Zavrieť

Porady

kto je zodpovedný za izoláciu terasy

Chcela by som vás poprosiť o radu.

Bývam v štvorposchodovom tehlovom dome. Prízemie a prvé tri poschodia sú rovnaké. Štvrté poschodie má na pravej a ľavej strane byty, ktoré majú v porovnaní s tretím poschodím namiesto jednej izby terasu o rozlohe cca 50 m2 (terasa je riadne zapísaná v LV). Táto terasa je teda strechou bytov na nižších poschodiach. Bytovka bola postavená niekedy okolo roku 1950. Strecha na najvyššom poschodí bola kompletne rekonštruovaná minulý rok, terasy sú v úplne pôvodnom stave. No myslím, že je len otázka času, kedy prídu prvé problémy.
Je v tomto prípade zodpovedný vlastník bytu, ku ktorému terasa patrí alebo je to s izoláciou terasy rovnaké ako so strechou?

Môj názor vychádza zo zákona o bytových a nebytových priestoroch. Ten hovorí:
"Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie."

Terasa je ako strecha nevyhnutná na podstatu a bezpečnosť a je to i vodorovná nosná a izolačná konštrukcia, nie?
Samozrejme nejaký vrchný obklad je už iba vecou majiteľov, rovnako podľa mňa aj zvod vody.
Toto všetko je však len môj výklad. Neviete náhodou niekto ako to naozaj je? Prípadne, kde by som mohla žiadať fundovanú odpoveď, ktorá by sa dala predniesť pred všetkými obyvateľmi domu?

Ďakujem
Naposledy upravil adaulbi : 11.12.09 at 19:14
Usporiadat
adaulbi adaulbi

adaulbi je offline (nepripojený) adaulbi

lubica_02 Pozri príspevok
Určite za terasu neprispievajú do FPÚ a O, veď ani vlastníci na poslednom poschodí si neplatia opravu strechy sami.
Platia za tú terasu. Je to ich terasa, teda nie spoločný priestor. Takže tak, ako každý podľa podlahovej plochy bytu, tak aj títo vlastníci - akurát za terasu inú sumu (možno ako za nebytový priestor?? - neviem).
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Treba pozrieť na LV, lebo tieto terasy by mali byť vyčlenené z vlastníctva k prislúchajúcim bytom, potom by tam nemala byť žiadna platba do FO.Prípadne prvú kúpnu zmluvu, tam by to malo byť vyčlenené.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Takže, ešte viac zamotané. Oni na tú opravu do FOaU prispievajú. Otázne je či to bude stačiť na opravu. A ako sa k tomu postavia ostatní vlastníci?

No, bude to divočina, možno sa to bude riešiť aj na súde.
0 0
adaulbi adaulbi

adaulbi je offline (nepripojený) adaulbi

lubica_02 Pozri príspevok
Treba pozrieť na LV, lebo tieto terasy by mali byť vyčlenené z vlastníctva k prislúchajúcim bytom, potom by tam nemala byť žiadna platba do FO.Prípadne prvú kúpnu zmluvu, tam by to malo byť vyčlenené.
Majú to riadne zapísané v LV. Kým sa nezačala debata o tom, že by bolo treba tie terasy pomaly renovovať, tak sme si všetci mysleli, že sú spoločné a oni ich len užívajú a že tá platba, čo platia, tak že to je nejaký "nájom". No ale potom prišiel predseda s tým, že je to iba ich a majú to na LV a teda ukončil debatu s tým, že nech si to riešia vlastníci sami.
0 0
adaulbi adaulbi

adaulbi je offline (nepripojený) adaulbi

sito Pozri príspevok
Takže, ešte viac zamotané. Oni na tú opravu do FOaU prispievajú. Otázne je či to bude stačiť na opravu. A ako sa k tomu postavia ostatní vlastníci?

No, bude to divočina, možno sa to bude riešiť aj na súde.
Zatiaľ u nás v dome všetko fungovalo tak, že keď sú dobré argumenty, tak všetko šlo. Tak si myslím, že aj teraz to pôjde, len musíme dobre pripraviť, čo sa povie vlastníkom a čím to bude podložené...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nie je domu, kde nie je lomu.

Dva byty majú výhodu terasy, dva nevýhodu terasy, strechy a štyri je zbytok?
0 0
adaulbi adaulbi

adaulbi je offline (nepripojený) adaulbi

sito Pozri príspevok
Nie je domu, kde nie je lomu.

Dva byty majú výhodu terasy, dva nevýhodu terasy, strechy a štyri je zbytok?
4 byty maju terasy a zvysnych bytov je 40, takze znacna prevaha

no na strechu tých pár bytov sme tiež platili všetci...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nejde o prevahu, ale o pochopenie.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Ale všetky byty prispeli na opravu strechy, bez reptania? Ta terasa je nosná vodorovná konštrukcia, zároveň aj izolačná konštrukcia a strecha po ktorej môžu behať len štyria vlastníci a majú na to papier. No prispievajú do FOaU, že môžu po streche, terase chodiť len oni.

Majú niektoré byty aj klasické balkóny? Ako máte dohodnutú ich úhradu?
0 0
adaulbi adaulbi

adaulbi je offline (nepripojený) adaulbi

sito Pozri príspevok
Nejde o prevahu, ale o pochopenie.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Ale všetky byty prispeli na opravu strechy, bez reptania? Ta terasa je nosná vodorovná konštrukcia, zároveň aj izolačná konštrukcia a strecha po ktorej môžu behať len štyria vlastníci a majú na to papier. No prispievajú do FOaU, že môžu po streche, terase chodiť len oni.

Majú niektoré byty aj klasické balkóny? Ako máte dohodnutú ich úhradu?
- Spoločnú terasu by som neoznačila, lebo spoločná terasa to nie je,
- skôr by som označila časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, lebo tak to podľa mňa je,
- na novej streche sme sa dohodli úplne bez problémov,
- balkóny nemáme (že by naštastie? ).
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Spoločné terasy, to je to, čo zavádza. A keď predseda presadzuje, list vlastníctva terasy, ako dôvod neuhrádzať tú problémovú časť domu z FOaU. To treba tiež pochopiť.

Keď ideme od spodku, základy, zvislé nosné konštrukcie, vodorovné nosné konštrukcie, na tretom poschodí aj izolačná konštrukcia a zároveň aj strecha, ktorá je pokrytá dlažbou. Dá sa to pochopiť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

adaulbi Pozri príspevok
Sito, zle som sa vyjadrila. To, že s terasou nemám nič, znamenalo len toľko, že ju ani nevlastním a ani ma nijako neohrozí prípadné zatekanie. Teda ak si odmyslím FO.

Elena - Veď sa to aj nejaký človek z domu opýtal. A predseda na to len toľko, že spoločná časť domu je IBA spoločná terasa, lebo tak to vyčítal v zákone.
Vieš ja som tiež vyčítala kadečo a pritom význam bol celkom iný ako som ja vyčítala. Takže ja by som sa tiež nedržala že vyčítal ale či aj pochopil správne.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Jednoznačne mi vyplýva táto debata o niečom inom - ide tu o to, kto má hradiť náklady za opravu terasy - bez ohľadu na vlastníctvo, v zmysle zákona 182/1993 treba uhradiť náklady z FPÚ a O, po rozhodnutí na schôdzi vlastníkov bytov na schôdzi, určite sa tu objavil problém zatekania do bytov a postup je rovnaký ako pri oprave balkónov, tým by mohla byť situácia vyriešená.
0 0
adaulbi adaulbi

adaulbi je offline (nepripojený) adaulbi

lubica_02 Pozri príspevok
Jednoznačne mi vyplýva táto debata o niečom inom - ide tu o to, kto má hradiť náklady za opravu terasy - bez ohľadu na vlastníctvo, v zmysle zákona 182/1993 treba uhradiť náklady z FPÚ a O, po rozhodnutí na schôdzi vlastníkov bytov na schôdzi, určite sa tu objavil problém zatekania do bytov a postup je rovnaký ako pri oprave balkónov, tým by mohla byť situácia vyriešená.
čo sa týka zatekania, tak pokiaľ viem, už sa objavujú nejaké malinké problémy, ale zatiaľ nič vážne...
takže do debaty zatiaľ nevstupuje tento problém...

debata vznikla tak, že jeden byt pod terasou vymenil majiteľov a tí sa zaujímajú...

pravda je, že pár rokov dozadu bola daná do poriadku spoločná strecha a tak nových majiteľov pod terasou automaticky zaujíma, čo bude s terasou - teda s ich strechou

keďže my nemáme balkóny, tak som nikdy otázku balkónov neriešila a teraz vidím, koľko tam je problémov - podľa toho, čo sa tu, na porade, píše v iných témach, a to sú balkóny priamo v zákone uvedené...
nespoločná terasa tam ale nie je, preto si ľudia myslia, že sa ich to netýka a to o to skôr, že im to povedal predseda SVB, ktorému slepo dôverujú
0 0
adaulbi adaulbi

adaulbi je offline (nepripojený) adaulbi

lubica_02 Pozri príspevok
Jednoznačne mi vyplýva táto debata o niečom inom - ide tu o to, kto má hradiť náklady za opravu terasy - bez ohľadu na vlastníctvo, v zmysle zákona 182/1993 treba uhradiť náklady z FPÚ a O, po rozhodnutí na schôdzi vlastníkov bytov na schôdzi, určite sa tu objavil problém zatekania do bytov a postup je rovnaký ako pri oprave balkónov, tým by mohla byť situácia vyriešená.
a ak na schôdzi bude väčšina trvať na tom, že to nie je ich problém?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

adaulbi Pozri príspevok
a ak na schôdzi bude väčšina trvať na tom, že to nie je ich problém?
Ja to skúsim napísať čo hovorí prax v spojení s legislatívou ... Tie malinké problémy že niekomu zateká do bytu môže mať veľké následky. Samozrejme pre vlastníkov a členov SVB. Na čele s predsedom. Na zhromaždení sa neodsúhlasí rekonštrukcia spoločnej terasy. Vlastník bytu pod terasou dá podnet na hygienu o stave zatekania do jeho bytu z dôsledku pretekania zo spoločnej terasy. Hygiena zistí spíše vyvodí dôsledky. Vlastník bytu pod terasou podá podnet na súd o zanedbanie údržby spoločného majetku SVB. Doloží vyjadrenie z hygieny a neviem či musím písať ďalej aké to bude mať následky pre SVB. Potom sa poďakujete predsedovi, sami sebe... Potom som zvedavá kto bude na schôdzi trvať že to nie je ich problém obohatený o náklady na pokuty, súdne trovy. Neviem či skutočne v dnešnej dobe môže niekto takto myslieť? Predseda je len predseda ktorý na základe uznesenia je zvolený ako štatutár ale to čo on podpíše rozhodne a schvália členovia na zhromaždení uznesením. Akosi sa potom alibisticky každý postaví do pozície že to predseda... takže aj o tom je predsedovanie v SVB. Predseda možno len nie je legislatívne zdatný a nikto iný sa ani nestará o legislatívu.
0 0
adaulbi adaulbi

adaulbi je offline (nepripojený) adaulbi

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ja to skúsim napísať čo hovorí prax v spojení s legislatívou ... Tie malinké problémy že niekomu zateká do bytu môže mať veľké následky. Samozrejme pre vlastníkov a členov SVB. Na čele s predsedom. Na zhromaždení sa neodsúhlasí rekonštrukcia spoločnej terasy. Vlastník bytu pod terasou dá podnet na hygienu o stave zatekania do jeho bytu z dôsledku pretekania zo spoločnej terasy. Hygiena zistí spíše vyvodí dôsledky. Vlastník bytu pod terasou podá podnet na súd o zanedbanie údržby spoločného majetku SVB. Doloží vyjadrenie z hygieny a neviem či musím písať ďalej aké to bude mať následky pre SVB. Potom sa poďakujete predsedovi, sami sebe... Potom som zvedavá kto bude na schôdzi trvať že to nie je ich problém obohatený o náklady na pokuty, súdne trovy. Neviem či skutočne v dnešnej dobe môže niekto takto myslieť? Predseda je len predseda ktorý na základe uznesenia je zvolený ako štatutár ale to čo on podpíše rozhodne a schvália členovia na zhromaždení uznesením. Akosi sa potom alibisticky každý postaví do pozície že to predseda... takže aj o tom je predsedovanie v SVB. Predseda možno len nie je legislatívne zdatný a nikto iný sa ani nestará o legislatívu.
Nech je ako chce, hovoríte mi z duše...

S tou hygienou je to ale dvojsečné. Kolegyňa (nebýva v našom dome) má problém pod strechou, že jej plesnivie stena. Pri prudkom daždi sa jej premočí stena a potom aj pri vetraní a aj keď kúpila nejaký odvlhčovací prístroj, tak to vlhne a plesnivie. Samozrejme to tiež nikto nerieši... Kontaktovala hygienu, že či je na to urobia posudok a povedali jej, že to sa už nerobí... Tak neviem...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Alla66, má podpis. Nie je umením neurobiť chybu, ale umením je, priznať si ju.♥♥♥

V prvých príspevkoch som bol toho názoru, že list vlastníctva terasy zaväzuje vlastníka terasy na úhradu opravy terasy.

Adaulbi v príspevku č. 7 som priznal svoju chybu. Treba presvedčiť predsedu, že sa myli, tak ako som sa mýlil ja.

Ako píše lubica_02 v príspevku č. 23. Terasy nemali byť zapísané na liste vlastníctva. Proste je to časť strechy, ktorá je inak využívaná, odmenou pre byty, ktoré terasy využívajú je menší byt o terasu.

Ale, ako píšeš, oni aj prispievajú za ňu do FOaU.

Ak,
predseda bude presadzovať svoj názor
adaulbi Pozri príspevok
a ak na schôdzi bude väčšina trvať na tom, že to nie je ich problém?
Ale je! Ak, ten nový vlastník požiada súd, aby rozhodol, ja dávam, že súd rozhodne v jeho prospech 99, 99 %.

Teda, ako píše pani Navrátilová, zaplatíte nielen terasu, strechu, ale aj súdne trovy.

Tým, čím si presvedčila mňa, presvedč 23 vlastníkov v dome, predsedu nemusíš a je po probléme. Terasa je istý druh balkóna. A balkóny sa hradia z FOaU.
0 0
adaulbi adaulbi

adaulbi je offline (nepripojený) adaulbi

Sito, díky za podporu
Ja som rada, že sa našiel niekto, kto hneď nesúhlasil, lebo aj mňa to donútilo argumentovať...
No uvidíme, ako to celé skončí...

sito Pozri príspevok
Alla66, má podpis. Nie je umením neurobiť chybu, ale umením je, priznať si ju.♥♥♥

V prvých príspevkoch som bol toho názoru, že list vlastníctva terasy zaväzuje vlastníka terasy na úhradu opravy terasy.

Adaulbi v príspevku č. 7 som priznal svoju chybu. Treba presvedčiť predsedu, že sa myli, tak ako som sa mýlil ja.

Ako píše lubica_02 v príspevku č. 23. Terasy nemali byť zapísané na liste vlastníctva. Proste je to časť strechy, ktorá je inak využívaná, odmenou pre byty, ktoré terasy využívajú je menší byt o terasu.

Ale, ako píšeš, oni aj prispievajú za ňu do FOaU.

Ak,
predseda bude presadzovať svoj názor

Ale je! Ak, ten nový vlastník požiada súd, aby rozhodol, ja dávam, že súd rozhodne v jeho prospech 99, 99 %.

Teda, ako píše pani Navrátilová, zaplatíte nielen terasu, strechu, ale aj súdne trovy.

Tým, čím si presvedčila mňa, presvedč 23 vlastníkov v dome, predsedu nemusíš a je po probléme. Terasa je istý druh balkóna. A balkóny sa hradia z FOaU.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

adaulbi Pozri príspevok
Sito, díky za podporu
Ja som rada, že sa našiel niekto, kto hneď nesúhlasil, lebo aj mňa to donútilo argumentovať...
No uvidíme, ako to celé skončí...
No, novela zákona to rieši, ale na hovno. Prepáč. U vás je to , čo je terasa, alebo strecha je len 25 % terasy, zbytok terasy je strecha! A malo by to byť 100 %. Alebo nie???
0 0
katarinqua katarinqua

katarinqua je offline (nepripojený) katarinqua

adaulbi,

mám takú malú otázočku, keďže som si teraz prečítala tento príspevok o terase... Tú terasu ste tam mali postavenú, keď sa dom pred cca 50 rokmi staval, alebo bola postavená neskôr v rámci nadstavby, či vstavby?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať