Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

stanka772 Pozri príspevok
Porídite aj mne?U mna je to takto:Bola som zamestnaná od roku 1995 do 31.11.2009 zmluna bola na neurčito ale kedže ohlásili hromadné prepúštanie tak ma prepustili aj na priek tomu že od roku 2005 som bola na MD a následne na RD ktorú som mala predlženú 2 krát kôli zdravotnému stavu syna do 31.3.2010.Pracovný pomer bol ukončený dohodou.Teraz mi predlženie už neschvalili tak som sa nahlásila na UP 6.4.2010 a to preto až 6.4.2010 lebo prvého bol ND a potom tie sviatky.Tam mi ale pracovníčka nevedela povedat či mám alebo nemám nárok na podporu že to schvaluje SP,tam mi povedala dalšia že mi nevie spresnostou povedat či budem mat nárok na posporu že musím priniest vyplnené tlačivo od bývaleho zamestnavatela a poto že sa uvidí, lebo že síce bol od 1.2.2010 zákon zmenený ale nevie či sa to vstahuje aj na tie mamičky ktorým bil ten RP teda RD predžovaná aj ked kôli zdravotným problémom.Tak poprosím o radu som s toho úplne hotová mám dve deti a zostat iba s manželovým platom to ma teda dost desí ved tolko rokou mám odpracovaných vie mi niekto poradit ako to bude somnou Ďakujem .P:S. takto byt v neistote až do 27.4.2010 kedy mám príst na SP asi nevydržím .Ďakujem veľmi pekne.Stanka
Ďakujem
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Chobot Pozri príspevok
Ten tvoj známy na úrade práce zaspal dobu. Mal by sledovať zmeny v zákonoch, ktoré sa ho priamo týkajú. Totiž od februára tohto roku nastala zmena v zákone o soc. poistení, podľa ktorého doba strávená na Md a RD sa započítava do doby potrebnej pre priznanie podpory v nezamestnanosti.

Takže ak sa teraz zaregistruješ, tak budeš mať nárok na podporu. Keby si sa evidovala na ÚP pred 1.2.2010, tak by si nemala nárok na podporu. Ak tak urobíš až teraz, budeš mať nárok.

Dakujem za odpoved, potešili ste ma..ešte sa chcem opýtať, či by sa nedalo prilepšiť napr.tým, ak by som sa u niekoho zamestnala na pár dní..-s vyšším vz,a potom sa zaevidovala..alebo je to zbytočne..dakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

stanka772 Pozri príspevok
Porídite aj mne?U mna je to takto:Bola som zamestnaná od roku 1995 do 31.11.2009 zmluna bola na neurčito ale kedže ohlásili hromadné prepúštanie tak ma prepustili aj na priek tomu že od roku 2005 som bola na MD a následne na RD ktorú som mala predlženú 2 krát kôli zdravotnému stavu syna do 31.3.2010.Teraz mi predlženie už neschvalili tak som sa nahlásila na UP 6.4.2010 a to preto až 6.4.2010 lebo prvého bol ND a potom tie sviatky.Tam mi ale pracovníčka nevedela povedat či mám alebo nemám nárok na podporu že to schvaluje SP,tam mi povedala dalšia že mi nevie spresnostou povedat či budem mat nárok na posporu že musím priniest vyplnené tlačivo od bývaleho zamestnavatela a poto že sa uvidí, lebo že síce bol od 1.2.2010 zákon zmenený ale nevie či sa to vstahuje aj na tie mamičky ktorým bil ten RP teda RD predžovaná aj ked kôli zdravotným problémom.Tak poprosím o radu som s toho úplne hotová mám dve deti a zostat iba s manželovým platom to ma teda dost desí ved tolko rokou mám odpracovaných vie mi niekto poradit ako to bude somnou Ďakujem .P:S. takto byt v neistote až do 27.4.2010 kedy mám príst na SP asi nevydržím .Ďakujem veľmi pekne.Stanka
Kedze od 1.12.2009 (odkedy nie si zamestnana) uplynulo do 1.4. (odkedy ta zaregidtruju na UP, leb o 31.3. ti skoncila RD a stihla si to do 7 dni) uplynulo menej ako 1 rok, tak splnas podmienku poiistenia 3 roky z poslednych 4 rokov, narok na podporu by si mala mat.
Kedze si vsak nemala ziadny prijem, z ktoreho by malo byt platene poidstenie v nezamestnanosti, tak ti podporu vypocitaju z minimalnej mzdy.
Skoda, ze si sa neprihlasila aspon od 31.3. napr. v SP na platenie poistenia v nezamestnanosti z najvyssieho zakladu, vypocitali by ti podporu z najvyssieho mozneho zakladu.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

viktora Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, potešili ste ma..ešte sa chcem opýtať, či by sa nedalo prilepšiť napr.tým, ak by som sa u niekoho zamestnala na pár dní..-s vyšším vz,a potom sa zaevidovala..alebo je to zbytočne..dakujem
Pomohlo by to, rovnako ti pomoze na par dni sa v SP prihlasit ako dobrovolny platca poistenia v nezamestnanosti z najvyssieho zakladu. Potom odhlasit a ist sa zaregistrovat na UP.
Alebo sa zamestnat so mzdou, z ktorej sa platia najvyssie odvody a po ukonceni zamestnania ist na UP.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

ivka70 Pozri príspevok
Pomohlo by to, rovnako ti pomoze na par dni sa v SP prihlasit ako dobrovolny platca poistenia v nezamestnanosti z najvyssieho zakladu. Potom odhlasit a ist sa zaregistrovat na UP.
Alebo sa zamestnat so mzdou, z ktorej sa platia najvyssie odvody a po ukonceni zamestnania ist na UP.
Je potrebné sa na pár dní prihlásiť a potom aj odhlásiť? Nemôže byť napr. uzatvorené dobr. PvN 5 dní a ten piaty deň sa prihlásiť na UP? Musí byť napr. 5 deň odhlásené a prihlásiť sa na UP 6 deň? Ďakujem
0 0
greguska greguska

greguska je offline (nepripojený) greguska

ahojte!
môže mi prosím niekto poradiť, ktoré obdobie by sa považovalo za vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti v nasledovnom prípade ?
TPP od r.2004
od 1.5.2008 MD, následne RD doteraz...
keby sa ukončil PP a prihlásilo na ÚP od 9.6.2010 ???

Nárok na podporu by vznikol, len neviem v akej výške ?

A keby sa ešte pár dní pracovalo bralo by sa to ako nové obdobie, alebo by sa to len priemerovalo s tým starým ?

ďakujem!
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

greguska Pozri príspevok
ahojte!
môže mi prosím niekto poradiť, ktoré obdobie by sa považovalo za vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti v nasledovnom prípade ?
TPP od r.2004
od 1.5.2008 MD, následne RD doteraz...
keby sa ukončil PP a prihlásilo na ÚP od 9.6.2010 ???

Nárok na podporu by vznikol, len neviem v akej výške ?

A keby sa ešte pár dní pracovalo bralo by sa to ako nové obdobie, alebo by sa to len priemerovalo s tým starým ?

ďakujem!
Ak nebudes mat po ukonceni RD ziadny prijem, z ktoreho by sa platili odvody na poistenie v nezamestnanosti (napr. cerpanie dovolenky alebo aspon 1 den zamestnania), tak sa ti podpora vypocita z minimalnej mzdy, pretoze nemas v pos. 3 rokoch ziadny prijem s poistenim v nezamestnansti.
Ak vsak aspon 1 den budes platit poistenie v nezamestnanosti (bud zo zamestnania -to cerpanie dovolenky, praca apod.) alebo doborovolne poistenie v nezamestnanosti, tak sa ti vypocita podpora z tohto prijmu a z tohoto vymeriavacieho zakladu.
0 0
greguska greguska

greguska je offline (nepripojený) greguska

ďakujem, toto viem :-)
lenže príjem by tam bol ešte zo zamestania pred nástupom na MD, keďže by som išla na úrad práce keď bude mať syn 2 roky, nie 3... takže by vymeriavací základ bol ten 1 rok pred nástupom na MD ?
a keď áno, keby som sa ešte teda na pár dní zamestnala, rátalo by sa to priemerom, alebo len tie posledné dni ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

greguska Pozri príspevok
ďakujem, toto viem :-)
lenže príjem by tam bol ešte zo zamestania pred nástupom na MD, keďže by som išla na úrad práce keď bude mať syn 2 roky, nie 3... takže by vymeriavací základ bol ten 1 rok pred nástupom na MD ?
a keď áno, keby som sa ešte teda na pár dní zamestnala, rátalo by sa to priemerom, alebo len tie posledné dni ?
pri zaregistrovaní na UP 9.6.2010 by brali vymeriavací základ pre poist.v nezam. v obodbí 9.6.2007-8.6.2010, t.j. u teba predpokladám v období 9.6.2007-30.4.2008, príp. nového prac.pomeru.

Zrátali by vym.základy v tomto období a vydelili počtom kalend.dní v období, kedy si mala vym.základy. 50% z toho by bola podpora na 1kalend.den.
1 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Este by som sa rada utvrdila v jednej veci. RD mi konci 8.6. 2010 ,na to dobrovolne poistenie sa mozem prihlasit este pred skoncenim RD, napr. od 25.5- 8.6. alebo az po skonceni RD, teda po tom 8.-mom? Prosim, este na toto mi odpovedzte ;-)

Nejak, po precitani predch.prispevku mi to vychadza tak, ze sa musim prihlasit este pred skoncenim, nie?
Naposledy upravil Erika686 : 10.04.10 at 04:45 Dôvod: ...citanie prispevkov kol dokola :-)...
0 0
greguska greguska

greguska je offline (nepripojený) greguska

ďakujem, tak som si to myslela :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Erika686 Pozri príspevok
Este by som sa rada utvrdila v jednej veci. RD mi konci 8.6. 2010 ,na to dobrovolne poistenie sa mozem prihlasit este pred skoncenim RD, napr. od 25.5- 8.6. alebo az po skonceni RD, teda po tom 8.-mom? Prosim, este na toto mi odpovedzte ;-)

Nejak, po precitani predch.prispevku mi to vychadza tak, ze sa musim prihlasit este pred skoncenim, nie?
Na dobrovoľné poistenie v nez. sa môžete prihlásiť kedy chcete - či ešte počas rodičovskej dovolenky alebo až po jej skončení.

Nečítal som Vaše predošlé príspevky, preto nechápem dôvod, prečo sa na to pýtate.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Dobrý den, -viem že na dp sa da prihlásiť kedykoľvek aj zrušiť, ja sa chcem len opýtať, -ked si platim dobrovol. poistenie a idem sa zaevidovať na urad prace-či bude v niečom rozdiel-ked si dnes zrušim dobr.poistenie a hned dnes a aj zaevidujem, alebo si to mam dnes zrušiť a zajtra sa nahlásiť na urad prace?-alebo je to jedno..? dakujem
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Dobrý den, platim si dobr.poistenie, dnes ho idem zrušiť a chcem sa nahlásiť na urad práce-je dôležité či sa prihlásim hned dnes ? alebo tak mam urobiť až zajtra?dakujem
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Dobrý den, platím si dobr.poist.dnes ho ruším a chcem sa ist zaevidovať na urad práce..je rozhodujuce kedy to zruším?-môžem urobiť tak že dnes zruším poistenie a hned dnes sa aj zaevidujem? dakujem za odpoved..
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Dobrý den, platím si dobr.poistenie, dnes ho zruším a chcem sa ist zaevidovať na urad práce. Mám otázku-či tak môžem urobiť hned dnes po zrušení, alebo sa mam ist nahlasiť až zajtra? -alebo je to jedno..dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

viktora Pozri príspevok
Dobrý den, platím si dobr.poistenie, dnes ho zruším a chcem sa ist zaevidovať na urad práce. Mám otázku-či tak môžem urobiť hned dnes po zrušení, alebo sa mam ist nahlasiť až zajtra? -alebo je to jedno..dakujem
DPvN si môžeš platiť aj počas zaevidovania na UP a poberania podpory.

Ak máš splnenú podmienku byť potrebnú dobu poistená v nezamestnanosti v posledných t.č. sledovaných 4-och rokoch, tak sa ti podla konkrétneho dátumu zaregistrovania na UP stanoví rozhodujúce obdobie, z ktorého sa vyráta podpora (vždy do dna pred "zaregistrovaním"!!!, t.j. den zaregistrovania sa neberie, pozor upozornenie nižšie*). Na výšku podpory ten 1den môže a aj nemusí mať vplyv.

Ak máš stále rovnaký VZ (vo všetkých kalend.dnoch v ktorých nejaký VZ máš), tak ten 1den vplyv na výšku podpory nemá.

*V prípade, že zájdeš na UP do 7kalend.dní!!! po ukončení napr. PN, prac.pomeru, starostlivosti o dieťa, činnosti szčo ... ťa zaevidujú odo dna po ukončení PN, prac.pomeru, starostlivosti o dieťa, činnosti szčo ... t.j. nie odo dna, kedy na UP zájdeš. Na to si treba dať pozor, ak máte v období od skončenia PN, PP... vymeriavací základ z poistenia v nezam., ktorý chcete aby ovplyvnoval výšku podpory. Lebo obdobie, z ktorého sa ráta podpora sa ráta do dna pred zaregistrovaním na UP a nie podla návštevy na UP.
1 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

brčko Pozri príspevok
DPvN si môžeš platiť aj počas zaevidovania na UP a poberania podpory.

Ak máš splnenú podmienku byť potrebnú dobu poistená v nezamestnanosti v posledných t.č. sledovaných 4-och rokoch, tak sa ti podla konkrétneho dátumu zaregistrovania na UP stanoví rozhodujúce obdobie, z ktorého sa vyráta podpora (vždy do dna pred "zaregistrovaním"!!!, t.j. den zaregistrovania sa neberie, pozor upozornenie nižšie*). Na výšku podpory ten 1den môže a aj nemusí mať vplyv.

Ak máš stále rovnaký VZ (vo všetkých kalend.dnoch v ktorých nejaký VZ máš), tak ten 1den vplyv na výšku podpory nemá.

*V prípade, že zájdeš na UP do 7kalend.dní!!! po ukončení napr. PN, prac.pomeru, starostlivosti o dieťa, činnosti szčo ... ťa zaevidujú odo dna po ukončení PN, prac.pomeru, starostlivosti o dieťa, činnosti szčo ... t.j. nie odo dna, kedy na UP zájdeš. Na to si treba dať pozor, ak máte v období od skončenia PN, PP... vymeriavací základ z poistenia v nezam., ktorý chcete aby ovplyvnoval výšku podpory. Lebo obdobie, z ktorého sa ráta podpora sa ráta do dna pred zaregistrovaním na UP a nie podla návštevy na UP.
Ja som bola doteraz dobrovolne nezamestnana, predtym som bola na rd,toto dobr.poistenie v nez. som si začala platiť -z max. vz- od minuleho piatku-a dnes si to ukončím. -takže-pre mna to nema vplyv-ak som dobre pochopila...
0 0
elpe03 elpe03

elpe03 je offline (nepripojený) elpe03

prosim surne o radu a už teraz dakujem za všetky odpovede rady
Som na RD do 8.5.2010...s dvoma detmi...
....zamestnana som od 1.12.2002 v jednej firme ktora zrušila prac. prevadzku no po RD mi ponuka miesto inde mam nastupiť už 19.4.2010,je to pre mna daleko a neviem ako dalej postupovať.Ak miesto neprimem mam narok na odstupne?ako je to teraz ked pojdem na Urad prace?Ak mi daju vypoved ako mi vypočitaju VZ?
Mam ešte dovolenku viac ako 20dni musia mi ju preplatiť?podľa čoho...
viem že je to veľa otazok no chcem sa spravne rozhodnuť
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

elpe03 Pozri príspevok
prosim surne o radu a už teraz dakujem za všetky odpovede rady
Som na RD do 8.5.2010...s dvoma detmi...
....zamestnana som od 1.12.2002 v jednej firme ktora zrušila prac. prevadzku no po RD mi ponuka miesto inde mam nastupiť už 19.4.2010,je to pre mna daleko a neviem ako dalej postupovať.Ak miesto neprimem mam narok na odstupne?ako je to teraz ked pojdem na Urad prace?Ak mi daju vypoved ako mi vypočitaju VZ?
Mam ešte dovolenku viac ako 20dni musia mi ju preplatiť?podľa čoho...
viem že je to veľa otazok no chcem sa spravne rozhodnuť
odpoveď máš v tejto téme

http://www.porada.sk/1370109-post2.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať