Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Snažim sa byť trpezlivý... pozrite § 108.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Snažim sa byť trpezlivý... pozrite § 108.
nechcem vas nahnevat ale v prispevku s §108 ods. 3 uvazujem zle?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

uz som z toho jelen
0 0
mamina20 mamina20

mamina20 je offline (nepripojený) mamina20

Dobry den, moj problem som rozoberala na pred par dnami. So na RD, zamestnavatel chce ukoncit PP dohodou s trojmes.odstupnym,pricom mam narok na 3 plus 3-vyp.lehota plus odtupne. Tlacim na zamestn. nech mi da odstupne 5 platov. Ked budem s nim argumentovat, niektore veci su mi nejasne. Ake odvody idu z odstupneho? Na SP mi povedali ze aj ked budem nezamestnana ak dam dieta do skolky prestava za mna stat platit SP. Zdrav.poist. stat plati. Keby som tie tri mesiace pracovala odvody by mi isli zo mzdy. Ale zemestn.je proti aby som to odpracovala.

Dakujem velmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mamina20 Pozri príspevok
Dobry den, moj problem som rozoberala na pred par dnami. So na RD, zamestnavatel chce ukoncit PP dohodou s trojmes.odstupnym,pricom mam narok na 3 plus 3-vyp.lehota plus odtupne. Tlacim na zamestn. nech mi da odstupne 5 platov. Ked budem s nim argumentovat, niektore veci su mi nejasne. Ake odvody idu z odstupneho? odvody žiadne, len preddavok dane Na SP mi povedali ze aj ked budem nezamestnana ak dam dieta do skolky prestava za mna stat platit SP áno, majú pravdu, nemáš nárok na to byť dôchodkovo poistená štátom (iné poistenie štát v SP za mamičku neplatí). Zdrav.poist. stat plati.iba v prípade, ak dieťa do škôlky bude chodiť na max. 4hodiny denne, ak bude chodiť do škôlky na dlhšie, tak štát neplatí ZP Keby som tie tri mesiace pracovala odvody by mi isli zo mzdy. áno, preto by si tiež nemohla byť dôchodkovo poistená štátom, aj keby dieťa nechodilo do škôlky. Sučasne byť dôch.poistná štátom a aj ako zamstnanec, to nejde. Ale zemestn.je proti aby som to odpracovala.

Dakujem velmi pekne.
.
2 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[QUOTE=Tinika;1335625]Dobrý večer, zatiaľ som nestihla prečítať všetko, ale mám otázočku. Aj v prípade DP v nezam. je pravidlo ze len raz za polroka sa da menit VZ? áno A stači platit z minima a potom az z maxima? niekomu stačí, ale nepíšeš na čo. keby platim z min. mzdy 307,70 min.VZ je 319,58eur a nie suma minimálnej mzdy tak to vychadza cca 6 eur. a ked potom z maxima 2892,12 tak 57,8 eur?maximum je tiež iné, 4násobok priemernej mzdy t.č. z r.2008, od 1.7.2010 z r.2009, ale maximálna dávka je rátaná z trojnásobku[/QUOTE]

treba pozrieť aké sú rozhodujúce obdobia pri PvN (čo ti napísal § p. Mihál), to je niečo iné ako nemocenské poistnie.
Naposledy upravil brčko : 18.03.10 at 12:05
0 0
mamina20 mamina20

mamina20 je offline (nepripojený) mamina20

Takze ak sa teda dohodneme len na tom odstupnom z ktoreho teda nejdu odvody a ak umiestnim do skolky tak bude asi najlepsie odlozit peniaze z odstupneho, prihlasit sa na dobrovolne platenie poistneho do prazdnin, potom sa odhlasit do septembra a v septembri to riesit podla momentalnej situacie.

Dakujem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

[QUOTE=brčko;1342741]
Tinika Pozri príspevok
Dobrý večer, zatiaľ som nestihla prečítať všetko, ale mám otázočku. Aj v prípade DP v nezam. je pravidlo ze len raz za polroka sa da menit VZ? áno A stači platit z minima a potom az z maxima? niekomu stačí, ale nepíšeš na čo. keby platim z min. mzdy 307,70 min.VZ je 319,58eur a nie suma minimálnej mzdy tak to vychadza cca 6 eur. a ked potom z maxima 2892,12 tak 57,8 eur?maximum je tiež iné, 4násobok priemernej mzdy t.č. z r.2008, od 1.7.2010 z r.2009, ale maximálna dávka je rátaná z trojnásobku[/QUOTE]

treba pozrieť aké sú rozhodujúce obdobia pri PvN (čo ti napísal § p. Mihál), to je niečo iné ako nemocenské poistnie.
jeee dakovam velmi velmi pekne za odpoved. pytala som sa na platenie dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti z dovodu poberania podpory v nezam. po RD. preto to platenie z min. a maxima, ze ako dosiahnut najvyssiu davku.

A aby som to chapala, kedy je potom max. vz pre poistenie v nezamestnanosti 2892,12? pri zamestnancovi? ak sa platia odvody zo mzdy? pri dobrovolnom poist. v nezam. je VZ tych 319,58 eur. to je aj pri posudeni povinneho nemoc. poistenia SZCO vsak?
0 0
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

brčko Pozri príspevok
Ak si bola súvisle zamestnaná až do 30.11.2009 a čerpala si predtým rodičovskú dovolenku a nie neplatené volno, tak pri zaevidovaní na UP od 1.4.2010 nárok na podporu mať budeš. Výška podpory záleží od toho, či máš nejaký vym.základ v období troch rokov pred zaregistrovaním na UP (napr. si čerpala riadnu dovolenku v zamestnaní, PP predpokladám bol na dobu neurčitú). Ak nemáš a nebudeš mať ani žiadny VZ napr. z dobrov.poistenia, tak podpora sa bude rátať z minimálnych odovodov, t.j. z VZ 319,58eur.
Tak na syna mi už nepredlžili RD a ja chcem poradit či sa môžem zaevidovat na úrade práce a súčasne podat odvolanie na to že mi to nepredlžili.Dakujem Stanka
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Pracujem na plny uvazok a zaroven poberam rodicovsky prispevok (o dieta sa stara babka). Ak ma prepustia z prace, mohla by som poziadat o podporu v nezamestnanosti? Dcera este nema tri roky, ale podpora by mi vysla podstatne vyssia ako rodicovsky prispevok. Mohla by som sa vzdat rodicovskeho prispevku a poberat podporu?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jana3 Pozri príspevok
Pracujem na plny uvazok a zaroven poberam rodicovsky prispevok (o dieta sa stara babka). Ak ma prepustia z prace, mohla by som poziadat o podporu v nezamestnanosti? Dcera este nema tri roky, ale podpora by mi vysla podstatne vyssia ako rodicovsky prispevok. Mohla by som sa vzdat rodicovskeho prispevku a poberat podporu?
A čo tak poberať rod. príspevok ešte pár mesiacov, kým dcéra nedovŕši 3 roky a potom sa prihlásiť na ÚP a poberať podporu pol roka?

Ale ak nechceš, môžeš ísť rovno na ÚP a prihlásiť sa ako nezamestnaná. Len potom musíš prestať poberať RP.
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Dakujem za odpoved. Dcera bude mat 3 roky az buduci marec, preto som myslela, ze by som sa vzdala rodicovskeho prispevku, nahlasila ako nezamestnana a maxim. 6 mesiacov poberala podporu. Dufam, ze dovtedy si najdem novu pracu. Len mi ide o to, ci mam narok na podporu, ak mam dieta do 3 rokov veku. Pochopila som to tak, ze po novele zakona o soc. poist. sa doba prerusenia kvoli rodicovskej dovolenke zapocitava do doby potrebnej pre narok na podporu v nezamestnanosti.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jana3 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Dcera bude mat 3 roky az buduci marec, preto som myslela, ze by som sa vzdala rodicovskeho prispevku, nahlasila ako nezamestnana a maxim. 6 mesiacov poberala podporu. Dufam, ze dovtedy si najdem novu pracu. Len mi ide o to, ci mam narok na podporu, ak mam dieta do 3 rokov veku. Pochopila som to tak, ze po novele zakona o soc. poist. sa doba prerusenia kvoli rodicovskej dovolenke zapocitava do doby potrebnej pre narok na podporu v nezamestnanosti.
áno, započítava, ak ti trval prac.pomer.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jana3 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Dcera bude mat 3 roky az buduci marec, preto som myslela, ze by som sa vzdala rodicovskeho prispevku, nahlasila ako nezamestnana a maxim. 6 mesiacov poberala podporu. Dufam, ze dovtedy si najdem novu pracu. Len mi ide o to, ci mam narok na podporu, ak mam dieta do 3 rokov veku. Pochopila som to tak, ze po novele zakona o soc. poist. sa doba prerusenia kvoli rodicovskej dovolenke zapocitava do doby potrebnej pre narok na podporu v nezamestnanosti.
No veď práve. Tým, že budeš na RD nestratíš nárok na podporu v nezamestnanosti ani po tom roku RD, lebo sa ti to bude započítavať do doby ako by si bola poistená.
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

A vymeriavaci zaklad pre podporu bude z prijmu za posledne 3 roky? Viete, zit z rodicovskeho prispevku, ktory je cca 5 000 Sk nie je jednoduche.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jana3 Pozri príspevok
A vymeriavaci zaklad pre podporu bude z prijmu za posledne 3 roky? Z vymeriavacieho základu pre PvN v posledných troch rokoch pred zaregistrovaním, ak sa zaregistruješ najneskôr 31.8.2010, potom len 2roky. Viete, zit z rodicovskeho prispevku, ktory je cca 5 000 Sk nie je jednoduche.
samozrejme predpokladám, že skončí tvoj PP, ak ti ešte trvá.
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Koncit pracovny pomer by som mala ku koncu maja. A od augusta je nejaka zmena - ze podpora sa pocita z VZ iba z poslednych 2 rokov?
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Ahojte, som z toho úplne mimo...mám vôbec na niečo nárok? viete mi poradiť?
-23.1.2007 som nastupila na md a rd mi skončila 4.3.2010
-predtým som bola od r.2004 do 18.1 2007 zamestnana u jedneho zamestnávateľa-u neho som podala výpoved-a tesne pred nástupom na md-od 19.1. 2007 som sa zamestnala u dalšieho zamestnávateľa-s maximalnym vz(chcela som si prilepšiť k md)-pracovný pomer bol na dobu určitu do 31.1.2007(pričom som toho 23.1.2007 nastupila na spominanu md)
-od ukončenia rd som dobrovoľne nezamestnana..nakoľko mi známy na urade práce "pradil", že aj tak nič nedostanem..-ale prejstotu sa chcem uistiť aj u vás ak mi viete poradiť...teraz v apríli dostanem posledný rodičovský...a budem absolútne bez penazi...ak by ste mi mohli s niečim poradiť....aby som mohla dostať nejaku davku..budem nesmierne vdačna...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

viktora Pozri príspevok
Ahojte, som z toho úplne mimo...mám vôbec na niečo nárok? viete mi poradiť?
-23.1.2007 som nastupila na md a rd mi skončila 4.3.2010
-predtým som bola od r.2004 do 18.1 2007 zamestnana u jedneho zamestnávateľa-u neho som podala výpoved-a tesne pred nástupom na md-od 19.1. 2007 som sa zamestnala u dalšieho zamestnávateľa-s maximalnym vz(chcela som si prilepšiť k md)-pracovný pomer bol na dobu určitu do 31.1.2007(pričom som toho 23.1.2007 nastupila na spominanu md)
-od ukončenia rd som dobrovoľne nezamestnana..nakoľko mi známy na urade práce "pradil", že aj tak nič nedostanem..-ale prejstotu sa chcem uistiť aj u vás ak mi viete poradiť...teraz v apríli dostanem posledný rodičovský...a budem absolútne bez penazi...ak by ste mi mohli s niečim poradiť....aby som mohla dostať nejaku davku..budem nesmierne vdačna...
Ten tvoj známy na úrade práce zaspal dobu. Mal by sledovať zmeny v zákonoch, ktoré sa ho priamo týkajú. Totiž od februára tohto roku nastala zmena v zákone o soc. poistení, podľa ktorého doba strávená na Md a RD sa započítava do doby potrebnej pre priznanie podpory v nezamestnanosti.

Takže ak sa teraz zaregistruješ, tak budeš mať nárok na podporu. Keby si sa evidovala na ÚP pred 1.2.2010, tak by si nemala nárok na podporu. Ak tak urobíš až teraz, budeš mať nárok.
0 0
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

Porídite aj mne?U mna je to takto:Bola som zamestnaná od roku 1995 do 31.11.2009 zmluna bola na neurčito ale kedže ohlásili hromadné prepúštanie tak ma prepustili aj na priek tomu že od roku 2005 som bola na MD a následne na RD ktorú som mala predlženú 2 krát kôli zdravotnému stavu syna do 31.3.2010.Teraz mi predlženie už neschvalili tak som sa nahlásila na UP 6.4.2010 a to preto až 6.4.2010 lebo prvého bol ND a potom tie sviatky.Tam mi ale pracovníčka nevedela povedat či mám alebo nemám nárok na podporu že to schvaluje SP,tam mi povedala dalšia že mi nevie spresnostou povedat či budem mat nárok na posporu že musím priniest vyplnené tlačivo od bývaleho zamestnavatela a poto že sa uvidí, lebo že síce bol od 1.2.2010 zákon zmenený ale nevie či sa to vstahuje aj na tie mamičky ktorým bil ten RP teda RD predžovaná aj ked kôli zdravotným problémom.Tak poprosím o radu som s toho úplne hotová mám dve deti a zostat iba s manželovým platom to ma teda dost desí ved tolko rokou mám odpracovaných vie mi niekto poradit ako to bude somnou Ďakujem .P:S. takto byt v neistote až do 27.4.2010 kedy mám príst na SP asi nevydržím .Ďakujem veľmi pekne.Stanka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať