Zavrieť

Porady

koeficient na úpravu nameraných hodnôt pre znevýhodnené byty

Dobry den, neviete mi niekto poradiť, že či mám nárok na koeficient na úpravu nameraných hodnôt, čo sa týka tepla. Bývame v nezateplenom paneláku, v krajnom byte na najvyššom poschodí. V byte máme zimu, a zabudla som spomenúť, že nemáme ani merače na teplo.
ďakujem za odpoveď
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Asi tak ... tiež som už počula že volia takúto formu "sladkého bezvládí" pod ochranou zmluvy o výkone správy. Vlastníci bytu na 7. poschodí sú super inšpiráciou pre novodobý domček na stračej nôžke. Vážne. Ľudia veria tomu čo im predložia. Z vlastnej skúsenosti viem že mňa tiež dlhé roky nezaujímal nejaký zákon 182 atď. ... správca si tu robil (nerobil) vôbec nič len účtovníctvo. Ešte si doslova klopkal na čelo ako sa nestaráme a ako ideme sami proti sebe ale nikdy v živote neprišiel na zhromaždenie aby ľuďom ozrejmil ich postupnosť pri zveľaďovaní, ochrane, údržbe svojho majetku. Takže ... škoda sviniam perly hádzať?

Počul som, že perly sú vzácnosť. V tom prípade ich je pre svine škoda.

Ale sú aj iné vzácnosti, ktoré si svine nezaslúžia.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

sito Pozri príspevok
Áno. Za istých okolnosti sa tomu dá tak povedať.
no neviem. cakal som skor nejaky priklad kedy k tomu dochadza. mne sa to fyzikalne nezda mozne. ved aj ked som vo vykurenej saune, kde sa pri strope neviem ani nadychnut, tak pri zemi je vzdy prijemne chladno
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

tadoo Pozri príspevok
no neviem. cakal som skor nejaky priklad kedy k tomu dochadza. mne sa to fyzikalne nezda mozne. ved aj ked som vo vykurenej saune, kde sa pri strope neviem ani nadychnut, tak pri zemi je vzdy prijemne chladno
To je pravda, čo píšeš.

Teplo v miestnosti pôsobí ako vzduchový valec. Stúpa od radiátora hore, pod stropom sa stáča do miestnosti. Pomaly sa ochladzuje a klesá dolu. Či je ďalej od steny kde je radiátora, tým viac. Po podlahe sa ochladený vzduch vracia k radiátoru a do kolečka dokola.

Takže, ak sa v tvojom byte nebude kúriť, je to vlastne to, ako že ty máš pivnicu pod bytom, tvoj byt bude pivnica. Byt nad tebou bude viac ochladzovaný a bude musieť viac kúriť. Teda termostatická hlavica bude viac, častejšie otvárať prívod vody, teda aj spotrebu tepla cez fakturačný merač. Tým byt nad tebou poškodíš.

Pokiaľ kúriš, teplota u teba pod stropom 23 - 24 °C. Podlaha bytu nad tebou 19 - 21 °C. Ak nekúriš, teplota v byte nad tebou klesne o 2 -3 °C.

Takže za týchto okolností ho vlastne okrádaš. Alebo nie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tadoo Pozri príspevok
no neviem. cakal som skor nejaky priklad kedy k tomu dochadza. mne sa to fyzikalne nezda mozne. ved aj ked som vo vykurenej saune, kde sa pri strope neviem ani nadychnut, tak pri zemi je vzdy prijemne chladno
... napr. ak sú infražiariče, umiestnené pod stropom, nasmerované dole, tak teplo sálajú smerom dole...
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Trochu opakovania z fyziky nezaskodi.... Teplo sa siri z teplejsieho telesa na studenejsie teleso, alebo do okolia tromi spôsobmi : 1. vedenim, 2.prudenim, 3. salanim................
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Isto všetci poznáte elektrospotrebič, chladničku? Doporučená teplota v nej je 6 - 7 °C. Platil už niekto s vás náklady za teplotu v chladničke? Asi nie.

Teplotu v chladničke reguluje termostat. Na jeho podnet je do chladničky pripojená, alebo odpojená elektrická energia. Myslím, že všetci, ktorí mame chladničku platíme náklady za elektrickú energiu, ktorá je dodaná na udržanie požadovanej teploty v chladničke.

Bytový dom je tiež vlastné chladnička, rozdiel je v tom, že predpísaná, doporučená teplota je 20 °C. Nezabezpečuje ju elektrická energia, ale CZT. Nemá jeden, ale ďaleko viac termostatov. Povedzme 168.

