Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás o vysvetlenie, môže sa ukončiť pp dohodou po skončení rodičovského príspevku ? A môže byť dôvod ukončenia starostlivosť o dieťa do 6 rokov? Môže ísť takáto zamestnankyňa na úrad práce? Niečo mi na tom nesedí....
Prac.pomer môže skončit dohodou bez uvedenia dôvodu. Môže sa zaevidovať na UP, aj ked v prípade, že sa chce starať o dieťa, tak asi prácu nehladá. Ale to už bude riešiť s UPSVaR.
Naposledy upravil brčko : 01.03.10 at 16:32
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

Dobry den,
mohli by ste mi prosim poradit?
Moja situacia je asi takato:

1.5.:2006 - 7.8.2006 zamestnana na dobu urcitu (t.z. 99 dni poistenia)
8.8.2006 - 31.1.2008 zamestnana, ukoncenie dohodou pocas RD (t.z. 542 dni poistenia)

MD - 21.1.2007 - 21.7.2007 pracovny pomer vtedy trval
RD - 22.7.2007 - 18.3.2009 pracovny pomer trval len do toho 31.1.2008

19.3.2009 - 6.1.2010 pracovny pomer ukonceny dohodou (t.z. 294 dni poistenia)
7.1.2010 - 30.4.2010 pracovny pomer na dobu urcitu (T.z. 114 dni poistenia)

Ak su moje uvahy spravne a do doby poistenia sa zapocitava aj obdobie materskej a rodicovskej dovolenky, pocas ktorych trval pracovny pomer. Tak spolu budem mat pri ukonceni zamestnania za posledne 4 roky 1049 dni poistenia, takze na narok na podporu v nezamestnanosti mi bude chybat nejakych 46 dni poistenia.
Budem mat narok na podporu, ak by som sa po ukonceni PP od 1.5.2010 doprovolne poistila v nezamestnanosti napr na 2 mesiace a potom sa isla prishlasit na urad prace???
Ovplyvnilo by vysku podpory ak by som sa prihlasila dobrovolne z nejakej vyssej sumy, alebo z coho by sa mi pocitala vyska podpory????
Dakujem velmi pekne za radu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

strakulka22 Pozri príspevok
Dobry den,
mohli by ste mi prosim poradit?
Moja situacia je asi takato:

1.5.:2006 - 7.8.2006 zamestnana na dobu urcitu (t.z. 99 dni poistenia)
8.8.2006 - 31.1.2008 zamestnana, ukoncenie dohodou pocas RD (t.z. 542 dni poistenia)

MD - 21.1.2007 - 21.7.2007 pracovny pomer vtedy trval
RD - 22.7.2007 - 18.3.2009 pracovny pomer trval len do toho 31.1.2008

19.3.2009 - 6.1.2010 pracovny pomer ukonceny dohodou (t.z. 294 dni poistenia)
7.1.2010 - 30.4.2010 pracovny pomer na dobu urcitu (T.z. 114 dni poistenia)

Ak su moje uvahy spravne a do doby poistenia sa zapocitava aj obdobie materskej a rodicovskej dovolenky, pocas ktorych trval pracovny pomer. Tak spolu budem mat pri ukonceni zamestnania za posledne 4 roky 1049 dni poistenia, takze na narok na podporu v nezamestnanosti mi bude chybat nejakych 46 dni poistenia.
Budem mat narok na podporu, ak by som sa po ukonceni PP od 1.5.2010 doprovolne poistila v nezamestnanosti napr na 2 mesiace a potom sa isla prishlasit na urad prace???
Ovplyvnilo by vysku podpory ak by som sa prihlasila dobrovolne z nejakej vyssej sumy, alebo z coho by sa mi pocitala vyska podpory????
Dakujem velmi pekne za radu.
Ak máš v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP aj nejaký PP na dodu neurčitú, tak musíš mať aspon 3roky v posledných 4-och trvajúce PvN. T.j. maximálne 1rok bez PvN.

Ty si mala bez PvN obdobie od 1.2.2008 do 18.3.2009, čo je viac ako rok. A aj keby si sa prihlásila dobrovolne na poistnie v nezam., tak túto medzeru nevytesníš, lebo stále spadá do obdobia štyroch rokov pred zaregistrovaním. A každým dnom platenia dobr.PvN ti jeden den pribúda ale aj jeden den odbúda.

Od 1.9.2010 bude účinná novela zákona o soc.poistení a bude stačiť v posledných troch rokoch len 2roky PvN (t.j. v posledných troch rokoch maxim. 1rok bez PvN). Takže ak zase nezmenia zákon, tak nárok na podporu by si mala mať najskôr cca 19.3.2011. t.j. po uplynutí 2-och rokov od 19.3.2009, kedy najskôr splníš túto podmienku, aspon 2roky (2x365dní) PvN v posledných troch rokoch. Ale to v prípade, že budeš súvisle od 19.3.2009 PvN.
0 0
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

Mám ešte jednu otázočku,som napredlženej rodičovskej dovolenke z dôvodu zdravotného stavu môjho syna do 31.3.2010,dna 31.11.2009 ma prepustili nemala som niečo ohladom toho nahlasit socialnej poistovni?Ďakujem
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

PP trvá 7 rokov vrátane MD a RD. Po skončení RD odpracované 2 dni. Mesačná mzda 1090. Pri následovnom skonční PP po tých dvoch dňoch v akej výške by bola podpora v nezamestnanosti?
0 0
strakulka22 strakulka22

strakulka22 je offline (nepripojený) strakulka22

brčko Pozri príspevok
Ak máš v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP aj nejaký PP na dodu neurčitú, tak musíš mať aspon 3roky v posledných 4-och trvajúce PvN. T.j. maximálne 1rok bez PvN.

Ty si mala bez PvN obdobie od 1.2.2008 do 18.3.2009, čo je viac ako rok. A aj keby si sa prihlásila dobrovolne na poistnie v nezam., tak túto medzeru nevytesníš, lebo stále spadá do obdobia štyroch rokov pred zaregistrovaním. A každým dnom platenia dobr.PvN ti jeden den pribúda ale aj jeden den odbúda.

Od 1.9.2010 bude účinná novela zákona o soc.poistení a bude stačiť v posledných troch rokoch len 2roky PvN (t.j. v posledných troch rokoch maxim. 1rok bez PvN). Takže ak zase nezmenia zákon, tak nárok na podporu by si mala mať najskôr cca 19.3.2011. t.j. po uplynutí 2-och rokov od 19.3.2009, kedy najskôr splníš túto podmienku, aspon 2roky (2x365dní) PvN v posledných troch rokoch. Ale to v prípade, že budeš súvisle od 19.3.2009 PvN.
Dakujem Ti Brcko.
Kedze som mala zmluvu aj na dobu neurcitu, tak vlastne nemam sancu.
Co ak by moj byvaly zamestnavatel, s ktorym mi skoncil pomer pocas RD dal na soc.poistovnu opravny registracny list, s tym, ze prac.zmluva mi skoncila az napr. 31.3.2008. Da sa to? Dakujem
0 0
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

stanka772 Pozri príspevok
Mám ešte jednu otázočku,som napredlženej rodičovskej dovolenke z dôvodu zdravotného stavu môjho syna do 31.3.2010,dna 31.11.2009 ma prepustili nemala som niečo ohladom toho nahlasit socialnej poistovni?Ďakujem
moc pekne za odpoved.Stanka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

stanka772 Pozri príspevok
Mám ešte jednu otázočku,som napredlženej rodičovskej dovolenke z dôvodu zdravotného stavu môjho syna do 31.3.2010,dna 31.11.2009 ma prepustili nemala som niečo ohladom toho nahlasit socialnej poistovni?Ďakujem
odkedy si na MD?
predpokladám, že si nastupovala ešte pred 1.8.2006, t.j. nedávala si si sama prihlášku na SP. Mala si si ju podať najneskôr v den po ukončení PP, ak si chcela súvislé dôch.poistenie. Treba zobrať kopiu RL dieťaťa a zájsť tam čo najskôr a podať prihlášku. Nemožno ju podať spätne, len odo dna jej podania. Urob si pre seba kopiu/rovnopis a nechaj potvrdiť na kopii prevzatie SP.

tiež treba zájsť na ZP ale tam problém predpokladám nebude, aj ked podla zákona treba nahlásiť zmenu do 8dní
0 0
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

brčko Pozri príspevok
odkedy si na MD?
predpokladám, že si nastupovala ešte pred 1.8.2006, t.j. nedávala si si sama prihlášku na SP. Mala si si ju podať najneskôr v den po ukončení PP, ak si chcela súvislé dôch.poistenie. Treba zobrať kopiu RL dieťaťa a zájsť tam čo najskôr a podať prihlášku. Nemožno ju podať spätne, len odo dna jej podania. Urob si pre seba kopiu/rovnopis a nechaj potvrdiť na kopii prevzatie SP.

tiež treba zájsť na ZP ale tam problém predpokladám nebude, aj ked podla zákona treba nahlásiť zmenu do 8dní
Môžem poprosit o vysvetlenie skratiek SP a ZP , nastup na materskú bol 2.4.2005.Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sp = sociálna poisťovna
zp = zdravotná poistovna

ak si si teda prihlášku do SP nedávala, tak pre tvoju info. Podáva sa na RLFO (registračnom liste fyzic.osoby) + vyhlásenie o starostlivosti o dieťa + kopia RL + ak si v II.piliery aj oznámenie o účasti na dôch.sporení.
0 0
splaso splaso

splaso je offline (nepripojený) splaso

Dobry den. Nakolko som si precital diskusiu, ktora sa tu vedie a nedopatral som sa k odpovedi, ktoru zaujima moju manzelku, uvadzam jej aktualnu situaciu:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
1) Zamestnana v banke od 10.03.2003 do 31.05.2008 (pricom pocas tohto obdobia sa nam narodili 2 deti, pricom bola od 01.04.2004 na 6mesacnej materskej dovolenke, ktora nasledne presla na rodicovsku. Pocas tejto rodicovskej dovolenky isla s druhym dietatom od 15.12.2005 – 10.05.2006 na dalsiu matersku dovolenku a nasledne na rodicovsku.)<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
2) Zamestnana od 1.6.2008 do 14.12.2009 u noveho zamestnavatela.<o:p></o:p>
Presne 14.12.2009 ich zamestnavatel zavolal na pohovor a z dovodu zrusenia celej divize ukoncilo pracovny pomer cca 20 ludi, pricom ukoncenie PP prislo formou DOHODY o ukonceni PP z dovodu organizacnych zmien. Hned v ten den uz nemuseli chodit do prace, avsak zamestnavatel sa v dohode zaviazal, ze vyplati mzdy aj za zvysok decembra 09 + januar a februar 2010 + odstupne 2 mesiace (zamestnavatel vsetko splnil - aspon nejake pozitivum zo stratenia prace )<o:p></o:p>
Hned 15.12.2009 sa moja manzelka zaregistrovala na UP nasledne po zaregistorovani v SP, avsak zaciatkom januara jej prislo vyrozumenie, ze NEMA narok na podporu v nezamestnanosti, nakolko za posledne 4 roky k 14.12.2009 (teda od 15.12.2005) mala odpravovanych iba 981 dni a teda nesplnila poziadavku na vyplatu podpory v nezamestnanosti.
<o:p></o:p>
Nakolko nam jedna znama priamo na soc. poistovni poradila, ze od 01.02.2010 sa meni zakon a do odpracovanych rokov sa bude pocitat aj rodicovska dovolenka, poradila nam nasledovne:<o:p></o:p>
- 15.01.2010 poziadala manzelka o vyradenie z UP z dovodu odchodu do statov EU (tam je jediny dovod, ako by veradeny z UP za 15 dni a nie 3 mesiace) co aj urobila. Z UP jej prislo uz aj potvrdenie o vyradeni. Samozrejme po vyradeni z UP si dobrovolne platila az do 08.02. poistne ako samoplatca. Nasledne sa 08.02.2010 opatovne nahlasila na UP a presla celou torturou odznova, avsak nema zatial ziadne stanovisko ani z UP ani zo SP.
Podla slov spominanej pani, by mala byt uz posudzovana podla noveho zakona a preto by uz mala mat pravo na poberanie podpory v nezamestnanosti (nakolko po 01.02. sa uz zapocita aj rodicovska do vypoctu odpracovanych rokov). Je jej/nasa uvaha spravna? Ak ano, z coho bude vypocitana podpora? Dakujem.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
0 0
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

brčko Pozri príspevok
sp = sociálna poisťovna
zp = zdravotná poistovna

ak si si teda prihlášku do SP nedávala, tak pre tvoju info. Podáva sa na RLFO (registračnom liste fyzic.osoby) + vyhlásenie o starostlivosti o dieťa + kopia RL + ak si v II.piliery aj oznámenie o účasti na dôch.sporení.
Ďakujem za rady a samozrejme všetko dám do poriadku čo najskôr , ale chcela by som vediet či náhodou som si neskomplikovala týmto cestu k podpore v nezamestnanosti, na úrad práce mám íst 1.4..2010 samozrejme čakám na rozhodnutie ohladom toho či nám predlžia alebo nepredlžia rodičovský píspevok .Ďakujem Stanka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

splaso Pozri príspevok
Dobry den. Nakolko som si precital diskusiu, ktora sa tu vedie a nedopatral som sa k odpovedi, ktoru zaujima moju manzelku, uvadzam jej aktualnu situaciu:fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com<o:p></o:p>
1) Zamestnana v banke od 10.03.2003 do 31.05.2008 (pricom pocas tohto obdobia sa nam narodili 2 deti, pricom bola od 01.04.2004 na 6mesacnej materskej dovolenke, ktora nasledne presla na rodicovsku. Pocas tejto rodicovskej dovolenky isla s druhym dietatom od 15.12.2005 – 10.05.2006 na dalsiu matersku dovolenku a nasledne na rodicovsku.)<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
2) Zamestnana od 1.6.2008 do 14.12.2009 u noveho zamestnavatela.<o:p></o:p>
Presne 14.12.2009 ich zamestnavatel zavolal na pohovor a z dovodu zrusenia celej divize ukoncilo pracovny pomer cca 20 ludi, pricom ukoncenie PP prislo formou DOHODY o ukonceni PP z dovodu organizacnych zmien. Hned v ten den uz nemuseli chodit do prace, avsak zamestnavatel sa v dohode zaviazal, ze vyplati mzdy aj za zvysok decembra 09 + januar a februar 2010 + odstupne 2 mesiace (zamestnavatel vsetko splnil - aspon nejake pozitivum zo stratenia prace )<o:p></o:p>
Hned 15.12.2009 sa moja manzelka zaregistrovala na UP nasledne po zaregistorovani v SP, avsak zaciatkom januara jej prislo vyrozumenie, ze NEMA narok na podporu v nezamestnanosti, nakolko za posledne 4 roky k 14.12.2009 (teda od 15.12.2005) mala odpravovanych iba 981 dni a teda nesplnila poziadavku na vyplatu podpory v nezamestnanosti.
<o:p></o:p>
Nakolko nam jedna znama priamo na soc. poistovni poradila, ze od 01.02.2010 sa meni zakon a do odpracovanych rokov sa bude pocitat aj rodicovska dovolenka, poradila nam nasledovne:<o:p></o:p>
- 15.01.2010 poziadala manzelka o vyradenie z UP z dovodu odchodu do statov EU (tam je jediny dovod, ako by veradeny z UP za 15 dni a nie 3 mesiace) co aj urobila. Z UP jej prislo uz aj potvrdenie o vyradeni. Samozrejme po vyradeni z UP si dobrovolne platila az do 08.02. poistne ako samoplatca. Nasledne sa 08.02.2010 opatovne nahlasila na UP a presla celou torturou odznova, avsak nema zatial ziadne stanovisko ani z UP ani zo SP.
Podla slov spominanej pani, by mala byt uz posudzovana podla noveho zakona a preto by uz mala mat pravo na poberanie podpory v nezamestnanosti (nakolko po 01.02. sa uz zapocita aj rodicovska do vypoctu odpracovanych rokov). Je jej/nasa uvaha spravna? Ak ano, z coho bude vypocitana podpora? Dakujem.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
to o tom vyradení si ešte pozriem v zákone (ked bude čas), no ked ma vyradenie, tak je to isté, že sa to tak dá. Nárok na podporu mať bude. Sleduje sa obdobie 8.2.2006-7.2.2010 a zahrna sa aj RD do obdobia poistenia v nezam.

Predpokladám aspon jeden PP bol na dobu neurčitú, tak sa jej podpora vyráta z vym.základov v období 8.2.07-7.2.2010, tj. posledných troch rokov. (Počas MD, RD, PN nie je povinnosť platiť poistenie v nezam, t.j. nie je žiadny VZ.) Zrátajú sa všetky vym.základy a vydelia sa počtom kalend.dní, za ktoré boli tieto VZ. T.j. z celého obdobia troch rokov sa vynímajú napr. dni RD, MD, Pn..., aby neznižovali denný VZ.

díky za info o možnosi vyradenia z dôvodu odchodu do štátov Eu
Naposledy upravil brčko : 10.03.10 at 15:23
0 0
splaso splaso

splaso je offline (nepripojený) splaso

Dakujem za detailnu odpoved o vypocte VZ. zaroven dufam, ze aj SP bude postupovat podla tohto a aspon nejake € do najdenia si novej prace manzelky pridu na nas ucet. Pekny den.JS
0 0
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Rodičovská dovolenka končí dňom dovŕšenia tretieho roku dieťaťa?
Som zamestnaná na dobu neurčitú, od 09/2005 som postupne na MD, RD, MD, RD (do 5/2010). V zamestnaní už so mnou nepočítajú, ostala mi však nevyčerpaná dovolenka, ktorú si chcem nechať preplatiť pri skončení PP. Končím dohodou, len neviem kedy by bolo lepšie skončiť, či počas RD alebo až po skončení RD. Môžem sa ešte počas trvania RD prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti na pár dní kvôli max. dávkam? Ide mi o tom, aby mi preplatená dovolenka nepokazila VZ. Môžem byť v dobe, keď mi budú preplácať dovolenku dobrovoľne poistená, potom by sa mi VZ nepokazil. Sorry za "blbé" otázky. Prosím pomôžte, termín sa blíži, musím to riešiť
0 0
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

mata82 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Rodičovská dovolenka končí dňom dovŕšenia tretieho roku dieťaťa?
Som zamestnaná na dobu neurčitú, od 09/2005 som postupne na MD, RD, MD, RD (do 5/2010). V zamestnaní už so mnou nepočítajú, ostala mi však nevyčerpaná dovolenka, ktorú si chcem nechať preplatiť pri skončení PP. Končím dohodou, len neviem kedy by bolo lepšie skončiť, či počas RD alebo až po skončení RD. Môžem sa ešte počas trvania RD prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti na pár dní kvôli max. dávkam? Ide mi o tom, aby mi preplatená dovolenka nepokazila VZ. Môžem byť v dobe, keď mi budú preplácať dovolenku dobrovoľne poistená, potom by sa mi VZ nepokazil. Sorry za "blbé" otázky. Prosím pomôžte, termín sa blíži, musím to riešiť
posúvam ...
0 0
mamina20 mamina20

mamina20 je offline (nepripojený) mamina20

Prosim o radu. Moj zamestnavatel sa vyjadril, ze po skonceni rodicovskej dovolenky mi navrhuje ukoncenie prac. pomeru dohodou, kedze som neprijala prac.miesto 200km od mojho trvaleho bydliska ktore nie je ani mojim miestom vykonu prace. Ako odstupne mi navrhuje trojmesacny plat vo vyske zakladneho platu. Nechcem pristupit na taku dohodu, kedze mam vybavenu skolku radsej by som nastupila na trojmesac.vypov.lehotu a kedze som robila viac ako 5 rokov - na trojmesacne odstupne - takze 3 plus 3. Neviem v akej vyske platu sa poskytuje odstupne. V zakladnej podla prac. zmluvy alebo priemernej? A ked som bola tri roky dozadu na MD a RD, tak z priemernej pred tymto obdobim?

Dakujem velmi pekne.
0 0
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

mata82 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Rodičovská dovolenka končí dňom dovŕšenia tretieho roku dieťaťa?
Som zamestnaná na dobu neurčitú, od 09/2005 som postupne na MD, RD, MD, RD (do 5/2010). V zamestnaní už so mnou nepočítajú, ostala mi však nevyčerpaná dovolenka, ktorú si chcem nechať preplatiť pri skončení PP. Končím dohodou, len neviem kedy by bolo lepšie skončiť, či počas RD alebo až po skončení RD. Môžem sa ešte počas trvania RD prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti na pár dní kvôli max. dávkam? Ide mi o tom, aby mi preplatená dovolenka nepokazila VZ. Môžem byť v dobe, keď mi budú preplácať dovolenku dobrovoľne poistená, potom by sa mi VZ nepokazil. Sorry za "blbé" otázky. Prosím pomôžte, termín sa blíži, musím to riešiť
nájde sa niekto, kto poradí? prosííííííííííííííííííím
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

mamina20 Pozri príspevok
Prosim o radu. Moj zamestnavatel sa vyjadril, ze po skonceni rodicovskej dovolenky mi navrhuje ukoncenie prac. pomeru dohodou, kedze som neprijala prac.miesto 200km od mojho trvaleho bydliska ktore nie je ani mojim miestom vykonu prace. Ako odstupne mi navrhuje trojmesacny plat vo vyske zakladneho platu. Nechcem pristupit na taku dohodu, kedze mam vybavenu skolku radsej by som nastupila na trojmesac.vypov.lehotu a kedze som robila viac ako 5 rokov - na trojmesacne odstupne - takze 3 plus 3. Neviem v akej vyske platu sa poskytuje odstupne. V zakladnej podla prac. zmluvy alebo priemernej? A ked som bola tri roky dozadu na MD a RD, tak z priemernej pred tymto obdobim?

Dakujem velmi pekne.
DOhoda v takomto znení je výhodná pre zamestnávateľa, lebo sa ťa zbaví za 3 mesačné odstupné.

Ty kľudne môžeš nastúpiť do práce a ak ťa zamestnávateľ nebude chcieť, tak ti bude musieť dať výpoveď s trojmesačným odstupným a trojmesačnou VD. Odstupné je vo výške priemernej mzdy. Priemerná mzda je v zmysle § 134 ZP:


(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.


Ak si po RD nepracovala, tak nemáš žiadnu mzdu a preto priemerná mzda bude pravdepodobný zárobok - teda mzda, ktorá je uvedená v prac. zmluve.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mata82 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Rodičovská dovolenka končí dňom dovŕšenia tretieho roku dieťaťa?
Som zamestnaná na dobu neurčitú, od 09/2005 som postupne na MD, RD, MD, RD (do 5/2010). V zamestnaní už so mnou nepočítajú, ostala mi však nevyčerpaná dovolenka, ktorú si chcem nechať preplatiť pri skončení PP. Končím dohodou, len neviem kedy by bolo lepšie skončiť, či počas RD alebo až po skončení RD. Môžem sa ešte počas trvania RD prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti na pár dní kvôli max. dávkam? Ide mi o tom, aby mi preplatená dovolenka nepokazila VZ. Môžem byť v dobe, keď mi budú preplácať dovolenku dobrovoľne poistená, potom by sa mi VZ nepokazil. Sorry za "blbé" otázky. Prosím pomôžte, termín sa blíži, musím to riešiť
Ak by ste napísali do DRAK-a, už dávno máte odpoveď.

K veci. RD končí dňom dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa. Ak po skončení zamestnania nebudete ani jeden deň v práci, teda rovno "z RD na ulicu" tak z vyplatenej náhrady za nevyčerpanú dovolenku sa neodvedie poistné do SP. V takom prípade by ste dostali dávku v nezamestnanosti cca 160 eur mesačne.

Výhodnejšie preto je, aby ste sa dohodli tak, že aspoň deň po skončení RD odpracujete a súčasne dostanete náhradu za nevyčerpanú dovolenku.

V takom prípade sa odvody do SP odvedú a budú v prepočte (vzhľadom povedzme na ten jediný deň zamestnania) v maximálnej výške.

Z toho potom vyplynie maximálna možná dávka v nezamestnanosti.

Prečítajte si ak máte čas, tieto dva moje články:

http://blog.aktualne.centrum.sk/blog...php?itemid=689

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...ata-a-mata-my/
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať