Zavrieť

Porady

Účtovanie bankových výpisov

Prosím o vyjadrenie postupov účtovania pohybov na bankovom účte. Kedy, v aký dátum mám v PÚ zaúčtovať úhrady cez banku? 1.všetky položky zaevidovať dátumom prijatia bankového výpisu 2.všetky položky zaevidovať posledným dátumom kokrétneho mesiaca 3.dátumom uvedeného na bankovom výpise ako dátum obratu alebo účtovania Ďakujem veľmi pekne
Usporiadat
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Ak by si účtoval na bankovom výpise o iných nákladoch ako o poplatkoch banke, musel by si prikladať k výpisom aj prvotný doklad o vzniku nákladu, čo by asi bolo neprehľadné.

Tiež dátum úhrady nákladu sa nemusí rovnať dátumu, kedy náklad vznikol.

Ja som si napr. dovolila vo svojim účtovníctve účtovať priamo v banke náklady na nájomné, lebo k tomu nemám mesačne doklad - len nájomnú zmluvu a platím pravidelne rovnakú sumu. U klienta však účtujem cez ostatné záväzky alebo cez faktúry.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

jaja99 Pozri príspevok
Ak by si účtoval na bankovom výpise o iných nákladoch ako o poplatkoch banke, musel by si prikladať k výpisom aj prvotný doklad o vzniku nákladu, čo by asi bolo neprehľadné.

Tiež dátum úhrady nákladu sa nemusí rovnať dátumu, kedy náklad vznikol.

Ja som si napr. dovolila vo svojim účtovníctve účtovať priamo v banke náklady na nájomné, lebo k tomu nemám mesačne doklad - len nájomnú zmluvu a platím pravidelne rovnakú sumu. U klienta však účtujem cez ostatné záväzky alebo cez faktúry.

Ja som najomne poriesila znizovanim zavazku, a teda mesacne najomne, kedze je na zaklade nejakej zmluvy uctujem 379 (321) / 221. Aby som nemala naklady proti bankovemu uctu. A predpis najomneho na cely rok 518 / 379 (321).
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Je teda chyba, ak účtujem napr. zákonnú poistku, daň z motor. vozidiel, daň z nehnuteľností a pod. priamo z výpisu do nákladov. Všetky originál predpisy si zkopírujem a sú prílohou pri výpise s odvolávkou kde sa originál nachádza. Zatiaľ som nemala pri kontrole ( a bolo ich teda dosť) žiadny problém, ani mi to nebolo vytknuté.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Vlastas Pozri príspevok
Je teda chyba, ak účtujem napr. zákonnú poistku, daň z motor. vozidiel, daň z nehnuteľností a pod. priamo z výpisu do nákladov. Všetky originál predpisy si zkopírujem a sú prílohou pri výpise s odvolávkou kde sa originál nachádza. Zatiaľ som nemala pri kontrole ( a bolo ich teda dosť) žiadny problém, ani mi to nebolo vytknuté.
Správnejšie je účtovanie o predpise týchto platieb cez ID a potom už cez banku len o realizácii platieb.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

vlastas: potom nemas sancu vidiet v prehlade zavazkov svoje neuhradene zavazky... a nevies tak presne ci si uhradila danu platbu... ani to, ci si ju nahodou nezaplatila 2x... rovnako nezachytis do uctovnictva (PU) predpis dane z motorovych vozidiel napriklad... tyka sa roku 2009 ale plati sa 2010 (ak nie su preddavky samozrejme, v tom pripade by bol tvoj postup aj tak zly)
0 0
brasci brasci

brasci je offline (nepripojený) brasci

No však už sa mi také účtovníctva dostali do rúk, keď boli bločky pripnuté a bol to teda bordel nad bordel... Toto fakt nerobím, len mi išlo o to, či sa takéto niečo môže...
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
andreaS Pozri príspevok
vlastas: potom nemas sancu vidiet v prehlade zavazkov svoje neuhradene zavazky... a nevies tak presne ci si uhradila danu platbu... ani to, ci si ju nahodou nezaplatila 2x... rovnako nezachytis do uctovnictva (PU) predpis dane z motorovych vozidiel napriklad... tyka sa roku 2009 ale plati sa 2010 (ak nie su preddavky samozrejme, v tom pripade by bol tvoj postup aj tak zly)
Ďakujem, zmením postup.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
zdravím, ja sa chcem opýtať - ak mám bankový výpis z apríla ale mám tam dve dátumy: dátum a valuta, môžem dátum účtovania dať aprílový? pretože pri jednej sume mám dátum 30. 04. a vatuta je 03. 05.
vopred ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

slavka124 Pozri príspevok
zdravím, ja sa chcem opýtať - ak mám bankový výpis z apríla ale mám tam dve dátumy: dátum a valuta, môžem dátum účtovania dať aprílový? pretože pri jednej sume mám dátum 30. 04. a vatuta je 03. 05.
vopred ďakujem
AK máš výpis z apríla a dva dátumy, účtuješ do apríla.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ďakujem, si zlatá. pekný deň
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás, prosím Vás o odpoveď. Ak mám došlé faktúry napr. za materiál, zaevidujem ich do záväzkov v členení výdavok za materiál. Ale keď účtujem bank. výpisy a úhrada tých faktúr bude tiež výdavok za materiál, alebo úhrada akejkoľvek faktúry ide do prevádzkovej réžie? Vďaka.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás, prosím Vás o odpoveď. Ak mám došlé faktúry napr. za materiál, zaevidujem ich do záväzkov v členení výdavok za materiál. Ale keď účtujem bank. výpisy a úhrada tých faktúr bude tiež výdavok za materiál, alebo úhrada akejkoľvek faktúry ide do prevádzkovej réžie? Vďaka.
...ups, toto je PÚ a Tvoja otázka je JÚ....aspoň si podľa zadania myslím, či?
...inak, výdavok účtuješ až pri úhrade a teda až pri VPD alebo výpise z BÚ členíš výdavky na materiál, prevádzkovú réžiu atď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás, prosím Vás o odpoveď. Ak mám došlé faktúry napr. za materiál, zaevidujem ich do záväzkov v členení výdavok za materiál. Ale keď účtujem bank. výpisy a úhrada tých faktúr bude tiež výdavok za materiál, alebo úhrada akejkoľvek faktúry ide do prevádzkovej réžie? Vďaka.
Otázku si zadaj do sekcie JÚ. Si
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

tictac7 Pozri príspevok
...ups, toto je PÚ a Tvoja otázka je JÚ....aspoň si podľa zadania myslím, či?
...inak, výdavok účtuješ až pri úhrade a teda až pri VPD alebo výpise z BÚ členíš výdavky na materiál, prevádzkovú réžiu atď.
Prepáčte, že som v zlej téme, nevšimla som si. Áno účtujem v JU. Ďakujem.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

na výpise by sa nemali účtovať nákladové a výnosové účty, ale čo ak prijmem platbu za ubytovanie a nie je na ňu ani zálohová ani ostrá faktúry? môžem účtovať priamo 221/602? asi nie ale ako to inak zaúčtovať?dík
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať