Zavrieť

Porady

Potvrdenie o zdaniteľnej mzde?

Ahojte! Moja známa má takýto problém - má vypísať svojmu bývalému zamestnancovi potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ale je tu jeden háčik. Táto firma sa dostala do konkurzu. Zamestnanec v tejto firme pracoval od 01.01.2004 do 31.10.2004. Firma vyplatila zamestnancovi mzdu za január až júl 2004 v plnej výške/odviedla daň + poistné/, ale problém nastal v auguste 2004, kde zamestnancovi nebola vyplatená mzda v plnej výške, ale z dôvodu insolventnosti mu vyplatili o cca 4000,- čistého menej.Samozrejme za tento mesiac neodviedli daň za zamestnanca ani poistné. Za mesiace 09,10/2004 zamestnancovi nevyplatili žiadnu mzdu, ale neskôr dostal z garančného fondu aspoň nejaký doplatok i keď to nebola plná výška. Prosím Vás čo má kolegyňa uviesť na riadok 01-skutočný hrubý príjem, ktorý mu vyplatila alebo hrubý príjem, ktorý má uvedený v mzdovom liste

r. 03- poistné má byť výška skutočne zaplateného poistného alebo je to výška poistného uvedeného v mzdovom liste,
r. 05-úhrn zrazených preddavkov - tiež to má byť výška skutočne zrazeného a odvedeného preddavku? Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ludmila, u zamestnancov, ktorým si robila RZD, je predsa dokladom o súhrnných údajoch kopia RZD. Žiadne potvrdenie o zdanitelnej mzde im nevydávaš.
0 0
lydus2001 lydus2001

lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

ja to viem práveže tak, že kópia RZD nestačí, a tak pre istotu k nej stále pripnem aj Potvrdenie o zdan. mzde.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nikdy som to takto nerobila (Potvrdenie si prikladám len ku svojej kopii) - ale ani som ešte nemala kontrolu na daň zo závislej činnosti ...
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
veronikasad Pozri príspevok
Ludmila, u zamestnancov, ktorým si robila RZD, je predsa dokladom o súhrnných údajoch kopia RZD. Žiadne potvrdenie o zdanitelnej mzde im nevydávaš.
o tom som bola doteraz presvedčená aj ja, ale kolegyňa z nášho nadriadeného úradu ma presviedčala, že na základe §39 ods.5 mám dávať aj potvrdenie o zdan.mzde, ja som povedala, že som to nikdy nedávala a ani dávať nebudem pretože je to nezmysel , vďaka za odpoveď
Zamestnanci sa v zákonoch o dani nevyznajú a každého musím vyspovedať a upozorniť na to, na čo má nárok a to je jedno či má stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie. Keď mu ešte strčím do ruky potvrdenie o zdaniteľnej mzde mohli by sa nájsť aj takí ktorí by si dali urobiť daňové priznanie.
Naposledy upravil ludmila12 : 25.03.11 at 09:41
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ludmila12 Pozri príspevok
o tom som bola doteraz presvedčená aj ja, ale kolegyňa z nášho nadriadeného úradu ma presviedčala, že na základe §39 ods.5 mám dávať aj potvrdenie o zdan.mzde, ja som povedala, že som to nikdy nedávala a ani dávať nebudem pretože je nezmysel , vďaka za odpoveď
súhlasím s tebou, skús napísať dotaz na DR SR.
0 0
lydus2001 lydus2001

lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

ani ja som ešte kontrolu nemala, takže neviem, čo by na to povedali oni, ale aj mne sa to zdá dosť zbytočné...
no ja som taká podctivka, že to radšej robím
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Pri podpisovaní vyhlásenia v časti VI. vydané, mi zamestnanci zakrúžkujú
b/ ročné zúčtovanie preddavkov na daň a tí, ktorí si robia DP sami zakrúžkujú a/ a každý rok sa podpíšu. Mám jednu zamestnankyňu, ktorej robím RZ a ona chce aj potvrdenie, vždy mi zakrúžkuje aj a/ aj b/, tak ako jedinej ho dávam. Ja mám vytlačené a založené všetko pri mzdách na konci roku.
Tiež mi to nikto nekontroloval
4 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
čo sa týka, že to chcem mať v poriadku to chcem aj ja. Preto ma to tak rozčúlilo, pretože každý prednášajúci nás roky upozorňuje na to, aby sme také niečo nespravili, pretože sa to dá zneužiť. A potom sa dozviem, že mi to zákon prikazuje tak to je už na mňa silná káva. Aj keď kvalita naších zákonov je
3 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
tak toto som našla na stránke www.drsr.sk , stále mi z toho vychádza, že keď robím RZD tak nedávam potvrdenie o zdaniteľnej mzde

Otázka
Aké lehoty je povinný dodržať zamestnávateľ pri vystavovaní dokladov (potvrdení) pre zamestnancov ?


Odpoveď
Zamestnávateľ je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr
- do 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie (potvrdenie o úhrne príjmov predkladá zamestnanec pri podaní daňového priznania), alebo
- do konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie (tlačivo o vykonanom ročnom zúčtovaní), alebo
- do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ak zamestnanec o vystavenie dokladu zamestnávateľa požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia (potvrdenie o úhrne príjmov).
Zamestnávateľ je povinný na žiadosť zamestnanca vystaviť aj potvrdenie o zaplatení dane na účely poukázania podielu zaplatenej dane na osobitné účely.
1 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Aj ja som sa stretla s názorom, že do 30.04. je potrebné vydať ZC, ktorým sme robili RZD Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, nakoľko v RZD môže mať ZC zahrnutý aj príjem od iných zamestnávateľov. Tak som to dala zamestnancom pre istotu. Lenže teraz v oddieli IV. mám vo Vyhláseniach zakrúžkované u niektorých všetky tri písmená, pretože niektorým som dávala aj Potvrdenia na 2%, ale podpis daňovníka mám len jeden a dátumy vydania potvrdení rôzne. Môžem to tak nechať, nebude mať k tomu kontrola z DÚ pripomienky? A ešte otázočka ako postupujete pri zmene Vyhlásenia ak staré je už vyplnené na všetky 4 zdaňovacie obdobia ? Má ZC vyplniť aj dátum nástupu do zamestnania+podpis alebo ak pokračuje vyplní len ďalšie zdaňovacie obdobie napr. r.2012 a do 31.1. podpíše, že nedošlo k zmenám a pokračuje v uplatňovaní NČZD a DB. Ďakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
milanr Pozri príspevok
Aj ja som sa stretla s názorom, že do 30.04. je potrebné vydať ZC, ktorým sme robili RZD Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, nakoľko v RZD môže mať ZC zahrnutý aj príjem od iných zamestnávateľov. Tak som to dala zamestnancom pre istotu. Lenže teraz v oddieli IV. mám vo Vyhláseniach zakrúžkované u niektorých všetky tri písmená, pretože niektorým som dávala aj Potvrdenia na 2%, ale podpis daňovníka mám len jeden a dátumy vydania potvrdení rôzne. Môžem to tak nechať, nebude mať k tomu kontrola z DÚ pripomienky? ku každému dátumu by mal byť aj podpis zamestnanca (ako potom dokážeš, že si zamestnanec skutočne potvrdenie prevzal? ved podpisom vlastne potvrdzuje danú skutočnosť) A ešte otázočka ako postupujete pri zmene Vyhlásenia ak staré je už vyplnené na všetky 4 zdaňovacie obdobia ? Má ZC vyplniť aj dátum nástupu do zamestnania+podpis alebo ak pokračuje vyplní len ďalšie zdaňovacie obdobie napr. r.2012 a do 31.1. podpíše, že nedošlo k zmenám a pokračuje v uplatňovaní NČZD a DB. podľa mňa môžeš k pôvodnému vyhláseniu vytlačiť len 3. a 4. stranu a priložiť. Ďakujem
..
2 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Každý má svoj systém, ktorý si zviedol po skúsenostiach so zamestnancami. Ja spracovávam podklady pre RZD cca pre 100 zamestnancov a po viacročných skúsenostiach a hlavne z dôvodu toho množstva zmien v zákonoch na poslednú chvíľu pripravujem pre všetkých Žiadosť o RZD a k nej pripojím aj Potvrdenie o príjme. Podľa toho sa potom vedia rozhodnúť, alebo im viem poradiť čo ďalej. Veď napr. dôchodca ak nedosiahne príjem, ktorý musí zdaniť si môže podať sám DP a požiadať o vrátenie neoprávnene odvedenej dane, a pod. Je veľmi veľa možností a niektorí zamestnanci si už sami vedia posúdiť, čo je pre nich výhodné, keď vidia koľko za rok zarobili. Pochybujem, že si to dokážu usledovať napr. z výplatných pások. Aj napr. požiadať o Potvrdenie "na 2%". Keď je príjem aj daň nízka, načo mu je Potvrdenie keď nemá pre tento účel ani zákonom určené minimum.
A ešte môj systém k Vyhláseniu: ak je už celé podpísané, tak do neho vložím všetky doklady týkajúce sa rokov, ktoré sú v ňom vysporiadané (potvrdenia k daňovému bonusu, potvrdenia o príjme, RZD) a odložím do obalu so šnúrkami (tam sa toho zmestí najviac) a triedim si to tam priebežne podľa abecedy. Keď zamestnanec skončí pracovný pomer, tak to vyberiem a vložím do jeho osobného spisu a odložím do archívu.
Je to môj systém, a každý si podľa okolností a svojich podmienok musí vybudovať ten svoj. Želám veľa úspechov a pekný deň všetkým.
Naposledy upravil Ančika : 06.05.11 at 11:52
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Ančika a ako máš zaužívaný postup pri vydávaní jednotlivých potvrdení. Dávaš ZC podpisovať kópie alebo iba podpis daňovníka v časti VI. Vyhlásenia aj keď vydaných bolo viac dokladov ? A ako postupuješ pri výmene celého podpísaného Vyhlásenia za nové ? Podpisujú ZC aj dátum nástupu do zamestnania+podpis (ja mám napr. takých, ktorí sú u nás zamestnaní aj viac ako 15-20 rokov) alebo iba pokračujú v oddieli III. nasledujúcim zdaňovacím odbdobím ?
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
Mám otázku, ako vystaviť potvrdenie o príjme zo záv. činnosti pre zamestnancoch za r. 2011 ak pracovali od 1-10/2011, v októbri dostali výpoveď + im bolo vyrátané odstupné (spoločnosť ide do konkurzu), za mesiaci október im nebola vyplatená celá mzda s odstupným iba zálohy cca 40% .</SPAN>

Otázka do prvého riadku 1 (úhn zučt. a vyplat. príjmov) by mala ísť suma hrubej mzdy za </SPAN>
1 – 10/2011 akú čiastku tam po správnosti uviesť ak nebola vyplatená celá len záloha??? </SPAN>
Čo poistné a preddavky?? </SPAN>
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenlenka Pozri príspevok
Mám otázku, ako vystaviť potvrdenie o príjme zo záv. činnosti pre zamestnancoch za r. 2011 ak pracovali od 1-10/2011, v októbri dostali výpoveď + im bolo vyrátané odstupné (spoločnosť ide do konkurzu), za mesiaci október im nebola vyplatená celá mzda s odstupným iba zálohy cca 40% .

Otázka do prvého riadku 1 (úhn zučt. a vyplat. príjmov) by mala ísť suma hrubej mzdy za
1 – 10/2011 akú čiastku tam po správnosti uviesť ak nebola vyplatená celá len záloha???
Čo poistné a preddavky??
dostali odstupné doplatené do konca januára 2012 ?
0 0
lenlenka lenlenka

lenlenka je offline (nepripojený) lenlenka

iba človek
veronikasad Pozri príspevok
dostali odstupné doplatené do konca januára 2012 ?
nedostali doplatenú ani mzdu ani odstupné, pre priklad: mzda + odstupné 3500€,- vyplatené 900,-€ a či bude doplatený doplatok tak to neviem, (tak skoro určite nie)
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

tak uvedieš len mzdu, ktorá bola vyplatená do 31.1.2012..
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

a prečo nie je aktuálne? v septembri dostal mzdu za obdobie 1-3?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ewita888 Pozri príspevok
a prečo nie je aktuálne? v septembri dostal mzdu za obdobie 1-3?
ano, ale bol to doplatok mzdy za 1-3, ktory vtedy nedostal ani nebol na tom potvrdeni o prijme ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bubkoch Pozri príspevok
ano, ale bol to doplatok k mzde za 1-3, ktory vtedy nedostal ani nebol na tom potvrdeni o prijme ...
A bol ten doplatok riadne zdanený?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať