Zavrieť

Porady

Precerpany fond oprav

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dobry den,

prave som sa dozvedela, ze mame precerpany fond oprav, t. j. minuli sme viac ako sme mali. Ako sa to da? Neviem o tom, ze by nam niekto poskytol uver - alebo dlzime kdekomu? Je to podla mna dost riskantna situacia. Kto za nu nesie zodpovednost?

Stalo sa to zrealizovanim zbytocnych/nepotrebnych sluzieb za vysoku cenu, ktore boli schvalene za zvlastnych okolnosti (o tom mozno neskor, zistujem podrobnosti).

Ospravedlnujem sa za malo informacii, nebyvam tam, len sem tam sa nieco dozviem - ludia tam dokazu schvalit hluposti namiesto rozumnych veci .
Usporiadat
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Želám pohodový deň. Fond opráv sa dá prečerpať v tom prípade, ak viac finančných prostriedkov míňate na opravy a revízie, ako vkladáte . Možno ste mali nejakú nákladnú opravu. Nemalo by sa to stať. Každý väčší výdaj z fondu opráv sa schvaľuje . Je potrebné, zvýšiť tvorbu fondu opráv a rozumne rozhodovať o tom, na čo sa uvedené peniaze použijú.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dobry den Zdenka, ano minulo sa na nieco, co malo len esteticky a ziaden iny vyznam. Vyziadala som si vsetky dokumenty od spravcu, uvidim, ci ich zasle.

Na zvysenom prispevku sa vlastnici, zial, nebudu vediet dohodnut. Nastastie nie som domova dovernicka, ani predsednicka - nemame SVB. Ale ako majitelka jedneho z bytov zasnem, akych rozhodnuti su ludia schopni. Ako som sa dozvedela, nebola na to ani oficialna schodza, zrejme niekto len obehal byty a "pozbieral" podpisy. Teraz je problem, ze ak sa ma hocico zaplatit, neda sa.

Moze fyzicky odist z uctu viac penazi, ako tam mame? Kto to potom vykryje? Spravca z inych zdrojov?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Lianka, býva aj možnosť prečerpať zostatok na účte, ale okrem fondu opráv máte aj úhrady na plnenia (osvetlenie, odpad, výťah ...), ktoré uhrádzate mesačne vopred na účet domu. Prostriedky fondu a úhrad sa majú viesť oddelene. Zákon pripúšťa použiť fond opráv prechodne na úhradu za plnenie, opačne to nie je stanovené - pozri § 10. Možno bola nejaká havárijná situácia.

Správca ti asi dokumenty nezašle, môžeš do nich len nahliadnuť.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dakujem Maria, uz mi to je jasnejsie.

Dali si vymalovat celu bytovku, namiesto toho, aby uvazovali o zatepleni - a kvalita prevedenie tych maliarskych prac je aj tak hrozna, uz to lutuju.

Vypytam si aj stav uctu, ked tam pojdem - taku informaciu mi hadam daju.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Lianka, správca je povinný na požiadanie poskytnúť doklady o hospodárení k nahliadnutiu. Zisti si, na čo sa financie minuli. Niekedy je veľmi ťažké dohodnúť sa s obyvateľmi bytov o prioritách použitia fondu opráv. Čím viac obyvateľov, tým viac názorov na použitie fondu opráv. Často býva problémom aj malá účasť obyvateľov bytov na domových schôdzach na ktorých sa prejednávajú dôležité otázky ohľadom hospodárenia.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Virtuálne peniaze, virtuálne platby? Amerika u správcu, na Slovensku.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lianka Pozri príspevok
Dakujem Maria, uz mi to je jasnejsie.

Dali si vymalovat celu bytovku, namiesto toho, aby uvazovali o zatepleni - a kvalita prevedenie tych maliarskych prac je aj tak hrozna, uz to lutuju.

Vypytam si aj stav uctu, ked tam pojdem - taku informaciu mi hadam daju.
Z uvedeného usudzujem, že máte zlého správcu. Ten by nemal dovoliť, aby sa fond opráv prečerpal, teda aby sa použili prostriedky zo záloh na správu domu (napr. na mesačné zálohy za teplo a teplú vodu). Ak sa tak stane, tak jedine na základe upozornenia vlastníkov a ich odsúhlasenia. Môže sa ľahko stať, že nebudete mať peniaze na tú zálohu za teplo a odpoja vás od kúrenia alebo teplej vody.

Ak to odsúhlasili vlastníci, tak tú nezodpovední oni.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Lianka Pozri príspevok
Dakujem Maria, uz mi to je jasnejsie.

Dali si vymalovat celu bytovku, namiesto toho, aby uvazovali o zatepleni - a kvalita prevedenie tych maliarskych prac je aj tak hrozna, uz to lutuju.

Vypytam si aj stav uctu, ked tam pojdem - taku informaciu mi hadam daju.

Lianka, píšeš, že tam nebývaš, tak prečo toľká starosť? Ak nie si vlastníkom, nemajú ti prečo dať podklady k učtom....A vymaľovať dali bytovku zvonku, alebo zvnútra? Možno to bolo mienené v dobrom úmysle. Píšeš, že sa len sem-tam niečo dozvieš..Nehnevaj sa , ale to je trošku divné. Nič v zlom, ale na zateplenie by určite neprečerpávali účet, ale museli brať úver...Ak majú dostatočnú tvorbu fondu opráv tak to dobehnú.Možno, že to vyšlo trochu inak ako pôvodne chceli, ja verím, že to nebolo so zlým úmyslom a rada by som poznala názor toho, kto okolo toho všetko vybavoval. Asi by sme boli prekvapení.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ad Chobot:

Spravcom je mopolne druzstvo (nesuhlasila som s tym, ani zmluvu o sprave som nepodpisala, ale vacsina nas prehlasovala), ktore existuje este z ciast komunizmu. Zial neviem o inej spolocnosti, ktora by v tomto meste, ci regione spravu robila. A aj keby, ludia su tu velmi konzervativni, na zmenu by nepristupili. Hm, neviem, ci spravca upozornil, v kazdom pripade - prace sa vykonali.

Ad slavica:

slavica, som vlastnicka (nechcela som tak rovno, lebo by mi niekto vynadal, ze je to aj moj problem, ze sa ako vlastnicka malo zaujimam alebo az po funuse ), len sa tam trvalo nezdrziavam, tak ma to az tak netrapi, je mi to vzdialene a ani nechcem, aby ma to trapilo, mam dost svojho (najnovsie problem so susedom - uz som ho udala spravcovi aj na stavebny urad - neohlasena prerabky, skody v mojom byte = to je ina kauza). Viem, ze na zateplenie by nestacilo - ale si myslim, ze vzdy je lepsie mat cast svojich a zbytok si pozicat, ako nemat nic. S tym zaverom mas pravdu, s ich rozmyslanim to za dobry umysel povazovali, je tam vela bytov, mozno sa to v dohladnej dobe dobehne a ucet sa aspon vyrovna. Vybavovala to byvala domova dovernicka, po tejto afere a mozno aj dalsich, odstupila. Mame novu a ta je nahnevana na to, v akom stave nasla veci.

Problem je v tom, ze dom je rožný, 2 vchody z 1 strany a 2 za rohom. Nechapem, ako mohli dat spravu tychto vchodov pod spolocnu, ked my s tymi druhymi 2 vchodmi nic spolocne nemame (asi inzinierske siete, spolocne hodiny a nebola vola to rozdelit). Aj pocet bytov v jednotlivych vchodoch je vyrazne iny. Za kazdy vchod je jedna domova dovernicka. Kazdy vchod, resp. dvojica vchodov akoby sa rozhodovala len za seba. Na schodzu udajne nikto nechodi, tak sa chodi po bytoch podpisovat. Mam pocit, ze dokonca je jedno, kto podpise - trebars aj najomnik, aj ked nema splnomocnenie. Udajne niektore vydavky mozu podpisat 3 domove dovernicky zo 4 - horsie, ze tie 3 su take "jednoduche" a len ta nasa je znala a rozumna zena.

Som som aj rada, ze tu nebyvam, lebo to je taka dedina, kazdy len na druheho pozera a takych neracionalych rozhodnuti bude v buducnosti este asi viac. Dakujem, trochu som sa vyrozpravala. Asi to hodim cele za hlavu. Staci, ze mi momentalne energiu berie ten sused + este jeden (dalsia kauza v stadiu riesenia).
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zákon je jedná vec a realita, druhá vec. Vážim si ľudí, ktorí sa neboja napísať aj negatívne stránky o pomeroch v bytových domoch. Niekedy poradia viac ako pozitívne stránky. Nezdá sa.
0 0
PROBTO, s.r.o. PROBTO, s.r.o.

PROBTO, s.r.o. je offline (nepripojený) PROBTO, s.r.o.

mám podobný problém a náš správca my odmieta vydať dolady na kontrolu. už to trvá 4 mesiace
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Lianka aj si vážim, ako si to napísala a že si objasnila vzťah k tomu domu a bytu. No nezávidím Ti, lebo ja našťastie také problémy nemám. Za 10 rokov SVB sme nemali problémy s financiami a máme toho porobené už veľa. U Vás je ešte naviac správca, ktorý ....no nekomentujem
Vieš, je len málo domov, kde to funguje tak ako má.Veľakrát to nefunguje v rodinnom dome, kde sú dve rodiny a sú príbuzní nie tak ešte v dome , kde je 30 niekedy až viac ako 100 rodín....Takže čo ti na to povedať, asi by bolo najlepšie sa tohto bytu zbaviť a poriešiť si niečo inde,veď sa tam aj tak nezdržuješ.Ty tých ľudí neprerobíš a nemáš na to ani čas, aby si sa tomu venovala, keď nie si tam.Každý dom je obrazom vlasníkov, už sa nemôžu vyhovárať na "štát"
Tých pár ľudí, čo majú dobré myslenie to nezachráni, musí byť vačšina.Takže prajem Ti , aby si vyriešila problém hlavne so susedom a potom rozmýšľaj ako "z kola von"
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

PROBTO, s.r.o. Pozri príspevok
mám podobný problém a náš správca my odmieta vydať dolady na kontrolu. už to trvá 4 mesiace
Príď ku mne , ja ti ukážem všetko, čo len chceš
Ale vážne, z jednej vety ťažko vedieť, čo sa deje a prečo je tomu tak? Máte predsedu, radu ďalších ľludí okrem teba čo to chce vidieť? Tak skúste isť na to inak.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Trochu a trochu aj k téme:
Ako sa účtuje úver poskytnutý pre SVB?
SVB má úver zo stavebnej sporiteľne na opravu strechy. Vediem "jednoduché" účtovníctvo. Úver som nedala ako príjem do fondu opráv, ale faktúru na opravu strechy som zaúčtovala ako výdaj z fondu opráv. Teraz má SVB vo fonde mínusový stav približne vo výške poskytnutého úveru (cca 11.000 EUR). SVB pravidelne mesačne spláca úver (či skôr teraz je to ešte len "medziúver"), ale v podstate sa z týchto splátok splácajú úroky z medziúveru, takže ten úver sa nejako neznižuje. Teraz neviem, či som to správne zaúčtovala, či je možné mať vo fonde takýto vysoký mínusový stav.
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Ja som úver z PSS tiež na strechu zaúčtovala ako príjem - veď peniaze prišli na účet - odpísala som doślú faktúru za strechu a teraz odpisujem splátky úveru.
Naposledy upravil Deganova : 03.06.10 at 08:27
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Deganova Pozri príspevok
Ja som úver z PSS tiež na strechu zaúčtovala ako príjem - veď peniaze prišli na účet - odpísala som doślú faktúru za strechu a teraz odpisujem splátky úveru.
Účtuješ v JÚ/PÚ?
Úver si zaúčtovala ako príjem do fondu alebo príjem úveru?
Fa za strechu si odpísala z fondu alebo úveru?
Máte tiež fond v mínuse?
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Účtujem v JÚ, úver som zaúčtovala ako príjem do FO, FA som odpísala z fondu a FO nemáme v mínuse.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Deganova Pozri príspevok
Účtujem v JÚ, úver som zaúčtovala ako príjem do FO, FA som odpísala z fondu a FO nemáme v mínuse.
Pozrela som nejaké postupy o účtovaní ??? (neviem presný názov, mám to doma) - týkajú sa SVB a tam nie je riešené, ako sa účtuje úver.

V zákone o vlastníctve bytov som našla toto:

§ 7b Spoločenstvo ... Hospodári ... s fondom prevádzky, údržby a opráv, ktorý sa tvorí z príspevkov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ...

§ 10: 2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Úver tu nie je, preto som ho nedala ako príjem do fondu opráv. Ako účtuješ splátku úveru?
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ako sa môže prečerpať FOaÚ?!!
Každý bytový dom má mať svoj osobitný účet FOaÚ a oddelene účet prevádzkový. Z mesačných zálohových platieb vlastníkov sa má oddeliť čiastka určená na FOaÚ a previesť na tento účet. Nie je možné bez úveru alebo neoprávneného použitia prostriedkov určených zálohovo na prevádzku prečerpať čiastku na FOaÚ. Je možný len opačný prípad prechodného použitia prostriedkov FOaÚ za prevádzkové platby.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

evula0 Pozri príspevok
Ako sa môže prečerpať FOaÚ?!!
Každý bytový dom má mať svoj osobitný účet FOaÚ a oddelene účet prevádzkový. Z mesačných zálohových platieb vlastníkov sa má oddeliť čiastka určená na FOaÚ a previesť na tento účet. Nie je možné bez úveru alebo neoprávneného použitia prostriedkov určených zálohovo na prevádzku prečerpať čiastku na FOaÚ. Je možný len opačný prípad prechodného použitia prostriedkov FOaÚ za prevádzkové platby.
Nemusí mať účet oddelene, len analyticky oddelený v účtovníctve a sledovaný. Môže sa stať, že sa zaplatí nejaká väčšia oprava a vlasne na účte je menej peňazí ako je v skutočnosti na samotnom fonde/podúčte/...to je prečerpanie. No ak sa to stane v letných mesiacoch nieje problém a fond sa doplní, ale ak v zime je to väčší problém.Takže pri dobrej vôli to ide aj opačne, ak s tým vlastníci súhlasia a nie je to nič neobvyklé, pokiaľ sa peniaze znova dostanú tam, kam patria...
1 0
Načítať ďalšie