Zavrieť

Porady

materská 2010

Dostane moja manželka vyššiu materskú ?
Manželka je nepretržite zamestnaná od roku 1999. V apríli 2008 nastúpila na MD a potom na RD. Výška MD bola okolo 320 EUR/mes. čiže denný VZ okolo 19,5 EUR x 0,55 = 10,725 EUR . V apríli 2010 nastúpi na MD s druhým dieťaťom a výška MD bude vyrátana s pravdepodobného VZ, kedže je stále zamestnaná u toho istého zamestnávateľa a nemala príjem v roku 2009. Manželka má ešte nedočerpané 3 dni dovolenky za prvú MD. Ak by manželka po RD pred druhou MD nastúpila do práce a vyčerpala tie 3 dni dovolenky, rátal by sa denný VZ podla par. 54 ods. 2 pism. c) za tieto 3 dni ? Kedže priemer na dovolenku by bol 3,5 eur x 8 hod = 28 eur z toho denný VZ 28 x 0,55 = 15,4 EUR. Je to správne ?
Usporiadat
pavla.p pavla.p

pavla.p je offline (nepripojený) pavla.p

Dúfam, že som v správnej téme. Chcela by som pomôcť zamestnankyni, ktorá nastupuje na MD v polovičke januára. Naozaj môžeme s ňou rozviazať pracovný pomer napr. 20.decembra a hneď 21. uzatvoriť nový s max.vymeriavacím základom?
Veľmi pekne ďakujem za radu.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Áno môžeš, dokonca stačí pár dní pred nástupom na MD.
0 0
pavla.p pavla.p

pavla.p je offline (nepripojený) pavla.p

tuta Pozri príspevok
Áno môžeš, dokonca stačí pár dní pred nástupom na MD.
Ďakujem za odpoveď, čítala som o tom, ale keď mám pristúpiť k činu obávam sa spolu s ňou, aby sme neurobili niečo, čo by sa mohlo niekde vypomstiť.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Treba pristúpiť k činu.
Mňa dnes hreje dobrý pocit, tiež som pomohla jednej SZČO, ktorá sa na začiatku tehotenstva bola pýtať na SP ako dosiahnuť vyššie materské a tam jej bolo poradené, že to už nie je možné.
Ale na základe našej skvelej porady a hlavne odborných rád p. Jozefa Miháľa sme našli riešenie a ona už má v ruke rozhodnutie s maximálnym denným vymeriavacím základom.
Ale poviem Ti, že na SP na ňu pozerali ako keby jej materské platili z vlastného vrecka.
0 0
petoCa petoCa

petoCa je offline (nepripojený) petoCa

Dobry den,

Chcel by som sa opytat. Manzelka je zamestnana od 2.9.2009 (ako ucitelka ma ciastocny uvazok). Zatial si neplati DNP.

Cakame dietatko. Termin porodu cca polka jula 2010 (18.7). Oplati sa zacat platit DNP s maximalnym VZ alebo nie?. Mali by sme utekat na SP alebo sa to uz neoplati


Dakujem
Peto
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

petoCa Pozri príspevok
Dobry den,

Chcel by som sa opytat. Manzelka je zamestnana od 2.9.2009 (ako ucitelka ma ciastocny uvazok). Zatial si neplati DNP.

Cakame dietatko. Termin porodu cca polka jula 2010 (18.7). Oplati sa zacat platit DNP s maximalnym VZ alebo nie?. Mali by sme utekat na SP alebo sa to uz neoplati


Dakujem
Peto
No tak už je neskoro na začatie si platenia DNP, kedže je mng. tehotná.

Aktuálne by to bolo ak by mala nejaké ukončené nemocenské poistenie.
Čo robila pred tým 2.9.2009?
0 0
petoCa petoCa

petoCa je offline (nepripojený) petoCa

No aby som to trosku upresnil,

do maja 2009 bola studentkou VS.
Potom bola dobrovolne nezamestnana az do 2.9.2009.
Teraz je ako ucitelka s ciastocnym uvazkom cca (200E)
Tak sa este doplnujuco opytam, co vlastne moze ocakavat. Aku vysku materskeho …

Dakujem
Peto
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

petoCa Pozri príspevok
No aby som to trosku upresnil,

do maja 2009 bola studentkou VS.
Potom bola dobrovolne nezamestnana az do 2.9.2009.
Teraz je ako ucitelka s ciastocnym uvazkom cca (200E)
Tak sa este doplnujuco opytam, co vlastne moze ocakavat. Aku vysku materskeho …

Dakujem
Peto
Dostane materskú 55% z výšky svojho príjmu teda z 200 €. Samozrejme nedostane tolko, doplatí jej UP do výšky rodičovského príspevku .

Manželka má zmluvu na dobu neurčitú? Alebo jej skončí v júny 2010? Ak jej skončí v júny prac. pomer a zamestná sa na pár dní z najvyšším VZ, tak bude mat maximálnu materskú.
Ale ak má zmluvu na dobu neurčitú, tak potom bude dostávat len zvýšený rodičovský príspevok ( teda materskú a doplatok do zvýšeného rodičovského príspevku ).
0 0
petoCa petoCa

petoCa je offline (nepripojený) petoCa

Praveze je na dobu urcitu v juni jej konci, takze by sme to mohli vyskusat.

Dakujem velmi pekne za odpoved a uzitocne rady.

Peto
0 0
tomasgallovic tomasgallovic

tomasgallovic je offline (nepripojený) tomasgallovic

Dobrý deň prajem.
Chcem sa spýtať tiež ohľadne materského. Som zamestnaná od roku 2007 na 5 hod prac. úväzok s VZ 200 €. V marci pravdepodobne odchádzam na MD. Zamestnávateľ je ochotný pred odchodom uzavrieť novú prac. zmluvu s vyšším VZ. Berie sa do úvahy len skutočnosť, že som bola nemocensky poistená? To v akej výške boli odvody(VZ 200 €), to výšku materskej neovplyvňuje?
Ďakujem
Lucia
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

petoCa Pozri príspevok
Praveze je na dobu urcitu v juni jej konci, takze by sme to mohli vyskusat.

Dakujem velmi pekne za odpoved a uzitocne rady.

Peto
No to áno skúsiť treba,
je potrebné nájsť niekoho kto ju zamestná na pár dní po skončení PP z maximálneho VZ.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

tomasgallovic Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.
Chcem sa spýtať tiež ohľadne materského. Som zamestnaná od roku 2007 na 5 hod prac. úväzok s VZ 200 €. V marci pravdepodobne odchádzam na MD. Zamestnávateľ je ochotný pred odchodom uzavrieť novú prac. zmluvu s vyšším VZ. Berie sa do úvahy len skutočnosť, že som bola nemocensky poistená? ANO
To v akej výške boli odvody(VZ 200 €), to výšku materskej neovplyvňuje? NIE, ak je uzavretý nový PP s iným VZ.
Ďakujem
Lucia
odpoved v texte
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Vo februári 2008 som nastupovala na MD s max. VZ. V októbri 2009 som začala po materskej poberať rod. príspevok až dodnes. Som opäť tehotná a vo februári 2010 mám nastupiť na MD. Môžem teda ísť vo feburári znova požiadať o materské a budem mať naň nárok, a v akej výške by som ho dostávala, opäť z toho max. VZ čo som mala v roku 2008? Ďakujem za odpoveď.
0 0
janakyv janakyv

janakyv je offline (nepripojený) janakyv

Dobry den,

chcela by som sa spytat, ako sa mozem prihlasit na DNP, kvoli materskej, nakolko zijem v zahranici a nikde na internete , ani na stranke social.poistovne som tuto informaciu nenasla. Priamo v SP tvrdili, ze osobne. Dalej sa chcem opytat, ci by mi niekto nevedel povedat, kolko by som mala platit mesacne odvody do DNP a kolko dostanem matersku, ak moj plat bol -hruba mzda - od 1/09-2/09- 334eur v 3/09 397eur (kvoli dovolenke, inak bol zaklad 334), v 4/09-5/09 334 eur, v 6/09 bol 445 eur (zo zakladu 450),v 7/09 405 eur, v 8/09 390 eur (zo zakladu 405), v 9/09-11/09 530 eur. Viete mi poradit, ci sa mam na DNP prihlasit este v roku 2009, alebo az v 2010?

Dakujem velmi pekne vopred za odpovede.

Jana
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

janakyv Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som sa spytat, ako sa mozem prihlasit na DNP, kvoli materskej, nakolko zijem v zahranici a nikde na internete , ani na stranke social.poistovne som tuto informaciu nenasla. Priamo v SP tvrdili, ze osobne. Dalej sa chcem opytat, ci by mi niekto nevedel povedat, kolko by som mala platit mesacne odvody do DNP a kolko dostanem matersku, ak moj plat bol -hruba mzda - od 1/09-2/09- 334eur v 3/09 397eur (kvoli dovolenke, inak bol zaklad 334), v 4/09-5/09 334 eur, v 6/09 bol 445 eur (zo zakladu 450),v 7/09 405 eur, v 8/09 390 eur (zo zakladu 405), v 9/09-11/09 530 eur. Viete mi poradit, ci sa mam na DNP prihlasit este v roku 2009, alebo az v 2010?

Dakujem velmi pekne vopred za odpovede.

Jana
V SP podpisuješ prehlásenie, že nepracuješ v zahraničí. Takže osobne neviem či Ti prejde prihláška na DNP.

Formulár môžeš nájsť na http://www.socpoist.sk/616/1567s a tam si nájdi Registračný list fyzickej osoby platný od 1.1.2009
0 0
janakyv janakyv

janakyv je offline (nepripojený) janakyv

Xanti, dakujem velmi pekne za odpoved, zabudla som uviest, ze pracujem pre slovensku firmu, uviedla som len , ze zijem v zahranici,ale pracujem pre slovensku firmu, ktora mi plati odvody do slovenskeho socialneho a danoveho systemu. Registracny list FO som si stiahla uz vcera, ale skutocne neviem, ci je nutne ist tam osobne, alebo cez splnomocnenie, nakolko mi tym vznikaju naklady na letenku.

Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

janakyv Pozri príspevok
Xanti, dakujem velmi pekne za odpoved, zabudla som uviest, ze pracujem pre slovensku firmu, uviedla som len , ze zijem v zahranici,ale pracujem pre slovensku firmu, ktora mi plati odvody do slovenskeho socialneho a danoveho systemu. Registracny list FO som si stiahla uz vcera, ale skutocne neviem, ci je nutne ist tam osobne, alebo cez splnomocnenie, nakolko mi tym vznikaju naklady na letenku.

Dakujem
Tak to je iné, ja by som vypísala formulár. Poslala poštou na slovensko príbuzným , oni by to prebalili do inej obálky a poslali poštou na SP v mieste bydliska, doporučene.

A hotovo, samozrejme dátum vzniku poistenia musíš dať trošku neskôr aby sa to stihlo dopraviť. Len neviem ako bude s tým čestným prehlásením, či ti to tiež pošlú domov na adresu na svk.

A čo sa týka platieb, tak si daj rozdiel 1084,50 € - tvoja hrubá mzda , to bude tvoj VZ.
0 0
janakyv janakyv

janakyv je offline (nepripojený) janakyv

Xanti, dakujem velmi pekne.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Prosím ja by som tiež chcela poradiť ohľadom materskej. Som SZČO. Takže si platím povinné odvody do SP a od marca aj DNP, ktoré som si od novembra zvyšovala, keďže sa menilo. DNP si platím z maximálnej čiastky. Budúci rok pôjdem na materskú. Takže by som mala dostávať maximálnu sumu. Môžem popri materskej byť ďalej SZČO? Alebo sa niečo zmenilo? Potom ako to bude s rodičovským príspevkom? Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jennys Pozri príspevok
Prosím ja by som tiež chcela poradiť ohľadom materskej. Som SZČO. Takže si platím povinné odvody do SP a od marca aj DNP, ktoré som si od novembra zvyšovala, keďže sa menilo. DNP si platím z maximálnej čiastky. Budúci rok pôjdem na materskú. Takže by som mala dostávať maximálnu sumu. Môžem popri materskej byť ďalej SZČO? Alebo sa niečo zmenilo? Potom ako to bude s rodičovským príspevkom? Ďakujem.
Si zvyšovala? ALebo si zrušila a založila nové DNP?.

Lebo ak si len zvyšovala tak VZ pre materskú bude rok 2009 teda od marca do novembra minimum + december maximum = čiastka /9 mesiacov a priemer bude tvoj VZ pre materskú. A plus z povinných odvodov.

Popri materskej môžeš byť SZČO, popri rodičovskom nie.
0 0
Načítať ďalšie