Zavrieť

Porady

Vyplatený podiel členovi združenia pri výstupe .

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mám prípad kde vstúpil do združenia člen dňa 26.1.2004 a k 31.5.2005 vystupuje na vlastnú žiadosť a ruší týmto dňom aj ŽL .

V zmluve o združení bolo jasne vyšpecifikované , čo a aký majetok sa v združení nachádza.
Jedná sa o stroj , ktorý je na lízing od roku 2002 a po vstup tohto člena do združenia prechádzajúci dvaja členovia uhradili už sumu 537 000,- Sk . Po vstupe tohto člena sa platil lízing normálne ďalej . Splátky končia v roku 2006.

Teraz ideme vyplácať uvedeného vystupujúceho člena . Z čoho podľa Vás máme vychádzať . Má podiel z tých platieb za lízing , ktoré sa platili počas jeho prítomnosti v združení t.j. od 25.1.2004 do 31.5.2005 , alebo môžeme zohľadniť aj to , že už určitá čiastka v horeuvedenej sume bola zaplatená .

Ak má prosím niekto skúsenosť , prosím o názor resp. radu .
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Monika Kováčová Pozri príspevok
vychádzajúc zo zvýrazneného v zákone o DzP § 17

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
....

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.


zánik združenia FO je vlastne skončenie spoločného podnikania... ?... aj keď k zániku podnikateľského oprávnenia nedošlo
Zánik združenia je ukončenie spoločnej činnosti , ale to neznamená však , že skončil podnikanie - neprišlo k zániku podnikateľského oprávnenia . Živnostníci podnikajú ďalej , s tým rozdielom ,že osobitne .Tieto ustanovenia sa netýkajú rozpadu združenia , resp. ukončenie vykonávania spoločnej činnosti v združení .Ale to ty vieš


0 0
renkulka renkulka

renkulka je offline (nepripojený) renkulka

tiež som to riešila s jedným daň. poradcom, a on tvrdil, že pokiaľ v podnikaní pokračujú, žiadne pohľadávky nepriratávajú k ZD, pohľadávku rozdelia a účtujú o nej každý vo s´vojom účto ďalej. Až keby naozaj ukončili živnosť, vtedy treba pripočítať.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

renkulka Pozri príspevok
tiež som to riešila s jedným daň. poradcom, a on tvrdil, že pokiaľ v podnikaní pokračujú, žiadne pohľadávky nepriratávajú k ZD, pohľadávku rozdelia a účtujú o nej každý vo s´vojom účto ďalej. Až keby naozaj ukončili živnosť, vtedy treba pripočítať.
U pokračujúceho o.k. - odhliadnúc od skutočnosti, že PaV treba zahrnúť rovným /resp. dohodnutým/ dielom do základu dane v rovnakej výške u jedného aj u druhého
ale ako bude inkaso pohľadávky účtovať odstupujúci člen????

to nemá logiku
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

renkulka Pozri príspevok
tiež som to riešila s jedným daň. poradcom, a on tvrdil, že pokiaľ v podnikaní pokračujú, žiadne pohľadávky nepriratávajú k ZD, pohľadávku rozdelia a účtujú o nej každý vo s´vojom účto ďalej. Až keby naozaj ukončili živnosť, vtedy treba pripočítať.
Tento postup je nemožný, lebo de fakcto by združenie neskončilo. Združenie je nielen o výkone služieb a predaji tovaru ale aj o úhradách Z/P.

No a to je ten uzol ktorý neviem zodpovedne rozseknúť.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

V hlave nosím tento problém už niekoľko dní. Teraz som vymyslel dôvod prečo účastník rozpadnutého združenia, ktorý neúčtuje o neuhradených Z/P by mal svoj podiel daňovo vysporiadať v roku ukončenia združenia.

Tým dôvodom je to, že on sa už nemá ako dozvedieť či sú pohľadávky uhrádzané alebo nie nakoľko zmluva o združení už neplatí a do účtovníctva inej firmy sa môže druhá osoba nazerať iba ak to umožní ich vzájomná zmluva, alebo je to dané zákonom ako napríklad dňovému úradu.

Takže si myslím, že posledným okamihom keď má táto osoba prehľad o Z/P je moment rozpadu združenia a delenia toho čo po združení ostalo.

