Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
ajustkukucka ajustkukucka

ajustkukucka je offline (nepripojený) ajustkukucka

Dobry den, prosim Vas, vie mi niekto ukazat vypocet, ako v soc. poistovni pocitaju vysku podpory? Ako priklad uvediem napr.

VZ 650 Eur ........30 dni
VZ 1500 Eur ..... 60 dni
VZ 2500 Eur .... 90 dni
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajustkukucka Pozri príspevok
Dobry den, prosim Vas, vie mi niekto ukazat vypocet, ako v soc. poistovni pocitaju vysku podpory? Ako priklad uvediem napr.

VZ 650 Eur ........30 dni
VZ 1500 Eur ..... 60 dni
VZ 2500 Eur .... 90 dni
ak si splnila potrebný počet dní poist. v nezam. a v rozhodujúcom období bolo za teba platené PvN 180kalend.dní (30+60+90)a súčet vym.základov bol 4650eur(650+1500+2500),

tak dávka v nezam. na 1kalend.den bude 4650eur:180x50%
0 0
ajustkukucka ajustkukucka

ajustkukucka je offline (nepripojený) ajustkukucka

Ahoj Brcko, dakujem velmi pekne za odpoved, ale velmi tomu nerozumiem. Vypocet je jasny, ale pre mna dost nelogicky.

Keby bol priklad:
VZ 650 Eur ........30 dni
VZ 1500 Eur ..... 60 dni
VZ 2500 Eur .... 1 den

tak by bol vypocet na jeden kalendarny den bol - 4650eur:91x50%
Vysledna suma 25.54eur

Pri povodnom vypocte 4650eur:180x50% by to bolo 12.92eur

To je dost velky rozdiel. Nie je to divne??? Naozaj to takto funguje, ja som uplne neznala v danej oblasti, preto som sa nad tym pozastavila.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ajustkukucka Pozri príspevok
Ahoj Brcko, dakujem velmi pekne za odpoved, ale velmi tomu nerozumiem. Vypocet je jasny, ale pre mna dost nelogicky.

Keby bol priklad:
VZ 650 Eur ........30 dni
VZ 1500 Eur ..... 60 dni
VZ 2500 Eur .... 1 den

tak by bol vypocet na jeden kalendarny den bol - 4650eur:91x50%
Vysledna suma 25.54eur

Pri povodnom vypocte 4650eur:180x50% by to bolo 12.92eur

To je dost velky rozdiel. Nie je to divne??? Naozaj to takto funguje, ja som uplne neznala v danej oblasti, preto som sa nad tym pozastavila.
No za prvé,
na porade treba byť trošku trpezlivý. Ak mi niekto neodpovie hned na otázku tak nezakladám novú tému s tou istou otázkou.

A teraz k téme. Čo je na výpočte nelogické. Predsa ty nemôžeš zaplatiť za jeden deň z VZ 2500 eur, lebo to je maximum. Teda ty môžeš zaplatiť poistné za ten jeden deň z VZ 2500/30 = 83,33 €

Takže tvoj výpočet by bol ( 650+ 1500 + 1500 + 83,33 ) = 3733,33 € / 91 dní = 41,02 € takže podpora by bola 50% z toho.

Brčko sa pomýlila mala rátať ( 650 + 1500 + 1500 +2500+2500+2500) = 11150/180 = VZ 61,94 €
0 0
ajustkukucka ajustkukucka

ajustkukucka je offline (nepripojený) ajustkukucka

Dakujem za vyklad, teraz uz tomu rozumiem. Kedze sa v danej teme este velmi nevyznam, nevedela som si spravne vysvetlit, to co mi Brcko napisala. Este raz dakujem.
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

Keď na MD sa nastupuje z TPP ktorý je na dobu neurčitú a medzi MD a RD je zo zamestnania čerpaná dovolenka. Je brané toto obdobie čerpania dovolenky ako prerušenie pre priznanie podpory v nezamestnanosti ?
Z čoho a z akého obdobia sa vypočíta VZ pre podporu ? Malý bude mať 3 roky 06.06.2010.
Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Dvojičky Pozri príspevok
Keď na MD sa nastupuje z TPP ktorý je na dobu neurčitú a medzi MD a RD je zo zamestnania čerpaná dovolenka. Je brané toto obdobie čerpania dovolenky ako prerušenie pre priznanie podpory v nezamestnanosti ?
Z čoho a z akého obdobia sa vypočíta VZ pre podporu ? Malý bude mať 3 roky 06.06.2010.
Ďakujem
Do potrebnej doby 3 rokov zo 4 sa pocita MD, RD aj cas cerpania dovolenky medzi nimi, pokial pocas nich stale trva PP.
VZ sa pocita z poslednych 3 rokov pred registraciou, v tvojom pripade do toho obdabia spadne len ten cas cerpania dovolernky, ak PP bude ukonceny sucasne s ukoncenim RD. Ak by si po RD do ukoncenia PP este pracovala alebo cerpala dovolenku ,tak aj tato doba. Cas MD a RD sa z vypoctu VZ vylucuje.
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

ivka70 Pozri príspevok
Do potrebnej doby 3 rokov zo 4 sa pocita MD, RD aj cas cerpania dovolenky medzi nimi, pokial pocas nich stale trva PP.
VZ sa pocita z poslednych 3 rokov pred registraciou, v tvojom pripade do toho obdabia spadne len ten cas cerpania dovolernky, ak PP bude ukonceny sucasne s ukoncenim RD. Ak by si po RD do ukoncenia PP este pracovala alebo cerpala dovolenku ,tak aj tato doba. Cas MD a RD sa z vypoctu VZ vylucuje.
Ďakujem veľmi pekne. Ešte by som sa chcela spýtať na výpoveď. Nakoľko je podnik v ktorom som pracovala vo veľmi zlej fin. situácii, odkázala mi naša mzdárka, že nakoľko mi nebudú mať z čoho vyplatiť odstupné, aby som si výpoveď podala sama, pretože keď by mi ju dal podnik tak by mi museli dať odstupné a ony nemajú z čoho. Čas ukončenia RD sa blíži a ja vôbec neviem čo mám urobiť. Keď by som si dala ja výpoveď aký paragraf mám použiť, aby som mala nárok na podporu ?
Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Dvojičky Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Ešte by som sa chcela spýtať na výpoveď. Nakoľko je podnik v ktorom som pracovala vo veľmi zlej fin. situácii, odkázala mi naša mzdárka, že nakoľko mi nebudú mať z čoho vyplatiť odstupné, aby som si výpoveď podala sama, pretože keď by mi ju dal podnik tak by mi museli dať odstupné a ony nemajú z čoho. Čas ukončenia RD sa blíži a ja vôbec neviem čo mám urobiť. Keď by som si dala ja výpoveď aký paragraf mám použiť, aby som mala nárok na podporu ?
Ďakujem
To, ze podnik nema na vyplatenie odstupneho, teba nema co zaujimat.
Ak by siel do konkurzu, odstupne by ti vyplacal stat z garancneho fondu, V pripade, ze das vypoved ty, nedostanes nic.

Kazdopadne ty mozes dat riadnu vypoved (par. 67ň aj pocas RD, ked ju das do konca maja, zacne ti 1.6. plkynut vypovedna doba, ktora konci 31.7. alebo mas moznost dohodnut sa so zamestnavatelom na ukonceni PP dohodou k poslednemu dnu RD. Ak uz by si sa chcela dohodnut, v dohode by som kazdopadne trvala na definovanom odstupnom.

Zamestnavatel ti moze dat vypoved az v juni kvoli zruseniu pracovneho miesta, s takouto vypovedou je spojena aj vypovedna lehota plynuca od 1.7. a aj odstupne. je to minimalne 2 mesiace (aj vyp. lehota aj odstupne, teda 2+2), ak si zamestnana u zamestnavatela dlhsie ako 5 rokov, tak je to 3+3 mesiace.

Ani jeden z pripadov nema vplyv na narok na podporu v nezamestnanosti.

Kazdopadne nechod sama proti sebe a nevzdavaj sa svojich narokov dopredu. Nanajvys zvol ten kompromis s dohodou, kde bude napisane, ze je z organizacnych dovodov a kde bude definivane odstupne.
je aj v zaujme zamestnavatela, dohodnut sa s tebou.
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

Počas mojej RD sa v podniku celé vedenie vymenilo a taktiež poprepúšťali všetkých starých zamestnancov, okrem mzdárky. Dostalo sa tam pár nových , ktorých tam dosadilo nové vedenie ( väčšinou rodina)Ja som tam zostala len kvôli tomu, že som bola na MD a RD. Mzdárka mi povedala, že mi odkázali, že keď budem chcieť nastúpim do roboty tak ma preradia na také miesto že aj tak sama po čase odídem.Navrhla mi aj to, že by sme mohli napísať dohodu o skončení prac . pom. podľa § 63, ale s poznámkou ktorú podpíšem , že súhlasím že mi nebude vyplatené odstupné. ( Vraj na to nemajú fin.prostriedky). A ja vlastne ich vôbec ani nepoznám, nastúpiť tam určite nechcem, len išlo mi o to ,že keby som si dala sama výpoveď aký § by som si mala napísať aby som mohla poberať aspoň podporu. Lebo viem určite , že to odstupné by mi aj tak nedali , mali s tým problémy aj starí zamestnanci. Napíšem si dohodu o skončení PP podľa § 60 k poslednému dňu RD. Posledný deň RD je 6.6. kedy má malý 3 roky alebo 5.6.2010 ? Ďakujem
Naposledy upravil Dvojičky : 10.05.10 at 05:49
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ak by bolo v dohode o ukončení PP uvedený ako dôvod ukončenia PP § 63 ods.1 písm. b) alebo a) t.j. organizačné príčiny a tiež by tam bolo uvedené, že sa vzdávaš nároku na odstupné, aj tak máš nárok na odstupné.

Podla § 17 ods.1 Zákonník práce:
Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svocich práv, je neplatný.

Je jedno akým spôsobom skončí PP, nárok na podporu od neho nezávisí.
0 0
magdalena ceskova magdalena ceskova
dobry vecer,
chcem si len overit: ak po RD vobec nenastupim do zamestnania a dostanem odstupne plus preplatenie dovolenky a 2 mes. vypovednej lehoty, budu sa mi tieto prijmy brat ako vymeriavaci zaklad pre vypocet podpory v nezamestnanosti? Iny prijem som pocas 3 rokov nemala.dakujem
0 0
ajustkukucka ajustkukucka

ajustkukucka je offline (nepripojený) ajustkukucka

Zelam pekny den vsetkym poradakom. Mna k danej teme napadla este jedna vec. Do obdobia troch rokov, ktore sa beru ako rodicovska dovolenka spada aj materska dovolenka - prvych 6 mesiacov, pocas ktorych vacsina z nas dostavala "matersku". Ta sa vypocitavala tiez VZ, ktory poskytoval zamestnavatel. Nema poberanie tejto materskej davky vplyv na vypocet davky v nezamestnanosti po skonceni RD?
0 0
magdalena ceskova magdalena ceskova
brčko Pozri príspevok
Je jedno či pracuješ alebo čerpeš riadnu dovolenku, v oboch prípadoch máš vymeriavací základ. Iné je, ak sa dovolenka nečerpe, ale ju preplatia. Tam ale potom záleží, či vôbec nenastúpiš ani nebudeš čerpať dovolenku,t.j. ak ti skončí PP v čase RD (vtedy z preplateniej dovolenky nejdú odvody do SP) alebo skončí PP až po RD (vtedy idú odvody do SP aj z preplatenej dovolenky).

T.j. ak v obdbobí 31.3.-26.4.2010 budeš bud pracovať alebo čerpať dovolenku, tak sa bude brať VZ v období 31.3.-26.4.10.
Dobry den
chcem nadviazat. toto som nasla na poradni SP, neodporuje si to? dakujem.
Moj syn 13.6 dovrsi 3 roky a oznamili mi, ze dostanem vypoved. Aky teda bude vymeriavaci zaklad, ak do prace vobec nenastupim, preplatia mi dovolenku, 2mes vypovednu lehotu a odstupne? Mam teda ukoncit pomer do 13.6 alebo po 13. 6? Zvazujem si platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. Aky je teda idealny sled udalosti : platenie dobrovolneho poistenia, vypoved pred alebo po 13.6., urad prace ??? dakujem

Preplatenie dovolenky po ukončení pracovného pomeru a vymeriavací základ zamestnanca
23.11.2009 | Výber poistného | Zamestnávateľ, Zamestnanec
Zamestnanec ukončil pracovný pomer 30.4.2009, a keďže nemohol vyčerpať celú dovolenku, bol mu v mzde za 4/2009 zostatok dovolenky preplatený. Zahŕňa sa táto čiastka do vymeriavacieho základu pre výpočet odvodov do jednotlivých fondov?




Vymeriavací základ zamestnanca je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu a náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu.


Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňajú plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru.


Nakoľko vo Vašom prípade bola zamestnancovi náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku zúčtovaná za posledný mesiac trvania pracovného pomeru, táto je vymeriavacím základom zamestnanca na platenie poistného na sociálne poistenie a z jej sumy sa odvádza poistné na sociálne poistenie.


Ak by bola táto náhrada mzdy zúčtovaná po skončení pracovného pomeru, teda až napr. za máj 2009, prípadne nasledujúce mesiace, táto už nie je vymeriavacím základom na platenie poistného na sociálne poistenie, nakoľko ide o plnenie po skončení pracovného pomeru.

Vaša Sociálna poisťovňa
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

magdalena ceskova Pozri príspevok
dobry vecer,
chcem si len overit: ak po RD vobec nenastupim do zamestnania a dostanem odstupne plus preplatenie dovolenky a 2 mes. vypovednej lehoty, budu sa mi tieto prijmy brat ako vymeriavaci zaklad pre vypocet podpory v nezamestnanosti? Iny prijem som pocas 3 rokov nemala.dakujem
Nie, nebudu , lebo ani z jedneho sa neplati poistenie v nezamestnanosti.
Ak ziadny prijem mat nebudes, bude tvoja podpora vypocitana z minimalnej mzdy.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ajustkukucka Pozri príspevok
Zelam pekny den vsetkym poradakom. Mna k danej teme napadla este jedna vec. Do obdobia troch rokov, ktore sa beru ako rodicovska dovolenka spada aj materska dovolenka - prvych 6 mesiacov, pocas ktorych vacsina z nas dostavala "matersku". Ta sa vypocitavala tiez VZ, ktory poskytoval zamestnavatel. Nema poberanie tejto materskej davky vplyv na vypocet davky v nezamestnanosti po skonceni RD?
Nie, nema, lebo pocas tohto obdobia sa neplati poistenie v nezamestnanosti.
0 0
magdalena ceskova magdalena ceskova
Dakujem. A ma teda vplyv datum ukoncenia PP pred alebo po MD na to, aby sa z uvedeneho neplatilo poistenie v nezamestnanosti? Podla mojej mzdarky sa z preplatene dovolenky a preplatenia 2 mes vypovednej lehoty platia odvody a ide to do VZ. To si teda neodporuje s tym, ze sa ani z jedneho neplati poistenie v nezamestnanosti? Dakujem este raz. Len chcem tomu 100 Percentne rozumiet
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

magdalena ceskova Pozri príspevok
Dakujem. A ma teda vplyv datum ukoncenia PP pred alebo po MD na to, aby sa z uvedeneho neplatilo poistenie v nezamestnanosti? Podla mojej mzdarky sa z preplatene dovolenky a preplatenia 2 mes vypovednej lehoty platia odvody a ide to do VZ. To si teda neodporuje s tym, ze sa ani z jedneho neplati poistenie v nezamestnanosti? Dakujem este raz. Len chcem tomu 100 Percentne rozumiet
Odvody sa neplatia z odstupneho.
Ak ti preplatia 2 mesacnu vypovednu lehotu formou odmeny, tak z toho uz odvody idu. Mzdarka by to mala vediet najlepsie, vie ako je urobena dohoda o ukonceni PP.
Z preplatenej dovolenky v poslednej mzde sa odvody platia, z preplatenej dovolenky po ukonceni PP (dalsi mesiac) sa ale neplatia.

Ukoncenie PP pred MD znamena, ze po RD nie je narok na podporu, lebo MD a RD sa do potrebnych rokov pocita len v pripade, ze je PRERUSENE poistenie kvoli MD a RD ale nie v pripade, ze poistenie je UKONCENE.
0 0
magdalena ceskova magdalena ceskova
ivka70 Pozri príspevok
Odvody sa neplatia z odstupneho.
Ak ti preplatia 2 mesacnu vypovednu lehotu formou odmeny, tak z toho uz odvody idu. Mzdarka by to mala vediet najlepsie, vie ako je urobena dohoda o ukonceni PP.
Z preplatenej dovolenky v poslednej mzde sa odvody platia, z preplatenej dovolenky po ukonceni PP (dalsi mesiac) sa ale neplatia.

Ukoncenie PP pred MD znamena, ze po RD nie je narok na podporu, lebo MD a RD sa do potrebnych rokov pocita len v pripade, ze je PRERUSENE poistenie kvoli MD a RD ale nie v pripade, ze poistenie je UKONCENE.
Nerozumiem. Mozno som sa zle vyjadrila. Myslim ukoncenie PP pred ukoncenim RD alebo po ukonceni RD , v mojom pripade po 13.6. Ako tieto 2 situacie vyzeraju z hladiska platenia poistenia v nezamestnanosti?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

magdalena ceskova Pozri príspevok
Nerozumiem. Mozno som sa zle vyjadrila. Myslim ukoncenie PP pred ukoncenim RD alebo po ukonceni RD , v mojom pripade po 13.6. Ako tieto 2 situacie vyzeraju z hladiska platenia poistenia v nezamestnanosti?
Tam v podstate rozdiel nie je, pokial nie je PP ukonceny viac ako 1 rok pred ukoncenim RD.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať