Zavrieť

Porady

Parkovisko pred bytovkou

Dobry den, potrebovala by som surne poradit. Moji rodicia byvaju na dedine v bytovke, ktora ma 6 rodin. Bytovka ma dole 4 garaze. Moji rodicia a este jedna rodina nie su vlastnikmi. Na prizemi byva pan, ktory ma 4 dcery- a kazda ma "priatela s autom" /lepsie povedane starymi serblami/, vsetci byvaju v tej istej dedine, ale nie na bytovke. Moj problem spociva v tom, ze pred bytovkou je male parkovisko a sustavne zapratane autami len "jeho dcer" alebo jeho autom. Aby toho nebolo malo, z garaze-na prizemi bytovky, si spravil s "NADEJNYMI" zatmi nieco ako mini opravovnu tych starych skatul. Tento pan vlastni tak isto auto....Ked chcem ist k rodicom...nemam kde zaparkovat. Mam choreho otca, takze tam lietam niekedy aj tri krat denne. Tazke nakupy musim nosit pomaly z cesty. Nehovoriac o tom, ze ked otec potreboval sanitku, nemala kde zaparkovat. Chcela by som len podotknut ze tyto mladi, ktorych spominam, nebyva ani jeden na bytovke, ale v inych castiach dediny. Pytala som sa starostu, ze by som si jedno miesto koli choremu otcovi vyhradila, oznacila a som ochotna si to platit. Ale zial starosta mi povedal, ze parkovisko nie je obecne, ale patri k bytovke /v ktorej maju vsetky rodiny byty odkkupene/. Velmi by som potrebovala poradit ako by sa dalo aspon to jedno miesto prenajat, hlavne u koho-ked to nepatri obci, a ako na to. Naozaj je to tam katastrofa, a niekto si len tak spravi rodinne parkovisko. Dakujem za pomoc a prajem pekny vecer vsetkym.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by bolo vlastníkom pozemku družstvo, muselo by pozemok previesť do vlastníctva vlastníkom bytov podľa § 23 zákona 182/1993. Ak nebolo vlastníkom, zriaďuje sa vecné bremeno, čo musí byť v zmluve o prevode bytu uvedené. Ešte by bola možnosť pozemok od obce či iného vlastníka odkúpiť.
    Takisto forma správy musí byť v zmluve:


    § 5
    Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome
    (1) Zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome musí byť písomná a okrem všeobecných náležitostí musí obsahovať
    d) úpravu práv k pozemku zastavanému domom a k priľahlému pozemku,
    g) vyhlásenie nadobúdateľa bytu alebo nebytového priestoru v dome o pristúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov alebo k zmluve o výkone správy,

    § 23
    Práva k pozemku
    (3) Bytové družstvo je povinné previesť vlastníctvo zastavaného a priľahlého pozemku bezodplatne na vlastníka bytu alebo nebytového priestoru; veľkosť podielu sa určí podľa § 5 ods. 1 písm. b). Túto povinnosť má bytové družstvo aj pri bezodplatnom prevode bytu podľa osobitného predpisu. 7)
    (5) Ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, vzniká k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu, 26) ktoré sa zapíše do katastra nehnuteľností. 17)

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    ako sa k tomu stavajú ostatní majitelia bytov? Ak ma kazdy byt parkovacie miesto a fesáci budú robiť problémy, tak by som im dodatočne poslala faktúru, za pouzívanie môjho miesta. Resp.odtahovku a odtiahnut. Zdržiavajú sa na "tvojom" rodičovskom mieste bez súhlasu majitela. Treba zistit ako to vlastne je ako písal búchač. Pozri kúpno-predajnú zmluvu na byt rodičov. Čo patrí k bytu.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Bytovka ma dole 4 garaze. Moji rodicia a este jedna rodina nie su vlastnikmi.
    Z toho je evidentné, že nie sú vlastníkmi garáží. Ďalej je tu otázka vlastníckych vzťahov. Sú majiteľmi bytu, v podieli aj bytovky, ale sú aj majiteľmi pozemku a teda aj parkovacích miest pred bytovkou? Pokiaľ nie, tak s tým nič neurobí, pretože je to pozemok obce, teda verejný a majú právo tam zaparkovať (ako každý občan). Pokiaľ by však boli aj vlastníkmi časti pozemku, v tom prípade majú právo (po dohode s ostatnými) si tam vyznačiť parkovacie miesto (na vlastnom majetku je to možné!!!!) a v tom prípade, ak tam niekto zaparkuje, parkuje neoprávnene a má možnosť ho dať odtiahnuť, prípadne riešiť dopravnou políciou, alebo žiadať za parkovanie na súkromnom pozemku poplatok.

    veve333 je offline (nepripojený) veve333

    veve333
    Takze moc som toho od vcerajsku nezistila, pozerali sme s maminou kupnopredajnu zmluvu. Bytovka ma prizemie a dve poschodia. Moji rodicia byvaju na druhom poschodi. V kupnopredajnej zmluve sa nenachadza pisane nic o pozemku alebo nejakom parkovisku, ci placi pred bytovkou. V zmluve sa pise cisto len o byte. Byt rodicia kupovali od Druzstva v tejto dedine a kupou presiel automaticky do ich osobneho vlastnictva. Ako som uz asi spominala, pytala som sa starostu obce, ci to on nemoze riesit, ale povedal, ze on s tym nic nespravi, pretoze ten "PLAC" cize parkovisko, patri k bytovke /podla papierov/ a nie je to obecne. Vraj keby to patrilo obci, nebol by problem a pomohol by mi. Tak teraz neviem. Mam ist na Druzstvo, alebo za kym???? Myslite, ze by bolo mozne sa dohodnut s Druzstvom /ak by bol ten plac nevysporiadany, pretoze v KP zmluve sa o nom nic neuvadza/....aby som si tam jedno miesto vyznacila, a napr.platila im rocne najom????? Pretoze ako mi uz viaceri radili- "dohodnut sa s obyvatelmi bytovky"- nebude asi take jednoduche. No minimalne "dotycny pan" s tym suhlasit nebude a nadalej si bude robit s placu sukromne parkovisko. Mozno je to pre mnohych banalny problem, ale ja a moja rodina sme uz z toho na nervy. A ako som sa vcera dozvedela, nie som prva, ktora sa na tohoto pana stazovala u starostu.
    Dakujem vsetkym za rady a pekny den prajem.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    takze je tu jedna moznost. Bud pozemok pod bytovkou patri este druzstvu a nie je to vysporiadané. Ideálne by bolo pozrieť sa na katasterportali komu pozemok patrí. Jedine s kým sa musite dohodnut je majitel pozemku. a ak by ten pozemok bol vás a podielovo patril k bytovke tak nadpolovicna vacsina staci. Jednoducho by to bolo zrejme tak, ze parkovanie a podobne veci odhlasuje cely barak mimo dotycneho. Takze by si mohol ist fukat. Este sa spytam pokial nemate všetky papiere a na katasterportali to nebudes vediet najst u vaseho správcu by to malo byt kompletne.

    veve333 je offline (nepripojený) veve333

    veve333
    U spravcu??? No neviem kto je teraz spravca, lebo mam pocit ze uz vsetkych 6 rodin si byt odkupilo....tak fakt netusim. Ked som sa pytala starostu ci mi to nemoze pozriet v papieroch, povedal, ze niekde ich ma ale kde to ani srnka netusi.....Takze podla teba mam ist na to druzstvo a vypytat si u nich zakreslenie pozemku? No len dufam, ze ti v tom budu mat mensi bordel ako starosta.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    momentalne si na internete tak si natukaj www.katasterportal.sk a najdi si tu parcelu. Najdi si LV svojich rodicov. Ci tam majú pozemok alebo nie.

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    veve333 Pozri príspevok
    U spravcu??? No neviem kto je teraz spravca, lebo mam pocit ze uz vsetkych 6 rodin si byt odkupilo....tak fakt netusim. Ked som sa pytala starostu ci mi to nemoze pozriet v papieroch, povedal, ze niekde ich ma ale kde to ani srnka netusi.....Takze podla teba mam ist na to druzstvo a vypytat si u nich zakreslenie pozemku? No len dufam, ze ti v tom budu mat mensi bordel ako starosta.
    Vlastníctvo je jedna vec a správa bytovky iná. Určite aj bytovka v ktorej Tvoji rodičia vlastnia byt má svojho správcu...
    To, komu v súčasnosti pozemok patrí, sa najspoľahlivejšie dozvieš priamo na katastri...

    veve333 je offline (nepripojený) veve333

    veve333
    elaurie.: No neviem ci ma nejakeho spravcu, lebo napriklad pred pol rokom im zatekala strecha...a zrovna mojim rodicom a im susedom /vzhladom na to ze su na druhom poschodi/...a ked sa pytali na druzstve ci im to pridu spravit, tak im len odkazali, ze oni maju vsetci byty v osob.vlastnictve a maju si to spravit na vlastne naklady, ze druzstvo s tym uz nic nema. Tak som to robila ja, moj brat a sused.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    problem je v tom, ze kazda bytovka musí mat správcu. Bud ste si sami sebe správcami, alebo vám to vykonáva nejaká spolocnost. Komu platíte mesacne zálohové platby /voda, plyn a pod./??? tzv.nájomne?
    Naposledy upravil kaco11 : 21.11.09 at 08:03 Dôvod: doplnenie

    veve333 je offline (nepripojený) veve333

    veve333
    RE: Kaco: No prave to tu pozeram na katasterportali.....ale sak sa z toho nemozem vysomarit. Ked som si nasla byt pod supisnym cislom, tak mi tam vyhodilo ze: Druh stavby-500 /Bytovy dom/...vsetkych 6 vlastnikov. Piati tam maju spoluvlast.podiel 17/100 a jeden 15/100. Bez zapisu a bez tarchy.
    Ked som si to hladala podla LV, tak mi to vyhodilo tri strany na ktorych su rozne zastavane plochy a nadvoria, orne pody, ostatne plochy, kulturny dom, skoly...atd vela ineho, vlastne vsetko co sa v dedine nachadza. Vobec sa v tom neviem orientovat. Keby som ta poprosila a dala ti udaje k tomu, nepozrel by si mi to a neskusil sa v tom vyznat?????
    Dakujem.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    veve333 Pozri príspevok
    Druh stavby-500 /Bytovy dom/...vsetkych 6 vlastnikov. Piati tam maju spoluvlast.podiel 17/100 a jeden 15/100. Bez zapisu a bez tarchy.
    Ked som si to hladala podla LV, tak mi to vyhodilo tri strany na ktorych su rozne zastavane plochy a nadvoria, orne pody, ostatne plochy, kulturny dom, skoly...atd vela ineho, vlastne vsetko co sa v dedine nachadza.
    Toto znamená, ste že podielovými vlastníkmi bytovky (jeden tam má menší podiel).

    Ak si nenašla zmienku o pozemku k danej nehnuteľnosti, tak pozemok naďalej patrí družstvu. Potom sa v ich prípade asi jedná o pozemok s ťarchou (vecným bremenom).

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    Praveze na portali je pozemok obecny. A pod c.lv na kupnopredajnej zmluve k bytu je vlastnik druzstvo,ale ine bytovky.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    veve333 Pozri príspevok
    elaurie.: No neviem ci ma nejakeho spravcu, lebo napriklad pred pol rokom im zatekala strecha...a zrovna mojim rodicom a im susedom /vzhladom na to ze su na druhom poschodi/...a ked sa pytali na druzstve ci im to pridu spravit, tak im len odkazali, ze oni maju vsetci byty v osob.vlastnictve a maju si to spravit na vlastne naklady, ze druzstvo s tym uz nic nema. Tak som to robila ja, moj brat a sused.

    Kto je správca / správcu musia mať so zákona/ je dôležité vedieť a sama píšeš, že sa pýtali na "družstve"...no tak je to Bytové družstvo, alebo OSBD, alebo nebodaj ešte JRD...To že sú vlastníci na tom nič nemení ale ak je naozaj bytove družstvo správcom, tak to, že stým nič nemajú -to je hluposť.
    Ale k problému,..... v tomto ti nepomôže ani družstvo, ani mesto /či obec/, keby bol otec ZŤP a vlastník auta a požiadal o vyhradenie miesta .... potom už mesto, či obec s tým musia robiť poriadok. Inak sa so sprostým susedom nikdy nedohádaš, ak to neurobí na základe vašej dohody. Čo asi ťažko...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    veve333 Pozri príspevok
    Dobry den, potrebovala by som surne poradit. Moji rodicia byvaju na dedine v bytovke, ktora ma 6 rodin.
    6 bytov ...alebo 6 rodín ...
    Bytovka ma dole 4 garaze. Moji rodicia a este jedna rodina nie su vlastnikmi.
    Čoho nie sú vlastníkmi ..???
    Bytov alebo garáži ?

    Na prizemi byva pan, ktory ma 4 dcery- a kazda ma "priatela s autom" /lepsie povedane starymi serblami/, vsetci byvaju v tej istej dedine, ale nie na bytovke. Moj problem spociva v tom, ze pred bytovkou je male parkovisko a sustavne zapratane autami len "jeho dcer" alebo jeho autom. Aby toho nebolo malo, z garaze-na prizemi bytovky, si spravil s "NADEJNYMI" zatmi nieco ako mini opravovnu tych starych skatul. Tento pan vlastni tak isto auto....Ked chcem ist k rodicom...nemam kde zaparkovat. Mam choreho otca, takze tam lietam niekedy aj tri krat denne. Tazke nakupy musim nosit pomaly z cesty. Nehovoriac o tom, ze ked otec potreboval sanitku, nemala kde zaparkovat. Chcela by som len podotknut ze tyto mladi, ktorych spominam, nebyva ani jeden na bytovke, ale v inych castiach dediny. Pytala som sa starostu, ze by som si jedno miesto koli choremu otcovi vyhradila, oznacila a som ochotna si to platit. Ale zial starosta mi povedal, ze parkovisko nie je obecne, ale patri k bytovke /v ktorej maju vsetky rodiny byty odkkupene/
    Viď vyššie , lebo ak máte odkúpený byt aj vy , tak potom ste predsa aj vy majiteľom alikvótneho podielu na časť parkoviska ..
    Podľa mňa teda celé parkovisko sa delí na 6 častí , koľko je aj bytov ...
    Máš výpis katastrálnej mapy ? Ak nie , urob si a argumentuj ...

    . Velmi by som potrebovala poradit ako by sa dalo aspon to jedno miesto prenajat, hlavne u koho-ked to nepatri obci
    Čo si chceš prenajímať , hádam svoje ??? Keď to nepatrí obci ...?
    , a ako na to. Naozaj je to tam katastrofa, a niekto si len tak spravi rodinne parkovisko. Dakujem za pomoc a prajem pekny vecer vsetkym.
    Čiže zhrniem :

    Bytovka má

    - 6 bytov
    - 4 garáže
    - 1 parkovisko

    Z uvedených podkladov majú 4 byty sú vlastníkmi 4 garáží a aj 4 parkovacích miest .
    Zvyšné 2 byty sú vlastníkmi len parkovacieho miesta pred bytovkou ...

    Ak tieto údaje sedia a sú podchytené aj na správe katastra , tieto dokonca aj starosta potvrdil , tak je to potom viac menej jasné .
    Musíš sa domáhať svojho práva / rodičia / , toho pána najprv aj s jeho nádejnými zaťkami vyzvať na riešenie situácie tou slušnejšou formou , potom sa môžeš aj cestou práva vydať ...
    No podľa opisu situácie usudzujem , že uvedený " pánko " aj s príslušenstvom rodinným bude mať celú situáciu asi pekne niekde , tam ....
    Už len skutočnosť , že si pod bytovkou urobí domáci autoservis , už to o niečom svedčí ...

    No nič , Don Qichot, to skúšal tiež, výsledok iste poznáš ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.