Ale táto úvaha je iba výsledkom hľadania možného riešenia. V niektorom z predchádzajúcich príspevkov som ako analógiu uviedol postúpenie pohľadávky. V jednoduchom účtovníctve pri postúpení pohľadávky hneď zvyšujeme základ dane aj keď je možné že napriek postúpeniu táto pohľadávka nebude uhradená. Popri tom sa nestalo nič iba to že už nečakáme peniaze od dlžníka "A", ale od dlžníka "B". Pohľadávka sa musela dodaniť, lebo sa zmenili podmienky aj keď o tejto pohľadávke naďalej účtujeme. No po rozpade združenia o pohľadávkach, ktoré sme akosi zdedili už nevieme nič. Medzi časom mohli byť uhradené, postúpené ale aj odpustené. Takže jediným prehľadným riešením je dodanenie u člena združenia, ktorý o pohľadávkach neúčtuje.

Toľko moja úvaha na túto tému.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dnes som poslal na DRSR k problému delenia Z/P pri ukončení združenia na DRSR tento dopyt:


Prosím stanovisko k daňovému vysporiadaniu členov združenia, ktorí spoločne dosahovali príjmy a výdavky a ukončili činnosť združenia.

Problematický je postup u fyzických osôb, bývalých členov združenia, ktorí po rozpade združenia majú svoj podiel na daňových záväzkoch ako aj na daňových pohľadávkach o ktorých oni neúčtovali a ani nebudú účtovať a NAĎALEJ pokračujú vo svojej činnosti ako jednotlivci. Počas existencie združenia si dávali do výkazu majetku a záväzkov iba hodnoty svojho podielu vypočítané zo sumárnych hodnôt združenia.

Podľa môjho názoru po rozpade združenia by mal každý člen neúčtujúci o Z/P združenia upraviť svoj čiastkový základ dane o svoj podiel na Z/P bez DPH v tom roku v ktorom došlo k ukončeniu činnosti združenia.

Účtujúci bývalý člen združenia by mal Z/P zo združenia, rozdeliť na jeho podiel, ktorý bude ovplyvňovať jeho ČZD postupne ako budú prebiehať úhrady.

Môj názor na daňové vysporiadanie formou úpravy ČZD o podiel na neuhradených Z/P v roku ukončenia združenia vychádza z toho, že po rozpade združenia neúčtujúci členovia združenia sa už nemajú ako dozvedieť či sú ich podiely na Z/P uhrádzané, či nedošlo k postúpeniu pohľadávok, odpusteniu pohľadávok a záväzkov a podobne. Ak by chceli aby v budúcnosti ich ČZD ovplyvňovali iba uhradené Z/P tak by združenie nemohlo byť zrušené až do okamihu uhradenia posledného záväzku a poslednej pohľadávky ktoré vznikli počas činnosti združenia.


Budeme čakať. Na posledné dopyty som dostal rýchlo odpoveď.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Tu máme odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pohľadávky a záväzky po rozpustení združenia a vplyv na základ dane bývalých členov združenia podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p. (ďalej len ?ZDP?)

Podľa § 10 ods. 2 ZDP príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení (ZDP odkazuje na ustanovenia § 829 až 841 Občianskeho zákonníka, ďalej len ?Obč.z.? ) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak.
Podľa § 835 Obč.z. podiely na majetku získanom spoločnou činnosťou sú rovnaké, ak zmluva neurčuje inak a zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zaviazaní spoločne a nerozdielne. Pri rozpustení združenia majú účastníci nárok na vrátenie hodnôt poskytnutých na účel združenia a vyporiadajú sa medzi sebou o majetok získaný výkonom spoločnej činnosti združenia spôsobom určeným v zmluve, inak rovným dielom (§841 Obč.z.). Rozpustenie združenia nemá vplyv na existenciu záväzkov vzniknutých z činnosti združenia. Účastníci sú aj po rozpustení združenia ďalej viazaní spoločne a nerozdielne, pričom zmeny je vždy potrebné dohodnúť s jednotlivými veriteľmi.
ZDP neustanovuje osobitným spôsobom úpravu základu dane jednotlivých účastníkov združenia po rozpustení združenia. Pri nakladaní s pohľadávkami a záväzkami je preto potrebné vychádzať z konkrétneho skutkového stavu po vysporiadaní majetku a záväzkov združenia po jeho zániku. Následne je potrebné vyhodnotiť u jednotlivých bývalých členov združenia, či došlo aj k úplnému zániku podnikateľskej činnosti (§17 ods. 9 ZDP) a k povinnosti úpravy základu dane podľa § 17 ods. 8 ZDP. Ak nedošlo ku skončeniu činnosti, potrebné je vyhodnotiť osobitne zdaniteľnosť príjmov z uhradených pohľadávok (aj zápočtom) resp. z postúpených pohľadávok alebo existenciu daňového výdavku pri úhrade záväzkov.

