Zavrieť

Porady

rodičovská dovolenka - výpoveď v práci - odstupné

Poraďte,prosím Vás, v takejto špecifickej situácii.

Žena je na rodičovskej dovolenke. Je zamestnaná v BA na centrále firmy, ale pracuje v pobočke v ŽA. Počas jej rodičovskej dovolenky sa ruší žilinská pobočka a jej ponúknu jej výpoveď dohodou alebo nové pracovné miesto, ale v BA, čo nie je možné, pretože dieťa je ešte veľmi malé. Ako je možné v jej prípade ukončiť pracovný pomer, ak chce aby jej bolo vyplatené odstupné?
Usporiadat
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ahojte, prosím poraďte mi, či uvažujem správne.
Zamestnankyňa končí rodičovskú dovolenku 31.3.2010. Zamestnávateľ už teraz rieši s ňou ukončenie pracovného pomeru. Nemieni ju ďalej zamestnávať, lebo už má namiesto nej náhradu, ktorú nemieni prepustiť. A teraz, čo by bolo najvýhodnejšie pre zamestnankyňu?
Podľa mňa, aby jej on dal výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) /nadbytočnosť/ s dvojmesačnou výpovednou dohodou a dvojmesačným odstupným?

Ja osobne by som nepristupovala na výpoveď dohodou, lebo podľa toho čo tam naštylizuje tak jej ani nemusí vyplatiť odstupné.

Prosím o potvrdenie resp. vyvrátenie môjho názoru. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lucinka23 Pozri príspevok
Ahojte, prosím poraďte mi, či uvažujem správne.
Zamestnankyňa končí rodičovskú dovolenku 31.3.2010. Zamestnávateľ už teraz rieši s ňou ukončenie pracovného pomeru. Nemieni ju ďalej zamestnávať, lebo už má namiesto nej náhradu, ktorú nemieni prepustiť. A teraz, čo by bolo najvýhodnejšie pre zamestnankyňu? Pokiaľ je na RD, nemôže s ňou skončiť PP výpoveďou, ona je pred výpoveďou chránená.
Podľa mňa, aby jej on dal výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) /nadbytočnosť/ s dvojmesačnou výpovednou dohodou a dvojmesačným odstupným?

Ja osobne by som nepristupovala na výpoveď dohodou, lebo podľa toho čo tam naštylizuje tak jej ani nemusí vyplatiť odstupné.

Prosím o potvrdenie resp. vyvrátenie môjho názoru. Ďakujem.
Odpoveď v texte.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Tweety Pozri príspevok
Odpoveď v texte.

Vlastne áno, teraz je v ochrannej lehote ale asi som to nenapísala jasne, on s ňou rieši už to, čo bude toho 1.4.2010 kedy by mala nastúpiť do práce. Nechce jej dať výpoveď teraz ale až ten budúci rok, keď má nastúpiť do práce.

Síce neviem prečo to rieši už teraz, veď má ešte skoro 3/4roka čas, môže sa zomlieť hocičo.

Ď.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Lucinka23 Pozri príspevok
Ahojte, prosím poraďte mi, či uvažujem správne.
Zamestnankyňa končí rodičovskú dovolenku 31.3.2010. Zamestnávateľ už teraz rieši s ňou ukončenie pracovného pomeru. Nemieni ju ďalej zamestnávať, lebo už má namiesto nej náhradu, ktorú nemieni prepustiť. A teraz, čo by bolo najvýhodnejšie pre zamestnankyňu?
Podľa mňa, aby jej on dal výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) /nadbytočnosť/ s dvojmesačnou výpovednou dohodou a dvojmesačným odstupným?

Ja osobne by som nepristupovala na výpoveď dohodou, lebo podľa toho čo tam naštylizuje tak jej ani nemusí vyplatiť odstupné.

Prosím o potvrdenie resp. vyvrátenie môjho názoru. Ďakujem.
Uvazujete spravne.
Vypoved pre zrusenie prac. miesta jej moze dat az 1.4., potom jej od 1.5. zacina plynut vypovedna doba a ma narok na odstupne - 2+2 mesiace - teda do 30.6., alebo 3+3 teda do 31.7., ak tam /aj s MD a RD/ pracovala dlhsie ako 5 rokov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lucinka23 Pozri príspevok
Vlastne áno, teraz je v ochrannej lehote ale asi som to nenapísala jasne, on s ňou rieši už to, čo bude toho 1.4.2010 kedy by mala nastúpiť do práce. Nechce jej dať výpoveď teraz ale až ten budúci rok, keď má nastúpiť do práce.

Síce neviem prečo to rieši už teraz, veď má ešte skoro 3/4roka čas, môže sa zomlieť hocičo.

Ď.
Veď práve, až jej skončí RD, potom môže dostať výpoveď z organiz. dôvodov s nárokom na odstupné.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ďakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Riešim celkom zaujímavý prípad a zrejme bude niekoľkonásobný.

s.r.o."Zmätok" zamestnávajúca niekoľko zamestnancov, chce predať svoju zabehnutú s.r.o.
1/ mení názov na " Imidž " /pod týmto názvom chce podnikať kupujúci./
2/ "Zmätok" všetkých zamestnancov odhlásil zo svojej predávajúcej s.r.o.
3/ "Zmätok" zmenil názov na " Imidž" s.r.o a prijal všetkých zamestnancov s dátumom 1.6.2007 - existujú RL FO
4/ Prijal spoločníka do " Imidž " s.r.o
5/Odpredal svoj podiel novému spoločníkovi.
6/ Nový spoločník je jediným konateľom

Po niekoľkých mesiacoch po spracovaní miezd v "Imidž" s.r.o. sa ozvali ZP, že na Hromadných výkazoch neefigurujú zamestnankyne na MD , RD. Pri predaji " Zmätok" s.r.o.a celej transformácii na "Imidž" s.r.o. sa akosi na ne pozabudlo. ?????
Problém sme odstránili .

Teraz je obdobie kedy zamestnankyne končia RD a je potrebné riešiť ďalšie kroky.
Poraďte mi prosím, ako by ste postupovali v prípade odstupného, prípadne na čo nesmiem zabudnúť.

Ďakujem
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Majka tu ide vlastne len o to, že pracovníčky na RD sa majú vrátiť do práce a zrejme Vy už nechcete, aby pracovali, lebo sa medzičasom stali pre Vás nadbytočné.

Ponúknite im Dohodu § 60 ZP, s výpovedným dôvodom Nadbytočnosť § 63, ods.1, písm b/ ZP. Pokiaľ budú súhlasiť, vyplatíte im odstupné a skončia pracovný pomer.

Pokiaľ súhlasiť s Dohodou nebudú, budete im musieť dať Výpoveď z organizačných zmien - nadbytočnosti, podľa § 63, ods.l, písm. b/ ZP, teda budete ich musieť strpieť ešte aj počas výpovednej doby a vyplatiť po skončení výpovednej doby odstupné. Bude to trošku finančne náročnejšie, taktiež pridelenie práce počas výpovednej doby bude musieť korešpondovať s ich vzdelaním, resp.budete im musieť prideliť prácu podobnú tej, ktorú vykonávali pred MD.Nemusí to byť tá istá práca, nakoľko sa vracajú z RD a nie z MD.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ďakujem Terezka, to je presne to , čo som konateľovi povedala. Hoci pre neho nevyprodukovali ani cent musí takto riešiť 5 zamestnankýň a je z toho na nervy.
Že takáto situácia môže vzniknúť som upozorňovala už pri kúpe s.r.o.-čky, dokonca som mu predložila aj hrôzostrašnejší scenár - napr. nejaké dlhy. Vtedy na mňa akosi nedal a teraz v čase krízy musí riešiť túto nie moc príjemnú situáciu a hľadá čo najmenej bolestivé riešenie pre neho.

PS : Tvoj príspevok ho utvrdí, že som ho informovala správne .
0 0
zuzv zuzv

zuzv je offline (nepripojený) zuzv

Zaujímala by ma výška odstupného, budete počítať z pravdepodobného zárobku, alebo sa počíta z výšky pred nástupom na RD? zuzv
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zuzv Pozri príspevok
Zaujímala by ma výška odstupného, budete počítať z pravdepodobného zárobku, alebo sa počíta z výšky pred nástupom na RD? zuzv
Treba čítať § 134 ZP:


(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
0 0
zuzv zuzv

zuzv je offline (nepripojený) zuzv

Ďakujem. Myslela som na pravdepodobný, chcela som si to potvrdiť.
Naposledy upravil zuzv : 07.12.09 at 14:08
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

ahojte,,,vedeli by ste mi poradit
známa k 30.04.2009 ukončila živnost mala jednu zamestnankynu - sestričku a ešte jednu sestričku na RD,,,
k 01.05.2009 známa založila s.r.o. kde zamestnala sestričku na HPP
viete mi poradit čo s tou sestričkou ktora je v SZČO na RD?? musim ju zamestnant v s.r.o. alebo ako mam postupovat nevedeli mi poradit ani v ZP ani v SP a dokonca ani pravnik,,,dik monika
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

SZČO mala dať výpoveď pracovníčke na rodič.dovolenke z dôvodu ukončenia živnosti (zánik zamestnávateľa) a vyplatiť odstupné. Mala odhlásiť pracovníčku zo ZP a SP, a vyplniť aj odhlášku za zamestnávateľa.

§ 63 Zák. práce
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť
0 0
kaťulda kaťulda

kaťulda je offline (nepripojený) kaťulda

ahojcek potrebujem radu som na rodicovskej , a moj zamestnavatel ukoncil podnikanie a mne nasledne poslal rozviazanie prac pomeru dohodou mam mu to jednoducho podpisat alebo mam ziadat odstupne mala som zmluvu na neurcito...neviem co spravit diky .. neviem sa tu zorientovat
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kaťulda Pozri príspevok
ahojcek potrebujem radu som na rodicovskej , a moj zamestnavatel ukoncil podnikanie a mne nasledne poslal rozviazanie prac pomeru dohodou mam mu to jednoducho podpisat alebo mam ziadat odstupne mala som zmluvu na neurcito...neviem co spravit diky .. neviem sa tu zorientovat
Rozhodnutie je na Tebe, buď skončíš PP dohodou bez udania dôvodu, bez nároku na odstupné, alebo dohodou z organiz. dôvodov s nárokom na dostupné. Nepíšeš nič o tom, akú dohodu Ti poslal. Skús napísať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať