Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

stanka772 Pozri príspevok
Vždy ste super poradili,tak sa zasa pýtam som od 1.4.2010 na UP a odtial ma poslali na SP kde som odovzadala tlačivo od bývalého zamestnavatela ktorý ma prepustil po dohode dna 30.11.2009,od juna 2008 do 31.3.2010 som bola na predlženej materskej dovolenke zo zdravotných dôdodou syna.No a teraz tá otázka na SP som dostala takúto odpoved že nárok na podporu ASI.... mám a teraz musím čakat 60dní na odpoved ,chcem vediet či je to normálny postup a či ten nárok na podporu naozaj mám,a postup je uplne v poriadku,viete nechcem čakat nečinne na rozhodnutie ktoré nemusí byt kladne,lebo naša domácnost aj bez tých málo penazí bude v taškostiach. prosímmm poradte
Ďakujemmmmm
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

[QUOTE=nela07;1386353]Ahojte, chcela by som poprosiť o kontrolu výpočtov, či to mám dobre:
- RD do 8.4.2010
- PP ukončený 26.4.2010
- nevyčerpaná dovolenka 20 dní (za čas trvania materskej - 1. PP do 31.1.2007, 2. PP od 1.2.2007 - čiže nepretržité trvanie PP u 1 zamestnávateľa, potom materská do 4.11.2007 - čiže nárok za rok 2007 sa nekráti)
Takže:
1. vymeriavací základ na účely max. podpory bude 2169,9/30x18= 1301,94?
2. Program mi dáva maximálny VZ na odvod poistenia v nezamestnanosti 964,1 Eur, čo je podľa mňa blbosť - za tento čas by to podľa mňa malo byť 2892,12/30*18=1735,27 Eur.
3. Preplatenie nevyčerpanej dovolenky vyplatené v mzde za apríl mi vstupuje do VZ.
4. Na preplatenie dovolenky použijem pravdepodobný VZ - základná mzda z pracovnej zmluvy/174 hod. pri 40 hod. prac. čase.
Ďakujem veľmi pekne, ak si niekto nájde čas.[/QUOTE

posúvam
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

zuzanna Pozri príspevok
ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne
Ak nebudes po RD cerpat dovolenku alebo pracovat aspon 1 den, tak ti podporu vypocitaju z minimalnej mzdy.

Ak vsak pracovat/cerpat dovolenku budes (nie preplacat dovolenku), tak ti vypocitaju podporu z takej vysky, aka bude tvoja mzda ci vyska dovolenky.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

stanka772 Pozri príspevok
Re: podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?
Vždy ste super poradili,tak sa zasa pýtam som od 1.4.2010 na UP a odtial ma poslali na SP kde som odovzadala tlačivo od bývalého zamestnavatela ktorý ma prepustil po dohode dna 30.11.2009,od juna 2008 do 31.3.2010 som bola na predlženej materskej dovolenke zo zdravotných dôdodou syna.No a teraz tá otázka na SP som dostala takúto odpoved že nárok na podporu ASI.... mám a teraz musím čakat 60dní na odpoved ,chcem vediet či je to normálny postup a či ten nárok na podporu naozaj mám,a postup je uplne v poriadku,viete nechcem čakat nečinne na rozhodnutie ktoré nemusí byt kladne,lebo naša domácnost aj bez tých málo penazí bude v taškostiach. prosímmm poradte
Ak si bola zaemstnaná resp. inak poistn.v nezam. v období 1.4.2006 do 31.3.2010 aspon 3roky=3x365dní, tak nárok máš. Predpokladám, že v čase 1.4.2006 do 30.11.2009 si čerpala v zamestnaní rodičovskú dovolenku, v takom prípade máš podmienku splnenú.
Ak si nemala v obd. 1.4.2007-31.3.2010 žiadny vymer.základ pre poistenie v nezam. (t.j. napr. nečerpala si riadnu dovolenku v zamestnaní alebo si neodpracovala ani 1den), tak ti priznajú podporu z min. odvodov, t.j. z VZ 319,58eur a to na 1kalend.den 319,58eur:30 x 50%
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

<TABLE border=0 cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%"><TBODY><TR><TD style="BORDER-BOTTOM: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-RIGHT: 1px inset" class=alt2>Pôvodca textu príspevku: zuzanna
ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne
</TD></TR></TBODY></TABLE>Ak nebudes po RD cerpat dovolenku alebo pracovat aspon 1 den, tak ti podporu vypocitaju z minimalnej mzdy.

Ak vsak pracovat/cerpat dovolenku budes (nie preplacat dovolenku), tak ti vypocitaju podporu z takej vysky, aka bude tvoja mzda ci vyska dovolenky.

tak staci mi trebars dorobit mesiac maj daju my mzdu nejaku a dat si preplatit nevycerpanu dovolenku a poprosit ich dat mi nejaku odmenu aby som mala aku taku podporu da sa to takto ci nie??? kolko je max. VZ na podporu?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[QUOTE=nela07;1386723]
nela07 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som poprosiť o kontrolu výpočtov, či to mám dobre:
- RD do 8.4.2010
- PP ukončený 26.4.2010
- nevyčerpaná dovolenka 20 dní (za čas trvania materskej - 1. PP do 31.1.2007, 2. PP od 1.2.2007 - čiže nepretržité trvanie PP u 1 zamestnávateľa, potom materská do 4.11.2007 - čiže nárok za rok 2007 sa nekráti)
Takže:
1. vymeriavací základ na účely max. podpory bude 2169,9/30x18= 1301,94? toto sa robí inak, je stanovený max. denný VZ tuším 3xpriem. mzda za rok 2008 :365
2. Program mi dáva maximálny VZ na odvod poistenia v nezamestnanosti 964,1 Eur, čo je podľa mňa blbosť - za tento čas by to podľa mňa malo byť 2892,12/30*18=1735,27 Eur. áno, akoby ti rátal len za 10dní poistné
3. Preplatenie nevyčerpanej dovolenky vyplatené v mzde za apríl mi vstupuje do VZ. áno, ak trvalo poistenie (t.j. prac.pomer nekončil tak, že celý kalend.mesiac čerpala RD, resp. nepl. volno...)
4. Na preplatenie dovolenky použijem pravdepodobný VZ - základná mzda z pracovnej zmluvy/174 hod. pri 40 hod. prac. čase. toto neovládam
Ďakujem veľmi pekne, ak si niekto nájde čas.[/QUOTE

posúvam
.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Ďakujem veľmi pekne.
K bodu 1 - našla som to všeobecný vymeriavací základ za rok 2008 bol 8676,36 € teda 8676,36x3/365 je denný vymeriavací základ na určenie dávky v nez. t.j. 71,3126 Eur. Teda za apríl je to max. 2139,38 a na 18 dní je to 1283,63 eur.
K bodu 3-RD ukončená 8.4. , 9.4. nástup do práce, 26.4. koniec PP a medzi tým 2 dni dovolenky.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
0 0
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

brčko Pozri príspevok
Ak si bola zaemstnaná resp. inak poistn.v nezam. v období 1.4.2006 do 31.3.2010 aspon 3roky=3x365dní, tak nárok máš. Predpokladám, že v čase 1.4.2006 do 30.11.2009 si čerpala v zamestnaní rodičovskú dovolenku, v takom prípade máš podmienku splnenú.
Ak si nemala v obd. 1.4.2007-31.3.2010 žiadny vymer.základ pre poistenie v nezam. (t.j. napr. nečerpala si riadnu dovolenku v zamestnaní alebo si neodpracovala ani 1den), tak ti priznajú podporu z min. odvodov, t.j. z VZ 319,58eur a to na 1kalend.den 319,58eur:30 x 50%
Ďakujem za odpoveď ano čerpala som RD a žiadny VZ nemám,a ešte ten postup je úplne štandartný myslím tych 60dní čakat od SP rozhodnutie písomne???Ďakujem
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne a mam este 26 dni dovolenky<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

tak staci mi trebars dorobit mesiac maj daju my mzdu nejaku a dat si preplatit nevycerpanu dovolenku a poprosit ich dat mi nejaku odmenu aby som mala aku taku podporu da sa to takto ci nie??? kolko je max. VZ na podporu?
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ja sa chcem tiez spytat mne konci RD teraz 15.05.2010 a budem tiez prepustena z prace kde som bola 10 rokov v PP budem mat narok na podporu a z akeho VZ sa mi bude pocitat neviete mi poradit prosim ak by sa to dalo tak by som poprosila o nieco zamestnavatela prosim pekne a mam este 26 dni dovolenky

tak staci mi trebars dorobit mesiac maj alebo staci jeden den daju my mzdu nejaku a dat si preplatit nevycerpanu dovolenku a poprosit ich dat mi nejaku odmenu aby som mala aku taku podporu da sa to takto ci nie??? kolko je max. VZ na podporu?

neviete mi fakt poradit
0 0
annette11 annette11

annette11 je offline (nepripojený) annette11

Dobry den,
potrebovala by som poradit aj ja...
Od januara 2005 som bola na MD, nasledne cerpala riadnu dovolenku, potom RD. Plynule som pokracovala na druhu MD ktora mi zacala 15.8.2007 a ukoncena 26.2.2008. Nasledne som bola na riadnej dovolenke spolu 44 dni, bol mi vyplateny normalny plat. Zamestnanie stale trva u toho isteho zamestnavatela od prvej MD az dodnes na dobu neurcitu. Sucasna RD mi konci 15.9., kedy ma dcera 3 roky. Do zamestnania sa pravdepodobne nevratim, popravde sa so mnou nepocita. Chcem sa opytat:
1. budem mat narok na poberanie podpory v nezamestnanosti po skonceni RD? Ak ano, do VZ sa pocita ako prijem plat vyplateny za riadne cerpanie dovolenky?
2. Je naozaj jedno akym sposobom sa ukonci PP ? [ o inu poziciu popravde nemam zaujem a tak myslim ze na nejake dohadovanie odstupneho nebude priestor, takze predpokladam ze sa ukonci PP dohodou ]
3. Z dokladov ktore mam som zistila, ze som rodicovsky prispevok poberala uz vo februari 2008, teda v mesiaci,kedy mi skoncilo vyplacanie materskej davky. Nie je to problem? Nebude sa teda automaticky brat,ze som isla ihned po MD na RD bez ohladu na to,ze som cerpala dovolenku? nevadi,ze som sucasne poberala rodicovsky prispevok a bola vlastne na dovolenke?
4. Viete mi povedat,ake zmeny budu v zakone od 1.9.2010 v platnosti?

Dakujem za vysvetlenie!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

annette11 Pozri príspevok
Dobry den,
potrebovala by som poradit aj ja...
Od januara 2005 som bola na MD, nasledne cerpala riadnu dovolenku, potom RD. Plynule som pokracovala na druhu MD ktora mi zacala 15.8.2007 a ukoncena 26.2.2008. Nasledne som bola na riadnej dovolenke spolu 44 dni, bol mi vyplateny normalny plat. Zamestnanie stale trva u toho isteho zamestnavatela od prvej MD az dodnes na dobu neurcitu. Sucasna RD mi konci 15.9., kedy ma dcera 3 roky. Do zamestnania sa pravdepodobne nevratim, popravde sa so mnou nepocita. Chcem sa opytat:
1. budem mat narok na poberanie podpory v nezamestnanosti po skonceni RD? Ak ano, do VZ sa pocita ako prijem plat vyplateny za riadne cerpanie dovolenky? nie nebude, lebo sa berie len VZ v dvoch rokoch pred zaregistrovaním a čerp. dovolenky už do toho spadať nebude.
2. Je naozaj jedno akym sposobom sa ukonci PP ? [ o inu poziciu popravde nemam zaujem a tak myslim ze na nejake dohadovanie odstupneho nebude priestor, takze predpokladam ze sa ukonci PP dohodou ] môžeš odmietnuť iné miesto, ktoré nezodpovedá tvojej prac.zmluve a nárok na odstupné ostáva.
3. Z dokladov ktore mam som zistila, ze som rodicovsky prispevok poberala uz vo februari 2008, teda v mesiaci,kedy mi skoncilo vyplacanie materskej davky. Nie je to problem? Nebude sa teda automaticky brat,ze som isla ihned po MD na RD bez ohladu na to,ze som cerpala dovolenku? nevadi,ze som sucasne poberala rodicovsky prispevok a bola vlastne na dovolenke? v r.2008 si mohla zároven čerpať riadnu dovolenku a poberať RP. Nemuselo sa požiadať až nástupom na RD, to platí až od 1.1.2009.
4. Viete mi povedat,ake zmeny budu v zakone od 1.9.2010 v platnosti?
napr. pri PP na dobu neurčitú sa nesleduje obdobie 4och rokov pred zaregistrovaním ale len 3 a podpora saráta z dvoch rokov pred zaregistrovaním a nie z troch.

Dakujem za vysvetlenie!
.
0 0
ajustkukucka ajustkukucka

ajustkukucka je offline (nepripojený) ajustkukucka

Dobry den, zaujimalo by ma, ako sa zapocitava dovolenka, ktoru som cerpala po skonceni materskej dovolenky s mojou dcerkou v roku 2007 do vypoctu davok v nezamestnanosti. Od roku 2002 som suvisle na materskej a rodicovskej dovolenke s nasimi troma detmi. 13. 5. 2007 sa nam narodila posledna dcerka, od 5.4.2007 do 17.10.2007 som s nou bola na materskej dovolenke. Od 18.10. 2007 do 22.11. 2007 som si cerpala riadnu dovolenku a od 23.11 2007 som na rodicovskej dovolenke. K 12. 5. 2010 uzatvaram s mojim zamestnavatelom dohodu o konceni pracovneho pomeru so mnou. Od 30.4. 2010 som sa na zaklade rad z tohto fora dobrovolne poistila v nezamestnanosti na VZ 2200Eur. Viete mi povedat, ako sa dalej bude pocitat moja davka v nezamestnanosti? Iba z VZ, ktory som si sama urcila 30. 4. 2010 v soc. poistovni, alebo sa mi pri vypocte davky v nezamestnanosti zohladni aj vyska riadnej dovolenky, ktoru som cerpala v roku 2007?
A co to obnasa byt dobrovolne nezamestnana?Kde vsade by som sa musela zaevidovat a na co si mam dat pozor?
Za odpoved velmi pekne dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajustkukucka Pozri príspevok
Dobry den, zaujimalo by ma, ako sa zapocitava dovolenka, ktoru som cerpala po skonceni materskej dovolenky s mojou dcerkou v roku 2007 do vypoctu davok v nezamestnanosti. Od roku 2002 som suvisle na materskej a rodicovskej dovolenke s nasimi troma detmi. 13. 5. 2007 sa nam narodila posledna dcerka, od 5.4.2007 do 17.10.2007 som s nou bola na materskej dovolenke. Od 18.10. 2007 do 22.11. 2007 som si cerpala riadnu dovolenku a od 23.11 2007 som na rodicovskej dovolenke. K 12. 5. 2010 uzatvaram s mojim zamestnavatelom dohodu o konceni pracovneho pomeru so mnou. Od 30.4. 2010 som sa na zaklade rad z tohto fora dobrovolne poistila v nezamestnanosti na VZ 2200Eur. Viete mi povedat, ako sa dalej bude pocitat moja davka v nezamestnanosti? Iba z VZ, ktory som si sama urcila 30. 4. 2010 v soc. poistovni, alebo sa mi pri vypocte davky v nezamestnanosti zohladni aj vyska riadnej dovolenky, ktoru som cerpala v roku 2007? pri zaevidovaní od 13.5.2010 ak ide o PP na dobu neurčitú sa ráta podpora z VZ v období 13.5.2007-12.5.2010, t.j. aj čerpanie riadnej dovolenky
A co to obnasa byt dobrovolne nezamestnana?Kde vsade by som sa musela zaevidovat a na co si mam dat pozor?
Za odpoved velmi pekne dakujem.
čo ma napadá:
zaevidovať na UPSVAr,
zájsť na ZP,
so žiadosťou o podporu na SP
a ak už sa v zmysle zákona o soc.poistení/rodič.príspevku riadne nestaráš o dieťa do 6rokov, tak do SP s odhláškou na dôch.poistenie štátom.
0 0
ajustkukucka ajustkukucka

ajustkukucka je offline (nepripojený) ajustkukucka

Dakujem, za rychlu odpoved, a este by som sa chcela spytat, keby som bola napr. 2 mesiace dobrovolne nezamestnana - napr. cely maj a jun 2010, tak by som mala viac dni s VZ, ktory som si sama urcila v Soc.poistovni a mohol by sa mi zvysit priemer na vypocet davky v nezamestnanosti? Je to tak, alebo je to uplna blbost? Mozem byt dobrovolne nezamestnana, ked si budem platit vsetky odvody a potom, napr. po tych dvoch mesiacoch, sa nahlasit na urad prace? Zaeviduje ma v takom pripade urad prace? A z coho by mi Soc.poistovna pocitala davku v nezamestnanosti? Z riadnej dovolenky z roku 2007 a z tych 61 dni (maj,jun), co som si sama platila poistenie v nezamestnanosti?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ajustkukucka Pozri príspevok
Dakujem, za rychlu odpoved, a este by som sa chcela spytat, keby som bola napr. 2 mesiace dobrovolne nezamestnana - napr. cely maj a jun 2010, tak by som mala viac dni s VZ, ktory som si sama urcila v Soc.poistovni a mohol by sa mi zvysit priemer na vypocet davky v nezamestnanosti? Je to tak, alebo je to uplna blbost? Mozem byt dobrovolne nezamestnana, ked si budem platit vsetky odvody a potom, napr. po tych dvoch mesiacoch, sa nahlasit na urad prace? Zaeviduje ma v takom pripade urad prace? A z coho by mi Soc.poistovna pocitala davku v nezamestnanosti? Z riadnej dovolenky z roku 2007 a z tych 61 dni (maj,jun), co som si sama platila poistenie v nezamestnanosti?
Ano, mozes byt 2 mesiace dobrovolne poistena v nezamestnanosti a az potom sa evidovat na UP. Nemusis platit vsetky odvody, povinne je zdravotne poistenie, v socialnej poistovni si nemusis platit nemocenske, dochodkove a invalidne, staci poistenie v nezamestnosti.
Nesmie ti od ukoncenia PP do evidencie uplynut viac ako rok, potom uz narok na podporu stratis.
Socialna poistovna zaratava pri vypocte vysky podpory vsetky prijmy a k nim dni z poslednych 3 rokov, takze ak je evidencia napr. k 1.7.2010, tak sa pocita obdobie 1.7.2007 az 30.6.2010.
0 0
annette11 annette11

annette11 je offline (nepripojený) annette11

Dakujem aj ja za vsetky vysvetlenia.

Potrebovala by som este poradit, co vlastne mam urobit.
K 2.9. mi dcera nastupuje do skolky, takze vlastne konci RD. Ak by som sa evidovala na UP pred 1.9.2010 kedy bude platit novela zakona, mala by som podla tychto informacii narok na celkom slusnu podporu, kedze za posledne 3 roky som cerpala dovolenku a bol mi normalne vyplateny plat,ktory by sa pocital do VZ. No podla tejto novely sa v uvahu budu brat uz len 2 roky ako rozhodujuce obdobie, pocas ktorych som ale nemala ziaden VZ a tak ako podporu by som dostala len minimalnu....
Mam rozviazat PP so zamestnavatelom v auguste? Je to vobec mozne pocas trvania RD? ak ano, mam sa potom prihlasit na platenie DPvN? na ako dlho a kedy sa mam potom evidovat na UP tak aby som mala podporu vyssiu a nielen minimalnu?
Alebo je nejaky iny sposob ako sa z tohoto vymotat, deli ma doslova den/dva....
Dakujem.
0 0
elpe03 elpe03

elpe03 je offline (nepripojený) elpe03

chcem poprosiť o radu ako mam pokračovať s mojim problemom ktory ste mi pomahali pred časom riešiť
postupovala som podľa rad no dnes mi môj zamestnavateľ pisomne oznamil že na mojom mieste vykonu prace je ina spoločnosť ktora prevzala povinnosti z prac. pravnych vzťahov na zaklade zostal môj prac. pomer zachovany všetky prava a povinnosti z prac.-pravneho vzťahu prešli na tuto spoločnosť mam sa obratiť na tuto spol.ako na svojho zamestnavateľaa požiadať o nastup do prace
no ja som s touto spol. nemala žiadnu pisomne vyjadrenie doteraz som komunikovala so svojim zamest.dakujem velmi pekne
0 0
stanka772 stanka772

stanka772 je offline (nepripojený) stanka772

Ďakujem za odpoveď ano čerpala som RD a žiadny VZ nemám,ešte chcem vediet či postup je úplne štandartný myslím tych 60dní čakat od SP rozhodnutie písomne???Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať