Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pivko, ak ale po ukončení RD bude trvať jej PP aspon pár dní (napr. si bude čerpať zostatok dovolenky alebo ich odpracuje), inak aj tak by mal PP trvať ešte počas výpovednej lehoty, ak nepodpíše dohodu, tak už neplatí, že nemá vym.základ v období troch rokov pred zaevidovaním na UP a podpora sa bude rátať z toho skutočného VZ za pár dní od ukončenia RD.

no a ešte tu existuje dobrovolné poistenie v nezam. a ak bude aspon 1den DPvN, tak neplatí, že nemá VZ.
Naposledy upravil brčko : 29.12.09 at 18:20
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pivko Pozri príspevok
Ak tomu dobre rozumiem tak každá dostane rovnako a vobec na to nebude mať vpliv výška mzdy pred materskou?čisty socik
Jaaaaaaaaj,
ale furt lepšie aspon niečo dostať ako nič. Nemyslíš? Mamičky čo dostali výpovede po materskej tento rok nedostali žiadnu podporu aj ten tvoj socík by uvítali.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
brčko Pozri príspevok
pivko, ak ale po ukončení RD bude trvať jej PP aspon pár dní (napr. si bude čerpať zostatok dovolenky alebo ich odpracuje), inak aj tak by mal PP trvať ešte počas výpovednej lehoty, ak nepodpíše dohodu, tak už neplatí, že nemá vym.základ v období troch rokov pred zaevidovaním na UP a podpora sa bude rátať z toho skutočného VZ za pár dní od ukončenia RD.

no a ešte tu existuje dobrovolné poistenie v nezam. a ak bude aspon 1den DPvN, tak neplatí, že nemá VZ.
Tak že jej dám výpoveď až po týždniDúfam že pre ten jeden týždeň neskrachujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pivko Pozri príspevok
Ak tomu dobre rozumiem tak každá dostane rovnako a vobec na to nebude mať vpliv výška mzdy pred materskou?čisty socik
ano, čistý socík, lebo dávka v nezamestnanosti sa počíta z vymeriavacieho základu z posledných 3 rokov poistenia v nezamestnanosti . A keďže mamičky boli v tom čase na rodičovskej dovolenke, žiadny príjem nemali a odvody neplatili, tak to bude z pravdepodobného.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pivko Pozri príspevok
Tak že jej dám výpoveď až po týždniDúfam že pre ten jeden týždeň neskrachujem
ukončiť ak bude ona súhlasiť môžeš PP po týždni (dohodou, resp. jedine ak by bola ešte v skúšobnej dobe tak netreba jej súhlas a ani výpoved), resp. aspon 1dni. S výpovedou to také rýchle nie je, ved tam plynie dvoj alebo trojmesačná výpovedná lehota od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci prevzatia výpovede. A výpoved počas RD dostať nemôže, teda jedine, že by sa rušila firma, jej časť, alebo sa sťahovala.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

veronikasad Pozri príspevok
ano, čistý socík, lebo dávka v nezamestnanosti sa počíta z vymeriavacieho základu z posledných 3 rokov poistenia v nezamestnanosti . A keďže mamičky boli v tom čase na rodičovskej dovolenke, žiadny príjem nemali a odvody neplatili, tak to bude z pravdepodobného.
Daná téma už raz bola založená, tak som ich spojil.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súčasná vláda produkuje čím ďalej tým väčšie nezmysly v zákonoch a novela zákona o soc. poistení je pekný príklad.

Súhlasím s pivkom, ide o čistý "socík". Žena, ktorá prišla o zamestnanie pred skončením RD, a z RD pôjde rovno na úrad práce, bude mať dávku 50% z 319,58 €. Nikoho nebude zaujímať, či pred MD, RD zarábala 300 €, 500 € alebo 1000 €.

Chyba v zákone (dávka 5000 € mesačne) sa zrejme rýchlo odstráni a nechcem o nej v tomto príspevku hovoriť, rozbor nájdete na mojom blogu.

Nezmyselné riešenie výpočtu dávky (50% z 319,58) je možné poľahky obísť.

Po skončení MD, RD v situácií, kedy platí že za posledné 3 roky nemala žena žiaden príjem, si treba veci zariadiť tak, aby po skončení RD ešte zostala v zamestnaní, prípadne si našla nejaké nové a to tak, aby denný vymeriavací základ vychádzal na hranicu 71,3126 €. To je maximálny možný denný VZ pre výpočet dávky.

Ak to bude takto, potom dávka bude:

30 x 50% z 71,3126 = 1069,70 € v mesiaci s 30 dňami

31 x 50% z 71,3126 = 1105,40 € v mesiaci s 31 dňami

Čiže napríklad so zamestnávateľom, ktorý chce ženu prepustiť po návrate z RD treba urobiť deal - žena bude ochotná odísť zo zamestnania skôr ako po výpovednej dobe 2 mesiace, napríklad už po 5 dňoch, a zamestnávateľ jej za tých 5 dní dá plat - odmenu 367 €.

Na hrubé vrece - hrubá záplata.

A prajem veselého Silvestra.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

a ako je to ked nahodou ostane dovolenka vymeriavaci zaklad bude z tej dovolenky alebo 1 deň sa zamestnat a nechat si prepratit zvysok dovolenky ten by potom nevstupovat do VZ alebo ako to je?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzanna Pozri príspevok
a ako je to ked nahodou ostane dovolenka vymeriavaci zaklad bude z tej dovolenky alebo 1 deň sa zamestnat a nechat si prepratit zvysok dovolenky ten by potom nevstupovat do VZ alebo ako to je?
Preplatená dovolenka nevstupuje do VZ. Ak zamestnanec požiada o čerpanie a prac. pomer je ukončený po skončení čerpania, náhrada mzdy za dovolenku vstupuje do VZ
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

Takze keď po RD mám nastúpiť do práce napr 31.03.2010 a mám 25 dni dovolenky vycerpem si ju nastupim 26.04.2010 ten odpracujem a skončim dohodou VZ bude ten deň 26 dobre chápem?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzanna Pozri príspevok
Takze keď po RD mám nastúpiť do práce napr 31.03.2010 a mám 25 dni dovolenky vycerpem si ju nastupim 26.04.2010 ten odpracujem a skončim dohodou VZ bude ten deň 26 dobre chápem?
Je jedno či pracuješ alebo čerpeš riadnu dovolenku, v oboch prípadoch máš vymeriavací základ. Iné je, ak sa dovolenka nečerpe, ale ju preplatia. Tam ale potom záleží, či vôbec nenastúpiš ani nebudeš čerpať dovolenku,t.j. ak ti skončí PP v čase RD (vtedy z preplateniej dovolenky nejdú odvody do SP) alebo skončí PP až po RD (vtedy idú odvody do SP aj z preplatenej dovolenky).

T.j. ak v obdbobí 31.3.-26.4.2010 budeš bud pracovať alebo čerpať dovolenku, tak sa bude brať VZ v období 31.3.-26.4.10.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak toto je sila. A musím to napísať aj sem.

Práve som na modrom koníku riešil prípad maminy, ktorej pomaly končí rodičovská dovolenka a vracia sa do zamestnania, kde ju vyhodia (15.2.2010).

Pretože vedela čo ju čaká, počas materskej a rodičovskej dovolenky si preventívne tri roky platila dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (z minimálneho základu) - aby podľa zákona platného do 31.1.2010 získala nárok na dávku v nezamestnanosti.

Po skončení RD a registrácií na úrade práce tak nárok na dávku skutočne bude mať - vypočítanú z odovodv za posledné 3 roky dozadu, teda fakticky z minimálnych základov roka 2007, 2008, 2009.

Čiže jej dávka bude približne 50% z priemeru 252 €, 269 €, 295,50 €, čo bude cca 136 eur mesačne.

Ak by si žiadne dobrovoľné poistenie neplatila (ale ona ho platila a stálu ju to za tie 3 roky cca 200 eur) tak by podľa zákona platného od 1.2.2010 dostala dávku 50% z 319,58 eur = cca 160 eur mesačne.

Výsledok: zaplatila si 200 eur na odvodoch a stratí 24 eur mesačne na nižšej dávke...
0 0
Huta Huta

Huta je offline (nepripojený) Huta

dobrý deň, potrebovala by som radu. Známej končí RD 9.1.2010, zamestnávateľ jej navrhol zmeniť prac. zmluvu na zmluvu so skrát. pracovnou dobou. Manžel poberá čiastoč. invalid. dôchodok. Čo by bolo pre ňu výhodnejšie? Prijať zamest. ponuku,alebo sa isť prihlásiť 1.2.2010 na up?Mali by nárok na nejaké soc. dávky?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
Tak toto je sila. A musím to napísať aj sem.

Práve som na modrom koníku riešil prípad maminy, ktorej pomaly končí rodičovská dovolenka a vracia sa do zamestnania, kde ju vyhodia (15.2.2010).

Pretože vedela čo ju čaká, počas materskej a rodičovskej dovolenky si preventívne tri roky platila dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (z minimálneho základu) - aby podľa zákona platného do 31.1.2010 získala nárok na dávku v nezamestnanosti.

Po skončení RD a registrácií na úrade práce tak nárok na dávku skutočne bude mať - vypočítanú z odovodv za posledné 3 roky dozadu, teda fakticky z minimálnych základov roka 2007, 2008, 2009.

Čiže jej dávka bude približne 50% z priemeru 252 €, 269 €, 295,50 €, čo bude cca 136 eur mesačne.

Ak by si žiadne dobrovoľné poistenie neplatila (ale ona ho platila a stálu ju to za tie 3 roky cca 200 eur) tak by podľa zákona platného od 1.2.2010 dostala dávku 50% z 319,58 eur = cca 160 eur mesačne.

Výsledok: zaplatila si 200 eur na odvodoch a stratí 24 eur mesačne na nižšej dávke...
tak takýto prípad bohužial poznám aj zo svojho okolia, aj ked jej končí RD až v oktobri a sa pýtala, či má prestať platiť, lebo ak by nezmenili zákon, tak jej to vychádza s dnami skoro nachlp.

no a len pridám, že som rada, že som jej to neporadila ja lebo takéto veci ma dosť rozladia, čo je ale slabé slovo
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Huta Pozri príspevok
dobrý deň, potrebovala by som radu. Známej končí RD 9.1.2010, zamestnávateľ jej navrhol zmeniť prac. zmluvu na zmluvu so skrát. pracovnou dobou. Manžel poberá čiastoč. invalid. dôchodok. Čo by bolo pre ňu výhodnejšie? Prijať zamest. ponuku,alebo sa isť prihlásiť 1.2.2010 na up?
To si musí ona zrátať a zvážiť. Ak si chce uchovať pracovné miesto, tak nech príjme skrátený úväzok a medzitým si môže hľadať prácu.

Ak ponuku neprijme, bude (ak sa zaeviduje po 31.1.2010) poberať podporu pol roka. Ak si behom pol roka nenájde inú prácu, zostanú bez príjmu.

Takže si myslím, že lepšia práca na skrátený úväzok, ako pol roka podpory a potom nič.


Huta Pozri príspevok
Mali by nárok na nejaké soc. dávky?
Tak z uvedených informácií toto už vôbec nevieme povedať. Poberanie soc. dávok záleží od finančných pomerov v domácnosti, ktoré musia pri podávaní žiadosti preukázať a rozhoduje o nich úrad práce. Takže možno budú mať nárok, možno nie.
0 0
buki buki

buki je offline (nepripojený) buki

a kolko musi byt hruby plat aby ked sa zamestnam u niekoho a po 15 dnom mi da vypoved v skusobnej dobe .....aby potom na max. podporu denný vymeriavací základ vychádzal na hranicu 71,3126 €? Vie mi niekto povedat? dakujem
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Jozef Mihál Pozri príspevok
Tak toto je sila. A musím to napísať aj sem.

Práve som na modrom koníku riešil prípad maminy, ktorej pomaly končí rodičovská dovolenka a vracia sa do zamestnania, kde ju vyhodia (15.2.2010).

Pretože vedela čo ju čaká, počas materskej a rodičovskej dovolenky si preventívne tri roky platila dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (z minimálneho základu) - aby podľa zákona platného do 31.1.2010 získala nárok na dávku v nezamestnanosti.

Po skončení RD a registrácií na úrade práce tak nárok na dávku skutočne bude mať - vypočítanú z odovodv za posledné 3 roky dozadu, teda fakticky z minimálnych základov roka 2007, 2008, 2009.

Čiže jej dávka bude približne 50% z priemeru 252 €, 269 €, 295,50 €, čo bude cca 136 eur mesačne.

Ak by si žiadne dobrovoľné poistenie neplatila (ale ona ho platila a stálu ju to za tie 3 roky cca 200 eur) tak by podľa zákona platného od 1.2.2010 dostala dávku 50% z 319,58 eur = cca 160 eur mesačne.

Výsledok: zaplatila si 200 eur na odvodoch a stratí 24 eur mesačne na nižšej dávke...
Takže toto je naozaj sila ... asi je niekedy lepšie nepoznať zákony a žiť v nevedomosti ...človek sa chce ako-tak zabezpečiť /aj svoju rodinu/ a nakoniec z toho vyjde ako "aktívny blbec".
Podobný prípad je aj moja priateľka: rodičovský príspevok jej končí v septembri 2010. Je stále zamestnaná v HPP. Má ešte zostatok dovolenky.
Predpokladá, že po ukončení RP dostane výpoveď v zamestnaní. Takisto som jej radil, aby si začala platiť odvody v nezamestnanosti, ešte štastie, že ma neposlúchla ...
Teda už je to isté, že v jej prípade sa bude vychádzať zo schváleného zákona od 1.2.2010?
- zatiaľ neplatiť odvody v nezamestnanosti /do uvedenej doby 3 rokov pre posudzovanie nároku na dávku teda platí aj materská a rodičovská dovolenka?/
- má nastúpiť do zamestnania od 1.10.2010, alebo si má čerpať zostatkovú dovolenku, alebo si ju má nechať preplatiť, a od 1.10.2010 sa má so zamestnávateľom dohodnúť na výpovedi?
- podľa čoho sa bude v prípade jej nezamestnanosti počítať dávka v nezamestanosti?
Ďakujem za odpovede všetkým "fundovaným" a zvlášť treba poďakovať p. Mihálovi, ktorý pomáha orientovať sa bežným ľuďom v týchto "ukážkových" zákonoch. Tieto prešľapy našich zákonodarcov už pomohli nejednej mamičke a jej rodine žiť obdobie počas MD lepšie a dôstojnejšie ...
Žeby takto úmyselne "pomáhali" nám, obyčajným ľuďom, alebo je to o niečom inom ??? ...
Ďakujem.
0 0
buki buki

buki je offline (nepripojený) buki

Kde najdem zakon o socialnom poisteni, ktory bude platny od 1.2.10, kde sa pise o tom zapocitavani materskej do dobe poistenia v nezamestnanosti? nemozem ho najst nikde..dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

buki Pozri príspevok
Kde najdem zakon o socialnom poisteni, ktory bude platny od 1.2.10, kde sa pise o tom zapocitavani materskej do dobe poistenia v nezamestnanosti? nemozem ho najst nikde..dakujem
Treba hľadať, hľadať a hľadať.

Buď na:

1. ASPI, ale ten je platený.

2. JASPI - tam si vyhľadaj zákon č. 572/2009

3. priamo pri zdroji - v NR SR :

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...&MasterID=3045

úplne na konci je finálne znenie schváleného zákona

4. na portáli Zbierky zákonov, čiastka 194/2009 zákon č. 572/2009:

http://zbierka.sk/zz/predpisy/defaul...iastkaID=26107
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

dobrava Pozri príspevok
Takže toto je naozaj sila ... asi je niekedy lepšie nepoznať zákony a žiť v nevedomosti ...človek sa chce ako-tak zabezpečiť /aj svoju rodinu/ a nakoniec z toho vyjde ako "aktívny blbec".
Podobný prípad je aj moja priateľka: rodičovský príspevok jej končí v septembri 2010. Je stále zamestnaná v HPP. Má ešte zostatok dovolenky.
Predpokladá, že po ukončení RP dostane výpoveď v zamestnaní. Takisto som jej radil, aby si začala platiť odvody v nezamestnanosti, ešte štastie, že ma neposlúchla ...
Teda už je to isté, že v jej prípade sa bude vychádzať zo schváleného zákona od 1.2.2010?
- zatiaľ neplatiť odvody v nezamestnanosti /do uvedenej doby 3 rokov pre posudzovanie nároku na dávku teda platí aj materská a rodičovská dovolenka?/
- má nastúpiť do zamestnania od 1.10.2010, alebo si má čerpať zostatkovú dovolenku, alebo si ju má nechať preplatiť, a od 1.10.2010 sa má so zamestnávateľom dohodnúť na výpovedi?
- podľa čoho sa bude v prípade jej nezamestnanosti počítať dávka v nezamestanosti?
Ďakujem za odpovede všetkým "fundovaným" a zvlášť treba poďakovať p. Mihálovi, ktorý pomáha orientovať sa bežným ľuďom v týchto "ukážkových" zákonoch. Tieto prešľapy našich zákonodarcov už pomohli nejednej mamičke a jej rodine žiť obdobie počas MD lepšie a dôstojnejšie ...
Žeby takto úmyselne "pomáhali" nám, obyčajným ľuďom, alebo je to o niečom inom ??? ...
Ďakujem.
prosím, vie niekto odpovedať?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať