Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
press
Poprosim vas,
1. SK
2. predavajuci: obcas SR, neplatca
4, ojazdene motor.vozidlo
5, nakladny automobil
7, kupujúci: A.S. - platca DPH, obstaranie HM-sluz.vozidlo
8, na zaklade kupnej zmluvy (kupujuci sa dohodli na cene 220 000 vratane 19% DPH) Platene v hotovosti.
9, 6.10.2006
Ak predáva občan (hoci aj občas .-) tak DPH pri predaji súkromného vozidla neuplatňuje. A.s. si nemôže nič odpočítať, občan by nemal daň vyčísliť.
0 0
janomanli janomanli

janomanli je offline (nepripojený) janomanli

1) SR,
2) nakup od platcu DPH v Nemecku
3) nie, nakup od predajcu ojazdenych aut
4) ojazdeny automobil (r.v. 2004)
5) osobny automobil
6) autobazar
7) s.r.o. - platca DPH, obstaranie HM - sluzobne vozidlo
8) uskutocnena Fa NETTO (dovod je §4 Nr. 1a UStG)+ DPH nie je nikde uvedena ani vycislena.
prijmovy blok vo vyske netto ceny
9) 2007
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A Vaša otázka?
0 0
janomanli janomanli

janomanli je offline (nepripojený) janomanli

Jana Acsová Pozri príspevok
A Vaša otázka?
Samozrejme ide o DPH.
Sme alebo niesme povinny DPH na Slovensku odviezt.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
janomanli Pozri príspevok
Samozrejme ide o DPH.
Sme alebo niesme povinny DPH na Slovensku odviezt.
Podľa Vami uvádzaných podmienok sa jedná o klasické intrakomunitárne nadobudnutie. Daňová povinnosť vznikne, právo na odpočítanie dane nie, ak sa jedná o M1, ktoré je obstarané za účelom zaradenia do majetku a ďalej sa neprenajíma.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
janomanli Pozri príspevok
Sme alebo niesme povinny DPH na Slovensku odviezt.
Odpoveď na Vašu otázku v zmysle vyššie uvádzaného: ÁNO.
0 0
iva80 iva80

iva80 je offline (nepripojený) iva80

Ahojte poradaci..
mam jednu otazku ohladom leasingu osob.auta. Viem ze sa DPH neuplatnuje pri kupe Os.auta ale ked uctujem mesacne podla spl.kalendara, musim tu neuplatnenu DPH zohladnovat aj v danovom priznani DPH ako neuplatnenu?
pls. poradte dnes je termin podania DPH
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

iva80 Pozri príspevok
Ahojte poradaci..
mam jednu otazku ohladom leasingu osob.auta. Viem ze sa DPH neuplatnuje pri kupe Os.auta ale ked uctujem mesacne podla spl.kalendara, musim tu neuplatnenu DPH zohladnovat aj v danovom priznani DPH ako neuplatnenu?
pls. poradte dnes je termin podania DPH
Ano
Poučenie:
29. Riadok 14 - sú
čet dane uplatnenej platiteľmi (on ju uplatnil)dane k cenám dodaných tovarov a služieb v
tuzemsku. Vyplní len platite
ľ dane.
Platitelia dane, ktorí používajú osobitné úpravy uplat
ňovania dane (cestovné kancelárie,
cestovné agentúry, obchodníci, ktorí predávajú tovar pod
ľa § 66 zákona) neuvádzajú daň

uplatnenú k cenám tovarov a služieb, pri ktorých nemôžu odpo
čítať daň.

0 0
iva80 iva80

iva80 je offline (nepripojený) iva80

Dakujem

ja som to tam dala do r. 14 a v riadku 18 mam menej nakolko som neuplatnila odpocet.

pekny den
0 0
janomanli janomanli

janomanli je offline (nepripojený) janomanli

Jana Acsová Pozri príspevok
Odpoveď na Vašu otázku v zmysle vyššie uvádzaného: ÁNO.
Dakujem za odpoved.
Co by vsak muselo byt uvedene na doslej FA na nakup automobilu aby nevznikla danova povinnost?

Este som zabudol spomenut ze automobil bol pouzity na spatny leasing, teda sme v pozicii najomcu a majitel je iny subjekt.

ps: poznam dost pripadov kde bolo prezentovane ze tu DPH platit netreba, lebo DPH pri kupe ojazdeneho auta ze je zahrnuta v cene NETTO.
0 0
riuska riuska

riuska je offline (nepripojený) riuska

Pekny den,
chcem sa spytat ci je nejake obmedzenie pri dovoze uzitkoveho auta /konkretne vw transporter/co sa tyka roku vyroby auta.Od jedneho predajcu - dovozcu aut som dostala info vraj ked by som si chcela uplatnit DPH je nutne, aby to auto bolo od roku 2000 a mladsie.V com by mohol byt problem?Ved "postavit" na znacky by sa malo dat aj starsie auto ako 2000.dakujem za info.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
riuska Pozri príspevok
Pekny den,
chcem sa spytat ci je nejake obmedzenie pri dovoze uzitkoveho auta /konkretne vw transporter/co sa tyka roku vyroby auta.
Čo sa týka DPH tak nie ... dôležitý je režim, aký pri zdanení použije dodávateľ a následne sa dotknú povinnosti tuzemského odberateľa.

K ostatnému si zadajte otázky do inej Porady. Tu Vám nebude mať kto odpovedať ohľadom možností dovozu starších automobilov. Ale obmedzenie v ročníku tam zrejme bude. Ale aké ... na to nie som odborník.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Dobrý deň.
1. Slovensko
2.,3.,6. Predajca:platca DPH v Holandsku-predajca ojazdených a poškodených vozidiel
4. ojazdené vozidlá
5. osobné vozidlá
7. odberateľ: sro, platca DPH na Slovensku-tovar
8. faktúra bez DPH, na faktúre je uvedené:intrakom. transakcia
9. r.2006,2007
moja otázka: keďže sme obaja predajcovia ojazdených vozidiel, jedná sa o intrakom. transakciu, čize samozdanenie, alebo by tam mala byť uvedená formulácia napr. osobitná úprava...?
čo v prípade môjho predaja? ide o predaj občanom, použijem §66, alebo musím vyčísliť DPH? Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Žabinka Pozri príspevok
...moja otázka: keďže sme obaja predajcovia ojazdených vozidiel, jedná sa o intrakom. transakciu, čize samozdanenie, alebo by tam mala byť uvedená formulácia napr. osobitná úprava...?
Ako ste sa dohodli, tak je ... držte sa podmienok fakturácie. T.j. ak bolo uplatnené oslobodenie pri predaji, v tuzemsku sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie.

Žabinka Pozri príspevok
čo v prípade môjho predaja? ide o predaj občanom, použijem §66, alebo musím vyčísliť DPH? Ďakujem.
Ak uplatníte pri kúpe odpočítanie dane ... intrakomunitárne nadobudnutie dodaníte a uplatníte právo na odpočítanie dane, občanom predávate v klasickom režime zdanenia, t.j. s uplatnením dane na kúpnu cenu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Žabinka Pozri príspevok
moja otázka: keďže sme obaja predajcovia ojazdených vozidiel, jedná sa o intrakom. transakciu, čize samozdanenie, alebo by tam mala byť uvedená formulácia napr. osobitná úprava...?
čo v prípade môjho predaja? ide o predaj občanom, použijem §66, alebo musím vyčísliť DPH? Ďakujem.
Neviem presne k čomu Vaša otázka smeruje. Režim dodania by mal byť uvedený na faktúre, t.j. či bolo uplatnené oslobodenie, alebo osobitná úprava.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Ďakujem za odpoveď, mám pocit, že som princíp konečne pochopila. Teraz však riešim s hol. dodávateľom fakturáciu. Dohodli sme sa na Osobitnej úprave uplatňovania DPH, ale on mi tvrdí, že na faktúre napriek tomu musí byť uvedené aj Intrakom. transakcia, keďže auto je vyvezené z Holandska. Je to naozaj tak, alebo oboje nemôže byť na faktúre uvedené?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Žabinka Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, mám pocit, že som princíp konečne pochopila. Teraz však riešim s hol. dodávateľom fakturáciu. Dohodli sme sa na Osobitnej úprave uplatňovania DPH, ale on mi tvrdí, že na faktúre napriek tomu musí byť uvedené aj Intrakom. transakcia, keďže auto je vyvezené z Holandska. Je to naozaj tak, alebo oboje nemôže byť na faktúre uvedené?
Mám za to, že v Holandsku platí obdobná úprava ako u nás, t.j. osobitná úprava je úplne iný režim dodania ako intrakomunitárne dodanie.
U nás sa na faktúre uvádza buď, alebo ... nikdy sa nemôže jednať o intrakomunitárne dodanie s uplatnením osobitnej úpravy ... to neexistuje. Osobitná úprava znamená uplatnenie dane na "maržu" bez uvedenia výšky dane na faktúre. V tuzemsku by sa následne nejednalo o nadobudnutie tovaru ...
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Ďakujem krásne.
0 0
Stanislava Liščaková Stanislava Liščaková
Prosím o posúdenie prípadu:
- krajina dodania je SR
- ide o dodanie od osoby identif.pre daň v ČR
- nákup ojazdeného úžit.auta
- z autobazáru
- odberateľ: spol. s r.o., platiteľ DPH
- odberateľ obstaráva ÚA ako hmotný majetok
- FA vystavená i dodanie bolo uskutočnené 17.5.2007
- FA uhradená v hotovosti
- FA vystavená bez DPH
- na FA nie je uvedené žiadne osobitné ustanovenie

Ako je to z pohľadu DPH máme nárok na odpočítanie DPH a tiež musíme DPH odviesť? Ďakujem
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Stanislava Liščaková Pozri príspevok
Prosím o posúdenie prípadu:
- krajina dodania je SR
- ide o dodanie od osoby identif.pre daň v ČR
- nákup ojazdeného úžit.auta
- z autobazáru
- odberateľ: spol. s r.o., platiteľ DPH
- odberateľ obstaráva ÚA ako hmotný majetok
- FA vystavená i dodanie bolo uskutočnené 17.5.2007
- FA uhradená v hotovosti
- FA vystavená bez DPH
- na FA nie je uvedené žiadne osobitné ustanovenie

Ako je to z pohľadu DPH máme nárok na odpočítanie DPH a tiež musíme DPH odviesť? Ďakujem
Ano pôjde o nadobudnutie tovaru, ak ste obaja platitelia , takže robíte samozdanenie , kurz pre DPH 17,5.2007 (vstup aj výstup do mája §20, nárok máte za predpokladu ak v tech preukaze je iné ako M1 §49/7/a
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať