nepripojený) Miššička

Chcem Vás upozorniť. Písala som mail do soc. poisťovne. Jedná sa o ten prípad ked zamestnanec mal mzdu 1000 eur a nastúpil do zamestnania 2.11 a PN bol od 3.-5.11. Výpočet DVZ:
1000/21 je 47,62 lenže musíme porovnať max DVZ čo je 1084,55 / 30 kal.dní za november to je 36,1516 a najviac z neho musíme v tomto prípade vyplácať PN. Keby zarobil menej tak by sme rátali tým prvým spôsobom.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Katija Pozri príspevok
Nesúhlasím. 47,62 € je pomerná časť mzdy pripadajúca na jeden deň.
DVZ za 11/2009 nemôže byť vyšší ako 1/30 z maximálneho mesačného VZ 1084,55 €, teda 36,1517 €
Ja by som počítala náhradu z tejto sumy.

No a v SP by v tomto prípade vypočítali DVZ na 33,34 €. Je to prípad č.2 v priloženom príklade.
Ja teda nevidím oporu v zákone pre ich postup (§ 138 ods. 19), nakoľko mesačná mzda 331,94 €, s ktorou v príklade narábajú, nie je ani minimálnym mesačným VZ, ani maximálnym mesačným VZ.
__________________
Katija
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
Miššička Pozri príspevok
Chcem Vás upozorniť. Písala som mail do soc. poisťovne. Jedná sa o ten prípad ked zamestnanec mal mzdu 1000 eur a nastúpil do zamestnania 2.11 a PN bol od 3.-5.11. Výpočet DVZ:
1000/21 je 47,62 lenže musíme porovnať max DVZ čo je 1084,55 / 30 kal.dní za november to je 36,1516 a najviac z neho musíme v tomto prípade vyplácať PN. Keby zarobil menej tak by sme rátali tým prvým spôsobom.
Vďaka za info.
3 x hurá.
Niekedy sa s nimi zhodnem. Ešte by si mohli preštudovať príklady zo svojej stránky a poopravovať chyby.
Má to byť 36,1517 €. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor. (§ 55)
0 0
Sante32 Sante32

Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

ahojte, môžem vás poprosiť o radu? Mám zamestnanca, ktorý pracoval toho roku na dohodu, od 1.11.09 má pracovnú zmluvu. Teraz je od 10.11.PN, a sociálna poisťovňa žiada vyplniť tlačivo o VZ v rozh. období, čo je rok 2008. v roku 2008 pracoval od mája. čiže vyplním to tlačivo od mája a to je všetko? za mesiace predtým neuvádzam nič? veľmi pekne ďakujem a prajem pekný víkend
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sante32 Pozri príspevok
ahojte, môžem vás poprosiť o radu? Mám zamestnanca, ktorý pracoval toho roku na dohodu, od 1.11.09 má pracovnú zmluvu. Teraz je od 10.11.PN, a sociálna poisťovňa žiada vyplniť tlačivo o VZ v rozh. období, čo je rok 2008. v roku 2008 pracoval od mája. čiže vyplním to tlačivo od mája a to je všetko? za mesiace predtým neuvádzam nič? veľmi pekne ďakujem a prajem pekný víkend
Prečo chceš vypisovať príjem za rok 2008, keď vznik prac.pomeru je 1.11.2009?

Jeho rozhodným obdobím bude príjem za obdobie od 1.11.09-9.11.2009
0 0
Sante32 Sante32

Sante32 je offline (nepripojený) Sante32

Veronikasad ty si vždy pripravená na moje uletené otázky .
No takže ako ja zistím najlepšie príjem za toto obdobie, ona to chce odo mňa teraz, a to výplatu ešte nemám samozrejme, budem ju robiť na začiatku ďalšieho mesiaca, takže ako na to? veľmi si vážim tvoj čas ktorý mi venuješ, ďakujem......
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

V MRP by som to urobila tak, že by som mu vypočítala mzdu za obdobie od 1. 11. do 9. 11., potom prejdem do Výstupov - ostatné - Potvrdenie pre uplatnenie nároku na ND - konkrétny zamestnanec - ukážka - vloží mi tam VZ za november a do bodu 7. vpíšem pravdepodobný VZ, vytlačím, odošlem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať