Zavrieť

Porady

Právo doživotného bývania

Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Po mojej nebohej mamičke sme mali dedičské konanie. Dedičmi sme : náš otec ako pozostalý manžel, a 2 deti - ja a môj brat. Do dedičstva patrila okrem iného nehnuteľnosť - byt. Viem, že sme my ako deti mali nárok na určitý podiel z tohto bytu, ale otecko /dnes 72-ročný/ trval na tom, aby sa on stal výlučným vlastníkom bytu. Odôvodnil to tým, že už počul o prípadoch, keď napr. deti zobrali na časť nehnuteľnosti úver a potom ho nesplácali a exekútor siahal na nehnuteľnosť. Teda, že sa bojí, aby nakoniec nezostal bez strechy nad hlavou. Na jednej strane ho chápem, ale musím povedať, že sme sa spolu s mojim bratom vzorne starali o chorú mamičku, a aj po jej smrti teraz o otca, ktorý je takmer slepý, takže je na nás viac-menej odkázaný. Na druhej strane mám však obavy, keďže sa stávajú prípady, keď starší človek "naletí" nejakému "špekulantovi", a prepíše byt naňho. Otec sa však nedal presvedčiť, a ja som s ním nechcela mať nejaké rozbroje, a tak sme na to pristúpili a vzdali sa svojho dedičského podielu v jeho prospech, a podarilo sa mi dosiahnuť aspoň to, že bude na liste vlastníctva zapísaná ťarcha, a to doživotné právo bývania v byte pre mňa - dcéru. Prosím teda o radu: ak je to možné, ako predísť nejakému problému s tým, že by otec prepísal byt na niekoho, a či je doživotné právo bývania zriadené pre mňa aspoň nejaká záruka, že sa tak nestane.
Ďakujem.
Usporiadat
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

na inkaso sa delime len ked treba nieco okolo domu spravit tak nechce na to prispievat ona obyva spodok kde je uplne vsetko aj kuchyna aj kupelka aj wc a 2 izby len dolu verandu mame spolocnu ale aj na to inkaso jusime chodit pytat a cakame na to vzdy do konca mesiaca lebo furt nema a nakoniec v novebri nam len povedala ze ona nema a co sa stane tak sme to museli platit cele
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

ano dom ked bol v dlzobe bol na rodicov a za to ze to vyplatil tie dlzoby tak ho prepisali na nho takze dom mu dali s dlzobami a manzel ma este 2 bratov ktori chcu aby ich vyplatil rodicia ked mu davali ten dom s dlzobami mu povedali ze nech im to tam len da napisat to dozivotne byvanie a ze oni tam aj tak nebudu byvat musi vyplatit este aj tych 2 bratov???moj manzel nema ani ziadne papiere nic lebo to robili vsetko cez pravnika
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Bratov vyplácať nemusí, ale pri dedení by sa mohli domáhať započítania podielu z darovacej zmluvy. Máte o dôvod viac vec rozsúdiť.

Právo bývania nezakladá právo rozhodovať, ktorú miestnosť bude svokra obývať. Bývanie by sa tiež dalo súdne upraviť. A čo tých 10 rokov, čo tam nebývala? Bolo to už v čase, keď bol manžel vlastník?
3 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

tych 10 rokov co sa nezaujimala o dom bol vtedy este jej a jej muza teda manzelovych rodicov preto tam vznikla ta dlzoba lebo rodicia ho neplatili
manzel ked dospel mama ho opustila aj jeho brata tak vyplatil dlzoby a dom prepisali na nho no ona potom prisla za nim ci sa moze vratit moj manzel ma strasne dobre srdiecko a chcel aby sme boli vsetci spokojny ale s nou sa to neda.este 4 roky sa staral o neplnoleteho brata a ona bola u fraera.a ten fraer im ublizoval tak ked manzel dovrsil 18 rokov sa osamostatnil a vyplatil tie dlzoby a zobral aj toho mladsieho brata.potom povyplacal dlzoby vsetci sa vratili naspet ako keby sa nic nestalo a manzel ked chcel svoju rodinu a sukromie vsetci ho odcudzili tak doteraz sa nebavime.este tu dokonca so svokrou byva dolu aj ten mladsi brat.no ten jej vsetko odpustil aj napriek tomu ze ho chcela dat do detskeho domova preto sa o nho staral manzel...no my tou hypotekou pomozeme aj jej lebo chceme dat tie okna a dat solarne luce aby sme mali stale teplu vodu a tak by sme vela usetrili na plyne no jej to je jedno.moj manzel vravi ze darovaciu zmluvu nema ze vtedy to robil pravnik a ze to sa len prepisalo na manzela ale ze darovaciu zmluvu nema
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Pohrozte svokre,ze predate dom aj s nou, ako s vecnym bremenom a ze si kupite iny dom,aby ste si mohli gazdovat sami.
Ten bude bez tarchy, takze aj hypoteku snad dostanete...

Na to, ze tam ma iba pravo dozitia a nevlastni nic, moze byt rada, ze uziva polovicu domu a majitel s rodinou "iba" druhu polovice...
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

len ona asi vie ze dom sa neda predat z tarchou a mohla by povedat ze taky dom nikto nekupi presne som vravela aj ja ze moze byt rada ze uziva polku domu my sme si na schody dali dvere tak sme oddeleny len nas trapi ta hypoteka a nevieme ako mame za nou ist lebo prvy krat povedala ze to nepodpise no ona nevie pochopit ze ju nechceme vyhodit no je tu este nieco ten manzelov brat ide kupit si dom a ona pojde byvat pravde podobne s nim moze tu mat dozivotne byvanie a byvat bude u manzelovho brata????ona je totiz odkazana len na svojich synov ked nie jeden tak druhy manzel ked tu byval este s nimi sam tak prisiel preplatok a hned nastrkovali ruky ze chcu polku no raz prisiel nedoplatok za plyn 15000 sk a musel to chudak vyplatit sam lebo mu nikto na to nedal a furt bral len pozicky a karty aby tahal dom no ona si tu byvala ako primadona.co by ste spravila vy na nasom mieste my uz fakt nevieme.to keby chceme zrusit tak im musime kupit byty a to nas vynde viac ako cely nas dom tento dom ma hodnotu skoro 2000000sk
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Kópiu darovacej zmluvy si manžel môže vyžiadať z katastra. Mohol by dokázať aj zastretý právny úkon, že vlastne dom (za ten dlh) kúpil. Tak by sa zbavil aj vyplatenia brata pri dedení - ale vlastne asi netreba, keď iný majetok matka nemá (či rodičia - stále neviem, čo je s otcom).

Ak sa však mieni matka s bratom odsťahovať, môžete to nechať tak, počkať 10 rokov a bremeno jej nedovoliť realizovať, lebo sa premlčí. To by ste ale teraz nedostali hypotéku. Tak sa rozhodnite, bez súdu to s ňou asi nepôjde.

Ja by som ju presťahovala bez pýtania. A brat vecné bremeno nemá, pýtajte od neho nájom.
4 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

len manzel vravi ze oni nepodpisovali darovaciu zmluvi ze on vyplatil dlzoby a len sa to na nho prepisalo s tym ze im sem da dozivotne byvanie otec tu nebyva ten zije s priatelkou v druhom dome moj manzel si uz ani nepameta ze co tam vlastne podpisovali no zmluvu o tom byvani museli podpisovat inak by to nebolo v katastri natolko im veril ze by ho ani v zlom sne nenapadlo ze by ona toto niekedy urobila otec by ten papier podpisal ze jemu to nerobi probleem keby sa to da na druhy papier.brat tiez prispieva na inkaso ale manzel povedal ze uz je dospely nech sa uz osamostatni ja si tu nemozem ani kvety zasadit lebo tu maju psa nechodia s nim vobec von nehaju ho behat okolo domu a teda my sa tu o to starame a furt musi za nimi chodit manzel ze nech idu po nom bordel upratat zahradku musim mat ohradenu aby mi tam nebehal uz ma to nebavi oni si tu robia co chcu ale vobec nehladia na to ze sme tu aj my a to byvaju oni u nas ked som otehotnela tak nam tu robila take peklo ze som skoro odisla z tadialto a manzel bol nestastny tak museli to u nas stale riesit policajti uz aj oni sa z nej smiali ze ci je normalna stale ma urazala ponizovala bala som sa chodit domov ked mal manzel poobednu.len potom oni ho oklamali ked ste mi pisala ze darovacia zmluva nemoze byt kedmu dali dom zdlzobami.keby si tie papiere vsetky zohna tak moze dokazat ze to povyplacal vsetko on a ze mu dali darovaciu zmluvu aj ked to tak nemalo byt????
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

mara29 Pozri príspevok
ano dom ked bol v dlzobe bol na rodicov a za to ze to vyplatil tie dlzoby tak ho prepisali na nho takze dom mu dali s dlzobami a manzel ma este 2 bratov ktori chcu aby ich vyplatil rodicia ked mu davali ten dom s dlzobami mu povedali ze nech im to tam len da napisat to dozivotne byvanie a ze oni tam aj tak nebudu byvat musi vyplatit este aj tych 2 bratov???moj manzel nema ani ziadne papiere nic lebo to robili vsetko cez pravnika
mara29, pises, ze nemate ziadne papiere...
Si si na 100% ista, ze ste naozaj jedinymi vlastnikmi domu a ze aj svokra tam ma dozivotne pravo byvania?

skus si pre istotu overit : https://www.katasterportal.sk/kapor/...nikFormInit.do
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pozri sa na www katasterportal sk - tam je napísané, akým právnym dokladom získal vlastníctvo, či to bola darovacia či kúpna zmluva.
Mama má právo bývať nie rozkazovať v dome, brat a pes môžu prísť k mame na návštevu. Uviažte psa, presťahujete svokru hore (prepáč, napadá ma tiež ju tam uviazať), bratovi vyrúbte nájomné.
Zmluvu o prevode bezpodmienečne potrebujete, aby ste sa vedeli brániť. Svokra nemusí mať bývanie zadarmo ... tým sa nemyslí len platenie elektriky!
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. mara .. do profilu si si dala že si právnik ... tak teraz neviem - ak chceš naozaj poradiť - tak si to oprav..

Profil člena: mara29

mara29
Junior Member
Poslať správu
Pridať užívateľa
Posledná návšteva: Dnes 09:41 PM
Odkazy
O mne
Štatistika
Priatelia
Kontaktné info
mara29
Zamestnanie - predvolené
právnik
2 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

no ja som sa sem len teraz registrovala a klikla som na hoci co lebo som nevedela ako o tu funguje ospravedlnujem sa za to len neviem sa tu este pohybovat kolko krat ani neviem ci niekto napise musim to dlhsie hladat
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

no manzel ma list vlastnictva kde je ako majitel domu a je tam ta tarcha ze tu maju to dozivotne byvanie
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Na liste vlastnítva je takýto údaj, ako príklad:
Titul nadobudnutia ... Kúpa V-753/05 zo dňa 19.8.2005
Titul nadobudnutia Kúpna zmluva V-1935/05 zo dňa 11.10.05, právne účinky od 2.6.05
Titul nadobudnutia Zmluva o prevode V-184/04 zo dňa 29.1.2004
2 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

to ona este chcela ked sme ju davali dolu ze aby sme jej to tam prerobili my sme akurat prerabali cely vrch a chcela ze pojde dolu az ked jej to prerobime boli tu strasne hadky ja som aj minule navrhla manzelovi nech da bratovi viac platit za najom on nam prispieva 59 eur len manzel si myslel ze to nemoze mozme spravit s nimi aj najomnu zmluvu???alebo len s bratom????a zvysit mu inkaso????
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

ano je tam napisane ze darovacia zmluva manzel vravi ze on tie dlzoby najprv vyplatil a potom to napisali na nho kvoli tomu ze to povyplacal neviet mi nahodou poradit keby to riesime tym sudom ci sa za to aj plati????
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

prosim vas co znamena ked na liste vlastnictva je napisane ze spoluvlastnicky podiel 1/1
0 0
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

mara29 Pozri príspevok
prosim vas co znamena ked na liste vlastnictva je napisane ze spoluvlastnicky podiel 1/1
že ten spoluvlastník má spoluvlastnícke práva k celej nehnuteľnosti ku ktorej je tento podiel napísaný
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

dakujem
0 0
Erzebeth Erzebeth

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

mara29 Pozri príspevok
prosim vas co znamena ked na liste vlastnictva je napisane ze spoluvlastnicky podiel 1/1
Je jediný vlastník. Nikto iný, len on.
0 0
Načítať ďalšie