V príspevku č. 11 je výstižné napísané, aké problémy s teplom sú v bytovom dome, nedá sa nesúhlasiť.

Ale, príspevok má jednu chybičku, nenavrhuje ako nastaviť termostaty tak, aby v miestnostiach domu, bytov bola teplota 20 + 3 °C.

Alebo, čo umožňuje § 7, odsek 10, vyhlášky 358/2009. Rozpočítať množstvo dodaného tepla na vykurovanie na jednotlivé termostaty, radiátory, miestnosti, aby bola v nich požadovaná teplota.

Takže, bez riešenia sú to plané reči.

Plané reči a jalová voda ešte žiadnemu domu nepriniesli osoh a ani neprinesú.

Ak máte nejaké riešenia, návrhy napíšte, ale nie rozdelenie podľa m2, to je hlúposť, pohodlnosť niekoho.

Pretoze plocha bytu, nie je az taka rozhodujuca pre spotrebu tepla, ako spravanie sa uzivatela bytu k teplu.

Poopravím. K termostatom, hlaviciam tak, aby teplota v miestnostiach bola 20 + 3 °C.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

problem je v tom, ze podo mnou pivnica nie je. je len pod polovicou domu. takze mne nema kto prikurit odspodu. ak si nezakurim sam, je tu kosa (pri zemi skoro vzdy - rozmyslal som aj o stropnych ventilatoroch, ktore by teply vzduch tlacili dole a premiesavali ho so studenym, ale teplotu pri zemi aj tak nedokazem zvysit. poznam dokonca jeden prizemny byt, kde pri strope namerali 27 a pri zemi 13 stupnov (pozn stary dom s 3,5 metra vysokymi miestnostnami). nemam pocit ze by som byt nado mnou okradal, ked mu nedodam teplo od spodu. to teplo platim predsa ja. uznavam ze je tu nejaky koeficient (myslim ze 0,8, resp 0,85) pre prizemne byty.

a vobec nekurit sa ani neda. to by som umrel od zimy. a permanentne chodil doma v oteplovackach.a prve teplo co by som dodal by aj tak islo ku stropu.


a ak mam dobru informaciu, ja mam spotrebu tepla ma m2 daleko najvyssiu a byt nado mnou daleko najnnizsiu. cakam uz na nove rocne rozuctovanie aby som si to potvrdil. cize mam skor pocit, ze "nekurenim" okrada viac on mna. Je to logicke ked mu ja kurenim urobim pri zemy 20 stupnov

este som rozmyslal o instalacii internej izolacie na strop, ale jednak neviem ci je to dobry napad, a ci sa to vobec da.

inak jednine riesenie na teplo pri zemi v prizemnych bytoch (specialne tych pod ktorymi nie je pivnica), je podla mna podlahove kurenie (so vsetkymi svojimi plusmi a minusmi).
Naposledy upravil tadoo : 15.12.09 at 08:50
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

najag Pozri príspevok
Trochu opakovania z fyziky nezaskodi.... Teplo sa siri z teplejsieho telesa na studenejsie teleso, alebo do okolia tromi spôsobmi : 1. vedenim, 2.prudenim, 3. salanim................
...vzduch v miestnosti nie je teleso, alebo sa mylim? minimalne v zmysle, ze nema rovnaku teplotu v celom svojom objeme. ale aj tak dik za criepky z fyziky
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

tadoo Pozri príspevok
...vzduch v miestnosti nie je teleso, alebo sa mylim? minimalne v zmysle, ze nema rovnaku teplotu v celom svojom objeme. ale aj tak dik za criepky z fyziky
....alebo do okolia.........staci iba pozorne citat, ze ?
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ak je prízemný nepodpivničený byt od podlahy veľmi studený, je len možnosť prerobenia podlahy alebo dodatočnej izolácie.Dnes sú materiály, ktoré pri pomerne malej výške významne zmenia tepelné straty podlahou. Podlahové vykurovanie bez spodného odizolovania je somarina a naviac v bytovom dome je to len teória alebo vlastné elektrické, čo je zase asi somarina.
Ak si myslíš, že vykuruješ ešte naviac suseda nad Tebou, izolácia stropu je vhodná cestou EPS alebo iných podhľadov.
Ak si sused myslí, že vykuruje Teba, je to možné, ak povrchová teplota jeho podlahy je vyššia ako povrchová teplota Tvojho stropu.
Prízemné byty sú vo všeobecnosti náročnejšie na vykurovanie, čo niekde riešia deformáciou platby pomocou koeficientov a tým prispevania ostatných susedov na ich vykurovanie.
Aj v bytovom dome ak je byt vo vlastníctve, tak vlastník si má "za svoje" zlepšiť bývanie alebo kúpiť iný byt.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