Oddelenie metodiky daní a služieb DR SR, pracovisko Bratislava


Ako aplikovať druhú vymodrenú časť textu neviem? Ale tuším, že združenie sa bude aj po rozpustení správať voči Z/P ako keby pokračovalo ďalej. A to bol najmenej preferovaný postup v predchádzajúcich príspevkoch.

Prosím ďalej o radu.

apo
Naposledy upravil apo : 22.02.10 at 11:35
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja sa ani nečudujem , že dali takú odpoveď , ako dali . Účtujeme predsa v JU a jednoducho výdavok účtujeme pri jeho skutočnej úhrade do výdavkov ovplyvňujúcich ZD , príjem účtujeme v JU len ak je skutočne uhradený do príjmov ovplyvňujúcich základ dane .To všetci vieme .

Ja som sa nechcela zatiaľ k téme vyjadrovať , čakala som na odpoveď a veru až dnes som ju zazrela.

Moja predstava je taká a aj ju aplikujem v praxi , že pri rozpade združenia , kedy bývalí členovia pokračujú v podnikaní, nie prostredníctvom združenia ale osobitne, musia byť ešte stále navzájom prepojení a jednoducho záväzky a pohľadávky riešiť spoločne v rámci svojich účtovnictiev.

Ak príde k úhrade pohľadávky po rozpade združenia , tak si musia dať navzájom fotokópiu dokladu preukazujúceho platbu a výšku podielu takto zahŕňať do príjmu OVZ postupne v časovom slede úhrad . Detto záväzky .
A proste takúto spoluprácu si musia udržiavať , pokiaľ sa nezlikvidujú všetky pohľadávky a záväzky za ktoré zodpovedajú spoločne .Je to len na ich serioznej dohode .
Iný prípad nastáva , ak by jeden z nich ukončil podnikanie . Ale o tom písať teraz nebudem ,to si vieme predstaviť .
Ja sa však celé roky čudujem , že podnikanie formou združenia podnikatelia využívajú , určite sa tam počas kontrol nájdu nedostatky a že naši predstavení ešte nespravili určité usmernenie , alebo pokyn v tomto smere.A neviem či sa toho aj dočkáme . Už ma napadla vec , že požiadam osobne , aby takéto niečo vo forme usmernenia vydali .Ale to si fandím .

Účtovanie združenia je veľmi obtiažne, veľa krát mi ide hlava puknúť, keď riešim také super perličky a rozpad združenia je jedna z tých horších .

Veľa krát sa spolieham sama na seba , na zákon, Postupy a logiku . A teraz na krásnu odpoveď .Však iné sa nedalo očakávať .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem za stanovisko.

Problém združenia, ktoré riešim má toto pokračovanie.
Člen združenia, ktorý účtoval o združení k 28.2.2010 skončil s podnikaním a zostali neuhradené Z/P, iný majetok už nie je.

Nebudem sa pokúšať o experiment, je viac možností, ale akceptovateľná je určite iba jedna. Tak opäť prosím o radu.

Ďakujem.

apo
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Dobrý deň, prosím o radu. Účtujem združenie dvoch FO-SZČO, platcov DPH. Združenie končí dňom 31.8.2011. K tomuto dátumu vystupujúci člen združenia pozastavuje živnosť. Ostávajúci člen pokračuje v podníkaní vo vlastnom mene. Prosím vás, dobre uvažujem:
1. V združení ku dňu 31.8.2011 je osobný automobil, obstaraný na leasing. Splácanie leasingu bolo ukončené k 30.4.2011. Teda automobil k 31.8.2011 má nulovú zostatkovú hodnotu. V technickom je ako majiteľ napísaní zostávajúci člen združenia. Takže auto nebude predmetom delenia.
2. Čo sa týka ostatného majetku, pohľadávky nie sú žiadne, záväzky vo výške 912,-Eur. V pokladni je hotovosť cca 3200,-Eur, na Bú 200,- Eur, zásoby tovaru cca 5000,-Eur. Jedná sa o manželov, ktorý sa chcú dohodnúť na odstúpení zo združenia bez vyplatenia podielu. Je to možné, dohodnúť v dohode o zániku združenie, že majetok ostáva vo vlastníctve zostávajúceho člena, prípadne dohodnúť len symbolickú cenu? (niečo ako bezodplatný prevod podielu v SRO)
Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Uvažujme čo sa deje pri ukončení združenia.

Mám stanovisko z DRSR, že rozpadom združenia pretrváva nerozdielny vzťah ku záväzkom a pohľadávkam. Inak povedané aj po ukončení združenia sa v daňovom priznaní budú členovia bývalého združenia deliť o príjmy a výdaje aj xx rokov až do času kým sa Z/P pochádzajúce zo združenia úplne nezlikvidujú.

Ja som preto podobnú situáciu riešil postúpením, pohľadávok. Pohľadávky možno predať, záväzky odkúpiť. Takže treba podľa občianskeho zákonníka previesť všetko na jedného člena združenia aj s daňovými dôsledkami.

O peniaze v banke a v hotovosti sa podelia pekne po bratsky tak ako je uvedený podiel v zmluve o združení. Ten čo ukončil podnikanie predá svoj podiel zásob pokračujúcemu v združení.

A je to. Týmto spôsobom sa združenie vysporiada na komplet k 31.12.2011.

apo
Naposledy upravil apo : 15.08.11 at 07:42
2 0
Mona Lisa Mona Lisa

Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

apo Pozri príspevok
Uvažujme čo sa deje pri ukončení združenia.

Mám stanovisko z DRSR, že rozpadom združenia pretrváva nerozdielny vzťah ku záväzkom a pohľadávkam. Inak povedané aj po ukončení združenia sa v daňovom priznaní budú členovia bývalého združenia deliť o príjmy a výdaje aj xx rokov až do času kým sa Z/P pochádzajúce zo združenia úplne nezlikvidujú.

Ja som preto podobnú situáciu riešil postúpením, pohľadávok. Pohľadávky možno predať, záväzky odkúpiť. Takže treba podľa občianskeho zákonníka previesť všetko na jedného člena združenia aj s daňovými dôsledkami.

O peniaze v banke a v hotovosti sa podelia pekne po bratsky tak ako je uvedený podiel v zmluve o združení. Ten čo ukončil podnikanie predá svoj podiel zásob pokračujúcemu v združení.

A je to. Týmto spôsobom sa združenie vysporiada na komplet k 31.12.2011.

apo
Poprosila by som,ako došlo k tomu postúpeniu. Ja mam podobný problém. Jeden zo združenia ukončil k 31.12.2011 podnik.cinnost. Zostávajúci traja členovia budu naďalej v združení. Ide o rodinu. Matka je ten člen, ktorý vystupil teda ukoncil cinnost. Citala som na porade uz mnozstvo clankov / Suhrn tem na zdruzenie/, ale je tam mozno vsetko, ale som nenasla odpoved na otazku co ma trapi.
Manzelka by chcela manzelovi vsetko, co by podla podielu zo zmluvy patrilo ako majetkove vyrovnanie postupit, previest, na manzela /jeden zo zostávajúcich členov/ samozrejme
tak, aby zo zasob, pohladavok,.a zo vsetkeho co by musela zdanovat , by nemusela odviest dan . Uvazovalo sa o bezodplatnom prevode, ale co z pohladavkami a zavazkami nakolko konci podnikatelsku cinnost???
Vopred dakujem tomu, kto mi odpovie a pomoze.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zákon o dani z príjmu má takéto pravidlá, ktoré platia všeobecne:
Postúpená pohľadávka a postupujúceho zvýši základ dane.
Obdobne by som postupoval aj pri postúpení zásob.

Manželka pekne zdaní všetko čo jej zostalo a nie je to preto, že končí zduženie, ale preto, že končí s podnikaním.

apo
0 0
Mona Lisa Mona Lisa

Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

apo Pozri príspevok
Zákon o dani z príjmu má takéto pravidlá, ktoré platia všeobecne:
Postúpená pohľadávka a postupujúceho zvýši základ dane.
Obdobne by som postupoval aj pri postúpení zásob.

Manželka pekne zdaní všetko čo jej zostalo a nie je to preto, že končí zduženie, ale preto, že končí s podnikaním.


apo

Ked som sa pozrela do ZoDP par.17ods.12pism a/ a pism d/ sa hovori o zvyseni zakladu dane danovnika s prijmami podla par.6 pri jej postupeni a znizi o sumu vo výške zaplatenej obstaravecej ceny pohladavky nadobudnutej postupenimv zdanovacom obdobi, v ktorom došlo k úhrade dlznikom alebo postupnikom ..... takto bude uctovat poverena osob v zdruzeni?
V par.19 ods.3 pism.h/ uvadza, že pri postupeni pohladavky menovita hodnota pohladavky alebo jej nesplatená časť do výšky prijmu z jej postupenia sa uplatni postup podala vyššie uvedeného par. 17ods.12 pism. a a pism d/. Toto ako potom mat chapat.
Ak postupim pohladavku zdanujem si ju a nemam narok na odpocet /teda vydaj OVZD/ v sume v akej postupujem a tak isto aj pri zasobach , preco mam zdanit zasoby, ktoré prejdu na clenov /napr. na zaklade dohody za symbolicku cenu/ a oni budu v buducnosti mat prijem. Ved ide o JU - zdanujem vtedy, ked prijmem resp. uplatnujem vydavok vtedy ked zaplatim.

Presne toto je problem, ku ktoremu sa nikto na porade nevyjadril.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zníženie základu dane vo výške zaplatenej obstaracej ceny pohľadávky sa netýka FO, ktorá postúpila, predala svpku pohľadávky, ale FO, ktorá takúto pohľadávku kúpila.

Zdanenie zásob má svoju logiku v tom, že keď sa zásoby obstarali tak znížili základ dane.
Nadobudnuté zásoby sú následne zdrojom príjmov. Ak je to tovar, predá sa zo ziskom, alebo aj stratou. Ak je to materiál, ten vstúpi do hodnoty výrobku, alebo je súčasťou ceny poskytnutej služby. Zásoby majú potenciál pre vytvorenie novej hodnoty a preto nie je možné ich jednoducho vyškrtnúť a tváriť sa, že čo s ním keď ho už nepotrebuješ.

Nechcem navádzať na nič zlé ale zásoby sa dajú predať aj za 1 cent. Následne ten kto tieto zásoby za 1 cent nadobudne bude mať vyšší základ dane keď uvedené zásoby zúžitkuje. Pri daňovej kontrole by som sa špeciálne zameral nato, kde sa zásoby nadobudnuté za 1 cent so svojím potenciálom tvoriť nové hodnoty použili, či nešli "do stratena".

apo
0 0
Mona Lisa Mona Lisa

Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

Uz ani neviem, co by teda bolo pre nich vyhodnejsie. Ze si pohladavky aj zavazky uvedie do DP spolu aj so zostatkovou hodnotou majetku / v podieli/, zasoby taktiez, okrem podla mna banky a ppkladne, co sa tyka zostatku alebo postupi pohladavky.
Zrejme nic ine im neporadim!!§
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Končenie združenia je vždy zložité.
V tomto prípade je to o tom, že združenie nekončí, iba jeden člen združenia odstupuje.

Z dokumentu DRSR vyplýva, že členovia združenia aj po ukončení združenia v podstate sú stále v združení až do času kým sa nevysporiadajú záväzky a pohľadávky.

Ďalej, na konci roka sa združenie delí o príjmy a vádavky ako aj aktíva a pasíva podľa pomeru ktorý je stanovený zmluvou o združení.

Ak sa podiel jedného člena združenia prevedie na iného člena združenia zmenia sa pomery delenia.

No a pomery delenia nastali už v momente ak vystupujúci člen združenia vystúpil skôr ako 31.12.

Ja som toho názoru, že treba združenie ukončiť a začať nové združenie s novým akutálnym počtom členov.

Na končenie združenia neexistuje všeobecne platný recept. Pri delení združenia sa ukáže či rozumniš jednoduchému účtovníctvu, alebo nie. V podstate sa budeš viac riadiť pravidlami pre podvojné účtovníctvo, lebo pri končení podnikania sa jenduché a podvojné účtovníctvo stretnú na rovnakých číslach.

apo
0 0
Mona Lisa Mona Lisa

Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

No, ale nic s tym neziskaju, aj ked zriadia nove zdruzenie, myslim ze je to este komplikovanejsie, nakolko su aktivny a priebech celeho opätovneho evidovania aj na DPH na DU a pod.... by trvalo dost dlho , co by im urcite nevyhovovalo.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Iba papierovo ukončiť, rozdeliť čo zostalo a vytvoriť nové ale iba papierovo.

Ale tak či onak pri papierovom ukončení a papierovom vytvorení združenia nastávajú povinnosti voči správcovi dane.

Jemu musíte oznámiť, že sa zmenili pomery v združení.

apo
0 0
Mona Lisa Mona Lisa

Mona Lisa je offline (nepripojený) Mona Lisa

Dobre som rozumela. To znamena, ze tym ze clen konci k 31.12.2011 tak si rozdelia zostavajuci majetok /zasoby, pohladavky, zaväzky, banka, pokladna, DHM ???/ a to medzo zostavajucich troch clenov, ale nic sa nemi na tom, ze odchadzajuci clen musi majetok priznat v DP. Ako sme to vyssie opisovali , len o co je to lepsie pre odchádzajuceho clena?...Nevidim v tom rozdiel
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať