Zavrieť

Porady

zalozenie zivnosti pocas materskej

Dobry den,

mam par otazok na nejaku dobru dusu,ktora mi moze objasnit zalozenie zivnosti pocas materskej dovolenky.
1. Chcem si otvorit zivnosti v oblasti prekladatelstvo, tlmocnictvo Aj. Co vsetko k tomu potrebujem?
2. Ake odvody budem musiet platit pocas materskej a ci budem moct poberat aj matersku a neskor rodicovsky prispevok?
3.Mozem mat otvorenu zivnost, nepracovat a zamestnat na moju zivnost ineho lektora?Ako to bude potom s odvodmi?
4. Da sa otvorit tato zivnost a pritom ju pocas materskej nevykonavat?
Viem, ze mam v tom chaos...a preto dakujem za kazdu pripomienku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Germany je offline (nepripojený) Germany

    Germany
    Si na materskej dovolenke (cca 6 mesiacov) alebo už poberáš rodičovský príspevok (niektorí si to mýlia ale je to zásadný rozdiel)

    Germany je offline (nepripojený) Germany

    Germany
    Ak by si začala podnikať, tak strácaš nárok na materské. Nárok na materské je podmienený tým, že poistenkyňa nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť. Za zárobkovú činnosť sa považuje akákoľvek činnosť fyzickej osoby, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa §5(zamestnanec) alebo §6 (napr.SZČO) zákona o dani z príjmov. (Zdroj 1000 Riešení - Poradca s.r.o., X/2004)

    Možno by bolo dobré pozrieť sa ešte na §49 ods.1 a ods.2 písm.d) v náväznosti na §48 ods.9 Zákona o sociálnom poistení - t.j. materské bude poberať otec dieťaťa. Ale to už nie som si sitá ako by to malo byť. Možno v tomto ohľade poradí niekto skúsenejší.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Germany
    Ak by si začala podnikať, tak strácaš nárok na materské. Nárok na materské je podmienený tým, že poistenkyňa nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť. Za zárobkovú činnosť sa považuje akákoľvek činnosť fyzickej osoby, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa §5(zamestnanec) alebo §6 (napr.SZČO) zákona o dani z príjmov. (Zdroj 1000 Riešení - Poradca s.r.o., X/2004)

    Možno by bolo dobré pozrieť sa ešte na §49 ods.1 a ods.2 písm.d) v náväznosti na §48 ods.9 Zákona o sociálnom poistení - t.j. materské bude poberať otec dieťaťa. Ale to už nie som si sitá ako by to malo byť. Možno v tomto ohľade poradí niekto skúsenejší.
    Neviem aky paragraf sa toho tyka, ale viem , ze sa dost toho menilo v poslednych mesiacoch. Urcite sa tu najde dost mudrych hlav, ktore Vam poradia.

    Tana74 je offline (nepripojený) Tana74

    Tana74
    My sme to vyriešili tak, že živnosť si založil manžel a ja si ju založim až po skončení mojej MD.

    zalozenie zivnosti pocas materskej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.