tadoo Pozri príspevok
problem je v tom, ze podo mnou pivnica nie je. je len pod polovicou domu. takze mne nema kto prikurit odspodu. ak si nezakurim sam, je tu kosa (pri zemi skoro vzdy - rozmyslal som aj o stropnych ventilatoroch, ktore by teply vzduch tlacili dole a premiesavali ho so studenym, ale teplotu pri zemi aj tak nedokazem zvysit. poznam dokonca jeden prizemny byt, kde pri strope namerali 27 a pri zemi 13 stupnov (pozn stary dom s 3,5 metra vysokymi miestnostnami). nemam pocit ze by som byt nado mnou okradal, ked mu nedodam teplo od spodu. to teplo platim predsa ja. uznavam ze je tu nejaky koeficient (myslim ze 0,8, resp 0,85) pre prizemne byty.

a vobec nekurit sa ani neda. to by som umrel od zimy. a permanentne chodil doma v oteplovackach.a prve teplo co by som dodal by aj tak islo ku stropu.


a ak mam dobru informaciu, ja mam spotrebu tepla ma m2 daleko najvyssiu a byt nado mnou daleko najnnizsiu. cakam uz na nove rocne rozuctovanie aby som si to potvrdil. cize mam skor pocit, ze "nekurenim" okrada viac on mna. Je to logicke ked mu ja kurenim urobim pri zemy 20 stupnov

este som rozmyslal o instalacii internej izolacie na strop, ale jednak neviem ci je to dobry napad, a ci sa to vobec da.

inak jednine riesenie na teplo pri zemi v prizemnych bytoch (specialne tych pod ktorymi nie je pivnica), je podla mna podlahove kurenie (so vsetkymi svojimi plusmi a minusmi).
To mení situáciu. Tiež bývam na prízemí, ale nad nevykurovaným priestorom. Taktiež som mal nedostatočnú teplotu. Spravil som svoje opatrenia, ale najviac pomohlo hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému. Teplo sa dostalo do môjho bytu v požadovanom množstve.

Neviem koľko je v dome bytov, podlaží. Neviem či je dom v správe, alebo má spoločenstvo. Čo všetko máte v dome spravené v oblasti úspory spotreby tepla. Ale, daj si premerať teplotu v byte. Sú také prístroje, ktoré zaznamenajú teplotu každých päť minút. Ak nedosiahne 20 °C požaduj riešenie tohto problému.

Som presvedčený, že radšej budeš mať v byte tých 20 - 22 °C, ako zľavy za teplo. Ale to neznámená, že ich nemáš mať.

Jasne, doporučujem odizolovať strop, ja mám len tie polystyrénové kazety, pomáha to. Aj podlahu, ako píše evula0. Prípadne aj zvnútra zatepliť, ale len tenkou vrstvou, maximálne 20 mm, aby si nevtiahol viac do vonkajšiej steny rosný bod.

Nečakaj na vyúčtovanie, to ti nepomôže.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

najag Pozri príspevok
....alebo do okolia.........staci iba pozorne citat, ze ?
nemyslel som teleso do ktoreho sa siri, ale z ktoreho sa siri. V tej istej miestnosti sa daju namerat rozdielne teploty pri zemi a pri strope. rozdiel vie byt aj viac ako 5 stupnov. ako som uz pisal u kamosa som zazil, ze v 2och susednych miestnostiach (boli prepojene otvorom cca 2x2m, ktory bol permanentne otvoreny, ale kurilo sa iba v jednej z nich) bolo pri strope 28 a pri zemi 13 stupnov.

cize ak je moj byt "teleso"odovzdavajuce teplo, berie sa hodnota pod stropom a ta je logicky najvyssia v mojom byte. cize je ozaj takze kradnut teplo odspodu.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

evula0 Pozri príspevok
Ak je prízemný nepodpivničený byt od podlahy veľmi studený, je len možnosť prerobenia podlahy alebo dodatočnej izolácie.Dnes sú materiály, ktoré pri pomerne malej výške významne zmenia tepelné straty podlahou. Podlahové vykurovanie bez spodného odizolovania je somarina a naviac v bytovom dome je to len teória alebo vlastné elektrické, čo je zase asi somarina.
Ak si myslíš, že vykuruješ ešte naviac suseda nad Tebou, izolácia stropu je vhodná cestou EPS alebo iných podhľadov.
Ak si sused myslí, že vykuruje Teba, je to možné, ak povrchová teplota jeho podlahy je vyššia ako povrchová teplota Tvojho stropu.
Prízemné byty sú vo všeobecnosti náročnejšie na vykurovanie, čo niekde riešia deformáciou platby pomocou koeficientov a tým prispevania ostatných susedov na ich vykurovanie.
Aj v bytovom dome ak je byt vo vlastníctve, tak vlastník si má "za svoje" zlepšiť bývanie alebo kúpiť iný byt.
ide sa zateplovat cely dom. mam sancu, aby do celkovej upravy zahrnuly aj podlahovu izolaciu u nepodpivnicenych bytov (cize len u mna)? a platilo sa to zo spolocneho alebo by som si to musel hradit sam?
ps: bavime sa stale o bytovom dome, kde kazdy byt ma svojho vlastnika
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ak sa v rámci zateplovania schválilo zateplenie stropov pivničných priestorov pod bytmi,bolo by spravodlivé schváliť aj zateplenie podlahy v Tvojom nepodpivničenom byte, lebo na FOaÚ prispievaš aj Ty.To ale nie je otázka spravodlivosti ale schválenia zhromaždením vlastníkov a ja by som sa radšej spoliehal na vlastné sily.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

sito Pozri príspevok
To mení situáciu. Tiež bývam na prízemí, ale nad nevykurovaným priestorom. Taktiež som mal nedostatočnú teplotu. Spravil som svoje opatrenia, ale najviac pomohlo hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému. Teplo sa dostalo do môjho bytu v požadovanom množstve.

Neviem koľko je v dome bytov, podlaží. Neviem či je dom v správe, alebo má spoločenstvo. Čo všetko máte v dome spravené v oblasti úspory spotreby tepla. Ale, daj si premerať teplotu v byte. Sú také prístroje, ktoré zaznamenajú teplotu každých päť minút. Ak nedosiahne 20 °C požaduj riešenie tohto problému.

Som presvedčený, že radšej budeš mať v byte tých 20 - 22 °C, ako zľavy za teplo. Ale to neznámená, že ich nemáš mať.

Jasne, doporučujem odizolovať strop, ja mám len tie polystyrénové kazety, pomáha to. Aj podlahu, ako píše evula0. Prípadne aj zvnútra zatepliť, ale len tenkou vrstvou, maximálne 20 mm, aby si nevtiahol viac do vonkajšiej steny rosný bod.

Nečakaj na vyúčtovanie, to ti nepomôže.
dik za rady. inak dom je v sprave a ma 5 poschodi. v oblasti uspory zatial nemame nic. planuje sa velka investicia do zateplenia. ci sa bude aj regulovat sustava zatial jasne nie je. ja by som asi bol za. uvidime na com sa dohodneme.
pisal si, ze po regulacii mas doma teplo. a to aj pri zemi? mne sa zda, ze aj ked tu kurenie vypeckujem, pri zemi je stale zima. odniekial si to vzdy pritiahne studeny vzduch. vchod do bytu mam na urovni vchodovej brany do domu. brana je obycajna, zelezna, izolacia blizka nule. a najnovsie som si uvedomil, ze moj byt z 95% (ak neratam strop a podlahu) susedi s vonkajsim priestorom, resp. s nevykurovanymi priestormi. s vykurovanymi priestormi susedi iba strop a jedna stena 3,5 x 2,2 m a priestor pri vchodovych dverach 1,5 x 2,5. Zo spodu a vsetkych ostatnych stien len chlad. ma zmysel izolacia mimo bytu na stenu, ktora je medzi mojim bytom a vstupnou chodbou do domu?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Takže, začínate s nesprávneho konca! V prvom rade je treba spraviť funkčné vyregulovanie vykurovacieho systému domu. Tým sa dostane teplo do každej miestnosti v dome. Potom sa treba rozhodnúť, pomerové meranie, alebo až po ďalších možnostiach, zateplenie, atď. Ale aj tak je nakoniec chápanie, pochopenie vlastníkov čo v dome spravili pre to, aby znížili spotrebu energie, tepla v dome. Jednoducho, pokiaľ to nie je v hlave, je to v peňaženke, ktorá je prázdna. Sú takí, ktorí povedia, ja na to mám, ale ak príde platiť? Nie je to nespravodlivé, že ja mám najviac uhradiť? Míňať môže najviac? Zaplatiť majú viac spolubývajúci? Koeficienty sú zdôvodnené, ale rozdelenie podľa m2 je podvod na pomerovom merani. Kto na tom získa? Isto nie ti, čo pochopili pomerové meranie v dome. Sú to dodávatelia pomerového merania tepla v domoch, správcovia domov, dodávatelia tepla do domoch.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať