Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti po skonceni RD?

Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Usporiadat
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

zuzka3110 Pozri príspevok
ďakujem, maximum je 2978,- €. Ale ja budem v septembri čerpať dovolenku a tam budem mať nejaký príjem.. nestačí zaplatiť DPvN len z toho rozdielu?
áno máš pravdu, len z rozdielu, tak aby si mala maximum
od 1.7.2010 je max. VZ 2 978,- eur.
0 0
zuzka3110 zuzka3110

zuzka3110 je offline (nepripojený) zuzka3110

takže ak sa 2.9. zamestnám a budem čerpať dovolenku 20 dní HM bude napr. 500, tak sa stačí prihlásiť na dobrovoľné od 2.9. v sume 2978-500, t.j. 2478 a zaplatiť 2% 49,56€

ako sa ráta podpora 500+2478 / koľko dní (20dovolenky alebo dni, ktoré budem platiť DPvN?) a z toho 50% ?

ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

zuzka3110 Pozri príspevok
takže ak sa 2.9. zamestnám a budem čerpať dovolenku 20 dní HM bude napr. 500, tak sa stačí prihlásiť na dobrovoľné od 2.9. v sume 2978-500, t.j. 2478 a zaplatiť 2% 49,56€

ako sa ráta podpora 500+2478 / koľko dní (20dovolenky alebo dni, ktoré budem platiť DPvN?) a z toho 50% ?

ďakujem

Rataju sa kalendarne dni, pocas ktorych sa plati, teda nie piba pracovne.
Ak sa DPvN kryje dnami so zamestnanim , dni sa pocitaju len raz.
0 0
zuzka3110 zuzka3110

zuzka3110 je offline (nepripojený) zuzka3110

takže 2978/29 = 102,69, ale max. je nejak 73 € ??
Naposledy upravil zuzka3110 : 25.08.10 at 20:08
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vysvetlenie k Tvojej otázke :
Maxim.VZ na poistenie v nezamestnanosti je 1/12-ina 4-násobku VVZ za r.2009 teda 2978 €.
Ale maxim. DVZ dávky v nezam. sa počíta : z 3-násobku VVZ deleno 365 = 3x8934:365= 73,4302 €.

Takže ako sama vidíš zbytočne budeš platiť v súčte z maxim.VZ.
Treba ponížiť VZ na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.
0 0
zuza8 zuza8

zuza8 je offline (nepripojený) zuza8

Prosím, Vás mám kamarátku ktorej končí rodičovský príspevok 18.9.2010 a chce dať výpoveď k dátumu 31.8.2010, ale v práci jej dajú výpoveď vo výpovednej dobe 2 mesiace v ktorých bude maródovať (ide na liečenie), čiže maródovať bude do konca výpovednej doby a potom nastúpy do zamestnania. Ale obáva sa čí si ju tam nechajú. A rozmýšľala som ak by si platila dobrovolné nezamestnanecké od začatia zamestnania a náhodou by ju prepustili mala by stále nárok podporu v nezamestnanosti? Aj keby si platila z maxima tak by dostala tú najvyššiu podporu? Ona tú výpoveď musí dať, lebo oni jej ju nechcú dať skôr. ďakujem vám za radu. Moc by jej to pomohlo. Veľká vďaka.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

zuza8 Pozri príspevok
Prosím, Vás mám kamarátku ktorej končí rodičovský príspevok 18.9.2010 a chce dať výpoveď k dátumu 31.8.2010, ale v práci jej dajú výpoveď vo výpovednej dobe 2 mesiace v ktorých bude maródovať (ide na liečenie), čiže maródovať bude do konca výpovednej doby a potom nastúpy do zamestnania. Ale obáva sa čí si ju tam nechajú. A rozmýšľala som ak by si platila dobrovolné nezamestnanecké od začatia zamestnania a náhodou by ju prepustili mala by stále nárok podporu v nezamestnanosti? Aj keby si platila z maxima tak by dostala tú najvyššiu podporu? Ona tú výpoveď musí dať, lebo oni jej ju nechcú dať skôr. ďakujem vám za radu. Moc by jej to pomohlo. Veľká vďaka.
Predpokladam, ze ona chce dat vypoved do 31.8. tak ,aby vypovedna doba plynula do 31.10. a pocas tejto doby bude na PNke.

Kam potom nastupi?
Ma inu pracu?
Preco chce dat vypoved pocas RD?
Preco nejde rovno z RD na PNku?

Zamestnavatle jej nemoze dat vypoved pocas RD ani pocas PN.
Vtedy je pred vypovedou chranena.

Nie je mi uplne jasne, aku odpoved cakas ....
Skus to upresnit, odpovedat na otazky, nieco poriesime
0 0
zuza8 zuza8

zuza8 je offline (nepripojený) zuza8

Má sľúbenú prácu od novembra. A vo firme v ktorej pracovala majú zahrnutú 2 mesačnú výpovednú dobu - že jej nedajú skôr zápočtový list. Tak sa rozhodla že dá výpoveď k tomu 31.8 aby jej to vychádzalo do 30.10. mala by nastúpiť do novej práce od 1.11. (ale doba je zlá a bojí sa že keby ju prepustili v 3 mesačnej skušobnej dobe čo potom. V práci v ktorej doteraz pracovala nemôže robiť kvôli zdraviu ale aj rodine - nevychádza jej to a výpoveď jej sami nechcú dať. čo má robiť. Práve že sa chce "poistiť" keby ju vyhodili z novej práce čí by mala nárok na podporu v nezamestnanosti (chcela by vyššiu ako by jej vychádzala - tak by si to radšej sama platila). Ďakujem pekne
Skúsila by sa spýtať či by ju zobrali aj neskôr. - ale to až v krajnom riešení.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuza8 Pozri príspevok
Má sľúbenú prácu od novembra. A vo firme v ktorej pracovala majú zahrnutú 2 mesačnú výpovednú dobu - že jej nedajú skôr zápočtový list. Tak sa rozhodla že dá výpoveď k tomu 31.8 aby jej to vychádzalo do 30.10. mala by nastúpiť do novej práce od 1.11. (ale doba je zlá a bojí sa že keby ju prepustili v 3 mesačnej skušobnej dobe čo potom. V práci v ktorej doteraz pracovala nemôže robiť kvôli zdraviu ale aj rodine - nevychádza jej to a výpoveď jej sami nechcú dať. čo má robiť. Práve že sa chce "poistiť" keby ju vyhodili z novej práce čí by mala nárok na podporu v nezamestnanosti (chcela by vyššiu ako by jej vychádzala - tak by si to radšej sama platila). Ďakujem pekne
Skúsila by sa spýtať či by ju zobrali aj neskôr. - ale to až v krajnom riešení.
v starom zamestnaní ak s osobných dôvodov nemôže už do nej nastúpiť môže ukončiť PP nielen výpovedou, môže sa pokúsiť aj o ukončenie PP dohodou k určitému konkrétnemu dátumu, napr. bez uvedenia dôvodu na žiadosť zamestnanca. Ak však chce čerpať nemocenské zo zamestnania, tak je pre nu výhodnejšia výpoved zo strany zamestnanca. Zo zákonníka práce potom vyplýva 2mesačná výpovedná doba od prvého dna mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci "doručenia" výpovede zamestnávatelovi.

Ak doručí výpoved zamestnávatelovi najneskôr 31.8.2010 (nech si na kopii nechá potvrdiť prevzatie s uvedením dátumu prevzatia, tak jej VD skončí ako píšeš 31.10.2010 a aj PP jej skončí v tento den, tým aj všetky poistenia zamestnanca.

Predpokladám, že písomne oznámila zamestnávatelovi, že chce ukončiť čerpanie RD dnom 31.8.2010, to je pre nárok na nemocenské a náhradu príjmu pri dočas.neschopnosti podstatné. Ak jej vznikne PN po ukončení po ukončení čerpania RD, tak bude mať nárok na náhradu príjmu pri doč.PN a nemocenské zo zamestnania. Nemocenské jej bude vyplácané, aj keby jej trvalo PN dlhšie ako do 31.10.2010, tj. aj po ukončení prac.pomeru.

Ak hned po ukončení PN nastupuje do nového zamestnania a nie je si istá, či s nou v skúšobnej dobe neskončia prac.pomer a chcela by potom cca max. podporu, tak nech si dopláca odo dna vzniku nového prac.pomeru do jeho ukončenia dobrovolné poist. v nezam. do maximálneho vym.základu. Potom nech DPvN odhlási najskôr v den ukončenia nového prac.pomeru alebo po ukončení skúšobenej doby.

Ak bude nezamestnaná ešte pred nástupom do novej práce a bude evidovaná na UP, tak by záležalo aké mala vym.základy pre nem.poisenie pred nástupom, tj. dobré by bolo podla mna pre istotu radšej ešte pred PN si platiť dobr.poist. v nezam., aspon pár dní.
0 0
kamienok kamienok

kamienok je offline (nepripojený) kamienok

Dobry den, snazila som sa preklikat viacerymi stranami, ci nenajdem podobnu situaciu, ale radsej sa opytam priamo:
12/2007 som nastupila na MD, 7/2008 na RD.
8/2009 som rozviazala pracovny pomer so zamestnavatelom.
1/2011 mi ma skoncit RD.
neplanujem hned po skonceni RD nastupit do zamestnania.

1. budem mat narok na podporu v nezamestnanosti?
2. citam spravne, ze je pre mna vhodne platit si dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?

a este trochu mimo:
3. znama mi ponukla, aby som jej pomohla s internetovym obchodom od 1/2011 - nic velke - rozmyslala som, ze by to mohlo byt na zaklade zmluvy alebo dohody a pod.
je dohoda / zmluva s podobnym obsahom (vykon nejakej cinnosti) kompatibilna s pripadnou podporou v nezamestnanosti?

Dakujem.
0 0
kamienok kamienok

kamienok je offline (nepripojený) kamienok

doplnam na margo zmluvy: jedna sa mozno o 10 Eur mesacne.
(chcem to robit aby som jej pomohla, nie kvoli financiam - len uvazujem, ci sa mi to vobec oplati...)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kamienok Pozri príspevok
Dobry den, snazila som sa preklikat viacerymi stranami, ci nenajdem podobnu situaciu, ale radsej sa opytam priamo:
12/2007 som nastupila na MD, 7/2008 na RD.
8/2009 som rozviazala pracovny pomer so zamestnavatelom.
1/2011 mi ma skoncit RD.
neplanujem hned po skonceni RD nastupit do zamestnania.

1. budem mat narok na podporu v nezamestnanosti?
2. citam spravne, ze je pre mna vhodne platit si dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?

a este trochu mimo:
3. znama mi ponukla, aby som jej pomohla s internetovym obchodom od 1/2011 - nic velke - rozmyslala som, ze by to mohlo byt na zaklade zmluvy alebo dohody a pod.
je dohoda / zmluva s podobnym obsahom (vykon nejakej cinnosti) kompatibilna s pripadnou podporou v nezamestnanosti?
Dakujem.
Poslednej vete nerozumiem vôbec. Bod 3 prosím doplň o akú zmluvu sa jedná.
0 0
kamienok kamienok

kamienok je offline (nepripojený) kamienok

ad. zmluva: netusim. bol to len taky napad, ci sa to takto neda osetrit, este to nemam prezistene. zatial sa vo mne formovala predstava, ze by bola dohoda o vykonani prace alebo nieco podobne.
vzhladom na to, ze budem nezamestnana, a chcela by som poberat podporu, tak sa chcem vyhnut comukolvek, co by mi mohlo urobit problemy

dakujem.
0 0
murmur murmur

murmur je offline (nepripojený) murmur

pozdravujem,
otazka zacina byt dost neprehladna, tak by som sa chcel opytat na pripad mojej manzelky:
Na MD resp. RD je od roku 2003 (3 deti po sebe)
pracovny pomer (mala zmluvu na dobu neurcitu) rozviazala k 31.12.2009
sucasna RD jej konci 2.2011

Nie je teda splnena podmienka 2 roky za predchadzajuce 3 roky (budu chybat cca 2 mesiace), takze jej nevznikne narok na podporu.
Da sa to obist dobrovolnym platenim poistenia v nezamestnanosti na dobu, ktora chyba do urcenych 2 rokov?
vopred dakujem,
murmur
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

murmur Pozri príspevok
pozdravujem,
otazka zacina byt dost neprehladna, tak by som sa chcel opytat na pripad mojej manzelky:
Na MD resp. RD je od roku 2003 (3 deti po sebe)
pracovny pomer (mala zmluvu na dobu neurcitu) rozviazala k 31.12.2009
sucasna RD jej konci 2.2011

Nie je teda splnena podmienka 2 roky za predchadzajuce 3 roky (budu chybat cca 2 mesiace), takze jej nevznikne narok na podporu.
Da sa to obist dobrovolnym platenim poistenia v nezamestnanosti na dobu, ktora chyba do urcenych 2 rokov?
vopred dakujem,
murmur
Ano, počas rodičovskej dovolenky si môže platiť poistenie v nezamestnanosti.
0 0
murmur murmur

murmur je offline (nepripojený) murmur

velmi pekne dakujem.
este upresnenie - ako sa pocita vymeriavaci zaklad za obdobie, kedy mala prerusene platenie PvN (cize do toho konca 2009), z minimalnej mzdy?
0 0
dana99 dana99

dana99 je offline (nepripojený) dana99

Len pripomínam, že k 1.1.2011 sa bude meniť kóóópa zákonov. Takže ktovie, ako to bude s podporou v nezamestnanosti od 1.1.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kamienok Pozri príspevok
Dobry den, snazila som sa preklikat viacerymi stranami, ci nenajdem podobnu situaciu, ale radsej sa opytam priamo:
12/2007 som nastupila na MD, 7/2008 na RD.
8/2009 som rozviazala pracovny pomer so zamestnavatelom.
1/2011 mi ma skoncit RD.
neplanujem hned po skonceni RD nastupit do zamestnania.

1. budem mat narok na podporu v nezamestnanosti?
2. citam spravne, ze je pre mna vhodne platit si dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?

a este trochu mimo:
3. znama mi ponukla, aby som jej pomohla s internetovym obchodom od 1/2011 - nic velke - rozmyslala som, ze by to mohlo byt na zaklade zmluvy alebo dohody a pod.
je dohoda / zmluva s podobnym obsahom (vykon nejakej cinnosti) kompatibilna s pripadnou podporou v nezamestnanosti?

Dakujem.
ak si bez prac.pomeru viac ako rok a išlo o prac.pomer na dobu neurčitú a to bez dobr.poistenia v nezam.(nepíšeš presné dátumy, tak neviem posúdiť), tak nárok na podporu mať nebudeš. Jedine ak by si mala v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP len prac.pomery na dobu určitú a žiadny na dobu neurčitú a v tomto období si bola poistená v nezam. aspon 2roky =2x365dní, tak je šanca.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

murmur Pozri príspevok
velmi pekne dakujem.
este upresnenie - ako sa pocita vymeriavaci zaklad za obdobie, kedy mala prerusene platenie PvN (cize do toho konca 2009), z minimalnej mzdy?
ak bude mať vym.základ z dobrov.poistenia v nezam. (podla návrhu aspon 31dní, čo schvália nakoniec uvidíme), tak jej vyrátajú podporu z VZ, z ktorého si bude platiť dobr.poistenie v nezam. (samozrejme že existuje strop, ktorý je ale iný pre platenie=max. odvody a iný pre výšku podpory). T.j. platila by som si cca z VZ = 744,5x3 = napr. 2240eur. A treba si dni presne vyrátať zo zamestnania, radšej o nejaký týžden viac platiť, ako by malo chýbať. No a platiť v správnej sume a v splatnosti, inak jej obdobie DPvN za ktoré nezaplatí (znamená plnú sumu) v splatnosti nebudú rátať.
0 0
murmur murmur

murmur je offline (nepripojený) murmur

dakujem, uz len rychly priklad:
ak mesacne zaplati poistne 20E, vymeriavaci zaklad je 1000E a z toho vychadzajuca davka cca 500E?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať