Zavrieť

Porady

Môžu byť zverejnené údaje o spotrebe vody a tepla?

a to všetkých vlastníkov bytového domu v rámci ročného vyúčtovania, resp. môže jednotlivý vlastník nahliadať do týchto údajov týkajúcich sa ostatných vlastníkov, ak v zmluve o SVB sa o tom nič nehovorí?
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Kazu Pozri príspevok
U nás má každý svoju vlastnú studňu a ešte je sused susedovi zvedavý koľko má v nej vody.
Vidíš a máš to aj bez kalendára domácich prác.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Kazu Pozri príspevok
U nás má každý svoju vlastnú studňu a ešte je sused susedovi zvedavý koľko má v nej vody.
No a toto bývajú omnoho horšie spory ako máme v panelákoch, a to navyše podzemná voda patrí štátu . no hrozné .
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ja nevidím dôvod zerejňovať spotreby vody, tepla a iných nákladov jednotlivých vlastníkov.Predsa na každom vyúčtovaní musia byť uvedené náklady za celý dom aj spotreba jednotlivca. To je všetko čo k tejto téme opakujúco sa sporadicky obnoví niekto tým istým dopytom. Veď sa treba opýtať suseda konkrétneho o ktorého spotrebu sa dotyčný zaujíma. Prečo zbytočne namočiť do nepríjemností predsedu, správcu. Má s tým niekto problém? Sused buď povie alebo nepovie. Reklamovať svoju spotrebu má právo každý priamo u správcu, predsedu. Mýlim sa?
Nie.

Ale, ak sa cíti niekto poškodený vyšším údajom vody ako spotreboval, bude reklamovať a získa späť od všetkých to o čo bol poškodený. Ak je to opačne, reklamovať nepôjde a od každého niečo získa, čo mu nepatrí. Z celkových údajov za dom sa to nikto nikdy nedozvie, len sa zvýši koeficient rozdielu fakturačného vodomeru voči pomerovým vodomerom v bytoch. Mýlim sa?
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Myslím, že názor proti nahliadnutiu vlastníka do dokladov o nameraných číslach ostatných susedov je tu v dôsledku mylného vysvetlenia si formy.
[B]Nejedná sa o zverejnenie![B]
Jedná sa o poskytnutie údajov pre možnosť kontroly vyúčtovania na požiadanie niektorého vlastníka
Dobre to uviedol v príspevku 50-najag a aj v príspevku 57-majkii je to v odpovedi legislatívneho odboru.
Všetko ostatné, čo súvisí s osobným názorom na zatajovanie takýchto údajov, je len osobný názor a nemôže upierať vlastníkovi bytu právo vidieť všetky doklady súvisiace s jeho vyúčtovaním.
Dokonca aj rozporuplný sito to v poslednom (pardon len ostatnom) príspevku potvrdil správne a dokonca aj zrozumiteľne.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

sito Pozri príspevok
Nie.

Ale, ak sa cíti niekto poškodený vyšším údajom vody ako spotreboval, bude reklamovať a získa späť od všetkých to o čo bol poškodený. Ak je to opačne, reklamovať nepôjde a od každého niečo získa, čo mu nepatrí. Z celkových údajov za dom sa to nikto nikdy nedozvie, len sa zvýši koeficient rozdielu fakturačného vodomeru voči pomerovým vodomerom v bytoch. Mýlim sa?
Neviem akú formu vyúčtovania obdržíte ale na každom je uvedené individuálna spotreba všetkých energií ktoré sa zahŕňajú do vyúčtovania. Ak niekto zistí rozdiel, reklamuje. Každý jeden má právo kontroly a následne má právo r e k l a m á c i e . Ak niečomu na vyúčtovaniu nerozumie opýta sa kompetentného. Ten mu určite rád podá vysvetlenie a ak je dôvod vyúčtovanie prepočíta, opraví, upraví. Ja neviem či tu nehovoríme jedným jazykom? Vtedy predsa nedochádza k žiadnej zmene koeficientovania. Neviem či niekto z tých čo sa domáhajú stále údajov o susedovej spotrebe vystavoval, zhotovoval vyúčtovanie. Ale bežná prax je presne takáto. Správca by mal mať nejaký "osoh" z nesprávne uvedených nákladov? Mne to príde scestná predstava a skôr invektívna. Ono stále platí akým okom sa dívaš to vidíš... Pritom veľmi často je to len nevedomosť. Ani vtedy by nikto nemal mať "problém" a nemiestny ostych sa opýtať kompetentných. My tu všetko čítame, vnímame len z pohľadu buď súhlasiacich a radiacich ako správne postupovať či už v prospech alebo opačne. Ale vždy to je individuálne a veľmi často z nevedomosti.
P.S. Doplním len že ak sa stretne sused so susedom alebo prídu spolu nech si predsa ukážu vzájomne svoje vyúčtovanie. Jednotková cena a námer nie je problém skontrolovať.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Pani Elenka, právo vlastníka nijako nesúvisí so znevažovaním práce správcu, predsedu ani s obviňovaním zo zneužitia.Práve správca má mať profesionálny prístup a zvýšenú toleranciu voči správaniu niektorých vlastníkov. Ale právo kontroly má každý vlastník v zákonom stanovenom rozsahu a ak ho chce uplatniť, musí sa mu to umožniť.
Ak chce skontrolovať napr. či súčet bytových vodomerov je správny(lebo aj od toho závisí výška jeho platby), musí poznať namerané čísla za jednotlivé byty.Ak chce skontrolovať, či tie čísla sú správne a zodpovedajú bytom v danom bytovom dome, musí vidieť odpisové protokoly potvrdené jednotlivými vlastníkmi bytov.Je toto potrebné na kontrolu alebo si vymýšľam? Ináč by sa mu mohol predložiť akýkoľvek súčet čísiel, ktorý by veľkosťou zodpovedal vyúčtovaniu, ktoré si on má právo skontrolovať.
Toto nie je zverejňovanie údajov, toto je umožnenie nahliadnutia do dokladov potrebných pre spracovanie vyúčtovania pre neho a na jeho žiadosť.Predtým, než tu zase začne niekto žiadať zákon alebo vyhlášku umožňujúcu zverejňovanie týchto údajov, prečítajte si prosím ešte raz predošlú vetu a vyjadrenie legislatívneho odboru v príspevku č.57
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

evula0 Pozri príspevok
Pani Elenka, právo vlastníka nijako nesúvisí so znevažovaním práce správcu, predsedu ani s obviňovaním zo zneužitia.Práve správca má mať profesionálny prístup a zvýšenú toleranciu voči správaniu niektorých vlastníkov. Ale právo kontroly má každý vlastník v zákonom stanovenom rozsahu a ak ho chce uplatniť, musí sa mu to umožniť.
Ak chce skontrolovať napr. či súčet bytových vodomerov je správny(lebo aj od toho závisí výška jeho platby), musí poznať namerané čísla za jednotlivé byty.Ak chce skontrolovať, či tie čísla sú správne a zodpovedajú bytom v danom bytovom dome, musí vidieť odpisové protokoly potvrdené jednotlivými vlastníkmi bytov.Je toto potrebné na kontrolu alebo si vymýšľam? Ináč by sa mu mohol predložiť akýkoľvek súčet čísiel, ktorý by veľkosťou zodpovedal vyúčtovaniu, ktoré si on má právo skontrolovať.
Toto nie je zverejňovanie údajov, toto je umožnenie nahliadnutia do dokladov potrebných pre spracovanie vyúčtovania pre neho a na jeho žiadosť.Predtým, než tu zase začne niekto žiadať zákon alebo vyhlášku umožňujúcu zverejňovanie týchto údajov, prečítajte si prosím ešte raz predošlú vetu a vyjadrenie legislatívneho odboru v príspevku č.57
Tieto údaje sú potrebné, ale keďže sú potvrdené podpisom ako sa dajú spochybniť? Kontrolovať správne sčítanie?! To by sme museli /u nás 92 bytov/ chodiť celá perepúť, pozrieť 92 vodomerov, skontrolovať 92 správnych zápis v odpisovom formulári, prekontrolovať správnosť sčítania ...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

evula0 Pozri príspevok
Pani Elenka, právo vlastníka nijako nesúvisí so znevažovaním práce správcu, predsedu ani s obviňovaním zo zneužitia.Práve správca má mať profesionálny prístup a zvýšenú toleranciu voči správaniu niektorých vlastníkov. Ale právo kontroly má každý vlastník v zákonom stanovenom rozsahu a ak ho chce uplatniť, musí sa mu to umožniť.
Ak chce skontrolovať napr. či súčet bytových vodomerov je správny(lebo aj od toho závisí výška jeho platby), musí poznať namerané čísla za jednotlivé byty.Ak chce skontrolovať, či tie čísla sú správne a zodpovedajú bytom v danom bytovom dome, musí vidieť odpisové protokoly potvrdené jednotlivými vlastníkmi bytov.Je toto potrebné na kontrolu alebo si vymýšľam? Ináč by sa mu mohol predložiť akýkoľvek súčet čísiel, ktorý by veľkosťou zodpovedal vyúčtovaniu, ktoré si on má právo skontrolovať.
Toto nie je zverejňovanie údajov, toto je umožnenie nahliadnutia do dokladov potrebných pre spracovanie vyúčtovania pre neho a na jeho žiadosť.Predtým, než tu zase začne niekto žiadať zákon alebo vyhlášku umožňujúcu zverejňovanie týchto údajov, prečítajte si prosím ešte raz predošlú vetu a vyjadrenie legislatívneho odboru v príspevku č.57
Na každej faktúre od vodární je uvedené fakturované množstvo m3 SV. Takže stačí predložiť tieto faktúry a skontrolovať uvedené množstvo na vyúčtovaní za dom ako celok. Ja teda neviem či to píšete z praxe správcu, predsedu alebo len akože tomu aj rozumiem čo píšem. To sa samozrejme nechcem nikoho dotknúť alebo znevažovať jeho snahu pomôcť, poradiť ale práve preto to píšem aby sa aj dotazujúci vedel pri reklamácii, jednaní atď. rýchlo zorientovať čo všetko sa dá skontrolovať pri snahe byť spokojný s vyúčtovaním a hlavne vedieť začo sa platí.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ale veď na faktúre je fakturačné množstvo a bytové vodomery ukazujú pomerné množstvo.Preto je pri výpočte porovnanie, určenie koeficientu a následne buď prepočítané m3 alebo prepočítaná suma tak, aby súčet vyúčtovaných súm sedel z fakturačnou.Ale toto predsa viete,tak neviem načo tu pletiete faktúru?
Neviem, v čom súhlasíte s Martasch v č.68, lebo potvrdil červeným potrebnosť dokladov na predloženie.
Druhá vec,že sa pýta na spochybnenie, keď sú podpísané.Ja som nehovoril o spochybnení podpísaných dokladov ale o predložení.A o tom sa tu celý čas bavíme. Jedna skupina poraďákov tu stále tvrdí,že ich nemožno predložiť vlastníkovi pre kontrolu vyúčtovania ak o to požiada a sústavne to označuje za zverejnenie.
A s tým dotýkaním: ja som doteraz uvádzal fakty bez nejakých invektív.Taktiež tu prispievam preto, aby sa mohli zorientovať vlastníci bytov, ak v tom nemajú jasno. Je smutné, že Ste sa znížili k spochybňovaniu mojej osoby bez akýchkoľvek argumentov týkajúcich sa problému a pravdepodobne hájite stanovisko správcov, ktorí ešte nepochopili, že vlastníci sú ich zákazníci.A na záver,aby Ste ma neposlali predávať paradajky, tiež robím predsedu SVB s vlastnou správou.
Naposledy upravil evula0 : 18.11.09 at 15:42
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Evula0, nič si stoh nerob. Ak ten spôsob, ktorý si uviedol vyhovuje vlastníkom v ich dome, vašom dome, prečo ho meniť, len preto, že niekomu nevyhovuje, mimo vášho domu.

Sú tu ľudia, ktorí sa zastávajú správcov. Ale to môžu.

Pokiaľ troška viac a pozorne si ľudia sledujú poradu SVB - BYTOVKY, tak zistia, že tu je viac rozporuplných ľudí, nie len jeden, ale to nič, v poriadku.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nezastávam správcov... ale nezastávam ani druhú stranu. Ak sú v dome všetci spokojní tak je to najlepšie pre dom. Nikdy ma totiž nezaujímala spotreba suseda ale moja. A tiež som bola nájomník, vlastník. Invektívy? Kde? Vymažem.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

evula0 Pozri príspevok
Ale veď na faktúre je fakturačné množstvo a bytové vodomery ukazujú pomerné množstvo.Preto je pri výpočte porovnanie, určenie koeficientu a následne buď prepočítané m3 alebo prepočítaná suma tak, aby súčet vyúčtovaných súm sedel z fakturačnou.Ale toto predsa viete,tak neviem načo tu pletiete faktúru?
Neviem, v čom súhlasíte s Martasch v č.68, lebo potvrdil červeným potrebnosť dokladov na predloženie.
Druhá vec,že sa pýta na spochybnenie, keď sú podpísané.Ja som nehovoril o spochybnení podpísaných dokladov ale o predložení.A o tom sa tu celý čas bavíme. Jedna skupina poraďákov tu stále tvrdí,že ich nemožno predložiť vlastníkovi pre kontrolu vyúčtovania ak o to požiada a sústavne to označuje za zverejnenie.
A s tým dotýkaním: ja som doteraz uvádzal fakty bez nejakých invektív.Taktiež tu prispievam preto, aby sa mohli zorientovať vlastníci bytov, ak v tom nemajú jasno. Je smutné, že Ste sa znížili k spochybňovaniu mojej osoby bez akýchkoľvek argumentov týkajúcich sa problému a pravdepodobne hájite stanovisko správcov, ktorí ešte nepochopili, že vlastníci sú ich zákazníci.A na záver,aby Ste ma neposlali predávať paradajky, tiež robím predsedu SVB s vlastnou správou.
Fatúrovaná spotreba vody je uvedená predsa na vyúčtovaní. Myslím že tam sa nikto nebude prieť a predloží faktúry ktoré sú podkladom k vyúčtovaniu. Odpočtové hárky aspoň tie ktoré používam ja obsahujú aj podpis vlastníka u ktorého sa vodomer odpísal. Ale nemyslím že sa mám obhajovať lebo súhlasím keď súhlasím. Nevidím akosi dôvod na Vašu vzťahovačnosť. Nič také totiž v mojom príspevku nepíšem a ani nečítam. Je predsa samozrejmé že sa inak pozerá na vyúčtovanie zhotoviteľ, predseda, správca, vlastník alebo úplne nijak nezainteresovaný dívajúci. Tak poprosím o objektivitu.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

evula0 Pozri príspevok
Ale veď na faktúre je fakturačné množstvo a bytové vodomery ukazujú pomerné množstvo.Preto je pri výpočte porovnanie, určenie koeficientu a následne buď prepočítané m3 alebo prepočítaná suma tak, aby súčet vyúčtovaných súm sedel z fakturačnou.Ale toto predsa viete,tak neviem načo tu pletiete faktúru?
Neviem, v čom súhlasíte s Martasch v č.68, lebo potvrdil červeným potrebnosť dokladov na predloženie.
Druhá vec,že sa pýta na spochybnenie, keď sú podpísané.Ja som nehovoril o spochybnení podpísaných dokladov ale o predložení.A o tom sa tu celý čas bavíme. Jedna skupina poraďákov tu stále tvrdí,že ich nemožno predložiť vlastníkovi pre kontrolu vyúčtovania ak o to požiada a sústavne to označuje za zverejnenie.
A s tým dotýkaním: ja som doteraz uvádzal fakty bez nejakých invektív.Taktiež tu prispievam preto, aby sa mohli zorientovať vlastníci bytov, ak v tom nemajú jasno. Je smutné, že Ste sa znížili k spochybňovaniu mojej osoby bez akýchkoľvek argumentov týkajúcich sa problému a pravdepodobne hájite stanovisko správcov, ktorí ešte nepochopili, že vlastníci sú ich zákazníci.A na záver,aby Ste ma neposlali predávať paradajky, tiež robím predsedu SVB s vlastnou správou.
Ospravedlňujem sa, ak som sa ťa svojím príspevkom dotkla, písala som ho prerušovane, a možno som nenapísala všetko tak ako som chcela. Viem, čo je to pracovať s ľudmi, tiež musím vysvetľovať niektoré veci viackrát. Možno som príspevok napísala len zo svojho pohľadu, pretože často sa stretávam s tým, že človeka zaujíma to, akú spotrebu mal sused, a prečo tak málo ... ap., keď však chceme riešiť veľký rozdiel súčtov bytových vodomerov a fakturačného, to ich už často nezaujíma.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Martasch Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, ak som sa ťa svojím príspevkom dotkla, písala som ho prerušovane, a možno som nenapísala všetko tak ako som chcela. Viem, čo je to pracovať s ľudmi, tiež musím vysvetľovať niektoré veci viackrát. Možno som príspevok napísala len zo svojho pohľadu, pretože často sa stretávam s tým, že človeka zaujíma to, akú spotrebu mal sused, a prečo tak málo ... ap., keď však chceme riešiť veľký rozdiel súčtov bytových vodomerov a fakturačného, to ich už často nezaujíma.

Presne tak a preto som uviedla že na túto problematiku sa dá dívať z rôznych uhlov pohľadu. Ale nemyslela som to v zlom a ešte viac ma mrzí že to evula0 poňal práve z toho negatívneho pohľadu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

sito Pozri príspevok
Evula0, nič si stoh nerob. Ak ten spôsob, ktorý si uviedol vyhovuje vlastníkom v ich dome, vašom dome, prečo ho meniť, len preto, že niekomu nevyhovuje, mimo vášho domu.

Sú tu ľudia, ktorí sa zastávajú správcov. Ale to môžu.

Pokiaľ troška viac a pozorne si ľudia sledujú poradu SVB - BYTOVKY, tak zistia, že tu je viac rozporuplných ľudí, nie len jeden, ale to nič, v poriadku.
Presne tak. To je v poriadku. Ja tiež nerozumiem štylizovaniu poniektorých ale sú takí ktorí im rozumejú. Ale porada je pre mnohých a tiež si myslím že aj to je v poriadku. Aj s tými rozporuplnými ľuďmi súhlasím. Ale nikde nevidím konkrétne sa zastávanie správcu. Ak je evula0 ako predseda súhlasný s predložením spotreby energií všetkých vlastníkov a nikto sa nesťažuje, niet čo riešiť. Ale tu je dôležitý zadávateľ témy.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ešte doplním že ešte pred zákonom o osobných údajoch sa nikdy nezverejňovala spotreba energií všetkých vlastníkov. A aj tak sa samozrejme porovnávalo. Rovnaký počet členov domácnosti a predsa mali rozdielne výšky nákladov na služby spojené s bývaním. Ale že z jednej domácnosti 1-4 boli celý týždeň mimo byt to už porovnávajúci vidieť nechcel. Takže aj tu je treba zvážiť či ukázať, neukázať... skutočne ako píše Martasch je to práca s ľuďmi pre ľudí.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

sito Pozri príspevok
Nie.

Ale, ak sa cíti niekto poškodený vyšším údajom vody ako spotreboval, bude reklamovať a získa späť od všetkých to o čo bol poškodený. Ak je to opačne, reklamovať nepôjde a od každého niečo získa, čo mu nepatrí. Z celkových údajov za dom sa to nikto nikdy nedozvie, len sa zvýši koeficient rozdielu fakturačného vodomeru voči pomerovým vodomerom v bytoch. Mýlim sa?

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Neviem akú formu vyúčtovania obdržíte ale na každom je uvedené individuálna spotreba všetkých energií ktoré sa zahŕňajú do vyúčtovania.

Klasika, ako si uviedla.,

Ak niekto zistí rozdiel, reklamuje. Každý jeden má právo kontroly a následne má právo r e k l a m á c i e .

Súhlasím, ale k právu patrí aj povinnosť.

Ak niečomu na vyúčtovaniu nerozumie opýta sa kompetentného. Ten mu určite rád podá vysvetlenie a ak je dôvod vyúčtovanie prepočíta, opraví, upraví.

Ak je dôvod???

Ja neviem či tu nehovoríme jedným jazykom? Vtedy predsa nedochádza k žiadnej zmene koeficientovania.

V dome je na fakturačnom vodomery je nameraných 1 100 m3, no súčet pomerových vodomerov v bytoch je 1 000 m3. Rozdiel 100 m3, koeficient 1,1. Ak vlastník má na pomerovom vodomery 45 m3, ale zamestnanec správcu naklepe 54 m3. Teda, koeficient 1,09. Oprávnená reklamácia, dôsledok, Koeficient bude zasa 1,1. Pred opravou zaplatil o jednú stotinu nákladov. ak sa jedná o teplá vodu, ktorá stojí 200 Sk, na 1 M3 zaplatil 1 800 naviac, súčet zisku ostatných sa rovná tiež 1 800. Prepáčte to bol len preklep.

Opačný príklad, 54 m3, preklep 45 m3. Koeficient 1,11. Teda ostatní vlastníci zaplatia o jednu stotinu viac na m3. Týmto preklepom získal 1 800 Sk. Splní si povinnosť a pôjde reklamovať. Asi nie! Ako príde správca na to, že sa pomýlil? Bude kontrolovať povedzme 2 000 bytov. Nie. Ale, ak by predsa, tak koeficient bude 1,1.

Osobne som to robil tak, že som si opísal stavy pred a po odpise a vypočítal spotreby pomerových, ich súčet. Pred vypracovaním ročného vyúčtovania som si porovnal so správcom spotreby a počty osobomesiacov. Zo začiatku tohoto kontrolného postupu bývali preklepy.

Pokiaľ sme nezhodu neodstránili, rozdelenie nákladov sa nerobili. Keď sme údaje, ktoré išli pre správcu s domu dali na správnu mieru, pýtal som si všetky náklady za služby, ktoré správca rozdeľoval na jednotlivé byty. Ja doma tiež. Požiadal som správcu o rozdelenie pre tri náhodné byty. Ak sa zhodovali s mojím, museli, ak sme zadali rovnaké čísla a rozdeľovali rovnakým spôsobom. Až potom sa spravilo ročné vyúčtovanie všetkým bytom.

Za takto vypracované vyúčtovanie som mohlo dať hlavu na špalek, ale nebol dôvod. Proste bolo spravené podľa údajov vlastníkov, bez preklepov.

Dnes sa takáto kontrola nevykonáva, takže za správnosť vyúčtovania, by som nedal ani ruku do ohňa. Je síce správne vypočítane, ale je správne.

Neviem či niekto z tých čo sa domáhajú stále údajov o susedovej spotrebe vystavoval, zhotovoval vyúčtovanie.

Ja som sa ich nedomáhal, ja som ich kontroloval, tak, že ostatní ich nemuseli, boli v poriadku.


Ale bežná prax je presne takáto.

Aj taká bola prax. Dnes je možno bežná, tá bežná.

Správca by mal mať nejaký "osoh" z nesprávne uvedených nákladov?

Žiaden osoh. No ma osoh, jedinec, alebo ostatní jedinci. Podľa charakteru preklepu.

Mne to príde scestná predstava a skôr invektívna.

No, ak je omyl za 30 000 vo fonde opráv, scestná predstava, invektíva. Čo je potom: Prepáčte len sme sa pomýlili, ale ak by ste nás neupozornili,bolo by to v poriadku.

Ono stále platí akým okom sa dívaš to vidíš... Pritom veľmi často je to len nevedomosť.

Áno, vidiaca nevedomosť, ale ktorá nevie, niekedy nechce.

Ani vtedy by nikto nemal mať "problém" a nemiestny ostych sa opýtať kompetentných.

Len akú dostane odpoveď?

My tu všetko čítame, vnímame len z pohľadu buď súhlasiacich a radiacich ako správne postupovať či už v prospech alebo opačne.

Zodpovednosť nesie správca za preklepy. Vlastníci za to, že si ich neskontrolovali, alebo nezabezpečili ich kontrolu.

Ale vždy to je individuálne a veľmi často z nevedomosti.

Áno, vždy individuálne v konkrétnom dome. A vždy niekto nevie, niekedy nevedia všetci.

P.S. Doplním len že ak sa stretne sused so susedom alebo prídu spolu nech si predsa ukážu vzájomne svoje vyúčtovanie. Jednotková cena a námer nie je problém skontrolovať.

Všetko je možné? Je.
,
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Dochádza tu k rôznym pohľadom na otázku poskytnutia údajov o spotrebe vody/tepla ostatných vlastníkov.
Myslím, že poskytnutie týchto údajov vo forme zverejnenia na nástenke alebo hoci aj na schôdzi (takým spôsobom, že bude možné identifikovať, ktorý byt má akú spotrebu) nie je v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov. Rovnako podľa tohto zákona nie je možné zverejňovať neplatičov.
Ak ale niektorí vlastníci nie sú so svojím rozúčtovaním nákladov spokojní a chcú ho reklamovať u svojho správcu/predsedu SVB, vtedy majú nárok na nahliadnutie do týchto údajov. Myslím ale, že na toto majú nárok, ak naozaj chcú reklamovať svoje rozúčtovanie a nie bezdôvodne len preto, že chcú proste vedieť, akú spotrebu majú ostatní susedia.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Konkrétny príklad: Jednému bytu rozúčtovateľ tepla zadal počet jednotiek s predošlého roka, bol vyšší ako v roku za ktorý robil rozúčtovanie. Tak že aj celkový počet jednotiek bol vyšší, tým sa znížili náklady na jednu jednotku.

Ale bytu sa zvýšil podiel úhrady z nákladov domu. Keď mi to ukázal, ten rozdiel bol 500 Sk. v jeho neprospech, jasne na základe svojich jednotiek som zistil aj svoj zisk 4,5 Sk.

Išiel reklamovať, oprávnene. Na ďalší rok bola v rozúčtovani oprava. Jeho, aj moje číslo sedelo. Teda sedeli aj všetkým ostatným vlastníkom.

Otázky: Ako, kedy, kde by niekto prišiel na ten omyl, ak by bol počet nižší v predošlom roku ako počet v roku za ktorý robil rozúčtovateľ nákladov, rozdelenie nákladov za teplo??? Päťsto korún by bolo v jeho prospech! Reklamoval by? Iná možnosť na to nie je, alebo áno, aká?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

sito Pozri príspevok
Konkrétny príklad: Jednému bytu rozúčtovateľ tepla zadal počet jednotiek s predošlého roka, bol vyšší ako v roku za ktorý robil rozúčtovanie. Tak že aj celkový počet jednotiek bol vyšší, tým sa znížili náklady na jednu jednotku.

Ale bytu sa zvýšil podiel úhrady z nákladov domu. Keď mi to ukázal, ten rozdiel bol 500 Sk. v jeho neprospech, jasne na základe svojich jednotiek som zistil aj svoj zisk 4,5 Sk.

Išiel reklamovať, oprávnene. Na ďalší rok bola v rozúčtovani oprava. Jeho, aj moje číslo sedelo. Teda sedeli aj všetkým ostatným vlastníkom.

Otázky: Ako, kedy, kde by niekto prišiel na ten omyl, ak by bol počet nižší v predošlom roku ako počet v roku za ktorý robil rozúčtovateľ nákladov, rozdelenie nákladov za teplo??? Päťsto korún by bolo v jeho prospech! Reklamoval by? Iná možnosť na to nie je, alebo áno, aká?
Pri odpočte počtu dielikov z meračov vlastník potvrdzuje svojím podpisom správnosť odpočtu. Tento údaj si potom môže skontrolovať, či sa použil aj v jeho rozúčtovaní. Ale na to predsa tento vlastník nepotrebuje poznať spotreby ostatných vlastníkov... alebo som to nepochopila, ako si to myslel?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať