Zavrieť

Porady

Právo doživotného bývania

Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Po mojej nebohej mamičke sme mali dedičské konanie. Dedičmi sme : náš otec ako pozostalý manžel, a 2 deti - ja a môj brat. Do dedičstva patrila okrem iného nehnuteľnosť - byt. Viem, že sme my ako deti mali nárok na určitý podiel z tohto bytu, ale otecko /dnes 72-ročný/ trval na tom, aby sa on stal výlučným vlastníkom bytu. Odôvodnil to tým, že už počul o prípadoch, keď napr. deti zobrali na časť nehnuteľnosti úver a potom ho nesplácali a exekútor siahal na nehnuteľnosť. Teda, že sa bojí, aby nakoniec nezostal bez strechy nad hlavou. Na jednej strane ho chápem, ale musím povedať, že sme sa spolu s mojim bratom vzorne starali o chorú mamičku, a aj po jej smrti teraz o otca, ktorý je takmer slepý, takže je na nás viac-menej odkázaný. Na druhej strane mám však obavy, keďže sa stávajú prípady, keď starší človek "naletí" nejakému "špekulantovi", a prepíše byt naňho. Otec sa však nedal presvedčiť, a ja som s ním nechcela mať nejaké rozbroje, a tak sme na to pristúpili a vzdali sa svojho dedičského podielu v jeho prospech, a podarilo sa mi dosiahnuť aspoň to, že bude na liste vlastníctva zapísaná ťarcha, a to doživotné právo bývania v byte pre mňa - dcéru. Prosím teda o radu: ak je to možné, ako predísť nejakému problému s tým, že by otec prepísal byt na niekoho, a či je doživotné právo bývania zriadené pre mňa aspoň nejaká záruka, že sa tak nestane.
Ďakujem.
Usporiadat
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

dakujem.keby chceme dom predat musi manzel kupit byt obidvom rodicom za to ze su rozvdeny alebo 1 byt spolocne
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

mara29 Pozri príspevok
dakujem.keby chceme dom predat musi manzel kupit byt obidvom rodicom za to ze su rozvdeny alebo 1 byt spolocne
Otec (ak má bremeno aj on) je vám ochotný podpísať zrušenie, jemu nemusíte zohnať náhradné bývanie. Okrem toho ak sa 10 rokov bremeno nevykonáva, premlčuje sa.
Matke nemusíte byt kupovať, kúpte ho sebe a umožnite jej tam bývať (ak vám to súd nakáže). Zostane pre deti.
Ja by som zároveň riešila aj to, že v skutočnosti nešlo o darovaciu zmluvu, lebo ste dom zaplatili - dlhy.
3 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ak najdes kupcu, co kupi dom aj s tarchou , tak nemusis predsa nic kupovat...babka ma predsa tarchu na dozivotne byvanie, nie na nahradne byvanie.

Poznam dve rodiny, co kupili dom aj s tarchou/babkou/,oni ale vyclenili , co je ich,co babkine a zili si kazdy svoj zivot...
4 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

otec by podpisal ten papier ze sa to len prehodi aby to nebolo v katastri on tu aj tak nebyva a uz asi nebude.ak by sme kupili ten byt a dali ju do nho byvat a prestala by platit najomne v nom tak potom co museli by sme to my platit za nu????aj my si myslime ze neislo o darovaciu zmluvu len manzel tie dlzoby najprv vyplatil a potom ho prepisali na nho to mohli dat ako darovaciu zmluvu aj ked si vyziadame ze tie dlhy zaplatil?????vlastne oni mu ten dom prepisali lebo to vyplatil preto si myslime ze to darovacia zmluva nemala byt
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Máte zapísané to bremeno ako bezplatné bývanie? Alebo len právo bývania.
Manžel si ten dom kúpil, darovaciu zmluvu napísali asi preto, aby neplatili daň z príjmu. Máte potvrdenie o vyplatení tých dlhov? To by súd mohol zrušiť to bremeno aj bez náhrady, nemala by nárok ani na náhradné bývanie ani na peniaze. Otec vám asi dosvedčí.
3 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

manzel vravi ze to maju zapisane ako pravo byvania doklad o zaplateni dlzoby nema ale vravel ze sa to da vyziadat v banke lebo na to bral pozicku a hned vyplatil dlzoby to platil vlastne plyn a tam sa to da tiez vyziadat aby mu dali doklad????on ze by ani nepomyslel na to co by sa mohlo stat da sa to nejako vydokladovat????
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Môžem vám vstúpiť do debaty a spýtať sa, v akej výške bola tá dlžoba, ktorú váš manžel vyplatil?
Bola v čase neschopnosti splatiť dlh vaša svokra práceschopná? Prečo vznikol vlastne dlh?
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

dlh vznikol kvoli tome ked bol dom este na manzelovych rodicov napisany tak otec zil v cechach mama s riatelom inde a oni za ten dom niekolko rokov neplatili a potom bola na nho zacata exekucia a manzel nechcel aby ho zobrali tak si zobral pozicku a vyplatil to tam bol len za plyn dlh okolo 100 000sk.co bola vtedy praceneschopna to neviem ale ona stale marodi aj teraz je uz 2 roky nezamestnana no potom ked to muz vsetko vyplatil tak zrazu sa vratil potom aj otec aj mama a este sa sem nastahoval vtedy jeho brat so zenou a s dietatom ktory bol ale nezamestnany tak moj manzel pol roka im platil stravu aj inkaso za nich.a teraz je on najhorsi za to ze ma nas a uz sa nestara o nich.ja este zistim ci bola vtedy praceneschopna
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

mozem sa este spytat viem ze davam strasne vela otazok ale fakt neviem na koho sa mame obratit.dala by sa ta zmluva prepisat na tu odplatnu,,,ked teda vyplatil ten dlh???mame tu zas problemy s jeho najstarsim bratom dlzi muzovi 50 eur a povedal mu ze mu ich da az ked ho vyplati z domu ved on uz nikoho vyplacat nemusi ten dom chcela zobrat exekucia vtedy ho nikto nechcel a ked muz to vyplatil tak kazdy chce aby sme ich vyplatili.ked ziska doklad o tom ze ten dlh vyplatil????mozme to teda riesit cez ten sud????alebo dat spravit nejaky papier aby vedeli ze uz nemaju na nic narok????dakujeeeem vam
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

dobry den mozem sa opytat????da sa darovacia zmluva prepisat na odplatnu ked moj manzel este len teraz zistil ze ho pri prepise domu jeho mama oklamala???on vyplacal tie dlzoby za dom no nevedel ze ma byt odplatna zmluva no ona mu dala darovaciu mozme to riesit sudom???alebo sa uz s tym nic nebude dat robit????dakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Keby to potreboval, môže vyhlásiť, že nešlo o darovanie, nakoľko tam bola odplata vo forme splatenia dlhov (len aby to dokázal). hovorí sa tomu simulovaný právny úkon, platí ten, ktorý je skutočný (kúpa) nie simulovaný (dar).
Ak mu nič nehrozí, napr. žiadosť o vrátenie daru, nemusí s tým nič robiť.
3 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

moze mat jeho matka z toho nejake problemy???moze to byt aj dovod na zrusenie dozivotneho byvania???nechce nam to podpisat aby sme si mohli tu hypoteku zobrat tak da sa to riesit aj tym sudom teda ze nam tu ublizovala a viac krat k nam aj policajti chodili????manzel by chcel to dat na tu odplatnu zmluvu len nevieme teda ci sa to da alebo uz nie dakujem vam
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

mara29 Pozri príspevok
moze mat jeho matka z toho nejake problemy???moze to byt aj dovod na zrusenie dozivotneho byvania???nechce nam to podpisat aby sme si mohli tu hypoteku zobrat tak da sa to riesit aj tym sudom teda ze nam tu ublizovala a viac krat k nam aj policajti chodili????manzel by chcel to dat na tu odplatnu zmluvu len nevieme teda ci sa to da alebo uz nie dakujem vam
Právo doživotného bývania ako vecné bremno vzniklo vašou dohodou, to mohlo byť zriadené tak v darovacej ako aj v kúpnej zmluve. Obávam sa, že toto by nebol dôvod na jeho zrušenie.
Môžete jej ten byt nechať a žiadať vrátenie peňazí, ktoré ste za ňu platili. Je to bezdôvodné obohatenie, premlčuje sa za tri roky.
Pozri občiansky zákonník:
§ 454 (Plnenie za iného)

Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.
1 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

ak by manzel predal dom aj s nou musel by niekoho vyplacat???ci tie peniaze by boli jeho ked ona tu ostane byvat.uz nevieme co mame s tym robit....ked hccem dat plastvoe okna na cely dom musi ona polovickou prispiet????je povinna polovickou prispievat aj na udrzbu domu????dakujeeeem
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

dobry den obraciam sa znovu na vas...vidite ze problemy neskoncili...chcela by som sa spytat...ja som sem uz pisala ze manzelovi rodicia maju u nas v dome dozivotne byvanie...mama ale odmieta zit s otcom v spodnej casti domu tak sme s manzelom chceli kupit byt kde by sme dali mame dozivotne byvanie a otec by ostal tu ona suhlasila ale potom za 3 dni prisla s tym ze ten byt jej mame nehat vlastne aby sme ho napisali na nu inak s tym nesuhlasi....ja neviem davame jej moznosti a ona s nicim nesuhlasi... len my to tak nechceme lebo manzel vyplacal za dom dlzoby preto ho prepisali na nho kvoli exekuciam...teraz sme chceli pre nu dobre ze teda kupime ten byt ktory by bol na nas ale ona by tam mala pravo dozivotneho byvania.....mozme sa obratit na sud???ved musi sa s tym dat uz nieco robit my mame stale len problemy a nemozme zit v pokoji dakujem vam za odpoved
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Je na oprávnenej z vecného bremena, či bude súhlasiť s jeho zrušením. Donútiť ju nemôžte ani ponukou iného bývania.
0 0
mara29 mara29

mara29 je offline (nepripojený) mara29

ano to viem ale pisala som ze sme boli dohodnuty a suhlasila s tym bytom ved tam by mala to dozivotne a uz sme sa dokonca aj rozhodli ze dobre prepiseme ho na nu nech si ho neha len nech mame uz pokoj...len ona chce aby sme si pozicali na ten byt peniaze kupili ho prepisali na nu a ze az potom nam podpise papier ze sa vzdava dozivotneho podla mna toto normalne neni to nemoze ziadat...maklerka vravi ze tam sa spisuje pri takomto niecom zluva o buducej zmluve tak neviem robime to pre nu lebo nechce byt s otcom tak potom co..ja uz neviem
0 0